reklama-v-kramatorsk-post-top
Важливо :: Політика :: 20 липня 2019 15:12 , Дмитро Лук'яненко
j-m

"Джинса", агітація і вибори у Краматорську

Краматорські медіа у передвиборчій кампанії намагалися не  дуже порушувати закон, але деякі не нехтували можливістю "джинсонути по-сірому"

Почнемо з реального випадку, який стався минулого тижня. До редакції Post звернулося одне зі столичних рекламних агентств з пропозицією розмістити політичну рекламу. Невідомо навіть за кого з кандидатів чи партій була ця реклама, бо вона була ПРОТИ конкретної особи та політичної сили. Та й сам текст містив моменти, не дуже коректні, м'яко кажучі. Коли текст було відредаговано відповідно до вимог закону та здорового глузду, та узгоджено з агенціїю він був опублікований.

Одразу ж пролунав дзвінок від замовника з відвертим і здивованим: "А навіщо поставили маркування "Політична реклама"?! Ми ж про це не домовлялися?" Тобто те, що апріорі, за замовчуванням, має бути нормою і відповідати закону, викликає щире здивування і заперечення, і повинно обговорюватись заздалгідь. А порушити закон і "впарити" читачеві вдверту "джинсу" було б нормою, яка не викликає питань у замовника? Компромісу досягнути не вдалось. Тому маркування "політична реклама" було прибрано разом з матеріалом.

Цей матеріал з'явився у багатьох як центральних, так і регіональних виданнях. Без відповідного маркування. І навіть у день тиші Google видає 12 активних і працюючих посилань на нього. Доречі, краматорських видань у цьому списку немає.

Ми вирішили перевірити, як працювали місцеві медіа під час передвиборчої кампанії, та як вони дотримувались вимог закону щодо політичної агітації.

Що таке "джинса"

"Детектор медіа", спеціалізоване видання у галузі ЗМІ, визначає "джинсу" - як замовний проплачений матеріал або зумисно приховану рекламу. Відповідно, він не містить передбаченого законом маркування "реклама" або, якщо мова йде про передвиборну кампанію, "політична реклама" "чи передвиборча агітація" Отже, відповідно, такий матеріал вводить читача в оману, порушує норміи журналістської етики, та певні закони України.

Дуже поширене явище в Україні

Вдання Детектор-медіа опублікувало результати дослідження контенту онлайн-медіа в 22 регіонах України Інституту масової інформації щодо поширення джинси.

"Під час парламентської передвиборчої кампанії, найвищий рівень «джинси» серед регіональних онлайн-медіа зафіксовано на Тернопільщині – 13% від загальної кількості матеріалів, Одещині (7%) та на Херсонщині (6,5%).

Найнижчі показники замовних матеріалів було зафіксовано у онлайн-ЗМІ Хмельниччини (0,5% від загальної кількості матеріалів в інтернет-ЗМІ) та Рівненщини (1%) .

Головними замовниками політичної джинси в усіх досліджуваних регіонах виявилися місцеві кандидати мажоритарники, на яких припало 48% від загальної кількості «джинси».

Перше місце серед замовників джинси в регіональних онлайн-медіа посіла «Опозиційна платформа – За життя» (10% від загальної кількості матеріалів з ознаками замовності в інтернет-ЗМІ). Ця ж партія лідирує як замовник джинси і за результатами моніторингу загальнонаціональних медіа.

Друге місце посіла партія «Слуга народу» (7,5% від загальної кількості матеріалів з ознаками замовності в інтернет-ЗМІ) та третє – «Європейська солідарність» Порошенка (6%).

Загальна кількість матеріалів з ознаками «чорного піару» склала 5,5% від усіх матеріалів з ознаками замовності".

jeans3

Краматорськ - не виключення, але "беєспрєдєла" як у Слов'янску не було

У Краматорську ми моніторили найбільш впливові та популярні онлайн ЗМІ та присутні на ринку три місцевих друкованих видання.

Слід зазначити, що під час передвиборчої кампанії деякі ЗМІ публікували матеріали, які однозначно неможливо віднести до реклами чи політичної агітації, але які все ж працювали на імідж певних кандидатів.

