Важливо :: Життя громади :: 24 жовтня 2019 21:24 , Краматорск Пост
first-coll-proj

Больові точки міста: з чого почати лікування

Що потрібно зробити в місті, аби життя його мешканців зробити більш зручним та комфортним

Останніми роками у Краматорську багато говорять про розвиток інфраструктури та підвищення рівня комфорту для мешканців. Ті слова, які ми раніше не чули або чули рідко – «комфортне та зручне місто», «стратегія розвитку», урбаністика, масштабна реконструкція та інші, -  вже кілька років лунають у ЗМІ, програмах кандидатів на посади будь-яких рівнів, з вуст волонтерів, активістів, міської адміністрації, депутатів, донорів-грантодавців і, чого гріха таїти – гранітоїдів, «розвивателів» та найрізноманітніших освоювачів бюджетів.

В місті з’явилися гроші, - це факт. Кілька років тому була прийнята стратегія розвитку міста. Оголошено про будівництво та реконструкцію низки великих інфраструктурних об’єктів. Але чи стало місто комфортнішим – питання дискусійне.

Звичайно, в місті багато робиться для благоустрою. Але при цьому не відчувається якогось системного, стратегічного та довгострокового бачення перспектив та впевненого руху вперед. Деякі об’єкти вже безнадійно перейшли у стадію «довгобудів», а те що робиться, викликає багато питань.

Кілька років тому Краматорськ пост робив великий інформаційний спецпроект «Краматорськ майбутнього» про стратегію розвитку міста, проблеми та довгострокові перспективи. А цього разу, розуміючи, що великий шлях складається з маленьких кроків, ми вірішили поговорити про найболючіші та найактуальніши проблеми, які слід вирішити найближчим часом, наприклад, протягом наступного 2020 року.

7 кроків: найгостріші проблеми, які треба вирішити, щоби підвищити рівень комфорності проживання в місті

Ми дослідили на цю тему свої публікації, поговорили з тими, кого ми вважаємо експертами в цих питаннях, провели опитування у кількох міських групах у Фейсбуці та на своїй сторінці на тему «що потрібно зробити у місті протягом 2020 року аби поліпшити рівень комфортності проживання у Краматорську».

Проаналізувавши всі ці дані та відібравши те, що згадувалось найчастіше, ми створили чек-лист з 7 пунктів.

1. Дороги та тротуари.

pic_11_09_2017_16_15Попри те, що останніми роками в місті почали більш-менш масштабно займатися дорожними ремонтами, найбільше нарікань викликають дві проблеми:

- під час дощу неможливо переходити основні вулиці міста, тобто пагано працює дренажна система, т. з. «лівньовкі».

- все ще залишається багато тротуарів, стан яких дуже поганий.

2. Об’єкти незавершеного будівництва.

bass1З 2016-17 років містянам обіцяють нову ковзанку, басейн, Центр надання адміністративних послуг, капітально відремонтувати Центр позашкільної роботи, де базуються більшість кружків та спортивних секцій міста. Кілька разів ці будівництва та ремонти «зависали» і досі жоден з об’єктів не завершено. Доречі, останні обіцянки по ним якраз називають кінцевою датою завершення 2020 рік.

3. Громадський транспорт.

автобусыОкрім постійно зростаючих цін на проїзд, мешканці міста в цій галузі називають наступні проблеми, які негайно потрібно вирішувати:

- продовжити закупівлю сучасних тролейбусів

- замінити старі «розвалюхи» ГАЗелі на нові сучасні автобуси

- оптимізувати маршрути та графік роботи міського транспорту

- вирішити питання проїзду учнів шляхом введення пільгових цін або запуску шкільних автобусів.

4. Екологія.

кфз3В цій сфері громадяни виділяють наступне: змусти великі промислові підприємства, особливо Краматорський феросплавний завод, знизити рівень викидів у атмосферу. Також люди вимагають припинити масове знищення дерев та інших насаджень, та почати масштабне озеленення міста.

 

 

5. Парки та сквери.

sadb06Довести до логічного завершення в першу чергу реконструкцію парків Сад Бернацького та парк імені Пушкіна. На ці об’єкти вже витрачено сотні мільйонів гривень, а кінця роботам ще не видно.

 

 

6. Парковки вздовж вулиць, біля торгівельних та розважальних закладів, на придомових територіях.

parkovТут коментарі зайві, в цьому питанні в місті повний безлад.

 

 

 

 

7. Підвищення ефективності влади.

