
37 мільйонів на ремонти під час війни: хто заробляє на відбудові пошкоджених обстрілами будинків у Краматорську
Пенсіонер Іван Григорович працював за ноутбуком, сидячи за столом у себе в квартирі по вул. Дружби, 22, у центрі Краматорська, коли пролунав потужний вибух. Це був вечір 1 лютого і тоді російська ракета влучила у чотириповерхівку по вул Марата, 13 (зараз - Леонтовича, 13), знищивши будинок і вбивши чотирьох його мешканців, які були вдома. Ще вісім людей отримали поранення.
"Я сидів за ноутбуком біля вікна навпроти глухої стіни. Від вікна і до кута, де я сидів, було 80 сантиметрів. Як жахнуло! Все влетіло в хату, а мене не зачепило", - згадує краматорець.
Вибуховою хвилею в квартирі Івана Григоровича винесло вікна, міжкімнатні двері, у кімнаті перемішалися речі і меблі, але сам чоловік дивом не постраждав. Втім, і жити вдома він більше не міг - внаслідок обстрілу у будинку був серйозно пошкоджений дах і "накрилася" система опалення, частина якої розміщувалася під дахом.

У березні 2023 року Управління житлово-комунального господарства (УЖКГ) Краматорська оголосило тендер на відновлення будинку Івана Григоровича. За майже 4,7 млн грн його мала полагодити фірма "Омфал-2" - це був найдорожчий ремонт серед усіх ремонтів постраждалих багатоповерхівок. Власник цієї фірми може бути пов'язаний з місцевою владою та іншими фірмами, які ремонтують будинки, пошкоджені від російських обстрілів, хоча сам він заперечує будь-які подібні зв'язки.
Розповідаємо, хто і скільки заробляє на відновленні краматорських багатоповерхівок, постраждалих внаслідок російських обстрілів, і як вони пов'язані між собою та місцевою владою.
Які будинки ремонтують і скільки на це витратили
Загалом від російського обстрілу 1 лютого постраждали 15 навколишніх багатоповерхівок на вулицях Марата, Дружби і Василя Стуса. Коли наступного ранку комунальники і волонтери приїхали допомагати мешканцям постраждалих будинків, росіяни випустили в той район ще дві ракети. У підсумку у кількох двоповерхівок по вул. Білоруській буквально позривало дахи, постраждали й інші будинки, у тому числі й ті, що були пошкоджені обстрілом напередодні.

У системі електронних закупівель ProZorro ми знайшли тендери на капітальні і поточні ремонти 25 багатоповерхових будинків у Краматорську, пошкоджених російськими обстрілами. На ці ремонти з міського бюджету витратили понад 37 млн грн. Найдорожчі ремонти були у будинках 22 і 24 по вулиці Дружби - там вони коштували понад 4,6 млн грн кожен. Найдешевший коштував трохи більше 91 тисячі гривень - це був поточний ремонт будинку № 13 по бульвару Машинобудівників.
Це не лише будинки, пошкоджені обстрілами 1-2 лютого, а також багатоповерхівки по бульвару Машинобудівників, на вулицях Богдана Хмельницького, Катеринича, Ярослава Мудрого, Академічна - всі вони розташовуються у центрі Краматорська і були пошкоджені російськими ракетами в різний час.
У більшості випадків ремонтували або повністю міняли дах, у двох будинках також замінили систему опалення - там внаслідок обстрілу і руйнування покрівлі вийшли з ладу теплоцентралі будинків, і минулої зими комунальники так і не змогли запустити опалення після обстрілу. Серед цих будинків саме багатоповерхівка Івана Григоровича.

