Важливо :: Життя громади :: 26 квітня 2023 18:08 , Краматорск Пост
Agcover

«Борщовий набор» з початку року подорожчав на 22 %: як справи у сільському господарстві Донеччини та Краматорського району

Аграрії намагаються посіяти усюди, де дозволяє ситуація

На брифінгу, який відбувся сьогодні, заступниця директора Департаменту Агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Олена Рибакова розповіла про стан справ у агропромисловому комплексі Донеччини. 

На сьогодні по суті йдеться про роботу аграріїв двох районів – Краматорського та Покровського, а також частини Волноваського району. 

Окуповані території та скорочення посівних площ

Під тимчасовою окупацією з початку повномасштабного вторгнення в області перебуває 644 тис. га, що складає 36 % від площі підконтрольній українській владі станом на 24 лютого 2022 року. Втрати території області з 2014-го року становлять 57 %.

Це напряму позначається на ситуації в агропромисловому комплексі: посівні площі скоротилися, а безпекова ситуація не дозволяє аграріям повноцінно оброблювати поля у прилеглих чи наближених до фронту районах.

Що відбувається у рослинництві Донецької області

Минулого року зернові культури в області зібрали з 252 тис. га – це 42 % від показників 2021 року. 

Під урожай 2023 року у 2022 році засіяли 71 тис. га озимих культур (пшениці та ріпаку), що склало  55 % до рівня 2021-го року.

На сьогодні сходи озимих на зерно вже отримали на 69 тис. га. 90 % сходів – у доброму або задовільному стані. 
Зараз в області сіють ярі культури – пшеницю, просо, горох, овес. Вже засіяно 20  тис. га, що складає 29 % від прогнозованих показників. 

У Черкаській та Новодонецькій громадах Краматорського району, а також Мирноградській та Покровський громадах Покровського району сівбу завершили майже на 100 %.

У цьому році овочеві на Донеччині планують вирощувати на 23 тис. га, половина з яких будуть віддані під картоплю та інші культури відкритого ґрунту. Вже розпочато сівбу кукурудзи, гречки та овочевих культур – цибулі та моркви. 

Посівна гальмується дощами, але настрій аграріїв – посіяти усюди, де дозволяє ситуація.  

Стан справ у тваринництві та птахівництві та які втрати вони понесли 

На початок 2022 року на вільній території області працювали 62 підприємства у галузі тваринництва. На сьогодні на підконтрольній території залишилися 23 підприємства.

З 19 підприємств молочного скотарства зараз працюють 8. В області налічується близько 3000 голів великої рогатої худоби, що складає 43 % до рівня минулого року. На жаль, багато підприємств зараз перебувають на тимчасово окупованій території. 

Щоб зберегти племінну худобу з великим генетичним потенціалом, шість підприємств молочного скотарства здійснили релокацію до Київської, Івано-Франківської, Харківської та Дніпропетровської областей. Перевезли 3550 голів.

Найбільша кількість худоби зараз у Краматорській, Курахівській та Новогродівській громадах. 

Свинарство в Донецькій області було дуже розвинутим та мало найбільше поголів’я по Україні.  Наразі з 17 підприємств у цій галузі працює 8. Добре те, що з початку цього року у них відбулося помітне збільшення поголів’я. 

Гірша ситуація у птахівництві. До початку повномасштабного вторгнення у 8 підприємствах утримували понад 2 млн голів птиці. Розташовані вони були переважно на півночі області, тобто у Краматорському районі. Через руйнування близько мільйона голів загинуло. Частину підприємств релокували у Вінницьку область.

Зараз на Донеччині повноцінно працює лише одне підприємство. Там утримується 308 тис. голів птиці. Якщо перед великою війною в області було вироблено 139 млн штук яєць, то за січень-березень цього року усього 6 млн. А це також негативно впливає на ціну яєць в області та Україні. 

Невеличкі поголів’я овець були вивезені до Волинської та Дніпропетровської областей. 

Загалом, якщо рахувати втрати, які зазнала тваринницька галузь Донеччини, то тільки грошима, за словами Олени Рибакової, вони склали майже мільярд гривень. 

Через бойові дії в області загинули 1030 корів, 21 тис. свиней, 600 голів овець, понад 3 тис. кролів та понад 1 мільйон голів птиці.