сессия горсоветСтворити прозорі правила взаємодії громадян та органів влади, відкриті місцеві реєстри, ефективний зворотній зв’язок. В цьому напрямку починали робити деякі кроки накшталт спроб впровадити електронні системи взаємодії та порталу відкритих даних, але реальних ефективних кроків зроблено не було.

 

 

Це основний чек-ліст. Але, за результатами нашого опитування додамо ще кілька бонусних пунктів:

проблема покинутих тварин,

проблема відсутності велоінфраструктури,

проблема безхатченків та наркоманії,

низький рівень якості обслуговування житлового фонду управляючою компанією монополістом Ладіс, яка навіть не вважає ха потрібне хоча б якось звітувати про витрати фінансів та роботу.

Детальніше про думки наших співгромадян на цю тему можна почитати у Фейсбуці:

та ще ось тут у групі.

Слово експертам

Це ті пункти, які мешканці міста, наші експерти та ми самі визначили як найбільш згадувані і болючі. Але ми ще попросили кількох людей з числа наших експертів висловити свої думки на цю тему: чи по всіх пунктах, чи по тим, які вони вважають за потрібне обговорити або озвучити, та обґрунтувати свій рейтинг проблем та шляхів їх вирішення.

1stasСтаніслав Чорногор, громадський активіст, голова ГО Фонд розвитку громади

1. Громадські туалети. Коментарі, напевно, зайві, їх в місті майже немає.

2. Сучасні вуличні меблі. Це і красиві зручні лавочки та «мобільні насадження» - невеликі дерева, кущі, міні-клумби в діжках і спеціальних ємностях. По-перше їх розстановку можна змінювати, змінюючи таким чином ландшафтний дизайн на певній локації, по-друге ними можна перекривати цілі ділянки доріг, перетворюючи їх на деякий час в пішохідну зону відпочинку.

3. Реформувати систему громадського транспорту, додати нові маршрути. Категорично і назавжди відмовитися від потворних і небезпечних старих ГАЗелей, замінити всі сучасними автобусами та тролейбусами з низькою підлогою.

4. Довести до ладу парки відпочинку. На сьогоднішній день наші парки - це годівниця для освоєння грошей на реконструкціях. Потрібно зробити все сучасно, зручно, виходячи з того, що хочуть люди, а не пиляти бюджети на асфальтуванні та укладанні плитки. Зробити зручні бігові, велосипедні та доріжки для прогулянк, раціональне планування. Сьогодні існує безліч варіантів, як впорядкувати території досить бюджетно, якщо включати голову і руки, а не бажання нажитися.

5. Поліпшити комунікацію і зворотний зв'язок влади і городян, зробити владу максимально публічною і відкритою. Зробити доступними і відкритими реєстри землі, комунальної власності і т. д.

6. Привести в порядок дорожню і придорожню інфраструктуру. Зараз ремонтують тротуари по місту - але це тільки половина справи. Потрібно облаштувати нормальні газони, добре б уздовж доріг і тротуарів влаштувати побільше міні-скверів, по типу, як зроблено на бульварі Краматорському, щоб люди могли відпочивати.

7. Навести лад з парковками, особливо з тим свавіллям, що коєтьсяна внутрішньодворових територіях. Але потрібно не просто тупо заборонити паркуватися де попало, а відвести під стоянки і парковки подхоящі місця, ділянок  землі, що простоюють без діла досхочу.

2kondrСергій Кондратюк, директор IT-компанії Quart soft, голова Громадської ради міста

Міська інфраструктура:

а) ремонт ЦВР,

б) ремонт вул. О.Тихого – головної міжміської транспортної артерії

Законотворчість на місцевому рівні:

а) прийняття нових правил благоустрою міста. Цей процес вже давно розпочато але він рухається дуже повільно та з перешкодами. Також потрібна і організація відповідної інспекції,

б) Організація наглядових рад при комунальних підприємствах міста.

3rjВолодимир Ржавський, депутат міської ради

1. Зайнятися екологічними питаннями. Знайти механізми впливу на наші промислові підприємства, які викидають забруднюючі речовини в навколишнє середовище - КФЗ, НКМЗ, ЕМСС.

2. Об'єкти інфраструктури: басейн, каток, ЦВР, ЦНАП - закінчити нарешті всі ці довгобуди. А крім того потрібно продовжувати розвивати цю сферу, наповнювати місто об'єктами, які, по-перше, будуть сприяти тому, щоб наша молодь залишалася в місті, а по-друге - залучатимуть сюди молодь і фахівців з інших міст. В іншому випадку місто чекає занепад.