Заступник міського голови Краматорська з комунальних питань Андрій Безсонний каже, що міська влада розуміє, що російська ракета може знову "прилетіти" і пошкодити відремонтований будинок. Але лагодити дахи будинків зараз буде все одно дешевше, ніж залишати на потім, коли закінчиться війна: він пояснює це на прикладі будинку №16 по вул. Куїнджі (колишня Щербакова), який постраждав від обстрілів у 2014 році.
"У нас є приклад невиконання своєчасно ремонту покрівлі у цьому будинку. Взимку там залишили покрівлю невідремонтованою і що сталось потім з цим будинком? Це спровокувало ремонт у 5-6 разів дорожче, ніж якби просто виконали ремонт покрівлі. Мій досвід 14-го року і мій досвід зараз вказує на те, що розумніше ремонтувати покрівлі одразу, ніж залишати їх на наступний рік. Затікає вода в щілини, рве бетон, потім заливає квартири, заливає майно мешканців. У підсумку все стає в рази дорожче", - розповідає Безсонний журналісту Kramatorsk Post.
Хто робить ремонти
Якщо говорити про ремонти пошкоджених війною будинків у Краматорську, то у системі ProZorro розміщено 27 відповідних тендерів (два будинки з'явилися там двічі - ремонт даху і ремонт системи опалення йшли окремими тендерами).
Ремонти робили вісім місцевих компаній. В усіх випадках ці компанії були єдними, хто брав участь у торгах. Заступник міського голови Безсонний пояснює це тим, що не дуже багато охочих працювати у Краматорську під час великої війни.
"До війни у місті було 200 тисяч людей, а зараз - 60 тисяч. І підприємств, і людей, і фахівців - всіх стало менше. Ми виконуємо процедуру [тендерних закупівель]. Працювати зараз у місті, де майже щодня прильоти, мабуть, не дуже зручно. Наприклад, по Дружби 22 і Марата 14 двічі був приліт - 1 і 2 лютого. 2 лютого там працювало багато людей і був приліт. На щастя, ніхто не постраждав", - каже чиновник.
"ProZorro - це всеукраїнська платформа і кожен підрядник, хто хоче ремонтувати будинки, може брати участь у тендерах, ми нікого не обмежуємо в цьому", - додає він.
Розповідаємо коротко про кожну з цих компаній і скільки кожна з них заробила на ремонтах будинків.
Хто і скільки заробив на ремонтах будинків
Приватне підприємство "Омфал-2"
Це підприємство з'явилося у Краматорську у 2007 році, з 2016 року його керівником є Михайло Попов. Основний вид діяльності "Омфала-2" - збирання безпечних відходів, також воно займається малярними роботами і склінням, покрівельними та іншими будівельними роботами тощо.
З 2016 року "Омфал-2" виграло 45 тендерів на загальну суму понад 35 млн грн, у більше половини з них замовником були відділ житлово-комунального господарства Краматорська та його наступник - УЖКГ.
Підприємство було досить активним на тендерному ринку, але у 2022 році не брало участі в жодному аукціоні. Весною цього року "Омфал-2" отримало чотири тендери на ремонти постраждалих від війни будинків у Краматорську на загальну суму 14,1 млн грн.
ТОВ "Монтажно-будівельна компанія СДМК"
Підприємство з'явилося у 2012 році, а у 2021 році його власником і керівником став Михайло Ганусей. Після цього "МБК СДМК" почала брати участь і вигравати тендери у Краматорську: загалом виграла дев'ять тендерів на загальну суму 13,08 млн грн.
Як і у випадку з "Омфалом-2", в рік повномасштабного російського вторгнення ця компанія участі у тендерах не брала, а у 2023 році отримала від УЖКГ три підряди на ремонти постраждалих від війни будинків у Краматорську. Загальна сума виграних тендерів - 6,5 мільйонів гривень.
ФОП Андрєєва Валентина Олександрівна
Підприємниця почала свою діяльність у 2016 році, наступного року виграла тендер на термомодернізацію ОСББ по вул. Паркова, 3, на суму в майже 170 тисяч гривень, а потім ніякої активності від неї не було аж до 2022 року.
У жовтні і грудні минулого року ФОП Андрєєва Валентина Олександрівна виграла два невеликі тендери на ремонти покрівель корпусів Краматорської міської лікарні №3, а вже з весни цього року почала стабільно отримувати замовлення від краматорського УЖКГ.
Загалом цього року підприємниця отримала сім тендерів на загальну суму 8,8 млн грн. Шість з них стосувалися ремонтів будинків, які постраждали внаслідок бойових дій.
ФОП Хакімова Наталія Володимирівна
Ця підприємниця зареєструвалася у 2016 році, але до 2022 року не брала участі в жодному тендері, аж поки не почала отримувати підряди у Краматорську. Спочатку вона поставила другій краматорській міській лікарні два портативних апарата штучної вентиляції легень ResMed Astral 150, потім виконала ремонт покрівлі дитячого притулку у Краматорську, а після того займалася постачанням деревини для нашого міста.
