Важливо :: Політика :: 26 червня 2019 10:24 , Дмитро Лук'яненко
d01

Нардепи з краматорською пропискою

Хто і як обрався до Верховної Ради від нашого міста

Три тижні залишилося до нових виборів до Верховної Ради України. 21 липня ми знову будемо обирати народних депутатів. За 28 років новітньої історії незалежної України це буде вже IX скликання Ради.

За весь цей період політична і соціально-економічна ситуація в державі постійно змінювалася. Хто були ці люди - нардепи з "Краматорсьою пропискою" у вищому законодавчому органі держави? Як вони туди потрапили, на хвилі яких обставин і за допомогою яких обіцянок "полонили" серця і уми виборців. Освіжити цю інформацію в пам'яті ми спробуємо, зробивши історичний екскурс в парламетнські вибори по-Краматорськи.

I скликання. Богатирьова і Шеховцов

 

Той склад депутатів, який офіційно прийнято називати Верховною Радою I скликання, таким став лише після розпаду СРСР. Але обирався він ще за півтора року до цієї історичної події, як Верховна Рада УРСР 12-го скликання.

Вибори відбулися в березні 1990 року. Це були ще часи влади КПРС, але її тотальна гегемонія вже була помітно розхитана демократичними рухами як у самій партії, так і поза нею.

18 березня 1990 року за результатами другого туру голосування у Верховну раду УРСР від Краматорська було обрано 2 депутати: від 127-го краматорського виборчого округу та 128-го Новокраматорського.

У першому перемогла висунута конференцією трудового колективу краматорської Центральної місьеої лікарні, лікар (а з 1997 року ще й юрист) за освітою, акушер-гінеколог, заступник головного лікаря ЦМЛ, 37-річна Раїса Богатирьова.

Ці вибори стали стартом для Богатирьової у велику політику. 5 разів вона обиралася до Верховної Ради, займала посади міністра охорони здоров'я, віце-прем'єр-міністра і, нарешті, секретаря РНБО аж до подій Євромайдану і оголошення її в розшук у 2014 році.

У першій нардепівській передвиборчій програмі Богатирьова, хоч і була членом КПРС з 1982 року, але декларувала демократичний вектор розвитку. Крім своїх "профільних" обіцянок в сфері охорони здоров'я захисту материнства і дитинства, виступала за децентралізацію влади, деідеолгізацію і визнання інших форм власності, крім державної, госпрозрахунок на місцевому рівні і проти втручання партійних органів в господарсько-культурну та медичну сфери.

d01

 

У 128, т. з. Новокраматорському окрузі переміг 33-річний безпартійний, провідний інженер КБ "Енергомашремонт" Олексій Шеховцов.

До цього Шеховцов як мав певний стаж роботи в Біленьківській селищній Раді, досвід помічника народного депутата ВР СРСР, був лідером громадської організації "Ініціативна група на підтримку перебудови".

Одночасно з перемогою на виборах до ВР УРСР, Олексій Шеховцов також був обраний і до Краматорської міської ради народних депутатів. Тоді міськрада налічуваала 150 обранців і Шеховцов очолював в ній "Демократичний блок" - опозиційну групу з 40 депутатів.

1994 року Шеховцова буде обрано народним депутатом другий раз, а в 1998 - третій.

Але повернемося ненадовго до тих виборів 1990 року. На окрузі Богатирьової за місце у Верховній Раді УРСР від Краматорська боровся виходець з СКМЗ, профспілковий і партійний діяч, депутат Верховної Ради СРСР п'яти скликань поспіль Віталій Сологуб.

А конкурентом Шеховцова був юрист Юрій Новак.

II скликання. Шеховцов-2.0 і комуніст Кузнєцов

Наступного разу боротьба за мандати нардепів в Краматорську розгорнулася навесні 1994 року. Це були перші парламентські вибори в історії незалежної України. Проводилися вони виключно за мажоритарною системою. Кандидат повинен був подолати 50% при обов'язковій 50% явці виборців. Якщо ніхто не набирав 50% або явка була нижчою за обов'язкову - в окрузі проводився другий тур. Цікаво, що і в другому турі можна було не набрати неоьхідні 50% +, оскільки в бюлетені була "графа проти всіх". У масштабах країни такі випадки були не рідкістю, і вони припускали проведення в окрузі повторних виборів "з нуля".

d03

 

На Новокраматорському виборчому окрузі №128 в боротьбі за місце під куполом зійшлося аж 16 претендентів. Легко і в один тур, що відбувся 27 березня, перемогу знову здобув Олексій Шеховцов, набравши 60,6% голосів. Його найближчий конкурент Леонід Юрченко (більш відомий потім краматорчанам, як секретар краматорської міськради часів мера Віктора Кривошеєва) набрав лише 9,4%.

