Важливо :: Власна думка :: 29 березня 2021 19:55 , Максим Ходушко
etnografchna-karta-ukrani

Думка: чому Краматорськ - не Донбас

І про це почали говорити на високому рівні!

Дякую голові Ради національної безпеки і оборони України Олексію Данілову за заяву про те, що вживати слово "Донбас" для позначення Донецької та Луганської областей неправильно.

Про це я пишу і кажу вже кілька років. Нарешті заява на такому рівні. Це сильно, правильно і треба продовжувати!

По-перше, почнемо зі звичної для мене фрази: Краматорськ - не Донбас. По-друге, Донеччина - компромісний варіант, коли треба назвати усю Донецьку область одним словом. Проте не слід забувати, що північні райони, зокрема Краматорськ, Дружківка, Слов’янськ, Лиман, Бахмут тощо — це Слобожанщина, ба більше, навіть частково Запорожжя (саме так).

Водночас південь умовної на сьогодні Донецької області, розірваної сепаратистським анклавом, це - Приазов‘я. Скажімо так - від Маріуполя до Донецька.

Також не треба забувати, що Донеччина, якщо прив’язувати до назви області, це одиниця адміністративного розподілу України на області, як, наприклад, Харківщина чи Львівщина, а Слобожанщина  — етнографічний регіон.

Одіозний термін "Донбас" — це перш за все геологічний термін, який вперше було вжито до українських земель за часів Російської імперії. Очевидно, що до адміністративного поділу і тим більше до етнографії він не має відношення.

До того ж гра в "особливий регіон Донбас" використовується Московією в інформаційній війні як засіб експансії, тобто розширення впливу, тиску і зазіхання на українські території. Чого вартий малюнок "Донбасс — сердце России" — з якого переляку? — якому, мабуть, років сто вже.

Очевидно, що Краматорськ, Слов'янськ, Дружківка, Лиман - не Донбас, якщо припускати цей термін: ані ментально, ані географічно, ніяк.

Особисто я тепер відмовляю цьому терміну у будь-якій суб’єктності, тож тим паче дивно бачити вивіски установ на кшталт "....у донбаському регіоні". Нема такого, а створити його хочуть, до речі, особи зовсім не проукраїнські, прізвища яких зайвий раз озвучувати не хочу.

Зрештою у Краматорську дедалі більшою кількістю людей не сприймається регіональна належність до Донбасу та явно існує запит на формування адекватної та здорової ідентичності регіону. Без будь-яких варіантів — в унітарній Україні.

Максим Ходушко, блогер, громадський активіст

Оригінал

Інші статті на цю тему

art-obekt-konteinery
bitva-mnenij-trembach-rzhavskij

Своими взглядами делятся кандидаты в мэры Владимир Ржавский и Юрий Трембач

5-voprosov

Мы задали нескольким людям вопросы, ответы на которые иллюстрируют, насколько по-разному люди различных возрастов и поколений относятся к одним и тем же вещам

коментарі