Вже цього року ФОП Хакімова Наталія Володимирівна почала ремонтувати краматорські багатоповерхівки, які постраждали від російських обстрілів. Вона отримала чотири замовлення на загальну суму 5,8 млн грн.
З цікавого про підприємницю можна сказати те, що вона зареєстрована у відомому гуртожитку по вул. Академічна, де свого часу розміщувався притулок для безхатьків.
ФОП Гуришкін Андрій Петрович
Цей підприємець зареєструвався 2020 року, а вже наступного року виграв три тендери на ремонт фасадів будинків по вул. Гампера у Краматорську на загальну суму понад 3 мільйони гривень.
Цього року ФОП Гуришкін Андрій Петрович виграв шість тендерів, три з них стосуються ремонтів будинків, які постраждали від російських обстрілів. Окрім того, він облаштовує майданчики під сміттєві контейнери, а також ремонтує флагшток у парку "Ювілейний".
Цього року підприємець отримав від міського бюджету Краматорська понад 4,6 млн грн, з них 3,6 млн грн - за ремонти постраждалих від війни будинків.
ТОВ "БВК Будстандарт"
Це підприємство з'явилося у 2019 році і одразу почало брати активну участь у тендерах не лише у Краматорську, а й по всій Донецькій області. Керівник "БВК Будстандарт" - Денис Єресько, чоловік краматорської прокурорки - очолив підприємство у лютому 2023 року.
За час свого існування "БВК Будстандарт" переміг у 67 закупівлях на загальну суму 9,33 млн грн. В основному компанія займається дрібними і не дорогими ремонтами, найбільші свої контракти вона вигравала у 2021 році, коли йшла реконструкція візит-центру Регіонального ландшафтного парку "Краматорський" - тоді її працівники будували там нову огорожу за 1,6 млн грн і встановлювали дитячий майданчик за 1,2 млн грн.
Якщо говорити про будинки, які постраждали внаслідок бойових дій у Краматорську, то "БВК Будстандарт" отримала два тендери на загальну суму менше пів мільйона гривень.
ТОВ "Колербуд"
Підприємство з'явилося у 2021 році, його керівником наразі значиться Олександр Сіроженко. За час свого існування "Колербуд" виграв 18 тендерів на суму 1,3 млн грн.
Компанія отримала три тендери на поточні ремонти постраждалих від війни будинків у Краматорську на загальну суму 384 тис. грн.
ТОВ "БВК Альтаїр"
Компанія була зареєстрована у 2018 році, її власник і керівник - Сергій Колінько. Фактично одразу після появи "БВК Альтаїр" почала брати участь у тендерах і за весь час свого існування перемогла в понад пів сотні закупівлях на суму 21,5 млн грн.
Свого часу "БВК Альтаїр" виграла тендер на виготовлення пам'ятника жертвам російського обстрілу 10.02.2015, але проти проєкту цього пам'ятника повстала громадськість і монумент так і не встановили.
Цьго року "БВК Альтаїр" отримала два замовлення на поточні ремонти будинків у Краматорську, які постраждали внаслідок війни. На цьому компанія заробила понад 240 тис. грн.
Скуті одним номером
А тепер найцікавіше: щонайменше половина компаній, яка ремонтувала будинки у Краматорську, може бути пов'язані одна з одною, а також з місцевою владою. Сумарно ці компанії отримали майже 30 мільйонів із 37 мільйонів гривень, витрачених на ремонти пошкоджених війною будинків.
Так, у тендерних документах чотирьох учасників вказується один і той самий номер телефону: це "Омфал-2", приватні підприємці Валентина Андрєєва і Андрій Гуришкін, а також Наталія Хакімова.
Ми зателефонували за цим номером, щоб дізнатись, кому він все ж належить. Слухавку підняла жінка. А далі був наступний діалог:
- Добрий день! Це приватне підприємство "Омфал-2"? [вирішили почати з нього, якби не вгадали, то називали би інші по списку].
- Так, так, так.
- Це журналіст видання Kramatorsk Post, я можу поговорити з вашим директором, Михайлом Володимировичем [Поповим]?
- Але ж я не Михайло Володимирович.
- Він же ваш директор. Ви можете мене з ним з'єднати?
- Ви мені вибачте, мені зараз не дуже зручно, в мене кошенята захворіли, я в клініці.
Приватне підприємство "Омфал-2" заробило найбільше грошей на ремонтах постраждалих від обстрілів будинків у Краматорську. Власником і керівником цього підприємства є Михайло Попов. ВІн значиться директором ще кількох компаній у Краматорську, що займаються будівництвом, ремонтом та обслуговуванням житла. Серед них - приватне підприємство "Алатир", одне з тих, яке за часи мера Краматорська Геннадія Костюкова прийшло на зміну комунальним ЖЕКам. Михайло Попов керує "Алатиром" з того часу, що і "Омфалом-2". Обидва підприємства зареєстровані за тією ж самою адресою - вул. Паркова, 33.