Краматорськ - невелике місто і деякі особи, які зараз є кандидатами, є і постіними місцевими нюьзмейкерами у будь-який час, незалежно від виборів. Тому, маючі бажання та певну майстерність, неважко розставляти акценти, приділяти більше чи навпаки менеше уваги деяким подіям, і формувати контент ЗМІ так, щоби він не був відвертою рекламою, але в цілому працював на імідж окремої людини.

Спираючись на особистий редакційний досвід, можемо зазначити, що видання "Восточний проект", як друкований тижневик, так і сайт, знаходиться під впливом та працює на імідж нардепа та кандидата Максима Єфімова. Причому, у будь-який час і у міжвиборчий період теж.

Найстаріше друковане видання міста "Краматорська правда". Раніше вона була офіційним виданням міськради. Тепер - у спільній власності трудового колективу самої газети та профкому НКМЗ. Не дивно, що видання працювало на підтримку кандидата та діючого секретаря міськради Денниса Ошурко, якого до того ж відкрито підтримував НКМЗ.

Це взагалі. А тепер більш предметно.

Газети - все марковано

jp

Ми передивились паперові версії "Восточного проекту", "Краматорської правди" та "Технополісу" - їх останні виходи напередодні виборів.

"Восточний проект" містить багато агітаційних матеріалів за Максима Єфімова та один мереріал за "Опозиційну платформу "За Життя"

"Технополіс" надрукував дві сторінки, що агітують за Єфімова, одну - за Костянтина Сєлєзньова, та третину - за партію Ляшка.

"Краматорська правда" агітувала у великих об'ємах івиключно за Ошурка.

Всі агітаційні матеріали у всіх зазначених друкованих виданнях вийшли з належним маркуванням "Політична агітація".

Отже, принаймні у останній тиждень перед виборами газети з джинсою не "балувались". У "Краматорській правді" лише вишов матеріал під рубрикою "міський фєльєтон", де у досить невигодному світлі постає Максим Єфімов. Але це якраз той випадок, коли матеріал має певні цілі, але за законом не є ні рекламою, ні антирекламою. Принаймні, закликів за когось голосувати чи не голосувати він не містить.

Інтернет видання: без джинси не обійшлось

Звичайно, ми не маємо ні досвіду, ні фахових спеціалістів, щоби зробити повноцінне дослідження. Тому можемо зробили лише такий собі огляд, спираючись на результати моніторингу місцевих онлайн ЗМІ за допомогою пошукових інструментів.

Для початку ми порахували скільки разів взагалі згадуються прізвиша основних кандидатів загадувались у найпопулярніших місцевих онлайн ЗМІ за період з початку липня по 19 липня. Незалежно від того, офіційна агітація це, джинса, чи просто новини. (Ми брали лише тих кандидатів, про яких взагалі щось говорять у місті, та програми яких ми аналізували).

"Восточний проект": Максим Єфімов - 21, Денис Ошурко - 2, Євген Василі - 0, Олександр Толстогузов - 0, Сергій Корнієнко - 0,

6264: Максим Єфімов - 1, Денис Ошурко - 0, Євген Василі - 0, Олександр Толстогузов - 0, Сергій Корнієнко - 0,

"Технополис": Максим Єфімов - 0, Денис Ошурко - 0, Євген Василі - 0, Олександр Толстогузов - 0, Сергій Корнієнко - 0,

Общежитие: Максим Єфімов - 10, Денис Ошурко - 2, Євген Василі - 1, Олександр Толстогузов - 0, Сергій Корнієнко - 0,

Kramatorsk Post: Максим Єфімов - 12, Денис Ошурко - 4, Євген Василі - 4, Олександр Толстогузов - 1, Сергій Корнієнко - 2,

"Новості Краматорска" ми не змогли достовірно промоніторити, оскільки пошукова система видає багато результатів, при переході за якими виявляється, що жодних згадувань про кандидатів там немає. Але є й такі, де містяться згадки про них.