3. Окремо виділю транспортну інфраструктуру: привести в порядок дороги, тротуари.

 

4-trЮрій Трембач, директор компанії Сателіт сервіс, член виконкому, активно займається питаннями міського розвитку, стратегії, урбаністики.

Якщо казати про щось системне, то протягом року, тим більше виборчого, це нереально ) але щось можна поліпшити, а в деяких випадках хоча б не погіршити. Головні проблеми щодо комфортності життя у місті стосуються, на мій погляд, стану благоустрою та організації роботи у міських установах. отже у довільному порядку:

1. Припинити капітальні ремонти та реконструкції вулиць, площ, парків тощо до повного перегляду проектів цих реконструкцій. Бо те, що розроблено та виконується на замовлення міста та області це або бентега, або бездумна консервація на десятиріччя дешевої радянської інфраструктури. Це, перш за все, стосується проектів реконструції Стуса та Академічної, але не тільки. Не вміємо замовляти якісні сучасні проекти - вчимося, а в цей час робимо поточні ремонти;

2. Кошти бюджету на ремонти вуличної інфраструктури мають розподілятися пропорційно характеру її використання - 25% міських переміщень відбуваються пішки, 64% - громадським транспортом, 10% - приватними авто. Наразі ж в нас "пріорітет - дороги", бо люди, що приймають рішення пішки не ходять 🙂

3. Використання модульних острівців безпеки на пішохідних переходах, перш за все нерегульованих;

4. Потрібна комплексна схема організації дорожнього руху у місті, щоб зробити адекватну розмітку на вулицях міста - з урахуванням безпеки та зручності пішоходів та велосипедів;

5. Прибрати або радикально обмежити фізичну можливість паркування на тротуарах та їзди ними - антипаркувальний стовпчик один з головних чинників міського комфорту;

6. Вуличне освітлення - по-перше, більше уваги пішоходним маршрутам, а не лише проїзній частині, по-друге, вмикати його треба хвилин на 20-30 раніше ніж зараз - бо у сутінках (а це година пік, зазвичай) місто майже у темряві;

7. Закупівля нових автобусів та тролейбусів виключно з кондіціонерами, дообладнання вже наявного транспоту, обов'язкове використання наявного обладнання клімат-контролю у громадському транспорті;

8. Щонайменше припинити варварське знущання з рослинності - знищення здорових дерев заради парковок, "омолоджувальна обрізка", "покос трави нижче рівня землі". на початок якісного озеленення протягом року надій немає - треба вчитися;

9. Перегляд організації процесу обслуговування у міських закладах, перш за все масово відвідуваних - поліклініки, УТЗН, управління регістраційних повноважень - за принципами приватного бізнесу: відвідувач є клієнтом, якому має бути зручно.

10. Забезпечити швидке відновлення нормального стану території після аварійних чи планових робіт комунальних служб.

Досить, бо вже 10  🙂 Ну, і це так, якщо нічого глобального не писати, а обмежитись одним роком.

Корисний досвід: танці з незнайомцями, дантист-трубач, скульптури на пляжі та інші способи заохотити людей виходити на вулиці

Ті, міські місця, де зароджується життя, де все пофарбовано настроєм і просякнуте повагою до людей, Жайме Лернер назвав акупунктурою міста.  Архітектор і мер бразильського міста Курітіба в своїй книзі Акупунктура міста привів безліч прикладів таких точок в міському організмі, впливаючи на які можна оздоровити весь організм.

Щоб в міській структурі з'явилася така акупунктура, треба, щоб при створенні таких точок в центрі уваги була людина, щоб вони підштовхували до людського спілкування.

Ось кілька цитат з книги про такі точки: Акупунктура міста, пише в своїй книзі Жайме Лернер «не завжди втілюється через будівельні роботи. Іноді це впровадження нової традиції, нового звичаю, що створює сприятливі умови для трансформації. Часто акупунктурою стає незаплановане людське втручання без залучення великих фізичних зусиль.»

«Танцювальна вечірка Саммер Денс в Чикаго відбувається в красивому саду і приваблює найрізноманітніших людей, які б ніколи не зібрались в одному колі.

01chicago-summer-dance

Незнайомці танцюють з незнайомцями. Та ще й без упину торкаються одне до одного! Вечори завжди починаються з годинного розігріву, і впродовж двох наступних годин люди танцюють під живу музику. Від червня до вересня, з четверга до неділі мешканці Чикаґо з’їжджаються з усіх куточків міста, щоб потанцювати танґо, свінг, каджун, румбу, сальсу, грецькі танці, вальс, степ, лінійні танці, і що там іще? Це власна версія Чикаґо «Танців із зірками», тільки без зірок… лише звичайні люди, охочі потанцювати.»

