
“6,2 млн грн призначено, близько 3 млн грн виплачено”: як працює у Краматорську програма єВідновлення
Минуло вже три місяці від запуску в Україні першого етапу програми єВідновлення, який передбачає грошові виплати від держави за пошкоджене в результаті військової агресії рф нерухоме майно.
Майже одразу після його запуску міськрада Краматорська закликала мешканців міста, чиє житло було пошкоджене через війну, подавати заявки на компенсацію збитків.
Скористатися цією програмою вирішив і краматорець Андрій Цариценко.

Його будинок по вулиці Олександра Олеся, що на Ясногірці, було пошкоджено 14 червня в результаті обстрілу російськими ракетами. На той час він разом з жінкою та донькою знаходилися в евакуації на Хмельниччині. А в будинку на той момент проживала родина сестри. На щастя, того дня ніхто з рідних не постраждав.
“В будинку було повністю зруйновано дах, 9 вікон з 10 були вибиті, не стало вхідних дверей і утворилися тріщини в несучіх стінах, зруйновані прибудови всі, ушкоджена система опалення і світло є тільки у двох кімнатах, - розповідає Андрій. - Десь о 5-й ранку був прильот, а вже о 8-й я подав заявку на єВідновлення. У заявці зазначив, що приміщення не придатно для експлуатації. Вся процедура подання зайняла п’ять хвилин.”
Допомогли з матеріалами для первинного усунення наслідків прильоту Андрію допомогли декілька волонтерських організацій і міська рада.
Орієнтовно за два тижні з Андрієм зв’язалися представники Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія/Комісія з єВідновлення).
“В кінці липня Комісія приїхала до нас, щоб оцінити руйнування, - каже Андрій. - Але термін їх приїзду залежав від нас. Коли ми зідзвонювалися, мене не було на місці. Під їх візит нам треба було приїхати знову з Хмельницького. За правилами, треба, щоб власник будинку був присутній при огляді. Перевіряли й вимірювали кожне ушкодження. А коли побачили, що відійшла несуча стіна, то сказали, що тут, можливо, буде призначена максимальна сума, 200 тисяч.”
Зараз Андрій чекає на рішення Комісії. І разом з родиною та родиною сестри мешкає в цьому напівзруйнованому будинку. Саме у тих двох кімнатах, де є світло. Оскільки дім потребує постійного догляду.
Коли зможе отримати грошову компенсацію, Андрій поки точно не знає. Каже, що постійно на зв’язку з Комісією - йому телефонують за уточненнями або задля додаткових фотографій ушкоджень. Сподівається, що до осені встигне отримати гроші.
Як працює Комісія з єВідновлення у Краматорську?
З таким питанням ми звернулися до її голови - Карена Заргаряна.
“Комісію з єВідновлення було створено у Краматорську 22 червня, - розповідає він. - До складу входять 18 членів, 6 з яких є представниками громадськості. Інші - представники військової адміністрації та виконкому.”

Фактично на цей момент Комісія у Краматорську працює трохи більше місяця.
За цей період, за словами Карена Заргаряна, вони розглянули та схвалили виплати за 85 заявками з 306 отриманих.
Загальна сума погоджених рішень Комісії складає 6,2 млн грн. З них вже близько 3 млн грн виплачено постраждалим.
існує 4 ступені пошкодженості майна. І система автоматично призначає суму компенсації, на підставі внесених до неї представниками Комісії даних про той чи інший ступінь пошкодження.
“Спочатку громадяни, чиє майно було ушкоджено, подають в Дію інформаційне повідомлення про це. А після того, подають заявку на отримання компенсації від держави по програмі єВідновлення. Ці заяви потрапляють до відповідного реєстру. Представники комісії, своєю чергою, можуть побачити заяви та взяти їх на розгляд десь через один-два дні після подання. Відповідно до порядку дій комісії, ми маємо 30 днів на розгляд і прийняття рішення щодо кожної заявки.
Після того, як ми взяли заявку на розгляд, ми здійснюємо огляд пошкодженого майна.
В результаті огляду ми формуємо певний пакет документів: “витягуємо” з реєстру Акт про ушкодження від Управління цивільного захисту (такий акт містить оцінку ступеня ушкодження, складається і вноситься у відповідний держреєстр представниками зазначеного Управління напередодні виїзду Комісії з єВідновлення), додаємо свій акт огляду, робимо фотографії і складаємо чек-листи з визначеними сумами компенсації,” - пояснює роботу системи голова Комісії.
Крім того, він зазначає, що існує 4 ступені пошкодженості майна. І система автоматично призначає суму компенсації, на підставі внесених до неї представниками Комісії даних про той чи інший ступінь пошкодження.
Про призначену суму компенсації представники Комісії повідомляють власника постраждалого житла і приймають відповідне рішення про її призначення. Якщо власника сума влаштовує, за 5 днів рішення про призначення виплати підписується начальником Військово-цивільної адміністрації. Якщо ж власника сума не влаштовує, протягом цих п’яти днів він має подати оскарження. Після чого вона може бути переглянутою з прийняттям відповідного рішення і затвердженням начальника ВЦА.
Після затвердження виплати начальником ВЦА власнику житла залишається лише чекати на виплати.
Термін отримання виплати процедурно вже не залежить від Комісії чи представників місцевої адміністрації. Зі слів Карена Заргаряна, деякі люди отримували виплати та за півтора дня, і за три дні, а деякі - за тиждень.
Отриману компенсацію можна витрачати тільки на закупівлю матеріалів і оплату послуг підрядників з відбудови, які працюють за програмою єВідновлення. Знайти адреси можна в переліку вже долучених до програми магазинів-учасників на платформі Дія.
Затримки та відмови по виплатах, і проблеми з реєстрацію в Дії
За словами Карена Заргаряна, Комісія з єВідновлення у Краматорську засідає два рази на тиждень і доволі швидко приймає рішення по заявках, які надходять від містян.
Затримки здебільшого виникають через неможливість оперативно провести огляд пошкодженої будівлі, оскільки велика кількість власників таких будинків виїхали з Краматорська в більш безпечні місця. А регламент процедури огляду передбачає обов’язкову присутність власника під час його проведення.