Приватні підприємці Валентина Андрєєва та Андрій Гуришкін вказували у тендерній документації на ремонти будинків по Дружби, Стуса і Білоруській такі самі номери телефону, що в "Омфала-2". Окрім того, вони вказували електронну пошту іншого підприємства Попова - "Алатир". Потім вони двічі вносили зміни у свої реквізити у договорах, поки їхній зв'язок з вищезгаданими компаніями не зник.
Спочатку Андрєєва і Гуришкін (тендери на ремонти будинків були оголошені в той самий день - 15 березня 2023 року) вказали в реквізитах той самий номер телефону, що у компанії "Омфал-2", а електронною адресою вказали kram_alatir@ukr.net - це електронка приватного підприємства "Алатир".

Згодом в документацію вносяться зміни - Андрєєва і Гуришкін змінюють номери телефонів і електронні адреси. І якщо телефонні номери в них тепер різні, то електронки збігаються і тепер це… kram_omfal2@ukr.net, яка є електронкою підприємства "Омфал-2"!
За деякий час Андрєєва і Гуришкін змінили електронні адреси ще раз - цього разу вже не пов'язані ні з "Алатиром", ні з "Омфалом-2".
Заступник міського голови з питань ЖКГ Андрій Безсонний пояснює такі співпадіння помилками.
"Я розбирався з цим питанням з фахівцями, коли тендер вийшов в УЖКГ. Коли фіксувались тендерні пропозиції, була допущена помилка щодо адреси. Хтось помилився на початку тендера - чи скопіювали не туди чи щось інше сталося", - сказав Безсонний журналісту Kramatorsk Post.
Михайло Попов також називає такі співпадіння помилками.
"Це чисто технічна помилка Управління житлово-комунального господарства. Вони договори роздруковують і просто на своїй "болванці" роздрукували і один [договір] під всі пройшов і вони це прогавили. Потім вони все це виправили у додаткових угодах. Це виключно помилка замовника і більше нічого", - каже керівник "Омфала-2" і "Алатира".
Певне, з таким поясненням можна було б погодитись, якби "помилка" сталася лише раз. Але Валентина Андрєєва вказувала номер телефону "Омфала-2" і електронку "Алатира" і раніше, наприклад у тендері на минулорічний ремонт покрівлі у міській лікарні №3 чи у тендері на ремонт даху у хірургії. А якщо поглянути у реєстри, то номер телефону "Омфала-2" свого часу значився як контактний у Андрія Гуришкіна.

Ми зателефонували Валентині Андрєєвій, щоб спитати, чому у тендерній документації в неї були ті ж контактні дані, що і в компаніях Попова.
"Звиняйте, але я вам нічим не допоможу. Ну вам же сьогодні пояснювали цю ситуацію, Андрій Олександрович [Безсонний] вам все пояснював! У мене відсутні коментарі. Я туди не касаюсь", - сказала пані Андрєєва і поклала слухавку.
Більше того! ФОП Хакімова Наталія Володимирівна також може бути пов'язана з фірмами Михайла Попова! У тендерних документах на ремонти будинків у неї все добре - ніщо не видає цих зв'язків. Але варто подивитися старіші тендери - наприклад, минулорічний ремонт дитячого притулку, то там Хакімова вказує номер телефону "Омфал-2" і електронну адресу "Алатир".

