Важливо :: Життя громади :: 07 лютого 2022 17:11 , Олексій Ладика
domashne-nasilstvo

До чого доводить насильство у сім'ї: дві історії з вироків Краматорського суду

У першій історії кривдника засудили до в'язниці, у другій - жертві довелося вбити агресора

За останній місяць Краматорський міський суд виніс кілька вироків, які пов'язані з домашнім насильством. Ми обрали два з них, щоб показати, що відбувається у багатьох краматорських сім'ях, і чим насильство у сім'ї може завершитися.

У першому випадку жертва регулярно скаржилася до поліції на свого кривдника і у підсумку домоглася, щоб його посадили до в'язниці. У другому випадку жертва вирішила терпіти, сподіваюсь, що все налагодиться, але у підсумку їй довелося взятися за ножа і вбити нападника.

Рік тюрми за знущання над матір'ю

НеМовчи

Спеціальній фотопроект Post до 8 березня, яким ми хочемо звернути увагу на недопустимість домашнього насильства

Мешканець Краматорська - назвемо його Василь - ніде не працює, раніше судимий, дуже любить випити, а ще перебуває на обліку як "сімейний кривдник". Всю свою злість та невдоволеність життям він виміщує на матері - коли Василь напивається, починає на неї лаятися, ображати, знущатися з нею. Це тривало досить довго, і одного разу жінка не витримала і викликала поліцію. Вона почала робити це кожного разу, коли син влаштовував з нею сварку.

Лише за 2019 рік Василя тричі штрафували за домашнє насильство щодо своєї матері, але це його не спинило - він продовжив знущатися над нею. Наступні два роки поліція ще щонайменше п'ять разів виїжджала на виклики про домашнє насильство, а суд видав обмежувальний припис, яким заборонив Василю шість місяців з'являтися вдома у матері і навіть наближатися до її домівки на відстань 200 метрів.

Але чоловік все одно жив у матері, продовжував пити і знущатися з нею. Як Василь потім пояснив на суді - у нього іншого житла немає, тому він порушив заборону. Мати ж казала судді, що її син постійно та протягом тривалого часу вчиняє щодо неї домашнє насильство, ніде не працює та зловживає алкоголем. Вона бажає лише, щоб син почав жити нормальним тверезим життям.

Наприкінці січня Краматорський суд судив Василя за домашнє насильство, але тепер йому загрожував не штраф, а реальне позбавлення волі. У підсумку суд призначив Василю рік тюрми.

Терпіла побої - і врешті вдарила ножем

У червні минулого року Краматорськ облетіла новина, що в одній з багатоповерхівок 36-річна жінка вдарила ножем у серце свого 30-річного чоловіка, який до того жорстоко її бив ногами та руками. Від поранення чоловік помер на місці. Але за цією сухою новиною криється трагічна історія домашнього насильства, в якому жертва вирішила терпіти, а у критичний момент їй довелося захищати себе ціною життя агресора.

Домашнє насильство

Девушка, страдающая от действий домашнего тирана рассказала свою историю в ответ на призыв нашего проекта #НеМовчи!

Отже, все сталося в ніч проти 26 червня. Олександр і Людмила (у судових рішеннях імена не вказують, але будемо називати їх так) одружилися у 2017 році, мали спільну дитину, також з ними жила донька Людмили від попереднього шлюбу.

Час від часу між подружжям виникали сварки і коли чоловік був напідпитку, він піднімав руку на свою дружину. В основному сварилися через те, що батьки Людмили контролювали, щоб подружжя вчасно сплачувало комуналку, а Олександру це не подобалося. Людмила розповіла на суді, що після народження дитини чоловік бив її приблизно чотири рази на рік, а на минулий день народження він побив її так, що вухо було синє - вона розповідала про це свекрусі і надсилала їй фото після побоїв. Але до поліції Людмила не зверталася, думала, що все налагодиться, не бажала розлучення, бажала, щоб у дитини був батько.

Того трагічного дня старша донька Людмили поїхала відпочивати, а молодшу вони відправили до бабусі. Подружжя пішло до парку святкувати день народження сусідки. Вже там Олександр почав чіплятися до дружини та намагався влаштувати скандал, але Людмила не реагувала.

