
Депутати дозволили "Краматорському водоканалу" взяти кредит у 10 млн євро
"Краматорський водоканал" отримав від депутатів право брати участь у Програмі розвитку муніципальної інфраструктури України (ПРМІУ), яка передбачає отримання кредиту у 10 млн євро від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).
Таке рішення депутати міськради ухвалили на сесії 27 жовтня.
Заступник депутатської планово-бюджетної комісії Володимир Сергієнко, виносячи це питання на голосування, закликав своїх колег підтримати рішення.
"Треба підтримувати, бо ми наражаємося на те, що геть залишимося без води. Якщо не будемо сьогодні вже приділяти увагу ремонту. Самі ми це не зробимо, а через кредит Європейського інвестиційного банку ми це зможемо зробити. І відсотки по кредиту - найкраще, що можна на сьогодні мати", - сказав він.
Міський голова Олександр Гончаренко навів приклад Маріуполя, який, за його словами, першим у Донецькій області взяв участь у цій програмі і отримав фінансування на покращення водопостачання у місті. Загалом Маріуполь залучив понад 60 млн євро інвестицій на покращення інфраструктури, місто два роки готувалося до участі у ПРМІУ.
"Я вважаю, що ми витратимо не менше, ніж один рік, поки підійдемо взагалі до початку реалізації цієї програми. Іншого шляху немає - не вистачить ніколи бюджету розвитку на покращення інфраструктури тепломереж, які на 70% зношені, на покращення водопровідної мережі", - сказав Гончаренко.
Про що йдеться у рішенні
Отже, депутати підтримали участь "Краматорського водоканалу" у Програмі розвитку муніципальної інфраструктури України. Позику від Європейського інвестиційного банку на суму приблизно 10 млн євро витратять на фінансування субпроєкту "Реконструкція систем водопостачання та водовідведення м. Краматорськ".
Кінцевим бенефіціаром та замовником робіт буде "Краматорський водоканал". Депутати дозволили підприємству підписувати відповідні заявки та необхідні документи для участі у Програмі. Міський голова від імені Краматорської міської ради буде виступати стороною при укладанні необхідних договорів.
Також депутати надали гарантії готовності забезпечити співфінансування субпроєкту в обсязі, необхідному для покриття витрат на сплату податку на додану вартість (за рахунок коштів водоканалу та/або Краматорської міської ради та/або інших не заборонених законодавством джерел).
Програма розвитку муніципальної інфраструктури України: що це таке
У лютому 2016 року Верховна Рада ратифікувала фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком. Ця угода передбачає залучення 400 млн євро для модернізації інфраструктури житлово-комунального господарства України. Проект отримав назву Програма розвитку муніципальної інфраструктури України.
Міністерство розвитку громад та територій України щороку оголошує набір учасників Програми. Брати участь можуть центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства.
Відповідно до вимог Фінансової угоди, загальний період погашення кредиту (з урахуванням пільгового періоду) складає 30 років для проектів у сфері водопостачання та водовідведення. Пільговий період складає 8 років. Строки будівництва за проектами не можуть перевищувати тривалість пільгового періоду.
Вартість проєкту має складати не менше 10 млн євро. Учасник програми за свій кошт має покрити витрати на сплату податку на додану власність.
Колишні депутати відмовилися від кредиту
Під час попередньої каденції депутатів Краматорської міської ради питання кредиту від Світового банку для "Краматорського водоканалу" стало приводом для одного з найбільших конфліктів у місті. У дискусії щодо кредиту брали активну участь міські депутати, керівництво міста, це питання активно обговорювалося у соцмережах, а народна депутатка Ірина Геращенко винесла скандал навколо кредиту на всеукраїнський рівень.
Ще у 2014 році Краматорський водоканал отримав право на кредитну лінію від Світового банку у розмірі 5,25 мільйонів доларів - гроші мали піти на закупівлю техніки та модернізацію насосного обладнання. Ставка по кредиту, який брався у валюті, становила 3% річних.
Частину коштів, передбачених на закупівлю техніки, витратили, а ось подальше користування кредитом почало непокоїти депутатів міської ради попередньої каденції. Більшість там складали обранці від "Новокраматорського машинобудівного заводу" - вони виступали категорично проти кредиту.
Тодішнє керівництво водоканалу і прибічники кредитування наполягали на терміновій заміні сотень кілометрів зношених водопровідних мереж. Противники ж казали про те, що лище 10% кредиту мало йти на власне заміну мереж, а все інше - на будівництво насосних станцій. Загалом вартість заміни усіх водопровідних мереж у Краматорську оцінювалася у кілька мільярдів гривень.
Ще одним аргументом було те, що "Краматорський водоканал" на рік зазнавав 7,5 млн. гривень збитків, а за умови укладання кредитного договору повинен був щорічно виплачувати 11 мільйонів гривень, за умови, що курс валюти залишиться незмінним. Окрім того, умови валютного кредитування обранці називали невигідними.
У підсумку у 2017 році депутати від "НКМЗ" заборонили водоканалу брати кредит. На те засідання депутати з трьох інших фракцій, що були представлені у міськраді, не прийшли.
***
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.
Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.