Ми звертаємо увагу Михайла Попова на ці "співпадіння", на що він каже:
"Я вам відповів і додати мені нічого. ДІйсно помилку цю виявили, не звернули уваги, десь мої не додивились, але все виправили. Ці дані у договорі мінімально значущі. Їх виключно проморгали, ні більше, ні менше".
Керівник "Омфала-2" також запевняє журналіста Kramatorsk Post, що ФОП Андрєєва Валентина Олександрівна, ФОП Гуришкін Андрій Петрович і ФОП Хакімова Наталія Володимирівна не мають до нього "абсолютно ніякого, ні найменшого стосунку".
Але Центр громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ" знаходить додаткові зв'язки між, наприклад, Хакімовою і Поповим. Ця організація першою почала писати і звертати увагу на зв'язки компаній, що виграють тендери у Краматорську після початку великої війни.
"Хакімова орендує автомобілі в "Омфала-2", орендує підйомник у "РСК Еліт-Сервіс", ще однієї компанії Попова, і, за даними YouControl, вона була вказана в декларації Попова, як особа, яка з ним мешкає, але не перебуває в родинних зв'язках. Хоча перевірити це зараз ми не можемо, тому що реєстр декларацій зараз заблокований, і ми не можемо ідентифікувати, що це саме та Хакімова і саме той Попов", - розповідає Андрій Романенко, координатор Центру громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ".
"Мені здається, це дуже дивно, коли переможці закупівель, частина яких проводиться, до речі, без тендерів, - це люди, які пов'язані з однією і тією ж особою, - додає Романенко. - Всі гроші мають залишатися "в родині", це добре зрозуміла практика. У цього є пояснення, що в умовах війни у Краматорську важко знайти підрядників. Але підрядники, пов'язані з міською владою, виявляються десь поряд і завжди готові".
А що інші отримувачі тендерів?
Йдемо далі. "Монтажно-будівельна компанія СДМК", яка є на другому місці за загальною сумою зароблених від ремонтів грошей, зареєстрована за адресою вул. Паркова, 28. За цією ж адресою зареєстровані й багато інших компаній, що займаються будівельними роботами чи обслуговуванням житла. Серед них - "Служба благоустрою "Комфорт" Михайла Попова. Свого часу у цих двох компаній значився один і той самий номер телефону.

Власник і директор "МБК СДМК" Михайло Ганусей у 2020 році балотувався до Краматорської міської ради від "ОПЗЖ", але не пройшов - ця політична сила підтримувала Олександра Гончаренка на виборах міського голови і є однією з орбіт впливу народного депутата Максима Єфімова у міській раді. Тут ми детальніше про це писали.
Ми не знайшли зв'язків Михайла Попова з іншими компаніями, які отримували тендери на ремонти будинків, але там також "цікаво". Наприклад, керівник "БВК "Альтаїр" Сергій Колінько свого часу був власником і очолював "БВК Будстандарт" - як ми писали вище, ці дві компанії отримали невеликі тендери на ремонти постраждалих від обстрілів краматорських багатоповерхівок.
Єдина фірма, у якої ми не знайшли жодних зв'язків ні з іншими підрядниками, ні з міською владою, це "Колербуд". Але вони і заробили "копійки".
Хто такий Попов, чому він на нарадах у виконкомі і які в нього зв'язки з Безсонним
Михайло Попов у 2020 році балотувався у депутати Краматорської міської ради від партії "Слуга народу", але політсила тоді набрала голосів, яких вистачило лише на чотирьох депутатів, і Попов в число тих щасливчиків не увійшов. "Слуга народу" також є однією з орбіт впливу нардепа Єфімова у міськраді.
Попов під час виборів на своїй сторінці у Фейсбуці активно підтримував теперішнього очільника Краматорська Олександра Гончаренка.
Центр громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ" звертає увагу на те, що Михайло Попов після початку великої війни бере участь у нарадах з питань ЖКГ у виконкомі. Ось його фото з цих нарад:


