Важливо :: Життя громади :: 01 вересня 2023 18:15 , Максим Ходушко
Kramatorskstreetspart6cover

Бахмутська, Брюссельська, Соледарська: Ч. 6.1 Нові назви вулиць Краматорська на честь інших міст

Продовжуємо розповідь, які вулиці з'явилися у Краматорську

У Краматорську ще зовсім недавно численні вулиці мали назви на честь російських або рядянських діячів, міст або регіонів. У квітні цього року всі вони були перейменовані. Про ті вулиці, які отримали нові назви на честь міст України (і не тільки) розповідаємо читачам Краматорськ Пост сьогодні у першій частині.

Архангельська – Бахмутська

test Фото - Н.Девяткин - http://www.art.dn.ua/, Площа Свободи, Бахму́т

Архангельськ - місто на півночі росії. Заснований 1583 року за наказом Івана Грозного, перший великий морський порт росії. Колишня Архангельська - одна з вулиць міста, яка починається на мікрорайоні Станкобуд і продовжується на Біленькому.

Тепер це вулиця Бахмутська. Бахмут - районний центр, одне з найстаріших міст на сходу України, заснований у 1572 році. До російського вторгнення 2022 року місто було центром соляної промисловості України та залізничним вузлом. Під час боїв місто було зруйноване на 80 %.

Зараз Сили оборони України роблять усе можливе для деокупації Бахмута.

Брусиловича – Брюссельська

test Фото - Панорама центру Брюсселя. Ank Kumar - Own work

Хто такий Брусилович, який на честь себе цілу вулицю на Ясногірці, знайти не вдалося. Певно, якийсь з численних партійних діячів.

Тепер у цієї вулиці є значно краща назва - Брюссельська. Брюссель - не просто столиця Бельгії, а де-факто столиця Європейського Союзу. Саме там містяться штаб-квартира військово-політичного блоку НАТО, Ради Європейського Союзу (ЄС) та інших міжнародних організацій.

НАТО та ЄС - це міжнародні організації, у які прагне вступити Україна, тож така назва для вулиці у Краматорську цілком виправдана.

Гомельська - Гостомельська

test Фото - Знищена «Мрія» в ангарі аеропорту Гостомель, Вікіпедія

Гомель - обласний центр та одне з найбільших міст у Білорусі. На сьогодні цю країну, на жаль, аж ніяк не можна назвати дружньої до України, тож як і у випадку з іншими, перейменування зрозуміле.

Гостомель - селище міського типу в Бучанському районі Київської області України, відоме зокрема боями за Гостомельський аеродром, під час яких було знищено найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, - Ан-225 «Мрія».

У травні 2022 року Президент України Володимир Зеленський назвав відновлення літака Ан-225 «Мрія» питанням іміджу України, а також знаком вшанування усіх українських пілотів, які загинули під час російсько-української війни.

Гостомель отримав звання Місто-герой 6 березня 2022 року. А у квітні 2023 року на честь цього селища на Київщині з'явилася вулиця у Краматорську.

Єрмака - Ірпінська

test Фото - ЖК «Ірпінські Липки» після обстрілу росіянами, Северинівка. Rasal Hague - Власна робота

Вулиця Єрмака була названа або на честь Павла Постишева, радянського партійного і державного діяча, у якого Єрмак - партійний псевдонім. Або скоріше на честь Єрмак Тимофійовича — отамана донських козаків, керівника походу в Сибір, «упокорювача Сибіру» в російській (царській, радянській і новій російській) історіографії.

В будь-якому випадку - не краща назва вулиці у вільному українському місті. Тож тепер це Ірпінська.

Ірпінь - місто під Києвом, за яке тривали бої на початку повномасштабного вторгнення рф. 28 березня 2022 року Ірпінь був повністю звільнений від російських окупантів.

Єсеніна - Бердянська

test Фото - Центральний пляж Бердянська, 2017 рік, Skype87 - Власна робота

Сергій Єсенін - відомий російський поет. І не те щоб він був аж таким співаком радянської влади, - ні, але зараз і справді вулиця імені російсько-радянського поета на мапі українського Краматорська виглядає щонайменше дивно.

