Важливо :: Життя громади :: 04 серпня 2023 16:40 , Максим Ходушко
Militarystreetscover

Чорнобаївська, Кіборгів, Морської піхоти та інші: Ч.4 Нові назви вулиць Краматорська, які пов’язані з війною

Розповідаємо, як ці вулиці називалися до перейменування і як звуться тепер

У квітні цього року у Краматорську перейменували 307 вулиць та провулків. Це зробило наше місто одним з лідерів в Україні щодо декомунізації та деколонізації. 

Ми вже розповідали, що деякі вулиці у Краматорську назвали на честь іноземців, зокрема тих, що підтримували Україну, наприклад, Вахтанга Кікабідзе. Кілька вулиць у центральній частині міста теж отримали нові назви, як-от вул. Уральська, яка тепер названа на честь Степана Чубенка. Інші вулиці у різних частинах міста тепер мають назви, які присвячені краматорцям або тим, хто з містом пов'язаний.

Сьогодні ми розказуємо про вулиці, нові назви яких пов’язані з війною, що триває вже 10-й рік.

Провулок Блінова тепер Василя Сліпака

test Фото – Вікіпедія

На честь якого саме з Блінових названий був провулок на Жовтневому можемо лише здогадуватись.

Разом з тим Василь Сліпак - всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери, волонтер, учасник Революції гідності та бойових дій на сході України. Народився у Львові 20 грудня 1974 року. Загинув від кулі ворожого снайпера біля Луганського у Бахмутському районі.

Кавалер ордена «За мужність» І ст. (2016, посмертно), Герой України (2017, посмертно).

У Василя Сліпака був особливий дар — унікальний контртенор, який звучав як поважне мецо-сопрано. Серед опер, у який він виконував основні партії: «Кармен», «Весілля Фігаро», «Аїда», «Чарівна флейта», «Богема» та багато інших.

Волгодонська – Данила Мурашка

test Фото – Вікіпедія

Волгодонськ – місто у Ростовській області рф, тож перейменування зрозуміло.

27 січня 2023 року, під час бойового завдання у складі пари на штурмовику Су-25, літак Данила Мурашка було підбито російським винищувачем на Донеччині. Відводячи підбитий літак від житлових будівель у селищі Шабельківка, пілот втратив висоту для безпечного катапультування і загинув.

8 липня 2023 року Указом Президента України пілоту присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно).

Тепер на Шабельківці є вулиця імені Героя України Данила Мурашка.

Глінки – Добровольців

test ФОТО - Бійці ДУК ПС, серпень 2014, Вікіпедія

Ім’я Михайла Глінки, російського композитора та засновника російської класичної музики, зникло з мапи Краматорська.

Натомість на Малотаранівці з’явилася вулиця Добровольців. Добровольці - військові, поліційні та парамілітарні формування, вступ до яких відбувався на добровольчій основі. Створені з 2014 року у відповідь на російську агресію.

Серед найвідоміших добровольчих утворень - "Азов", "Донбас", "Айдар" та інші, які відіграли важливу роль у захисті територіальної цілісності та суверенітету України.

17 січня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Постанову, якою установила День українського добровольця, що відзначатиметься щорічно 14 березня.

Добровольського – Сашка Добровольського

test Фото – Донецька ОДА

Прізвище Добровольский досить розповсюджене. На честь якого з них була названа вулиця на Мар'ївці важко сказати.

Проте Сашко Добровольський – Олександр Борисович Добровольський був українським істориком, публіцистом, політичним діячем, ідеологом українського націоналізму, а також діячем «Просвіти» та один з фундаторів та виконувач обов'язків командира УНА-УНСО на Донеччині.

Був автором, співавтором і упорядником книг, збірників та наукових статей на тему українського громадсько-політичного руху та підпільного руху опору комуністичному режиму СРСР на Донеччині.

Зої Космодем’янської – Чорнобаївська

test Фото - Дмитро Завтонов / АрміяInform

На Красногорці більше немає Зої Космодем'янської, радянської комсомолки-диверсантки перших днів Другої світової війни.

Замість неї селище прикрасила вулиця Чорнобаївська – на честь села Чорнобаївка на Херсонщині, в районі якого з 27 лютого по 11 листопада 2022 року тривали бої.

Назва села стала справжнім мемом, оскільки там розташовано аеродром, де систематично зазнавала втрат російська армія. Станом на 9 липня ЗСУ 26 разів знищували там ворожу техніку.

Президент України Володимир Зеленський так сказав про це село:

«… українська Чорнобаївка увійде в історію воєн. Це місце, де російські військові і їхні командири показали себе повністю — такими, як вони є: бездарними, здатними просто гнати своїх людей на забій. Шість разів наші військові знищували окупантів під Чорнобаївкою. Шість разів! І вони все одно приходять туди».

