Корисно :: Пояснюємо :: 01 березня 2022 07:30 , Краматорск Пост
Знімок екрана 2022-03-01 о 00.31.43

Чи може хтось "заглушити" мобільний звʼязок і що робити, якщо виникли перебої зі звʼязком та інтернетом

Ворожих "глушилок" боятися не слід, але тимчасові перебої зі звʼязком не виключені. Що робити в такому разі

У мережі поширюється повідомлення про те, що російські окупаційні війська планують заглушити український мобільний зв’язок та інтернет, щоб замінити його своїм сигналом значно більшої потужності, до якого приєднаються телефони українських  користувачів. Ніби-то це робитимуть для розповсюдження фейкової інформації ворожих пропагандистів. Пояснення на цю тему у своєму телеграм-каналі дає Державна служба спеціального звʼязку та захисту інформації України.

Чи може ворог вимкнути звʼязок

Ворожі війська можуть відключити український зв’язок на захоплених територіях, відключивши або зруйнувавши базові станції.

Щоб транслювати на українську територію свій сигнал, їм  потрібен достатньо сильний передавач, завдяки якому  можна забезпечити покриття сигналом на кількадесят кілометрів. Однак те, що такими чином може бути замінено сигнал українських операторів на всій території — неправда!

Якщо ваш телефон «захоче» приєднатися до цієї мережі — ви одразу отримаєте повідомлення про роумінг. 

Планових відключень українців від мобільного зв’язку не буде. Ми це гарантуємо. 

Держспецзв’язку на постійному контакті з українськими операторами  мобільного зв’язку та слідкує за тим, щоб українці могли отримати доступ до дзвінків та інтернету. 

Від аварій,  дій диверсантів чи пошкодження обладнання ворожим вогнем ніхто не застрахований. 

Однак оператори разом із представниками органів державної влади забезпечують оперативне відновлення пошкодженої техніки та відновлення доступу громадян до мереж. 

Чи позбудуться від таких дій агресора зв’язку наші військові? 

Звичайно, що ні! Наші військові і керівництво держави користуються спеціальним захищеним зв’язком гарантованої стійкості, про який ми неодноразово розповідали. Він створювався саме для того, що за будь-яких обставин, в тому чисті й воєнних дій, і в будь-який момент забезпечити можливість захищеного спілкування. Ці розмови ніхто не прослухає завдяки засобами криптографічного шифрування та технічного захисту інформації!

Війна триває і ми маємо заздалегідь подбати про резервні канали комунікації. Ними можуть стати стаціонарний телефон, оптиковолоконне підключення до мережі інтернет та навіть рація, якщо йдеться про підтримання контактів із сусідами. 

Щодо кабельних провайдерів

Якщо говорити про провайдерів, якї надають високошвидкісний проводний інтернет, то вивести їх з ладу мождна двома шляхами. Преший - безпосередньо вимкнути обладнання провайдерів. Це можливо тільки на захоплених територіях, або в результаті диверсій. Другий шлях: провайдерам проводного інтернету, як і мобільним операторам, можна зашкодити шляхом кібератак на програмне забезпечення та сервери. В будь-якому разі такі атаки можуть виводити з ладу лише точково окремі сегменти надаівачів послуг, а ні в якому разі не "покладуть" усіх одразу. До того ж оператори і провайдери мають системи захисту, резервне обладнання та спеціальні плани дій на подібні випадки. Докладно про це можна почитати в одній з недавніх статей Бі-Бі-Сі Україна

Сервіси, що можуть працювати без інтернету

Команда Школи цифрової безпеки DSS380 підготувала добірку необхідних сервісів для обходу цензури або використання при відсутності інтернету. Їх необхідно завантажити заздалегідь, поки є повноцінний доступ до інтернету. Також треба розуміти, що в їх роботі є певні недоліки і обмеження, у порівнянні з умовами, коли є доступний повноцінний інтернет, а також можуть бути певні специфічні умови для забезпечення прйнятної якості їх роботи. 

