Важливо :: Життя громади :: 09 листопада 2023 17:00 , Максим Ходушко
Kramatorskbudgetcover

Це сталося: Верховна Рада ухвалила закон, через який бюджет Краматорська втратив важливе джерело наповнення

Краматорську та іншим громадам доведеться повертати частину вже використаних коштів

Військовий ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) мав скласти половину надходжень бюджету Краматорська у 2023 році. Про це очільник міської військової адміністрації Олександр Гончаренко розповідав ще у жовтні.

Тепер міський бюджет без військового ПДФО

До останнього часу так званий "військовий" ПДФО становив понад 50 % бюджету прифронтових громад. Але у рамках підготовки Закону «Про Державний бюджет на 2024 рік» Кабмін планував спрямувати ці надходження до державної казни.

В першому читанні законопроєкт був схвалений 20 вересня, але після того отримав понад 1 600 правок.

І от учора, 8 листопада, Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт № 10037 щодо «військового ПДФО».

Костянтин Гацько, консультант з бюджетних питань Асоціації міст України в Донецькій області, розповів Краматорськ Пост про те, що сталося.

Він вважає, що це дуже велика втрата для громад. Асоціація намагалася знайти компромісний варіант - щоб 30 % вони могли залишити на свої потреби, а 70 % - віддавати на потреби військових. На жаль, цього не вийшло.

Ще одна проблема - це те, що за Законом кошті у громад вилучають з 1 жовтня, а вже листопад. А це означає, що громадам скоріш за все доведеться повертати у держбюджет частину коштів, які вони вже використали.

Поки що не знають, як вони це будуть робити, - прокоментували ситуацію керівники громад, з якими Костянтин Гацько вже спілкувався з цього приводу.

Головне за його словами - тепер військового ПДФО у бюджеті громад не буде взагалі. Тобто було понад 50 %, а стало нуль.

Що саме вирішила Верховна Рада

Щодо розподілу «військового» ПДФО Парламент ухвалив таке рішення:

- з 01 жовтня та до кінця 2023 року:

50 % – Держспецзв'язку на закупівлі спеціальної техніки та обладнання;

50 % – Мінстратегпрому на закупівлю артилерійських систем та боєприпасів.

- з 01 січня 2024 року та до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, «військове» ПДФО розподіляти в наступних пропорціях:

45 % – Держспецзв'язку на закупівлі спеціальної техніки та обладнання;

45 % – Мінстратегпрому на реформування та розвиток ОПК (оборонно-промислового комплексу), розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення;

10 % – військовим частинам відповідно до сплаченого ПДФО у порядку, встановленому Урядом.

Інтереси місцевих громад у Законі «Про Державний бюджет на 2024 рік» стосувалися не лише військового ПДФО, тож частину пропозицій Асоціації міст України в законопроєкті враховано:

- зарахування до бюджетів усіх громад (крім Києва) 64 % цивільного ПДФО, що забезпечить фінансовий ресурс в обсязі щонайменше 13 млрд гривень. При цьому не менше 4 % податку має бути спрямовано на видатки за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії;

- невилучення у 2024 році реверсної дотації, в результаті чого для 235 бюджетів територіальних громад збережено 12,4 млрд гривень. Про реверсну дотацію та те, що її буде для Краматорська недостатньо Олександр Гончаренко теж розповідав; 

Також планується введення додаткової дотації для компенсації зменшення громадам фінансових ресурсів у 2024 році по відношенню до 2021 року у зв’язку із вилученням «військового» ПДФО.

Орієнтовний обсяг цієї компенсації - 11 млрд гривень, остаточні показники будуть визначені постановою Кабінету Міністрів України про розподіл відповідної дотації;

Всім громадам, в тому числі селам та селищам, надано право здійснювати внутрішні та зовнішні запозичення.

У чому ще проблема

У Асоціації міст України (АМУ) вважають, що через вилучення військового ПДФО громади не зможуть підтримувати військових надалі. А законопроєкт № 10037 не надає жодної альтернативи щодо того, куди звертатися військовим підрозділам, хто може їм допомогти з житлом, обладнанням об’єктів захисту, паливом та усім іншим.

Тому це також і питання забезпечення ЗСУ.

"Кажуть, що кошти забирають на виробництво зброї, проте ми не знаємо, коли відбудеться те виробництво, а кошти з місцевих бюджетів вилучають вже зараз", – це зазначила радниця АМУ Оксана Продан на зборах Донецького регіонального відділення АМУ, які відбулися у жовтні.

Стосовно можливої корупційної складової представниця АМУ зауважила: якщо на місцевому рівні спроби зловживань можна відстежити та вони набувають широкого розголосу, то на центральному рівні зробити це практично неможливо.

Фото обкладинки - Артем Гетьман.

Інші статті на цю тему

domashne-nasilstvo

Гроші на це візьмуть з держбюджету за умови співфінансування з місцевого

Budgetcover

Олександр Гончаренко розповів, як брак коштів може вплинути на життя міста, а також про те, що вихід уже шукають

hryvni

Доходів у Краматорської територіальної громади буде більше, ніж видатків, але є нюанс.