Дізнавшись про розбитий росіянами дім, родина краматорців у той же день повернулася у місто, щоб його відбудовувати
Про руйнування вони дізналися за 1000 км від дому
“Ми юридично не маємо права зайти в приміщення без власника або без його законного представника. В таких випадках ми маємо домовитися з власником про його приїзд на конкретну дату, щоб встигнути провести огляд в передбачені програмою 30 днів,” - коментує ситуацію Карен Заргарян.
Якщо ж власник не встигає чи не має можливості приїхати, наприклад, знаходиться за кордоном, то такі заявки Комісія “ставить на паузу”. Тобто роботу по них призупиняє, але не скасовує. І відновлює їх розгляд вже після приїзду власника житла.
За весь час роботи краматорської Комісії рішення про призупинення були прийняті відносно 162 заявників. Але близько 40 з них вже встигли повернутися й отримати виплати.
Щодо прийняття негативних рішень, Карен Заргарян каже, що на цей час краматорська Комісія не ухвалила виплати по трьох заявках. Двом заявникам відмовили у виплатах через те, що вони вже встигли самостійно відремонтувати житло. І ще один заявник припустився помилки під час реєстрації в Дії, і невірно зазначив власника будинку. В такому випадку, він може подати нову заявку, вже з вірними даними.
І є ще один технічний нюанс, з яким часто зіштовхуються містяни, під час реєстрації в Дії - це неможливість знайти свій будинок в електронному реєстрі нерухомого майна.
Стосовно відмов через зроблений ремонт, існують певні нюанси. Комісія фіксує ушкодження житла, які є фактично під час огляду. Якщо ремонт був зроблений власником частково, то до збитків враховується та частка, яку він не відремонтував. Тож, Комісія схвалить виплату лише за невідремонтовану частину ушкоджень. А відмовляє у компенсації здебільшого при 100% виконаному ремонті.
Процедуру щодо компенсації витрат за вже зроблений ремонт пошкодженого майна Мінвідновлення України ще не затвердило. Найближчим часом такі зміни мають бути внесені. Але поки Комісіям з єВідновлення по всій країні не можна призначати виплати громадянам, які встигли відремонтувати житло самотужки.
І є ще один технічний нюанс, з яким часто зіштовхуються містяни, під час реєстрації в Дії - це неможливість знайти свій будинок в електронному реєстрі нерухомого майна.
“У нас в державі цей електронний реєстр працює з 2013. І якщо власність людиною була набута до цього року, то в реєстрі про це немає даних. Будинок чи квартира туди ще не внесені. Дія їх просто не “підтягує”. І тому при поданні заявки, заявник бачить повідомлення про необхідність перенесення даних про власність з паперових варіантів в електронний вигляд. Щоб це зробити, власнику необхідно подати паперові документи про права власності до відділу реєстрації (Управління реєстраційних повноважень та введення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради - авт.), який знаходиться у Краматорську по Б. Хмельницього, 8. З практичного досвіду, десь за 1-2 дні після подачі паперових варіантів документів, дані будинку вже з’являються в реєстрі. Дія їх “підтягує” і заявка потрапляє до нас,” - пояснює Карен Заргарян.
Що відомо у Краматорську про компенсацію від держави за повністю зруйноване житло?
Днями стало відомо про запуск другого етапу єВідновлення. Ним передбачено виплати за зруйноване житло.
За словами Карена Заргаряна, процедура виплати компенсації за повністю зруйноване житло відрізняється від запровадженої вже процедури виплати компенсації за пошкоджене житло.
Тому при Військово-цивільних адміністраціях на місцях мають бути створені відповідні Комісії. Це можуть бути як окремо створені Комісії. Або ж ті самі Комісії, що займалися розглядом компенсацій за пошкоджене майно, можуть взяти на себе додатковий функціонал і почати займатися питаннями повністю зруйнованих будинків.
У Краматорську розглядом питань зруйнованих будинків буде займатися чинна Комісія з єВідновлення.
“До Положення про нашу Комісію вже внесені відповідні зміни. І ми вже готові приймати заяви на виплати компенсацій за зруйноване житло. Тобто на теперішній час люди вже можуть подавати заявки, Дія їх приймає. Але ми поки що не працюємо з ними, бо не маємо доступу до реєстру з цими заявками. Це виключно технічне питання. Найближчим часом, можливо, навіть цього тижня нам дадуть доступ до цього реєстру і ми розпочнемо роботу по них,” - каже Карен Заргарян.