Важливо :: Життя громади :: 17 серпня 2023 18:00 , Олена Круглова
obstril-stankostroj-1

“Чи бажаємо ми, щоб повернулися не тільки пенсіонери?”: чому в Донецькій області немає комплексної програми відновлення

Розповідаємо, що відомо наразі про програму комплексного відновлення в нашій області, причини її відтермінування і чому громадськість це не влаштовує

Про відновлення постраждалих від війни регіонів України уряд задумується вже зараз - попри те, що бойові дії тривають. Для цього влада запропонувала програму комплексного відновлення області та території територіальної громади (її частин).

У Харкові, Ірпені, Гостомелі тощо процес відновлення та відбудови вже розпочався і йде сталими темпами. Як наслідок - туди почали повертатися люди.

Якщо говорити про Донецьку область, то тут навіть ще не приймали рішення розробки програми відновлення. Єдине, що наразі відомо, що на відновлення потрібні будуть великі гроші. Наприклад, на першочергові дії зі стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької області потрібно 200 млрд грн. Але куди саме підуть ці гроші - невідомо.

Найгірше те, що громадськість для обговорення цієї програми не залучається. Нещодавно це питання порушили на засіданні обласної Громадської ради. Розповідаємо про це більш детально.

Що каже місцева громадськість

Останніми постановами Кабміну в розробленні проєкту програми комплексного відновлення на обласних рівнях не передбачено участі представників громадськості.

У тому є одна з причин того, що майже нічого не відомо про цю програму пересічним громадянам.

З другого боку, зрозуміло, що на реалізацію цієї програми знадобляться гроші. Великі гроші. І відсутність доступу громадськості до інформації, куди вони будуть витрачатися, викликає небезпідставні у світлі останніх корупційних скандалів підозри.

test Юлія Володченко, членкиня ГР при ДонОДА, голова громадської організації “Дивосвіт”

Як з’ясували нещодавно представники Громадської ради (далі - ГР) при Донецькій ВЦА, таку програму для області в нас ще не розробляють і навіть не прийняли рішення про її розроблення.

На запит членкині ГР з Краматорська, голови громадської організації “Центр дозвілля дітей з інвалідністю “Дивосвіт” Юлії Володченко щодо причин цього в обласної ВЦА послалися на нестачу відповідних фахівців і неможливість збору необхідної для розробки програми інформації через значну кількість окупованих в нашій області територій. З огляду на це, там вирішили відкласти питання “на період після завершення активної фази бойових дій в регіоні, а також здійснення заходів з деокупації та розмінування відповідних територій області”.

До речі, останній пункт зі здійснення заходів з деокупації та розмінування передує впровадженню дуже схожого за своїм змістом до програми відновлення, тільки для деокупованих територій, - плану першочергових дій зі стабілізації ситуації на таких територіях та їх реінтеграції. І мова йде не тільки про території Донецької області, а також і про деокуповані території Луганщини.

З цим планом дій теж не все просто. Участь представників громадськості в розробці проєкту цього плану теж не передбачено. Але до обговорень ГР при Донецькій ОДА все ж таки спочатку долучили, а потім раптом вилучили.

“Представників громадських організацій попросили надати пропозиції щодо заходів зі стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донеччини. Ми пропозиції надали. Потім в деяких координаційних групах навіть відбулися засідання, на які були запрошені делеговані представники.

А після цього зненацька всім представникам громадських організацій прийшов лист від першого заступника голови ДонОДА Ігоря Мороза з однаковим змістом. Якщо коротко, то він був таким: “Дякуємо вам за вашу активну громадську позицію, якщо ви нам знадобитеся, ми вас покличемо”. А після цього вже на Урядовому порталі з’явилося повідомлення про погодження проєктів планів першочергових дій зі стабілізації та реінтеграції Донецької та Луганської областей,” - описує ситуацію Юлія Володченко.

Слід одразу зазначити, що одною з вірогідних причин недопуску громадськості до розробки плану першочергових дій на деокупованих територіях є певна низка напрацювань з заходів безпеки, яка мусить бути закритою для публічного обговорення. Всіх інших причин в облдержадміністрації поки що офіційно не пояснюють.

Але згідно з розрахунками на реалізацію проєкту плану першочергових дій зі стабілізації на деокупованих територіях Донецької області потрібно 200 млрд грн, а на територіях Луганської - 80 млрд грн. На які заходи підуть ці гроші - невідомо.

І зважаючи на описану ситуацію з розробкою документації для деокупованих територій, громадська діячка дуже переймається, що на проєкт програми комплексного відновлення чекає така сама участь - абсолютно непрозора, і від того незрозуміла, процедура його розробки.

“Про те, що громадників прибрали з координаційних груп із формування дій зі стабілізації, можна вже забути. Ситуацію не виправити. А ось на процес розробки проєктів планів відновлення можна ще встигнути вплинути - щоб їх все ж таки зробили зрозумілими та прозорими, запросивши громадськість до них,” - коментує свою занепокоєність пані Юлія.