Сезонна заборона на риболовлю

З 1 квітня діє «нерестова заборона на вилов біоресурсів». Управління Держрибагентства у Донецькій області визначило такі терміни дії заборони на вилов риби в регіоні:

-    у річках – з 1 квітня по 21 травня;
-    у водосховищах та озерах – з 1 квітня по 10 червня.

Бджоли теж під контролем

Зараз в області відбувається обстеження бджолосімей та лабораторні дослідження щодо хвороб бджіл. Цю роботу здійснюють до 15 травня кожного року, а результати обстежень вносять у паспорти пасік. 

Борщ подорожчав на 22 %: ситуація у харчовій та переробній промисловості та моніторинг цін

Зі 146 підприємств харчової та переробної промисловості на підконтрольній території залишилося 79, але провадять діяльність, принаймні обмежено, лише 26 підприємств.

Департамент Агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА проводить моніторинг цін на різну харчову сировину, зокрема продукти, які входять до так званого «борщового набору». 

На сьогодні 4-5 л каструля борщу у Донецькій області за даними Департаменту коштує 177 грн, хоча на початку року вартість складала 145 грн. Тобто з початку року борщ лише за офіційними даними подорожчав на 22 %. Це відбулося насамперед через подорожчання овочів. 

Про втрати та пошкодження підприємств агропромислового комплексу

З початку великої війни у Донецькій області пошкоджено майно 262 підприємств приватної та державної форм власності:  26 – у галузі переробки, 8 елеваторів, 7 хлібопекарських підприємств, 221 – підприємство у галузі рослинництва та садівництва. 

Сума збитків підприємств АПК у Донецькій області складає 2 мільярди 869 мільйонів гривень. 

Але це не остаточні цифри, оскільки сума складається за інформацією, яку надають суб’єкти господарювання, а повністю обрахувати збитки вони не можуть, позаяк частина зруйнованих та пошкоджених об’єктів перебувають на території, куди немає доступу. 

Пошкоджено також понад 3 тис. одиниць сільськогосподарської техніки та обладнання. Багато постраждали від втрат або пошкодження техніки аграрії деокупованих Святогірської та Лиманської громад Краматорського району. Ситуацію для аграріїв ускладнює й те, що техніка переважно придбана у лізинг або за кредитні кошти. 

Допомога від держави, міжнародних та благодійних організацій 

Від початку року 5,5 тис. домогосподарств у 10 територіальних громадах області отримали корми для годівлі курчат-бройлерів – 95 кг кормів на домогосподарство. 

Мешканці 12 громад отримали як допомогу насіння овочевих культур, – квасолі, буряку, кабачків та моркви, – 0,5 кг насіння на одне домогосподарство.

Малі сільгоспвиробники області, фермери, отримали по 2 т насіння ярого ячменю. Усього отримувачами такої допомоги стали 200 фермерських господарств, в обробітку кожного з яких перебуває від 10 до 500 га землі.

Відповідно до переліку Мінреінтеграції (наказ № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією») 12 громад Краматорського, 11 Покровського та 1 Волноваського районів можуть отримувати гранти на ведення господарчої діяльності. 

Гостре питання податків 

Ще на початку великої війни у Податковий кодекс мали бути внесені зміни, що ті території, на яких ведуться активні бойові дії або які окуповані, мають бути звільнені від земельного податку, від  орендної плати за землі державної та комунальної власності, а також від нарахування мінімального податкового зобов’язання. 

На жаль, Кабінет міністрів такий наказ не затвердив. Але Мінреінтеграції видало свій наказ стосовно таких територій, який не приймала в роботу Державна податкова служба. 

Але нарешті 11 квітня Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу, прийнявши законопроєкт, який узаконив використання наказу Мінреінтеграції для податкових цілей, ввів податкові пільги для потенційно замінованих земель та територій ведення активних бойових дій та звільнив від звітності людей, які отримали допомогу від іноземних благодійних організацій та інших держав. 

17 квітня закон подано на підпис Президенту. 

 
 

Інші статті на цю тему

ozimyje

аграрії роблять мінімальний обсяг робіт, а далі уже "само якось виросте"

agrobroncover

Критерії для бронювання розширено

landtaxcover

Які ще зміни щодо плати за землю набрали чинності