Єдине, що ми мождемо стверджувати, - "Восточний проект" публікував мареіали, які однозначно можно віднести до джинси на користь Максима Єфімова. Явну політичну агітацію це видання маркувало. Але є матеріали, які згадують, наприклад про пітримку кандидатом якихось заходів чи свят у місті, без маркування. Також ми знайшли кілька матеріалів про зустрічі Єфімова з мешканцями міста також без маркування.

Більш детальне дослідження робили наші колеги з онлайн-видання "Новости Донбасса".

Ось їх дослідження за період з 8 по 14 липня:

"В інтернет-виданнях Краматорська «Технополіс», «Общежитие», «Краматорськ пост», «6264.com.ua» також як і в минулому моніторинговому періоді не виявлено прихованої політичної реклами. Сайт «Краматорськ пост» за поточний моніторинговий період опублікував одну статтю як політичну рекламу. У матеріалі розповідається про плани кандидата в нардепи Максима Єфімова почати будівництво житла в Краматорську. Матеріал має позначку «політична реклама».

Сайт «6264.com.ua» опублікував три матеріалу комерційної реклами, що мають позначку «новини компаній», що в правилах сайту означає рекламу, а також п'ять матеріалів політичної реклами з відповідною позначкою «політичні новини», що також в правилах сайту означає рекламу. Зазначена політична реклама на сайті «6264.com.ua» в чотирьох випадках просувала лідера партії «Опозиційна платформа За життя» Юрія Бойка і в одному випадку кандидата в нардепи по 49-му виборчому округу від «Опозиційного блоку» Бориса Колесникова.

Зовсім інша ситуація з інтернет-виданнями «Восточний проект» і «Новини Краматорська». Як і в минулий моніторинговий період, ці видання практично синхронно публікують матеріали, які просувають кандидата в нардепи по 48 виборчому округу Максима Єфімова без позначення цих матеріалів позначкою політичної реклами.

«Восточний проект»

За моніторинговий період видання опублікувало 6 матеріалів з ознаками політичної реклами без відповідних позначок. П'ять з них стосувалися просування народного депутата Максима Єфімова і один матеріал був присвячений кандидату в нардепи від «Опозиційного блоку» Борису Колесникову, який організовував в Дружківці свято в честь Дня рибалки.

«Новини Краматорська»

У питанні політичної реклами, що не позначена належним чином, видання «Новини Краматорська» являють собою «клон» «Восточного проекту». Видання системно передруковує з «Восточногопроекту» всю політичну рекламу, яка агітує за Максима Єфімова. «Новини Краматорська» за моніторинговий період також розмістили 6 матеріалів, що мають ознаки політичної реклами. 5 з них - це матеріали, які просувають Максима Єфімова, передруковані з «Восточногопроекту» і також не мають позначок про політичну рекламу. Один матеріал політичної реклами під виглядом новини був присвячений кандидату в нардепи Ігорю Рибаку.

Результати двох досліджень оноайн ЗМІ Донецької області, у тому числі і Краматорська, було представлено інфографікою. На першій - за період з 1 по 7 липня. на другій - з 8 по 14.

jeans1-7 jeans8-14

Все на совісті видань

На останок зазначимо, як повідомляють аналітики у сфері медіа, видання дуже складно притягнути до відоповідальності за порушення закону у сфері реклами та політичної агітації. Принаймні, таких випадків поки що невідомо. Тим більше, коли мова йде не про явну агітацію, а про джинсу - тобто приховану рекламу. Отже все це залишається на совісті видавців. А єдине що поки може вберегти виборців від впливу недобросовісної реклами - це виключно їх особиста уважність та розсудливість.

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Інші статті на цю тему

zhinki-prijmayut-uchast-u-viborah-v-kramatorsku

Як впливають гендерні квоти на склад місцевих політичних сил

vybory-v-kramatorske-5-pytanj-anketa

Президента цікавить думка виборців

bytva-za-kramatorsk

Поговоримо із політиками, активістами та журналістами міста про те, як у Краматорську відбулись місцеві вибори

коментарі