Важливо :: Власна думка :: 03 листопада 2022 11:05 , Краматорск Пост
foto-na-sajtah

90% фотографій в онлайн-новинах Донеччини - запозичені

Відсоток новин Донецької області, які проілюстровано власними редакційними фотографіями не дотягує і до 10%. Відповідно, 90% фото є запозиченими.

При цьому три чверті новин взагалі не мають світлин або мають лише умовні ілюстрації до повідомлень.  

Моніторинг фотографій, що ілюструють новини, проводили з 10 по 14 жовтня на сайтах 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua. Під увагу потрапили такі показники як загальна кількість новин та фото, наявність підпису та джерела походження знімків, також фото перевіряли на стандарт публікації шокуючого контенту та виявлялися фотографії, які не відповідають змісту новини. За період моніторингу було проаналізовано 720 новин і 998 світлин з них. Зовсім не було власних фото у сайта міста Слов’янськ - karachun.com.ua. Загальний відсоток власних фотографій на сайтах Донецької області та Маріуполя склав всього 10%.

Найбільше власних фотографій було в новинах сайта v-variant.com.ua - 16% від всіх фото на сайті. Так, у регіональній редакції є можливість робити і великі фоторепортажі на деокупованих територіях, власне, про це і йде мова за лінком. Але такі репортажі серед ЗМІ Донеччини - рідкість. Це важко та у більшості редакцій майже немає можливості потрапити в такі складні локації. 

Майже стільки ж власних фото, а саме 15%, було і на сайті Маріуполя 0629.com.ua. Медійники окупованих територий не мають можливості робити власні фотографії. Зокрема “ЗМІ-переселенці” з тимчасово окупованого Маріуполя можуть лише сподіватися на можливість робити власні фоторепортажи з рідного міста. Тому власними фото тут можна вважати ілюстровані матеріали, коли журналісти користуються фотографіями з власного архіву, або скріншотами, як от сайт 0629, коли викриває чергових колаборантів

За стандартами розміщення фото в онлайн ЗМІ, у кожного фото має  бути зазначене джерело походження. Також воно має бути підписано. Це не обов’язково, але заради балансу повноти варто робити короткий пояснювальний підпис: що відбувається на знімку, кого або що бачить читач?

Так, в новинах онлайн-медіа Донецької області підписано трохи більше за чверть зображень - 26% від загальної кількості фотографій. Серед джерел інформації найчастіше журналісти користуються та маркують інформацію від СБУ, поліції, ГРУ. Зовсім без підписів фотографій обходиться сайт karachun.com.ua. Інші чотири сайти, що потрапили під моніторинг, в тому чи іншому вигляді мають підписаний візуальний контент.  Найбільше підписаних фото на сайті  v-variant.com.ua, 49%, чверть, або 25% підписаних фото зафіксовано  в новинах інформ-агенції vchasnoua.com, у сайта 0629.com.ua 14% новин мають підписи під фото, і 11% підписаних новин на сайті novosti.dn.ua

Наприклад, як у новині 0629.com.ua Черги на фільтрацію до Центрального відділу поліціїї у Маріуполі. Фото Петро Андрющенко/Telegram  про катівню в Маріуполі, яку облаштували окупанти та про так звані фільтраційні заходи щодо маріупольців, під фото є підпис, де описано, що відбувається на фото, вказано авторство та джерело походження фотографії.

При цьому непідписаних фото в новинах усіх аналізованих медіа було 71% від загальної кількості  фотографій, що були зафіксовані в період моніторингу.

Одна з вимог до фотографій, які розміщують на сторінках новинних сайтів - фото має стосуватися новини та відповідати її тематиці. Таких фотографій в онлайн-стрічках медіа Донецької області, щоб порушували цю вимогу, за період моніторингу не було, всі фото відповідали текстам. 

Тим часом, і, особливо, враховуючи трагічні події військового часу, весь шокуючий контент в медіа має бути маркований позначкою “18+”. При цьому читача має бути попереджено заздалегідь, щоб ще з прев’ю новини і її заголовка було зрозуміло, що всередині є чутливий контент, а саме шокуюче зображення має бути, як мінімум, заблюрене”. Випадок, коли цього не було зроблено трапився на сайті v-variant.com.ua

Новина під заголовком ​​В прокуратурі поінформували про подробиці обстрілу російськими загарбниками ринку в Авдіївці (фото) стосується чергових обстрілів російськими військами та їхніх  жертв, і хоча фотографії з закривавленими тілами мирних мешканців частково розмиті, сайт не попередив про те, що відкривати таку новину треба обережно. Власне, і ефекту так званого  на фото недостатньо, на фото можна бачити кров, поранення, добре видно тіла загиблих. До речі, та сама подія на сайті 0629.com.ua маркована Росіяни обстріляли Авдіїівку: 7 загиблих і 8 поранених, - ФОТО 18+

До слова, про правила та особливості розміщення подібного контенту можна прочитати на сайті ІМІ у рекомендаційних статтях Що робити, якщо на фото показано насильство та смерть, Про використання фото загиблих у журналістських матеріалах.

Майже 75% від усіх проаналізованих новин взагалі не мають зображень або позначені лише ілюстраціями, але можна зазначити, що це здебільшого через редакційні принципи роботи сайтів. Наприклад, сайт novosti.dn.ua ніколи не користувався просто ілюстраціями, картинкою заради картинки, і використовував фотографії виключно для доповнення текстової інформаційної складової. Так 100% новин, на сайті v-variant.com.ua мають ілюстрації, однак вони відповідають інформаційній складовій, і мають на меті доповнювати саму новину, такі фото напряму прив’язані до теми новини. Користуються ілюструванням новин і сайті karachun.com.ua - тут у категорії без фото, або інші ілюстрації - 100% ілюстрацій. 

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації в Донецькій області

Інші статті на цю тему

telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині

zhurnalistika

Новинна стрічка онлайн-ЗМІ Донецької області не містить замовних матеріалів і контрагітації. За період з 4 по 8 вересня не виявлено жодного такого випадку

smartfon tiktok

З початком повномасштабного вторгнення та окупацією значної частини Донецької області і Маріуполя зокрема, частина ЗМІ припинила свою роботу.

коментарі