Важливо :: Життя громади :: 01 вересня 2023 18:15 , Максим Ходушко
Kramatorskstreetspart6cover

Бахмутська, Брюссельська, Соледарська: Ч. 6.1 Нові назви вулиць Краматорська на честь інших міст

Продовжуємо розповідь, які вулиці з'явилися у Краматорську

У Краматорську ще зовсім недавно численні вулиці мали назви на честь російських або рядянських діячів, міст або регіонів. У квітні цього року всі вони були перейменовані. Про ті вулиці, які отримали нові назви на честь міст України (і не тільки) розповідаємо читачам Краматорськ Пост сьогодні у першій частині.

Архангельська – Бахмутська

test Фото - Н.Девяткин - http://www.art.dn.ua/, Площа Свободи, Бахму́т

Архангельськ - місто на півночі росії. Заснований 1583 року за наказом Івана Грозного, перший великий морський порт росії. Колишня Архангельська - одна з вулиць міста, яка починається на мікрорайоні Станкобуд і продовжується на Біленькому.

Тепер це вулиця Бахмутська. Бахмут - районний центр, одне з найстаріших міст на сходу України, заснований у 1572 році. До російського вторгнення 2022 року місто було центром соляної промисловості України та залізничним вузлом. Під час боїв місто було зруйноване на 80 %.

Зараз Сили оборони України роблять усе можливе для деокупації Бахмута.

Брусиловича – Брюссельська

test Фото - Панорама центру Брюсселя. Ank Kumar - Own work

Хто такий Брусилович, який на честь себе цілу вулицю на Ясногірці, знайти не вдалося. Певно, якийсь з численних партійних діячів.

Тепер у цієї вулиці є значно краща назва - Брюссельська. Брюссель - не просто столиця Бельгії, а де-факто столиця Європейського Союзу. Саме там містяться штаб-квартира військово-політичного блоку НАТО, Ради Європейського Союзу (ЄС) та інших міжнародних організацій.

НАТО та ЄС - це міжнародні організації, у які прагне вступити Україна, тож така назва для вулиці у Краматорську цілком виправдана.

Гомельська - Гостомельська

test Фото - Знищена «Мрія» в ангарі аеропорту Гостомель, Вікіпедія

Гомель - обласний центр та одне з найбільших міст у Білорусі. На сьогодні цю країну, на жаль, аж ніяк не можна назвати дружньої до України, тож як і у випадку з іншими, перейменування зрозуміле.

Гостомель - селище міського типу в Бучанському районі Київської області України, відоме зокрема боями за Гостомельський аеродром, під час яких було знищено найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, - Ан-225 «Мрія».

У травні 2022 року Президент України Володимир Зеленський назвав відновлення літака Ан-225 «Мрія» питанням іміджу України, а також знаком вшанування усіх українських пілотів, які загинули під час російсько-української війни.

Гостомель отримав звання Місто-герой 6 березня 2022 року. А у квітні 2023 року на честь цього селища на Київщині з'явилася вулиця у Краматорську.

Єрмака - Ірпінська

test Фото - ЖК «Ірпінські Липки» після обстрілу росіянами, Северинівка. Rasal Hague - Власна робота

Вулиця Єрмака була названа або на честь Павла Постишева, радянського партійного і державного діяча, у якого Єрмак - партійний псевдонім. Або скоріше на честь Єрмак Тимофійовича — отамана донських козаків, керівника походу в Сибір, «упокорювача Сибіру» в російській (царській, радянській і новій російській) історіографії.

В будь-якому випадку - не краща назва вулиці у вільному українському місті. Тож тепер це Ірпінська.

Ірпінь - місто під Києвом, за яке тривали бої на початку повномасштабного вторгнення рф. 28 березня 2022 року Ірпінь був повністю звільнений від російських окупантів.

Єсеніна - Бердянська

test Фото - Центральний пляж Бердянська, 2017 рік, Skype87 - Власна робота

Сергій Єсенін - відомий російський поет. І не те щоб він був аж таким співаком радянської влади, - ні, але зараз і справді вулиця імені російсько-радянського поета на мапі українського Краматорська виглядає щонайменше дивно.