«Кілька років тому дуже хорошим людям із Белу-Орізонті, зокрема і моєму давньому другові Валеріо Фабрісу, вдалося привернути увагу городян заходами, що заохочували їх любити своє місто. Кожен жест у цьому керунку є складовою загальної міської доброти.

Уже давно всі знають історію про Корівку з вулиці Леопольдини: скульптуру корови посеред тротуару, що її встановили жителі Белу-Орізонті. Через певний час вона стала жертвою жорстокого акту вандалізму, її майже знищили. Але небайдужий белу-орізонтієць, перетнувши чи не півміста з відром піску та цементу, відновив її. Тепер корівка раз у раз набуває нового образу, нового кольору і отримує прикраси від городян, які так її люблять.

У районі Сан-Жеральду одна господиня встановила шопку у вітальні свого помешкання. Вона не замикає дверей і гостинно запрошує всіх охочих побачити її на власні очі. В іншому районі Белу-Орізонті сміттярі завжди працюють, весело співаючи. Саме таким чином міська доброта стала традицією столиці штату Мінас-Жерайс.

Створюючи свої скульптури на пляжі Леме в Ріо-де-Жанейро, Оскар Німеєр теж долучається до акту великої міської доброти.

03claricehd

Один стоматолог із Курітіби, закінчивши свій трудовий день, стає у вікні свого стоматологічного кабінету і грає на трубі.

У Порту-Алеґре вікна однієї з радіостанцій виходять на Руа-да-Прая, а тому всі перехожі можуть дати інтерв’ю в прямому ефірі. Запрошувати громадян висловлювати ідеї та вносити корективи безпосередньо біля офісу радіостанції є істинним виявом міської доброти.

У Маріпі, маленькому містечку на заході штату Парана, чиновники мерії посадили на вулицях орхідеї. Квіти цвіли так красиво, що городяни відплатили уряду своїм прихованим виявом міської доброти: ніхто не топтав і не нищив орхідей.

Ще одну красиву історію міської доброти, що сталася у Римі, розповів мені мій хороший приятель Доменіко де Масі. Щоп’ятниці мешканці одного з будинків міста організовують художню виставку у ліфті свого будинку. Ви піднімаєтесь і насолоджуєтеся мистецтвом. Але міська доброта на тому не закінчується: спускаючись сходами вниз, ви можете подзвонити в двері будь-якої квартири. Кожен мешканець і його сім’я розкажуть вам про картину та про її автора, запропонують кави. Щотижня виставляють роботи іншого художника. Цей приклад міської доброти справді щиро захоплює.

Мій зять Бас розповів якось історію про «підвісні плавучі сади мийників вікон» у багатоповерхівках Нью-Йорка. В одного архітектора виникла ідея поставити горщики з квітами на платформах, що їх використовують для миття вікон. Коли на платформах закріпили вазони, то пропливаючи повз вікна квартир, вони скидалися на плавучі сади. Щирий вияв незабутньої міської доброти.

Згадаймо хоча б 80-ті роки, коли в місті Курітіба до Різдва прикрашали всі автобуси. Декоровані дерева на різдвяну тематику, яскраві гірлянди — все це було виявом міської доброти, справжнім подарунком людям, які на Різдво змушені були працювати. Такі оздоблені автобуси, курсуючи містом, дарували і поширювали доброту і радість Різдва всім городянам.

Вампета, гравець бразильської збірної, теж продемонстрував чудовий вияв міської доброти у його рідному містечку Назаре-дас-Фарінас, що в штаті Баійя. Якось у нього попросили двадцять реалів, щоб залатати дах кінотеатру. Вампета оглянув обшарпану споруду. Зведена 1927 року, історична будівля кінотеатру Ріу Бранку була однією з найстаровинніших архітектурних пам’яток країни. Вампета купив кінотеатр і відреставрував його. Кажуть, відкриття відновленого кінотеатру було найгучнішим святом в історії Назаре, де був присутній сам Роналду.

Кінотеатр, як і раніше, не дає багато прибутку, та Вампета платить працівникам зарплатню зі своєї кишені. Крім кіносеансів, у приміщенні кінотеатру працюють театрально-мистецькі гуртки для більш ніж вісімдесятьох дітей, мешканців довколишніх нетрів. Сам Вампета не відвідує кінотеатру, проте не оминув нагоди вчинити акт міської доброти стосовно жителів рідного міста.»

