Важливо :: Власна думка :: 09 березня 2023 15:39 , Краматорск Пост
genderni-novini

Аеророзвідниця, історикиня та міністерка: чи присутні фемінітиви і гендерний баланс сайтах Донеччини

Лише 2% жінок виступає у якості експерток у новинах онлайн-ЗМІ Донецької області.

А більшість тем, де жінки є героїнями - новини про волонтерську допомогу, соціалку, кримінальні новини і культуру. Такі результати моніторингу п’ятірки популярних онлайн-медіа Донеччини.

Досліджувалися сайти 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua. Загалом було проаналізовано 250 публікацій (по 50 у новинній стрічці кожного медіа), опублікованих, починаючи з 6 лютого, де були присутні герої(ні) та експерти(ки). Мета дослідження: виявити стан з дотриманням гендерного балансу, оцінити кількість жінок/чоловіків у категоріях експерти/експертки/герої/героїні матеріалів, та тематику, в яких жінки виступають героїнями, експертками.

Невагома думка військових експерток

Лише одна з 50 експертів - жінка. Відповідно, у 98% випадках журналісти і журналістки користуються коментарями експертів чоловіків. Таке положення справ коментує Юлія Діденко, редакторка і журналістка сайту Новини Донбасу.

“Я сама звернула увагу на те, що з початком повномасштабного вторгнення РФ, фокус змістився навіть у тих ЗМІ, які були флагманами гендерної чутливості та завжди "топили" за дотримання балансу. Безумовно, мені від цього гірко, але сама як редакторка мушу визнати, що через шок перших місяців, через нестачу ресурсу і нові вимоги до швидкості видачі матеріалів, сама почала менше звертати уваги на дотримання гендерного балансу”, - каже Юлія Діденко, сайт novosti.dn.ua.

Так, сайт v-variant.com.ua за цей період у 50 новинах поспіль взагалі не брав коментарі жінок-експерток, інші 4 сайти мали лише по одній експертці на кожні 50 новин. 

За період моніторингу, топ-5 сайтів Донеччини жодного разу не скористувалися коментарями на тему війни від жінок експерток, зокрема, не було офіційних спікерок Ганни Маляр, заступниці міністра оборони України, та речниці Сил оборони Півдня Наталі Гуменюк. Хоча ці експертки часто бувають в ефірі Телемарафону, а регіональні редакції активно користуються надбаннями колег-телевізійників, на сайтах Донеччини у якості експертів в темі війни були виключно чоловіки. 

“Я за те, щоб залучати, дійсно, експертів чи експерток. Неважливо, якої вони статі. Залучати жінок щось коментувати тільки через те, що немає гендерного балансу, вважаю неправильним. Якщо жінка дійсно експертка, то, звісно, треба залучати. Тут і ліньки шукати, і, насправді, жінок-експерток з теми війни дійсно в рази менше, ніж чоловіків, їх одиниці, на жаль”, - каже Марина Молошна, журналістка сайту 0629, яка наразі проходить службу у складі Збройних сил України.

На сайті karachun.com.ua тему мобілізації  коментує адвокатка, новина на сайті міста Слов’янськ вийшла під заголовком: “Відстрочка по-новому - названо покроковий алгоритм подання заявки на бронь від мобілізації”. Тут експертка, адвокатка Яна Михайлюк, описує детальний алгоритм дій для підприємств, яким необхідно забронювати співробітників від мобілізації. 

“Вважаю, що питання і досі на часі глобально для медійної спільноти України, а також і для експертної спільноти. Але, наприклад, якщо говорити про військових експертів, знаю, що колегам завжди хочеться, щоб тематику перебігу бойових дій висвітлювали люди зі званням, або які реально до того, як стати експертами, служили в ЗСУ. Найпростіший приклад, Світан, Селезньов, Жданов - полковники запасу. В той же час, станом на 2019 рік, жінок в такому званні в ЗСУ було всього 87. Я в жодного ЗМІ не бачила військових експерток. Інше питання в тому: чи хотіла би бачити?  Так, безумовно. Вважаю, що з військовою тематикою найскладніше. При чому, жінки на фронті, серед волонтерок, серед політиків, ще представлені певним чином в ЗМІ, а от саме військові експертки - з цим біда", - каже  журналістка та редакторка Юлія Діденко. 

За її словами, все, що стосується інших тем, також має проблеми, але такої глибини проблеми гендерного дисбалансу немає. Якщо якась жінка-військова експертка прочитає цей матеріал і обуриться якійсь з моїх тез - я би дуже хотіла, щоб вона зі мною зв’язалася”, - каже Юлія Діденко, бо знайти військову експертку дуже важко, але в той час і дуже важливо.

Журналістка перелічує необхідні критерії: “Це відповідна освіта або стаж роботи в ЗСУ, Нацгвардії, або якесь з військових відомств, також звання, бажано, досвід в військовій аналітиці і, наостанок, обізнаність з OSINT-методиками дослідження конфліктів”.