Крім того, відразу кілька співрозмовників "ДІЙ-Краматорськ", обізнаних про стосунки всередині міської влади, запевнили, що Михайло Попов має тісні зв'язки з заступником міського голови Андрієм Безсонним.
"Які саме зв'язки між Поповим і Безсонним, ми не можемо це стверджувати, але ця людина бере регулярно участь у нарадах з питань ЖКГ. В якому статусі він перебуває на нарадах? Жоден інший підрядник не бере у них участі. Чому, наприклад, там немає керівника фірми, що ремонтує шляхопровід, адже це теж важливо і там ремонт значно дорожчий?", - питає координатор "ДІЙ-Краматорськ" Андрій Романенко.
Заступник міського голови Андрій Безсонний каже, що Михайло Попов працює в управляючій компанії "Ладіс" і в якості представника цієї фірми і бере участь у нарадах ЖКГ.
Попов каже, що він є заступником директора УК "Ладіс" і тому він присутній на нарадах. У своїй автобіографії як кандидата в депутати у 2020 році Михайло Попов дійсно зазначав місцем роботи посаду заступника керівника управляючої компанії "Ладіс".
Щодо своїх зв'язків з Поповим заступник мера Безсонний каже наступне:
"Я виріс у цьому місті, і багатьох людей, які сидять на наших внутрішніх нарадах, я знаю більше 30 років. Я виріс тут, я майже завжди був активним - і в дитинстві, і в юності, займався і займаюсь спортом, я працював у різних сферах і майже кожного у місті можна приєднати до мене як близьку людину. Це особливість маленького міста: з кимось я ходив у дитячий садочок, з кимось - у школу, з кимось - на спорт, з кимось - у вуз".
Попов також стверджує, що жодних тісних стосунків з Безсонним не має, лише робочі.
"Родинних зв'язків у мене з ним жодних немає, дружніх зв'язків у мене з ним також немає. У мене є зв'язки з дуже великою кількістю людей у місті, у мене є знайомства з людьми, коли в тому чи іншому робочому моменті перетинаєшся з ними - це теж тоді можна назвати зв'язками. Я і з Панковим [колишнім мером Краматорська] знайомий, і з Боєвським [його заступником] знайомий, я багато з ким знайомий. Я в місті прожив усе своє життя, нікуди не виїжджав, у війну також його не залишав, я дійсно багатьох людей знаю, з багатьма перетинався по роботі, у тому числі з Андрієм Безсонним. Він теж займає певну посаду, робить певну роботу і в силу моєї діяльності, в силу його діяльності ми, звичайно ж, перетинаємось. Це виключно робочі стосунки, ми не дружимо сім'ями, у нас немає хрещених дітей, ми не родичі, у нас немає спільних фінансових чи бізнес-інтересів", - каже Михайло Попов.
Не всі задоволені ремонтами
Іван Григорович повернувся до своєї квартири на Дружби, 22, за три місяці після прильоту російської ракети - у середині травня. За його словами, на той момент дах відремонтували на дві третини, хоча, за тендерною документацією, ремонт мав завершитися 19 квітня. Потім відремонтували і систему опалення. Зараз Іван Григорович живе у себе вдома: і дах, і опалення вже полагодили повністю. Вікна він зашивав OSB-плитами за свій рахунок - як і всі інші мешканці будинку.

Але не всі краматорці з обстріляних будинків можуть зараз перебувати вдома, навіть якщо залишаються у Краматорську. У вересні минулого року після чергового обстрілу пошкодження отримала п'ятиповерхівка по вул. Академічна. Там також перекривали дах, а поки це робили (тендер отримала ФОП Андрєєва Валентина Олександрівна), пішли дощі і затопило квартири на верхніх поверхах. В одній з таких квартир жив краматорець Олексій Пойдун з дружиною (тут його історію ми розповідали докладніше).
"Ми прокинулись [у спальні], а на нас, на ліжко, тече струмок води, а в залі взагалі "море" було - по щиколотку. Після тих дощів пошкоджені підлога, стіни, двері вхідні не закриваються, меблі "цвітуть", балконні двері - я в 65 років вилазив через хвіртку, щоб їх вибити, тому що їх розклинило від вологи. У сусідів було таке саме і навіть гірше, в них ще батарея лопнула, позаливала сусідів по всьому стояку. Так, нам зробили дах, але "вбили" весь під'їзд", - розводить руками пенсіонер.

Подружжя отримало від міста по 500 гривень за програмою одноразової допомоги власникам пошкодженого обстрілами житла. Але Пойдун вважає, що влада має порахувати збитки від залиття квартири і компенсувати їх. З цим питанням він стукає в усі двері: пише листи в усі інстанції від керівництва міста до урядової лінії і СБУ, а також готує позов до суду.

Поки ж Олексій Пойдун та його дружина живуть у літньому садовому будиночку на одну кімнату у селищі Василівська Пустош на околиці Краматорська, де провели минулу зиму. Вони кажуть, що в їхній квартирі після ремонту даху жити зараз неможливо, тож, можливо, другу зиму також проведуть у винограднику на Пустоші.
"Двері балконні не закриваються, у квартирі пліснява, все у чорній плісняві. Я через інтернет купив засіб проти плісняви, обробив стіни - спочатку все зникає, але через час знову повертається. І запах відповідний. Не хотілося б [зимувати у літньому будиночку], але, мабуть, прийдеться", - каже пенсіонер.
***
Матеріал написаний за підтримки ГО “Інститут масової інформації, що реалізує проєкт “Підтримка активних громадян під тиском в Україні” за фінансової підтримки Європейського Союзу