Національно-патріотичні сили в той час на політичній арені Краматорська, на жаль, займали дещо аутсайдерські місця. Активний громадський діяч, інженер і літератор Василь Новоринскій, що пройшов за антирадянську діяльність ще в 1950-х роках табори Заполяр'я, Сибіру і Мордви, взяв на тих виборах 1,3%.

d05

 

А ось на Краматорському виборчому окрузі №127, де в передвиборній боротьбі зійшлися 10 претендентів, з першого разу переможця визначити не вийщло.

"В прольоті" опинилася Раїса Богатирьова. Після своєї першої каденції в Раді і перед наступними ще чотирма, їй довелося взяти 4-річну паузу. З 84,5 тис. виборців округу за неї проголосували всього 1207 осіб. А до другого туру вийшли журналіст і редактор газети "Експрес" (пізніше - директор місцевої телекомпанії КІТ) Юрій Гуленок з 6595 голосами і комуніст, заступник голови Краматорського виконкому, кандидат економічних наук Павло Кузнєцов.

d06

Цікаво, що Юрій Гуленок, який позиціонував себе прихильником принципу радянської влади в управлінні країною, стверджував, що професіонали повинні працювати в Уряді, а в Раді повинні бути прості представники народу (його словами - ленінські "кухарки"). При цьому перший пункт його передвиборної програми був такий: "Менше демократії!"

Будучи кандидатом по 127 округу, виборцем він був в 128 окрузі і підтримував Шеховцова. А Шеховцов, в свою чергу, на зустрічах з виборцями підтримував Гуленка. Втім, підтримка вже досвідченого політика йому не допомогла. У другому турі перемогу здобув комуніст Кузнєцов з результатом 68,7% проти 26,2 у Гуленка. Павло Кузнєцов проведе у Верховній Раді 2 скликання, до 2002 року.

1998, III скликання: ті ж самі

Вибори 1998 року, на відміну від попередніх, проходять за змішаною системою. 225 мандатів розігрується по "мажоритарці" за результатами відносної більшості (50% +), друга половина - за пропорційною системою в загальнодержавному окрузі з 4% -ним бар'єром для партій і блоків. І це нововведення призвело до досить цікавої ситуації з виборами і до досить несподіваних результатів.

Ніяких 128-го і 127-го округів в Краматорську вже немає. З'явився для кандидатів-мажоритарників 52-й виборчий округ і загальнодержавний одномандатний для партійних списків.

Демократично налаштовані виборці вже тоді говорили про бажання бачити Верховну Раду оновленою та очищеною від старих партійних функціонерів радянського походження. Проте, результати виборів місцеві ЗМІ тоді називали не інакше, як "неподобством", особливо - результати виборів за партійними списками, де переконливу перемогу отримали ліві сили.

По мажоритарці знову переміг Шеховцов, залишивши позаду головного комуніста Краматорська Кузнєцова, представника НКМЗ і "протеже" обласної влади. Він став депутатом втретє. А перша четвірка лідерів мажоритарників вигляддала так: Шеховцов - 29 991 голос, Кузнєцов - 24 183, Чібісов - 16 177, Самойленко - 11 980.

А ось серед 30 партій, які брали участь у виборах в Краматорську "порвали всіх" комуністи. Перша п'ятірка за результатами виглядала так: КПУ - 39489 голосів, Трудова Україна - 9 292, Соціалістична Селянська партія - 8 912 Народно-демократична партія - 6 587, Прогресивна Соціалістична партія - 5 928.

Треба зазначити, що ліві перемогли в переважній більшості областей України, за винятком Дніпропетровської області з лідером "Громадою", 5-ти західних областей, де виграв РУХ, Закрпатської - з переможцями СДПУ (о), Черкасскої і Хмельницької, де виграли Соціалісти і Селянська партія. В результаті комуністи отримали 123 мандата, а в цілому лівим дісталося близько половини місць у Раді.