Героїні з новин 

Слід відзначити, що героїнями новин жінки ставали частіше, ніж експертками. Згадок про жінок героїнь новин -  26% від загальної кількості від усіх згадок про героїв/героїнь. Під героїнею (героєм) тут слід розуміти персону, що бере участь у події, яку описує та чи інша новина.

Найбільша кількість жінок-героїнь зустрічалася в соціальній тематиці і соціальних наслідків війни - у 85% згадок на цю тематику. У новинах на тему волонтерства та активізму жінки були героїнями новин у 59% від загальної кількості згадок у матеріалах героїв та героїнь на цю тематику. У новин культури та спорту однаковий відсоток - по 50% героїнь відповідно. Економіка та бізнес - 28%. У темі війни жінок, що стали героїнями новин - 11%, тут, здебільшого, мова йде про жертв війни через обстріли. Онлайн-ЗМІ Донецької області пишуть про постраждалих, як на вільних, так і на окупованих територіях.

З цікавого - жінки потрапили і у новини на тему криміналу. Але це виключно кримінал воєнного часу. Зокрема, мова йде про колаборанток. Героїнями таких новин жінки ставали у 22% від загальної кількості героїв/героїнь. Наприклад, у vchasnoua.com писали про те, як жінка керувала «справами» окупаційної адміністрації у Лимані: суд заочно заарештував колаборанткуА найчастіше про таке писав маріупольський сайт 0629.com.ua, зокрема про те, як "очільниця міносвіти ДНР" наказала знищити українські підручники з історії, а СБУ повідомила їй про підозру. Освітянки - часті героїні новин про колабораціонізм. 

Так, вчительку української мови з селища Нікольське суд визнав винною. Вона спланувала та організувала освітній процес за стандартами так званої «ДНР». Також писали маріупольські журналісти про викриття чергової зрадниці в ЗМІ. Так, журналістка Наталя Мнацаканян повернулась в окуповане місто і пристала на пропозицію окупантів розпочати роботу на пропагандистському каналі «Маріуполь 24», про що і пише 0629.com.ua. Чоловіків в цій тематиці відповідно було - 78%. І всього 4 згадки про жінок-героїнь та 14 згадок про чоловіків-героїв. Чоловіки також здебільшого виступали у ролі колаборантів. Новини про цю категорію злочинців військового часу зустрічаються доволі часто. ТІльки невелику частину в цій тематиці займають надзвичайні події, але і вони специфічні, наприклад, як оця, що вийшла на сайті  v-variant.com.ua, під заголовком: Окупанти у Маріуполі вночі влаштували між собою п'яну перестрілку”. 

Сайт 0629 також писав не лише про жінок-колаборанток. А й про чоловіків, зокрема про те, що будуть судити маріупольця, який захопив СІЗО та здав його бандитам із "Сомалі", і про те, що судитимуть колишнього співробітника Академії поліції в Маріуполі, який перейшов на бік ворога. Не оминули вироки колаборантам і на сайті novosti.dn.ua, тут про те, як ДБР заочно оголосило про підозри колаборантам з Маріуполя серед них і новий “мер”. 

Були і новини суто кримінальні, наприклад, про викриття чоловіка, який торгував бойовими гранатами, або про пожежу, під час якої загинув чоловік, але таких новин в цій темі було лише декілька.

Зовсім не було героїнь новин в темі політики, освіти, міжнародних новинах, і зовсім не зачіпали сайти, що потрапили під моніторинг, тему корупції та медицини.

Фемінітиви і донецькі медіа

Медіа Донецької області користуються фемінітивами у своїх публікаціях. В новині, що стосуються економіки, коментує саме міністерка Юлія Свіриденко. Сайт vchasnoua.com публікує її  розповідь про мікрогранти для започаткування чи розвитку свого бізнесу за програмою «Власна справа». А у новині на маріупольському сайті 0629 про те, що Нью-Йоркський музей визнав художника Архипа Куїнджі українцем, коментує подію історикиня мистецтва та журналістка Оксана Семенік.

Ще одна новина з фемінітивами - в рідкісній для героїнь темі війни “Прикордонники розбили штурмові групи окупантів, а Пересування окупантів помітила аеророзвідниця ДПСУ», про що розповідає сайт novosti.dn.ua. Фемінітивами користувалися всі сайти, які досліджувалися.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації у Донецькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Інші статті на цю тему

telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині

zhurnalistika

Новинна стрічка онлайн-ЗМІ Донецької області не містить замовних матеріалів і контрагітації. За період з 4 по 8 вересня не виявлено жодного такого випадку

smartfon tiktok

З початком повномасштабного вторгнення та окупацією значної частини Донецької області і Маріуполя зокрема, частина ЗМІ припинила свою роботу.

коментарі