Важливо :: Життя громади :: 12 вересня 2023 15:05 , Краматорск Пост
Kramatorskbudgetcover

Доходи Краматорська можуть скоротитися на 540 млн гривень: місто ризикує втратити понад 50 % бюджету наступного року

Кабмін може ухвалити рішення, через яке у Краматорська та інших громад Донеччини можуть забрати основне джерело доходів

Місцеві бюджети у 2024 році можуть втратити значну частину своїх надходжень – доходи від зарплат військових, оскільки податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) від військовослужбовців пропонують перераховувати у спецфонд Держбюджету. Про це повідомляє Донецьке регіональне відділення Асоціації міст України.

Міста та громади, які зазнали суттєвих руйнувань через бойові дії, та просто є прифронтовими, відчують додаткове збільшення дефіцитів у бюджетах та зменшення можливостей для базового функціонування, не говорячи про відновлення.

На сьогодні 64 % надходжень від ПДФО військовослужбовців залишаються в місцевих бюджетах. Але у рамках підготовки Закону «Про Державний бюджет на 2024 рік» Кабмін планує спрямувати всі ці надходження до державної казни.

Проте в Асоціації міст України вважають, що ці кошти, найімовірніше, розчиняться в держбюджеті, як і ті 36 % нинішнього ПДФО, якими розпоряджається Мінфін.

Аналітики також підкреслюють, що витрати місцевих громад значно відкритіші для контролю як громадян, так і контролюючих підрозділів, а отже, менш корупційні.

У бюджеті Краматорська військовий ПДФО складає 53,6 %

Для прифронтових і постраждалих від значних руйнацій міст Донеччини втрата надходжень від військового ПДФО є серйозною загрозою, – коментує консультант із бюджетних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько:

– Цей податок є головним джерелом доходів місцевих бюджетів. Після повномасштабного російського вторгнення промислові підприємства та бізнес зупинилися.

То звідки громадам брати кошти? Наші прифронтові громади здебільшого отримують ПДФО від військових частин, які мають відношення до зони бойових дій та безпосередньо розташовуються навколо Краматорська, Слов’янська, інших міст і мають там адресу прописки.

Ми спілкувалися з фінансовими підрозділами муніципалітетів і можу для прикладу сказати, що в бюджеті Краматорська військовий ПДФО складає 53,6 %, тобто, у наступному році доходи міста можуть скоротитися на 540 млн гривень.

Для Слов’янська це 58 % бюджетних надходжень – втрати складатимуть 494 млн гривень.

Враховуючи близькість до лінії фронту та масовані обстріли, економіка на території області відновиться не скоро. Тобто місцеві бюджети наповнювати нема кому. Разом з тим, люди поступово повертаються додому і заслуговують на гідний рівень життя і комфорту, який має забезпечити місцева влада.

«Але, якщо у місцевого самоврядування заберуть військове ПДФО, це закономірно призведе до зниження рівня надання освітніх, соціальних і медичних послуг, проблем у сфері житлово-комунального господарства, а також неможливості забезпечити належну обороноздатність громади та допомогу армії. Зокрема, лише Краматорськ з початку повномасштабного вторгнення спрямував на допомогу ЗСУ майже 80 млн гривень», – нагадують у Донецькому РВ АМУ.

Інші статті на цю тему

Notariuscover

Розповідаємо, куди звертатися, щоб отримати послуги державних нотаріусів

BTIcover

Управління реєстраційних повноважень перебирає на себе деякі функції БТІ

Bombsandrugscover

Досудове розслідування відбувається одразу за двоvа статтями Кримінального кодексу