Отже, Шеховцов втретє пройшов до Парламенту. І поки думає: приєднатись йому до Мороза або Вітренко? У місті навіть обговорювали "феномен Шеховцова", а ЗМІ проводили опитування на цю тему. Про результати виборів він говорить, що не здивований, оскільки вважає себе хорошим депутатом, але, зізнається, що був би кандидатом від НКМЗ сам Скудар, розклади могли б бути іншими. Але Георгій Маркович на тих виборах пішов до обласної ради.

в04

У своїй діяльності Шеховцов запам'ятався краматорчанам як соратник головного соціаліста України Олександра Мороза, активний опозиціонер і діяч руху "Україна без Кучми".

У Краматорську Шеховцов видавав опозиційну газету. Будучи нардепом, працював як заступник голови тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування обставин вбивства слов'янського тележурналіста Ігоря Александрова. Активно підтримував в зв'язку з цим опальних співробітників краматорського УБОЗ Михайла Сербіна і Олега Солодуна - колишніх частих гостей програм Ігоря Александрова. В тих програмах викривалися зв'язки правоохоронців з великими організованими кримінальними угрупованнями.

Ще в першій Верховній Раді Олексій Шеховцов в першому скликанні увійшов до т. з. Народної Ради - групи з 126 депутатів, опозиційну групі з 239 комуністів. Вже після розпаду СРСР в Раді відразу утворюється 19 фракцій і груп різного толку. Шеховцов входить в групи "Реформи" Пинзеника, потім працює позафракційним депутатом, потім входить до "Громади" Павла Лазаренка. А ось під час третьої каденції, після другого позафракційного періоду, він поглядав у бік ПСПУ Вітренко. Там, як він вважав, в силу нечисленності фракції він, як цінний кадр, міг би виторгувати собі велику політичну самостійність. Але передумав, і приєднався до фракції соціалістів Олександра Мороза.

Як законотворець, Шеховцов отримав не дуже високі оцінки громадськості. Проте, він відзначився в прийнятті ряду законів у сфері економіки і соціального захисту. Підприємці, мабуть, пам'ятають його як автора закону про т. з. "Спецпатенти". Це була експериментальна система спрощеного оподаткування, що діяла в 1998-2002 роцках в ряді регіонів України, в тому числі і в Краматорську.

Після завершення депутатської кар'єри, Шеховцов займав посади в апараті ЦК партії "Народний союз Наша Україна", в Секретаріаті Кабінету міністрів України, після чого зайнявся приватною практикою як адвокат і партнер великої столичної юридичної фірми.

А той, хто програв Шеховцову його головний суперник Кузнецов, проте, теж стає нардепом. Уже вдруге. Справа в тому, що окрім участі в одномандатному окрузі, Кузнецов йшов і в партійному списку, правда під непрохідним 98 номером. Але, оскільки комуністи "зробили" вибори, ті з них, хто перемагали в мажоритарних округах, відповідно звільняли спискові місця, і Кузнецов пройшов, та ще й з запасом в 3 номери.

Чим таким визначним запам'ятався краматорчанам нардеп Кузнєцов, сьогодні навряд чи хто з пересічних городян шось скаже. Якийсь час він почав активно просувати ідеї міцної дружби з Росією і ганьбити націоналістичні сили. Також до теперішнього дня Кузнєцов в державних реєстрах значиться, як голова зареєстрованої в 2000 році на вул. Марата, 8 громадської організації "Російська громада Краматорська."

У передвиборній агітації перед наступними виборами 2002 року одним з головних його козирів значилося: "розробник 45 законопроектів, які захищають ваші інтереси" (правда, не вказано, скільки з них і які стали законами). Вибори 2002 року Кузнєцов програє, піде на держслужбу в Київ до центрального апарату Податкової, вийде з КПУ. Спробує ще раз штурмувати Раду в 2006 р. в блоці колишнього однопартійця, також екс-комуніста і покійного нині письменника Бориса Олійника.

d07

Програє наступні вибори і Шеховцов. Сміливий креатив у передвиборній кампанії успіху йому не принесе.

d08

Нардепом стане Георгій Скудар - настане ера "міцних господарників". Але про це - у другій заключній частині статті.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Інші статті на цю тему

maksim-efimov
2002-skudar

Президент НКМЗ привітав мешканців Краматорська з Днем машинобудівника та Днем міста

yaponski-kartini

Кіуті Набуо створив понад 100 малюнків про його перебування у полоні. У них він розповідає про свої враження як від полону, так і від людей, яких зустрів

коментарі