Бердянськ - курортне місто на березі Азовського моря, куди їздили відпочивати й краматорці. Перші поселенці ще у середині XVI століття — запорозькі козаки, які заснували на місці майбутнього міста форпост та поселення Запорізької Січі та займалися землеробством, рибальством, тваринництвом, бджільництвом. Як місто Бердянськ заснований у 1836 році на місці козачих та рибальських поселень.

Зараз Бердянськ тимчасово окупований, але Сили оборони продовжують рух на південь, метою якого є перерізання сухопутного коридору в Крим та звільнення усіх наших міст та селищ.

Дуже хочеться, щоб знову на автовокзалі нашого міста з'явилися автобуси за маршрутом Краматорськ - Бердянськ. Звісно ж, через Маріуполь.

Жигулівська – Мелітопольська

test Фото - Фестиваль «Віра. Надія. Любов», Oleksandra Grygorovych - Власна робота

Жигулівська - це не про радянсько-російський автопром. Це всього-на-всього височина на правому березі Волги, що огинається закрутом річки. Висотою до 375 м, найвища точка — гора «Наблюдатєль» — 381,2 м над рівнем моря. Довжина близько 75 км.

Можна припустити, що у росії нема й не було вулиці з назвою на зразок "Меловогорская" на честь наших Крейдяних гір, або "Донецькокряжевская". Тож назва для вулиці у Краматорську дивна. Можливо, Жигулівська - все ж таки на честь марки пива?

Жарти жартами, але тепер це вулиці Мелітопольська. Мелітополь - друге за населенням місто Запорізької області, ключове місто по дорозі на Крим, промисловий на освітній центр півдня регіону. Його звільнення від окупації - теж одна з цілей наступи Сил оборони України на півдні.

Мелітополь - рідне місто Дмитра Донцова, головного ідеолога українського інтегрального націоналізму, якому належать і такі слова: "Українська нація занадто зрослася із західноєвропейською культурою, щоби з легким серцем кинутися в обійми напівазійської деспотії".

Карбишева - Соледарська

test Фото - Штрек соляної шахти, В.С.Білецький

Дмитро Карбишев — російський та радянський військовик, генерал-лейтенант інженерних військ, професор Військової академії Генерального штабу, доктор військових наук. Особа, пов'язана зі встановленням радянської влади на території України.

Але вулиці імені Карбишева на Красноторці у Краматорці більше немає.

Соледар відомий насамперед видобутком солі. Вона продавалася по всьому світу. А відвідини соляних печер Соледара - це враження, які залишаються з вами на роки.

Тепер Соледарська нагадує про місто, яке тимчасово окуповане російськими загарбниками, але обов'язково буде звільнено.

Новосибірська – Смілянська

test Фото - Південний вокзал, вигляд з платформ, Dniprovych - Власна робота

Новосибірськ - найбільше місто Сибіру та третє у росії після Москви та Санкт-Петербурга), є великим транспортним, індустріальним та науковим центром.

Чомусь саме на Біленькому чимало вулиць були названі іменами російських міст. Тепер замість Новосибірської у селищі є вулиця Смілянська.

Сміла - місто в Черкаській області, великий залізничний вузол - станція, Імені Тараса Шевченка. У Смілі народився Володимир Родіонович Кличко, батько всесвітньо відомих братів-боксерів. А серед відомих уродженців міста такі імена як Платон Симиренко, український селекціонер плодових дерев; Аврам Ревуцький, член Української Центральної Ради; Олександр Ковпак, футболіст та інші.

Другу частину розповіді про нові назви вулиць Краматорська на честь міст читайте наступного тижнія

Інші статті на цю тему

Druzhkivkacover-

Деякі з них є досить несподіваними

Sviatohirsk

Це той випадок, коли можна говорити про хороші результати

Shukhevychicover

Рідна донька Романа Шухевича певний час жила у цьому місті