Браузер СENO (скорочено від Censorship.no!) – це канадський веб-браузер для мобільних пристроїв Android (смартфони та планшети). Для обходу інтернет-цензури працює як пірингова мережа (P2P), що дозволяє користувачам обмінюватися між собою завантаженим контентом. Це дозволяє уникнути залежності від централізованих серверів – веб-контент зберігається в мережі навіть під час жорсткої фільтрації.

Щоб використовувати браузер CENO, вам не потрібно бути досвідченим користувачем чи розуміти принципи роботи пірінгових мереж. З погляду користувача все працює практично так само, як і функціонування звичайного веб-браузера.  СENO можна завантажити з Google Play Market. Офіційний сайт: https://censorship.no/uk/index.html.

Bridgefy – це мобільний застосунок, який дозволяє спілкуватися з іншими користувачами без необхідності підключення до інтернету завдяки передачі повідомлень через Bluetooth. Застосунок працює як для Android, так й для iOS. Програма створює однорангову мережу Bluetooth на телефоні та безпосередньо з'єднується з іншими пристроями в межах свого діапазону.

Ваш смартфон може підключатися на відстані близько 100 метрів до всіх користувачів Bridgefy, які опинилися поблизу. Застосунок надсилає повідомлення всім пристроям навколо вас, після чого цей процес повторюється на пристроях інших людей, дозволяючи передати повідомлення на велику відстань. Bridgefy можна завантажити з Google Play Market. Офіційний сайт: https://bridgefy.me/.

Альтернативою до Bridgefy є низка інших застосунків, зокрема Berkanan – працює за схожим принципом, добре працює з iOS – завантажити з App Store.

Psiphon – VPN-сервіс, який розробили в Університеті Торонто. На відміну від інших сервісів, він має досить складну архітектуру і трафік сервісу не «зловити» через системи глибокої фільтрації (DPI), які використовують у Білорусі та Росії зокрема. Psiphon умовно безкоштовний. У ньому є реклама та обмеження швидкості до 2 Мб/сек. Зняти обмеження та відключити рекламу можна за абонплату, але швидкості у безоплатний версії цілком вистачить для серфінгу та відеодзвінків.

Psiphon можна завантажити з Google Play Market та App Store. Якщо веб-сайти або посилання для завантаження Psiphon блокуються або цензуруються, то можна відправити запит на get@psiphon3.com, щоб завантаження надіслали вам електронною поштою. Офіційний сайт: https://psiphon.ca/.

Matrix – це відкритий протокол для децентралізованого спілкування в реальному часі. Він може бути використаний для текстових повідомлень, групових чатів, аудіо-, відеодзвінків та створення ботів. Зареєструватися можна на будь-якому відкритому сервері або організувати свій (відкритий чи закритий) сервер.

Ви можете запустити власний сервер Matrix фізично у себе вдома за допомогою старого ПК або на комп'ютері типу Raspberry Pi. Однією з основних особливостей протоколу є реплікація. Вміст кімнат реплікується між усіма серверами, які беруть участь, що означає відсутність єдиної точки контролю або відмови.

Для того, щоб почати користуватися Matrix, використовуйте веб-клієнт Element або його десктопну / мобільну версію.

Щоб підключитися до Matrix через власний сервер, необхідно налаштувати HomeServer на Synapse. Офіційний сайт: https://matrix.org/.

Briar (https://briarproject.org/) – застосунок з відкритим кодом, призначений для забезпечення безпечного та стійкого однорангового зв’язку без централізованих серверів і мінімальної залежності від зовнішньої інфраструктури. З’єднання здійснюються через Bluetooth, Wi-Fi або через Інтернет через Tor, і весь приватний зв’язок наскрізно шифрується.

Delta Chat (https://delta.chat/en/) – інструмент схожий на Telegram або Whatsapp, але без відстеження чи центрального керування. Delta Chat не потрібен ваш номер телефону.

Інші статті на цю тему

gazovyky6

Як це - не залишати місто навіть коли небезпека стоїть біля його воріт

boevaya-mashina-kozak-2

Половина коштів пішла на запити військових, половина - на облаштування укриттів

dtek-elektroenergiya

В ніч проти 22 березня російські війська масовано обстріляли енергетичну інфраструктуру України. Це призвело до руйнувань обʼєктів енергетики і відключень світла.

коментарі