Важливо :: Життя громади :: 02 травня 2022 13:37 , Максим Ходушко
ozimyje

Агроном розповів, як живе сільське господарство Краматорського району під час війни

аграрії роблять мінімальний обсяг робіт, а далі уже "само якось виросте"

Агропромисловий комплекс, одна з рушійних сил економіки країни, зазнає зараз серйозних проблем через війну. Там, де тривають бойові дії, весняні роботи ускладнено, а до того ж чималі площі сільськогосподарських угідь у таких ключових регіонах як Херсонська та Запорізька області, а разом з ними і на Донеччині, перебувають наразі під тимчасовим контролем російських загарбників. Галузь працює майже на межі виживання. Через руйнування або блокаду портів ускладнено експорт продукції.

Ми взяли коментар у агронома-консультанта про ситуацію безпосередньо у Краматорському районі. З міркувань безпеки наш експерт побажав залишитись анонімнм.

«Сьогодні основний сільськогосподарській потенціал у нас розташовано на теренах колишнього Олександрівського району і є шанси, що ми його збережемо та реалізуємо. Але, схоже, все залежатиме від рішучості окремих відчайдух та ризиків, на які вони здатні піти.

Якщо коротко, то скажу так: у нашому селі холдинг людей покинув напризволяще. Вивезли велику та дорогу техніку, підживили свою озиму пшеницю, а решту покинули як є. Окремі фермери, які мали можливість придбати добрива заздалегідь, також провели весняні підживлення і виїхали. Ці аграрії мали власні кошти. Багато ж хто розраховував за звичною схемою працювати на кошти кредитні. 

Проте є й інші приклади. В колишньому райцентрі Олександрівці найбільший серед фермерів-середняків навіть допоміг пайщикам матеріально – роздав продукти, зробив людям культивацію городів своєю технікою, а тоді вже поїхав. 

Правду кажучи, поїхали не всі фермери, – є такі, що пішли воювати. У тих, що просто залишилися, настрою, звісно ж, немає. Та й який тут може бути настрій?! 

Озимину більш-менш нормально вдалося підживити тільки тим, у кого селітра була вже на складах на момент початку війни. А ось посівного матеріалу пізніх культур (соняшник, кукурудзу) бракує або взагалі немає, так само з ЗЗР (засобами захисту рослин). Солярка, якщо вдасться знайти, дорога, запчастини на сільгосптехніку у дефіциті. Через війну налагоджену систему постачання зруйновано і чого очікувати далі невідомо. Тож аграрії кажуть, що не хочуть марно вкладати кошти. Усі в основному вичікують.

Пару тижнів тому голова Донецької ОДА Павло Кириленко повідомив, що на цей озимий сезон на Донеччині було засіяно 394,9 тис. га культур. Зважаючи на активізацію бойових дій, важко сказати, які площі вдасться засіяти пізніми культурами, як-от соняшник та кукурудза, площа посівів під якими минулого року була співставною з озимими. 

Ситуація загалом така, що поля стоять покинуті. Але аграрії мають надію, що мінімальний обсяг робіт зроблено, а далі уже само якось виросте. Має вирости, аби ж війна не завадила. Погодні умови у цьому році склалися сприятливі, види на врожай теж, – маємо бути з хлібом. Озимі зараз уже у фазі виходу у трубку. А отже аграрії сподіваються незабаром повернутися і зібрати урожай зі своїх полів самі та вчасно».

Також надходить інформація, що на захоплених територіях російські окупанти організовують вивіз зерна та сільськогосподарської техніки, тобто попросту грабують місцевих мешканців. Місцеві мешканці розповідають, що днями у селі Колодязі Лиманської територіальної громади загарбники розстріляли кількох селян, зокрема й місцевого фермера.

Інші статті на цю тему

Agcover

Аграрії намагаються посіяти усюди, де дозволяє ситуація

agrobroncover

Критерії для бронювання розширено

landtaxcover

Які ще зміни щодо плати за землю набрали чинності

коментарі