
Дворянські маєтки, сільська хата, заводи: що зі старої архітектури досі можна побачити у Краматорську
У Краматорську досі є будівлі, побудовані наприкінці 19-го - на початку 20 століть. Деякі - унікальні. Наприклад, маєток Бантишів у Комишувасі є найвиразнішим зразком архітектури у вікторіанському стилі у нашому регіоні, а вілла Еміля Протце була побудована у псевдоготичному стилі.
Але більшість об'єктів архітектурної спадщини перебувають у незадовільному стані і руйнуються, тому важливо їх зберігати. Про це йшлося на виставці "Історична забудова Краматорська кінця ХІХ-початку ХХ століття", яка 6 квітня у Донецькому обласному краєзнавчому музеї (ДОКМ) у Краматорську.
Старший науковий співробітник музею Наталія Овсяннікова розповіла, що на виставці представлено 18 об'єктів історичної забудови міста тих часів. Це промислова забудова, громадські споруди, житлова забудова (багатоквартирні будинки, сільська забудова, а також приватні маєтки та дачні будинки).
Переважну більшість фотографій цих будівель зробила на плівку архітекторка Дар'я Баєва у 2002-2005 роках. Близько половини об'єктів архітектури, які зображені на цих фото, не збереглися до наших днів і впродовж останніх 10-15 років повністю зруйнувалися. Наприклад, комплекс першої заводської лікарні
або житловий комплекс для робітників Краматорського металургійного товариства початку 20-го століття
Майже зруйнована перша двоповерхівка у Краматорську
До кожного об'єкту додається пояснювальна записка - коли він був збудований, які його особливості, хто в ньому жив або що у ньому розміщувалось, його теперішній стан та адреса, за якою розташовується (якщо досі існує).
Також на виставці є біографічні довідки про знакових людей, які проживали у цих будинках.
Разом із тим є будівлі, які добре збереглися до наших днів. Наприклад, хата заможного селянина Юхима Шарабана на Іванівці - селянське житло, характерне для Слобідської України кінця 19-го - початку 20-го століть.
Або госпітальний комплекс у Старому місті - єдина культова споруда, що збереглася у Краматорську з початку 20-го століття.
На виставці також представлені предмети, пов'язані з архітектурною спадщиною. Наприклад, предмети побуту тих часів, книги, які використовувались у церковно-парафіяльній школі, цегла і черепиця, які виготовлялися у Краматорську або використовувалися для будівництва у нашому місті.
Також на виставці можна побачити значки, які ілюструють історичну забудову Краматорська - їх виготовив Олег Максименко за макетами Дар'ї Баєвої.
Кандидат архітектури Олексій Губанов, завідувач кафедри містобудування Донбаської національної академії будівництва та архітектури (ДонНАБА), який допомагав збирати інформацію про експонати, закликав мешканців долучатися до збереження архітектурної спадщини.
"Архітектурна спадщина - це обличчя міста, і воно формується не тільки архітектурними об'єктами, а й мешканцями міста. Якщо мешканці не будуть долучатися до збереження архітектурної спадщини, то взагалі все втратиться - і архітектурне, і обличчя мешканців теж", - сказав він під час відкриття виставкки.

Губанов зазначив, що багато об'єктів архітектури кінця 19-го - початку 20 століть перебувають у занепаді і з боку керівництва міста до них немає достатньої уваги. Він висловив сподівання, що під час розробки історико-архітектурного опорного плану Краматорська ці об'єкти будуть враховані і це стане першим кроком до їхнього захисту.
Викладач ДонНАБА також звернув увагу, що у Краматорську дуже багато архітектурних об'єктів радянського періоду, які побудовані у 20-30-х, 50-х роках минулого століття. Ця спадщина більш комплексна, вона складає більшу частину забудови Краматорська.
Промислова архітектурна спадщина - найбільш вразлива, вона руйнується безконтрольно і у громадськості до неї немає доступу, зазначив Олексій Губанов.
"Ми можемо втратити пласт, який був у витоків становлення українського Донбасу, тому цим об'єктам потрібно приділяти увагу, потрібно зробити якісь кроки, щоб їх зберегти", - сказав кандидат архітектури.
Виставка "Історична забудова Краматорська кінця ХІХ-початку ХХ століття" буде тривати впродовж трьох тижнів. Вона відбувається у Донецькому обласному краєзнавчому музеї (Краматорськ, вул. Академічна, 84). Справки за телефоном: 093 052 0345.