Важливо :: Життя громади :: 05 лютого 2024 15:05 , Максим Ходушко
Kramatorsk

Біленьке, Малотаранівка, Шабельківка та Ясногірка більше не селища міського типу: що сталося?

Як адміністративна реформа стосується Краматорська та Краматорського району

Біленьке, Малотаранівка, Ясногірка та інші - ще донедавна це були селища міського типу. Всі вони входять до складу Краматорської міської громади, а їхні жителі є краматорцями. Але відтепер ці колишні смт матимуть статус селищ.

Що сталося

Ще 31 липня минулого року Верховна Рада ухвалила закон, який залишив в Україні лише три типи населених пунктів: місто, селище, село.

Про це на брифінгу розповіла Наталія Чукова, начальник управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації. Вона назвала таку реформу "поверненням історичної справедливості".

Тільки після того, як новий Закон почав діяти наприкінці січня 2024 року, втратив чинність Наказ Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 року.

Тим радянським наказом вирішувались багато питань адміністративно-територіального устрою в незалежній Україні.

Із застосуванням ще радянської правової бази відбувалася донині реформа децентралізації та зміни в територіальному устрої, зокрема Донецької області.

 У липні 2020 року було утворено Краматорський район. До його складу увійшли території Олександрівського, Лиманського, Костянтинівського та Слов'янського районів, а також міста обласного значення: Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, Лиман та Слов'янськ.

Новий закон «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» від 28.07.2023 №3285-IX набрав чинності 26 січня 2024 року. Він зокрема регулює порядок утворення та ліквідації районів, встановлення їх меж, зміни цих меж та адміністративних центрів та багато інших питань.

Цей Закон також регулює порядок утворення та ліквідації населених пунктів, що на жаль теж актуально, позаяк чимало міст на Донеччини та в України зруйновані російськими загарбниками.

Як бачимо, реформа адміністративно-територіального устрою продовжується і чимало питань вдається вирішувати без змін у Конституції.

Місто, селище, село - в чому різниця

Згідно з цим Законом:

- місто є населеним пунктом з переважно компактною, багатоповерховою забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч;

- селище є населеним пунктом з переважно садибною забудовою, загальною чисельністю жителів не менш як 5 тисяч;

- село є населеним пунктом із садибною забудовою, загальною чисельністю жителів менше ніж 5 тисяч.

Також вводиться поняття поселення - як компактного місцепроживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення.

Як зміняться назви громад

Краматорська міська територіальна громада залишиться з тою ж самою назвою.

За словами Наталії Чукової навіть назви громад, кількість населення яких не відповідає вимогам нового Закону, під час війни ніяк не змінюватимуться. Наприклад, Святогірська міська територіальна громада, яка зараз має невелику кількість населення, залишиться саме міською тергромадою.

Вона також додала, що "окремо громадянам нічого робити не треба" і зміні статусу "селище міського типу" на "селище" будуть "відбуватися в автоматичному режимі".

Також більше не існує поняття "місто обласного значення". Тобто Краматорськ - це Краматорська міська громада Краматорського району Донецької області.

Наостанок нагадаємо, що тепер ми у наших публікаціях іноді називаємо Краматорський район Краматорщиною.

Фото обкладинки - Ярослав Хмарський/Kramatorsk Post.

Інші статті на цю тему

Sviatohirsk
Lyman

Кілька днів тому там розпочали процес деколонізації

Newstreetnamescover

Продовжуємо розповідати про деколонізовані назви вулиць у нашому місті

коментарі