Бердянськ - курортне місто на березі Азовського моря, куди їздили відпочивати й краматорці. Перші поселенці ще у середині XVI століття — запорозькі козаки, які заснували на місці майбутнього міста форпост та поселення Запорізької Січі та займалися землеробством, рибальством, тваринництвом, бджільництвом. Як місто Бердянськ заснований у 1836 році на місці козачих та рибальських поселень.

Зараз Бердянськ тимчасово окупований, але Сили оборони продовжують рух на південь, метою якого є перерізання сухопутного коридору в Крим та звільнення усіх наших міст та селищ.

Дуже хочеться, щоб знову на автовокзалі нашого міста з'явилися автобуси за маршрутом Краматорськ - Бердянськ. Звісно ж, через Маріуполь.

Жигулівська – Мелітопольська

test Фото - Фестиваль «Віра. Надія. Любов», Oleksandra Grygorovych - Власна робота

Жигулівська - це не про радянсько-російський автопром. Це всього-на-всього височина на правому березі Волги, що огинається закрутом річки. Висотою до 375 м, найвища точка — гора «Наблюдатєль» — 381,2 м над рівнем моря. Довжина близько 75 км.

Можна припустити, що у росії нема й не було вулиці з назвою на зразок "Меловогорская" на честь наших Крейдяних гір, або "Донецькокряжевская". Тож назва для вулиці у Краматорську дивна. Можливо, Жигулівська - все ж таки на честь марки пива?

Жарти жартами, але тепер це вулиці Мелітопольська. Мелітополь - друге за населенням місто Запорізької області, ключове місто по дорозі на Крим, промисловий на освітній центр півдня регіону. Його звільнення від окупації - теж одна з цілей наступи Сил оборони України на півдні.

Мелітополь - рідне місто Дмитра Донцова, головного ідеолога українського інтегрального націоналізму, якому належать і такі слова: "Українська нація занадто зрослася із західноєвропейською культурою, щоби з легким серцем кинутися в обійми напівазійської деспотії".

Карбишева - Соледарська

test Фото - Штрек соляної шахти, В.С.Білецький

Дмитро Карбишев — російський та радянський військовик, генерал-лейтенант інженерних військ, професор Військової академії Генерального штабу, доктор військових наук. Особа, пов'язана зі встановленням радянської влади на території України.

Але вулиці імені Карбишева на Красноторці у Краматорці більше немає.

Соледар відомий насамперед видобутком солі. Вона продавалася по всьому світу. А відвідини соляних печер Соледара - це враження, які залишаються з вами на роки.

Тепер Соледарська нагадує про місто, яке тимчасово окуповане російськими загарбниками, але обов'язково буде звільнено.

Новосибірська – Смілянська

test Фото - Південний вокзал, вигляд з платформ, Dniprovych - Власна робота

Новосибірськ - найбільше місто Сибіру та третє у росії після Москви та Санкт-Петербурга), є великим транспортним, індустріальним та науковим центром.

Чомусь саме на Біленькому чимало вулиць були названі іменами російських міст. Тепер замість Новосибірської у селищі є вулиця Смілянська.

Сміла - місто в Черкаській області, великий залізничний вузол - станція, Імені Тараса Шевченка. У Смілі народився Володимир Родіонович Кличко, батько всесвітньо відомих братів-боксерів. А серед відомих уродженців міста такі імена як Платон Симиренко, український селекціонер плодових дерев; Аврам Ревуцький, член Української Центральної Ради; Олександр Ковпак, футболіст та інші.

Другу частину розповіді про нові назви вулиць Краматорська на честь міст читайте наступного тижнія

Інші статті на цю тему

Sviatohirsk
Lyman

Кілька днів тому там розпочали процес деколонізації

Newstreetnamescover

Продовжуємо розповідати про деколонізовані назви вулиць у нашому місті