Іркутська – Сергія Кульчицького

test Фото – Вікіпедія

У селищі Біленьке було дуже багато вулиць з назвами російських міст (про це ми ще поговоримо). Тепер замість Іркутської там є вулиця Сергія Кульчицького, Героя України, генерал-майора, начальника управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління Національної гвардії України.

Загинув Сергій Кульчицький 29 травня 2014 року в зоні бойових дій під час антитерористичної операції у місті Слов'янську Донецької області, коли повертаючись з району гори Карачун, був обстріляний з лісосмуги та підбитий терористами з ПЗРК гелікоптер Мі-8МТ (борт «16») Національної гвардії України, на борту якого й був генерал-майор.

Батальйону оперативного призначення Національної гвардії України, який генерал Кульчицький почав формувати із бійців Самооборони Майдану, присвоєно почесне найменування — «батальйон імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького»

Комарова – Олександра Мацієвського

test Фото – Вікіпедія

Володимир Комаров – льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу (1964, 1967). Загинув під час посадки космічного корабля «Союз-1».

Але тепер у селищі Жовтневому замість Комарова є вулиця Олександра Мацієвського, простого українського солдата, який народився у Молдові, та загинув незломленим.

6 березня 2023 року в Інтернеті з'явилося відео з розстрілом невідомого, ймовірно, українського військовополоненого, страченого росіянами за слова «Слава Україні». На записі тривалістю 12 секунд було видно беззбройного чоловіка у військовій формі, схожій на однострій ЗСУ, який стояв під прицілами автоматів серед лісу у виритій ямі і курив, дивлячись на того, хто веде зйомку.

А вже 12 березня 2023 року Служба безпеки України остаточно підтвердила — розстріляним бійцем є Олександр Мацієвський.

Матросова – Морської піхоти

test Фото – З 2018 року нові берети барви морської хвилі, Вікіпедія

Олександр Матросов, за деякими версіями справжнє ім'я Матросова — Шакир'ян Юнусович Мухамедьянов, – радянський смертник, рядовий-піхотинець часів Другої світової війни, що закрив амбразуру своїм тілом. Герой Радянського Союзу. У радянській офіційній пропаганді вчинок Матросова став символом любові до Батьківщини.

Але з квітня цього року на Партизанському замість вулиці башкирсько-радянскього героя є вулиця Морської піхоти, роду військ у складі Збройних сил України, який разом з іншими боронить нашу Батьківщину під час війни, що триває.

Молодогвардійський – Гвардії наступу

test Фото - https://storm.mvs.gov.ua/

Провулок на Іванівці на честь молодіжної антинацистської підпільної організації, яка діяла у Сорокиному (тоді Краснодон) у період німецько-радянської війни, чиє існування в сучасній історичній науці дискутується, отримав назву Гвардії наступу.

Цікаво, що Гвардія наступу – це не якийсь конкретний підрозділ чи декілька, а рекрутингова кампанія МВС України, метою якої є формування нових штурмових бригад у складі Національної гвардії України, Національної поліції України та Прикордонної служби України.

Вони звільнятимуть тимчасово окуповані Росією території України. Фактично, це відтворення територіальних органів МВС окупованої АР Крим, зокрема, підрозділів Кримського ОТО НГ України, Азово-Чорноморського РУ ДПСУ та регіональних управлінь поліції.

Нові бригади формуються на базі існуючих з'єднань, як-от «Азов», «Спартан», «Рубіж» тощо.

Шмидта – Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі»

test Фото – Вікіпедія

Час лейтенанта Шмидта та його «дітей» минув. Район Краматорська, який ми знаємо як Новий Світ, отримав нові назви вулиць. Зокрема замість революційного моряка там з’явилася вулиця Дмитра Коцюбайла.

Він був першим добровольцем, якому присвоєно звання «Герой України» прижиттєво. Служив у 1-му окремому механізованому батальйоні «Вовки Да Вінчі» та загинув 7 березня у боях під Бахмутом.

До того, у 2022 році був включений до рейтингу «30 до 30: обличчя майбутнього» від «Forbes». А його позивний «Да Вінчі» був пов'язаний саме з талантом – він гарно малював.

Чуйкова – Кіборгів

test Фото – Вікіпедія

Вулиця Чуйкова на Красноторці була названа ім’ям червоноармійського командира Василя Чуйкова, який брав участь у звільненні Краматорську в 1943 році.

З квітня 2023 року це вулиця Кіборгів. Цим слово називають українських військових — учасників оборони Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф'єва під час війни на сході України (26 травня 2014 — 22 січня 2015), в тому числі боїв навколо ДАПу та учасників проривів для надання допомоги захисникам. Усі вони були добровольцями.

У 2017 році вийшов повнометражний фільм Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги», який розповів про ті героїчні події.

 

Інші статті на цю тему

Kramatorskstreetspart6cover

Продовжуємо розповідь, які вулиці з'явилися у Краматорську

Streets62cover

Продовжуємо розповідь про деколонізовані назви вулиць у Краматорську

Decolonizationcover

У Костянтинівці розпочали процес деколонізації міських топонімів