Потім вони повернулися додому, Олександр вигуляв собаку, і святкування із сусідами продовжилося, але вже у тамбурі - чоловіки пили горілку, "обмивали" купівлю машини, жінки пили каву і компот. Там знову виникла сварка - Олександр почав казати Людмилі, що вона не так виховує свою доньку, а та попросила, що він замовкнув. У відповідь чоловік її вдарив. Людмила заплакала і пішла.

Вдома вони продовжили сваритися, потім Олександр пішов до ванної кімнати, а коли повернувся, забажав інтиму. Людмила відмовилася, оскільки він її до цього ображав. Сказала, що якщо його не влаштовує сімейне життя, то може забирати речі і йти жити до матері. Після цих слів Олександр розлютився і почав бити дружину. Він вдарив її чотири рази по голові, Людмила впала на диван, потім почав скидати на неї з підвіконня горщики з квітами, жінка вскочила та побігла на кухню.

Про те, що Олександр б'є дружину, знали і свекруха, і сусіди. Вони радили Людмилі розлучитися, але вона казала, що все владнається

Олександр наздогнав її, схопив за волосся, намотав його на руку, почав нагинати її голову вниз і намагався завалити на підлогу. При цьому бив Людмилу по голові, плечу, обличчю, кричав, що вб'є її. Людмила рукою намацала на столі якийсь предмет і вдарила ним свого чоловіка - виявилося, що це був ніж, а удар прийшовся у груди. Олександр впав, але ще деякий час ображав дружину. 

Людмила спробувала зупинити кров, викликати швидку - але не вийшло. Вона побігла до сусідки і попросила викликати медиків. Згодом Олександр помер на місці.

Про те, що Олександр б'є дружину, знали і свекруха, і сусіди. Вони радили Людмилі розлучитися, але вона казала, що все владнається. Одна сусідка розповіла на суді, що якось після чергової сварки викликала поліцію, але коли поліцейські приїхали, то сказали, що це сімейні справи і щоб розбиралися самі. Після цього вона до поліції не зверталася.

24 січня Краматорський міський суд визнав Людмилу винною в умисному вбивстві при перевищенні меж необхідної оборони та призначив їй рік в'язниці з випробувальним терміном на два роки (тобто, сидіти вона не буде, якщо упродовж двох років не вчинить злочину). Також Людмила повинна буде виплатити 7,7 тис. грн матеріальної та 100 тис. грн моральної компенсації матері Олександра, як потерпілій.

Від домашнього насильства страждають сотні родин

Протягом останніх п'яти років кількість осіб, які постраждали від домашнього насильства, рахується сотнями. 

За інформацією, яку Kramatorsk Post надала начальниця міського відділу молодіжної політики та у справах сім’ї Вероніка Мацків, минулого року кількість постраждалих від насильства у сім'ї становила 247 (станом на 1 вересня 2021 року), а позаминулого - 367 (за весь рік).

Але це тільки офіційні дані. Як ми бачимо з випадку Людмили, багато жертв домашнього насильства обирають терпіти і не звертатися до поліції чи відповідних служб.

Раніше ми повідомляли, що поліцейські отримують у середньому від 4 до 8 повідомлень на добу про насильство у сім'ї. Однією з головних причин агресивної поведінки кривдника у родині правоохоронці називають зловживання алкоголем.

Страждають не лише жінки, яких б'ють чоловіки. Правоохоронці виїжджають на виклики, де діти ображають батьків чи навпаки, де сваряться родичі або де дружина не дає спокою чоловікові, з яким вже розлучилася.

Зазначимо, що в Україні підвищили кримінальну відповідальність за насильство у сім'ї. Із 2017 року потерпілі мають право скористатися обмежувальним приписом (це коли суд забороняє кривднику з'являтися вдома протягом певного періоду). А з 2019 року за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність - якщо раніше за систематичне знущання над родичем можна було отримати максимум адмінарешт на 15 діб, то тепер можна сісти до в'язниці на два роки.

test

Якщо раніше домашнім насильством вважалося побиття, то тепер до нього відносять також психологічне і економічне насильство. При цьому такі дії мають відбуватися систематично (три і більше рази) - а щоб це зафіксувати, потрібно викликати поліцію. 

Раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, а тепер за таке можуть покарати і колишнього чоловіка/дружину, тих, хто живе у громадянському шлюбі. Кривдниками можуть визнати прийомних батьків, братів, сестер (як рідних, так і двоюрідних), опікунів, дідусів та бабусь і так далі. 

І так, діти теж можуть звертатися до поліції і скаржитися, якщо батьки їх б'ють.

Що у Краматорську робиться для постраждалих від домашнього насильства

Рік тому краматорські депутати затвердили Міську цільову соціальну програму з реалізації сімейної, гендерної політики, попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми на 2021-2025 роки. 

Ця програма, серед іншого, передбачає створення кризової кімнати та денного центру перебування для постраждалих осіб від домашнього насильства.

Начальник Управління з гуманітарних питань Андрій Гореславець розповідав Kramatorsk Post, що це будуть комунальні приміщення, куди постраждалих від домашнього насильства будуть доставляти поліцейські. 

В одній кімнаті постраждала жінка або жінка з дитиною зможуть перебувати деякий час, готувати їжу, прати тощо. Ця кімната розрахована на одночасне перебування двох жінок та п’ятьох дітей.

У другій кімнаті будуть перебувати психолог, юрист та потрібні фахівці, які працюватимуть над проблематикою, що склалася саме в цій родині.

На реалізацію проекту протягом 5 років заплановано витратити близько 11 млн грн. При чому 2,9 млн. грн буде надано Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні на ремонт приміщення - Краматорськ став одним з міст-переможців в програмі Фонду "Міста, вільні від домашнього насильства".

Начальниця міського відділу молодіжної політики та у справах сім’ї Вероніка Мацків повідомила, що зараз у майбутньому притулку проводиться ремонт. 

За її словами, зараз на кожне звернення щодо насильства проводиться спільне соціальне інспектування, складається оцінка потреб постраждалих, надається первинна правова консультація, проводиться індивідуально-профілактична робота та надається психологічна підтримка.

Психологічної допомоги потребують не тільки жертви домашнього насильства, але й кривдники. Для останніх у Краматорську вже відкрилася кімната психолога - місто отримало для цього обладнання від Німецького Товариства Міжнародного Співробітництва. Консультації можна отримати за адресою: вул. Ювілейна, 44, каб. 20.

Як жертвам домашнього насильства отримати підтримку та допомогу

Потрібно пам'ятати, що в домашньому насильстві завжди винен кривдник. Ніхто ні за яких обставин не має право у будь-який спосіб знущатися над людиною. Постраждала чи постраждалий не мають виправдовуватися, коли їх скривдили: їхньої відповідальності та вини в цьому немає. Із ситуації з домашнім насильством є вихід, і ним обов'язково треба скористатися, а не продовжувати жити в небезпечному для себе середовищі.

У Краматорську можна звернутися по допомогу в:

Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги UNICEF/УФГЗ. Проведення та надання екстрених та планових психологічних консультацій і консультацій із соціальних, юридичних питань клієнтам (жінкам, дітям, чоловікам) за допомогою телефонного зв’язку (в та надання консультацій за допомогою Skype; забезпечення екстрених виїздів фахівців мобільних бригад лише в кризових випадках, коли існує загроза життю та здоров’ю потерпілих. Контакти: 099-366-63-28, 063-340-86-51.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих зазнали домашнього насильства, зверніться на Національну гарячу лінію із подолання та запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству – 116 123 (безкоштовно, анонімно, конфіденційно) та заходьте на сайт rozirvykolo.org у вкладку «Допомога».

У критичних ситуаціях завжди необхідно звертатися до Національної поліції за номером 102.

test

***

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.

Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.

Інші статті на цю тему

domestic-violence

Повномасштабна війна загострила проблему домашнього насильства в Україні

homeviolncecover

Інспектор патрульної поліції розповів про домашнє насильство та що загрожує правопорушникам

domashne-nasilstvo

Гроші на це візьмуть з держбюджету за умови співфінансування з місцевого

коментарі