«Хороша акупунктура — це, власне, заохотити людей вийти на вулицю, створити місця зустрічей і найважливіше — зробити так, щоб кожна міська функція стала каталізатором їхньої взаємодії. Скажімо, транспортний термінал не конче має бути схожий на залізничний вокзал, він також може бути чудовим місцем зустрічі.

02TramStrasbourg_lineA_HommeFer_versIllkirch

У Страсбурзі, наприклад, трамвайні зупинки стали чудовим місцем зустрічей. У Сеулі облаштовано зону дитячого відпочинку і навіть маленький планетарій на одній зі станцій метро, просто серед розгалужень його гілок. Приємними місцинами є і термінали Курітіби, через які щодня проходить 500—800 тисяч пасажирів.»

«Більш ніж досить і прикладів зі східної культури. Чого лише вартий рибний ринок у Токіо та його бурхливе і гарячкове пожвавлення вдосвіта. Тут пульсує життя, біля прилавку з величезними восьминогами, гігантськими скатами, серед збуджених людей, які намагаються запопасти для себе найкращий товар і в такий спосіб зустрічаючи початок нового дня. Ці люди, які працюють на світанку, — невід’ємна складова всіх служителів міста, що не може перестати дихати. Саме вони є тією справжньою Інтенсивною Терапією реанімації міста.»

Місто Джоінвіль у штаті Санта-Катаріна, Бразилія, вирішило стати передовим центром танцювального мистецтва. Мер міста приєднався до боротьби хореографа Жоу Браска Неґро щодо перенесення до їхнього міста філії «Большого театра России» і все місто його підтримало. Монтре, що в Швейцарії, з ініціативи Клода Нобса стало колискою одного з найважливіших світових фестивалів джазу, і все місто зараз має з цього переваги.

У місті Нью Жерузалем (Новий Єрусалим), у бразильському штаті Пернамбуку, щороку на Великдень ставлять Страсті Христові у різних районах. Ці вистави підняли самооцінку не лише в городян, а й в усього бразильського народу.

Піднімати самооцінку населення — це ключовий аспект акупунктури в цілому. Так вплинуло запровадження міського транспорту та розв’язання проблеми утилізації відходів у місті Курітіба. Чи згадаймо Більбао з його Музеєм Ґуґґенгайма й з усіма його новими досягненнями.

Багато міст використовували ідею з освітленням. У Роттердамі, що в Нідерландах, славнозвісну площу Шоубурґплейн перетворили на справжню міську сцену, де самі ж городяни можуть змінювати вуличну ілюмінацію, і площу переповнюють ефекти, що створюють враження плавання у просторі. В Амстердамі освітлені арки мостів красиво відблискують у воді каналів. Зрештою, там усе місто дивовижно відображається у воді. В австрійському Санкт-Пельтен освітлення збільшує простір Ратгаусплатц. А в тому-таки французькому Ліоні можна спостерігати неперевершену гру світла та води, що в ній відображаються навколишні фасади площ.»

* * *

Чи є така акупунктура в Краматорську? Чи є такі місця зі своїм характером? Так, змін за останні роки немало, але часто ці зміни можна охарактеризувати словами Освоєння виділених коштів, ніж Створення гарного сучасного міста.

Щоб місто розвивалося і в ньому хотілося жити потрібно мати сильну уяву, а ще любити його. Хто ми, - місто машинобудівників або ювелірів? Ми хочемо стати культурною або спортивною столицею регіону. А може центром інновацій та університетів?

Нам потрібен образ, мета, стратегія. Наші спільні зусилля повинні бути просякнуті сенсом, характером, настроєм. Тільки тоді місто почне оживати. Покласти асфальт і плитку, - добре, але мало.

А ось розмістити на площі пару скульптурних композіцій, що відображають історію міста або наші мрії про нього в самий раз. Як і зробити Академічну пішохідною від площі до Парку Пушкіна.

Матеріал підготували Андрій Євченко, Дмитро Лук'яненко

Інші статті на цю тему

obshchezhitie-dlya-pereselencev-abaya-4

Більшу частину коштів виділив Європейський інвестиційний банк

cili-kramatorska-na-nastupni-5-rokiv

Завершився ще один етап роботи над стратегією розвитку Краматорської громади.

specproekt-strategiya-kramatorska

Якою б важливою не була мета вашого соціального проєкту чи громадської організації, вам навряд чи вдасться зацікавити нею аудиторію без грамотної комунікаційної стратегії.

коментарі