Що відповідають представники ОДА

Питання щодо розробки проєкту програми відновлення жваво обговорювали на засіданні Громадської ради 15 серпня представники громадськості з представниками обласної держадміністрації Донецької області.

test Василь Теклюк, в.о. начальника управління містобудування та архітектури ДонОДА

Більш детально причини відтермінування рішення про розробку комплексної програми відновлення пояснив в.о. начальника управління містобудування та архітектури ДонОДА Василь Теклюк: “Ми проводили декілька раундів консультацій нашими колегами з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації з цього питання. Це було у лютому і червні. Однозначно всі структурні підрозділи висловили свою думку про те, що на даному етапі недоцільно розробляти таку програму.

Чому недоцільно? По суті, будь-яка програма заходів повинна мати свій склад, свої атрибути. До цього складу відносяться: збір вихідних даних, другий етап - аналіз вихідних даних, третій - планування заходів. І ще декілька. Жоден з цих пунктів неможливо виконати в даній ситуації.”

Пояснимо, про що мова. За інформацією ДонОДА, на території Донецької області 31 територіальна громада тимчасово окупована рф, з них 20 окуповані з 2014 року. В межах 11 громад ведуться активні бойові дії, а території 24 територіальних громад вважаються територіями можливих бойових дій.

Крім того, територія всієї області постійно потерпає від обстрілів. Майже щодня відбуваються нові руйнування. Це унеможливлює збір та актуалізацію фахівцями ДонОДА даних, необхідних для розробки проєкту програми комплексного відновлення області.

“Якщо ми хочемо розробити комплексну програму, яка передбачає взаємопов’язаність виконання заходів, то треба мати чіткі та зрозумілі вихідні дані, чіткий і зрозумілий прогноз ситуації, з якими ми зможемо дійти до основної цілі - розроблення цієї програми. Якщо ми будемо виходити з припущень щодо розвитку подій, то це вже буде не програма,” - прокоментував Василь Теклюк.

test Лілія Доморацька, експертка, членкиня Архітектурної палати України та Національної спілки архітекторів України

Погодилася з доводами пана Теклюка щодо недоцільності та неможливості розробки комплексної програми відновлення саме зараз запрошена на засідання з боку громадськості Лілія Доморацька, сертифікована архітекторка, членкиня Архітектурної палати України та Національної спілки архітекторів України.

Пані Доморацька підтвердила наявність і іншої проблеми, вже зазначеної вище, - нестачі кадрів.
“В області просто немає кому розробляти цю програму, немає необхідних спеціалістів,” - зазначила експертка.

Але в цьому питанні ГР доволі швидко дійшла згоди з представниками облдержадміністрації щодо підготовки майбутніх спеціалістів на базі ДонНАБУ в теперішній час.

test Тетяна Кошель, членкиня ГР, керівниця благодійної організації “Пліч-о-пліч”

І ще на одному недоліку, а саме на відсутності інформації про заплановані дії обласної влади щодо деяких територіальних громад області, наголосила членкиня ГР Тетяна Кошель, яка є керівницею благодійної організації "Рух за духовне та національне відродження Донбасі “Пліч-о-пліч”.

“Через брак інформації в нас люди з Бахмуту вже багатотисячні мітинги влаштовують в Києві. Люди не розуміють, що буде, коли буде і починають панікувати. І ми теж не знаємо, на що розраховувати, коли можна буде повертатися на деокуповані території. [...] Велике питання до комплексної програми розвитку територіальних громад: взагалі, що ви хочете в результаті цієї програми, щоби повернулися тільки пенсіонери? Чи все ж таки, щоб поверталися люди цілими родинами, щоб було повноцінне майбутнє у Донецької області та її громад?” - зазначила пані Кошель.

test Сергій Ковалевський, експерт, доктор технічних наук, професор, завкафедри інноваційних технологій і управління ДДМА

Важливість інформування населення щодо майбутніх змін підкреслив і Сергій Ковалевський, доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри інноваційних технологій і управління ДДМА, запрошений до засідання ГР як експерт. Він зазначив важливість створення відчуття “динаміки позитивних змін” у людей і в соціальному, і в економічному плані для того, щоб стимулювати бажання повернутися в майбутньому до своїх громад, в тому числі й в представників бізнесу, і в молодих людях.

У підсумку засідання ГР його учасники все ж таки дійшли згоди, що буде створена робоча група з питань сприяння розробці програми відновлення Донецької області при комітеті економіки ДонОДА. До цієї групи будуть входити як члени ГР, так і зацікавлені представники територіальних громад, експерти з відповідних питань. Ця група буде займатися розробкою пропозицій щодо розв'язання зазначених питань і обговорювати їх на зустрічах з представниками облдержадміністрації.

Крім того, учасники засідання дійшли згоди все ж таки подати звернення від ГР до ДонОДА, долучити представників громадськості до розробки програми комплексного відновлення Донецької області, коли ці процеси в облдержадміністрації розпочнуться.

Інші статті на цю тему

vidbudova

Громадські організації Донеччини створили Коаліцію та планують розробити чіткий механізм залучення громадськості у процеси відновлення на законодавчому рівні

vidnovlennya-infrastrukturi-doneckoi-oblasti

А також розповів, чому, попри певні незадоволення громадян, в області будуть продовжувати ремонтувати пошкоджені заклади освіти

Kramatorsk

Що про це думають жителі міста

коментарі