Важливо :: 19 березня 2020 16:58 , Краматорск Пост
e-com

Електрона комерція. Криза – вирок чи шанс?

Як за допомогою Інтернету перетворити тимчасові скрутні обставини на нові можливості

Епідемія і карантин майже паралізували "класичну" торгівлю – магазини закрились, і це ще добре, якщо лише на 2 тижні, адже карантин може бути подовжено. Продавці несуть збитки, а покупцям ніде придбати часто вкрай необхідні речі. В цій ситуації на допомогу може прийти торгівля через інтернет – електронна комерція, е-комерц. Як це працює, з чого починати, на що сподіватись – про це йдеться в цій статті.

Якщо вас нема в інтернеті - вас нема в бізнесі (c) Біл Гейтс

Але це головним чином стосувалось (на ті часи) так званих сайтів-візиток

Тобто, корпорація робила такий собі сторінки на 4-5 сайтік (що по сучасним міркам - дрібниця), розповідала там про себе "ми професійні професіонали професійно надамо вам послуги/продамо вагон нікеля", писала свої контакти і в кращому випадку – періодично повідомляла якісь свої новини.

В чому зручність: можна оперативно вносити зміни і розповісти про себе всьому Світу, не витрачаючись на поліграфію, телебачення і т.і.

Але це була просто присутність бізнесу в інтернеті, а ще не сам бізнес в інтернеті.

Підготовлений грунт

Є одна деталь. На наші терени інтернет потрапив, взагалі-то, майже одночасно з власне бізнесом. А от Штати і Європа були вже до його появи готові. Про що мова?

Колись я читав книгу якогось класику маркетингу (несуттєво, але, припустимо Котлера). І він там серед іншого розповідав, як в нього влаштовано власний, його, бізнес, і він в якомусь ще хз-70-80-му році мав платну(!) регулярну(!) розсилку по факсу(!)

Тобто, люди платили за те, щоб на факс раз на тиждень, наприклад, отримати якусь інформацію.

Далі, коли з‘явився е-мейл, автору розсилки залишилось тільки поміняти в списку номери на факсів на адреси мейлу – і все продовжило працювати, процес налагоджений, аудиторія є, економія на вартості зв‘язку і якість розсилки (хто користувався факсом, той пам‘ятає;)

В них були каталоги "товарів поштою" – знов таки, хто пам‘ятає появу журналів "Бурда моден", "Отто", ще якісь.

Була трансляція "телетексту" – навіть телевізори випускали з такими спеціальними текстовими сторінками, в нас воно не встигло запрацювати толком.

Знов таки, "магазин на дивані" – вони, на диво, досі працюють;)

Тобто, інтернет потрапив на підготовлений грунт – і для продавців, і для покупців.

Але й відкрив нові можливості.

В 92-му році відкрився перший інтернет магазин books.com

Але, як кожний справді першопроходець – він не "взлетів". А от буквально за 2 роки відкрився другий, теж книжковий, і... зараз його знає, мабуть, 99% людства. Це Амазон. Він продає майже все, що продається, а його засновник Джеф Безос – найбагатіша людина Світу (вже ні після розлучення, але не суть).

До речі, Амазон і зараз залишається найбільшим, найуспішнішим (ну там шось Алі-Баба підбирається) і "законодавцем трендів".

Продаж медіа (програми, додатки, музика, фото, фільми). До речі, найуспішнішим українським стартапом є не Розетка. А фотосток Депозитфото.

Це зв‘язано в т.ч. і з тим, що він не обмежений українським ринком, і може продавати по всьому Світу. А лідером тут, безумовно, є Netflix. І за ним потягнулись вже офлайн-гіганти, наприклад, Дісней+ зі своїм "Мандалорцем".

Бери й роби!

В Україні зараз близько 20 млн (!) активних(!) користувачів Інтернету (дані Google)

Тобто, потенційна аудиторія вашого магазину – 20 млн людей.

Дякуючи Новій Пошті, і останнього часу навіть Укрпошті – отримати посилку можна навіть в самому глухому карпатському селі або доставити за 2 дні з Чернівців до Харкова (або навпаки).

Отримати оплату, знов таки, або дякуючи обидвом Поштам, або через Приват-Лікпей, або через ВейФорпей і ще пару платіжних систем – не проблема.

Запустити сайт (навіть якщо не робити його "з нуля") на платформі Пром.юа – 5 тисяч на рік.

Технічних проблем - нема. Бери й роби!

В е-комерсі панують мілєніали

Вони не бояться Інтернету, володіють певними ІТ-навичками, вони мобільні і енергійні.

Проблема: в них немає капіталу і вони не дуже вміють продавать. Звісно, вони подивились якісь відосіки-семінарчики, але досвід _продажу_ в них майже відсутній. Звідси розквіт "дропшіпінгу" – це коли магазин продає те, чого насправді в нього нема – чужий товар. Ні, це не шахрайство, тут все чесно – по суті, це агентська угода, тобто, покупцю справді пришлють товар, але з "материнського" магазину, а дропшіпер отримає комісію. Проблема в тому, що дропшіпер не контролює залишки, відвантаження, ціни – і при проблемах у "мами" спросу з нього - нуль.

Звідси (в тому числі) ростуть ноги у ще однієї проблеми:

Недовіра покупців до магазинів

Люди, які отримали негативний досвід при покупці в Інтернеті – від відвертого шахрайства до проблем з власне товаром – надалі вже або зовсім відмовляються від такого способу, або "дують на воду" – не роблять передплату, обмежують обсяги покупок, обмежують коло магазинів, і т.д. Коли таких людей багато – зменшуються загальні обсяги продажів, галузь не розвивається, ціни ростуть і т.д.

Але продавці теж страждають

В нас взагалі з відповідальністю погано (я не кажу про адміністративну чи кримінальну, а взагалі – відповідальністю за свої дії), а з покупками в Інтернеті взагалі швах. Це ж іграшка, це понарошку – ну шось там поклацав на екрані, замовив якийсь товар, продавець оформив, упакував, відправив, поніс витрати, вийняв товар з обігу, а я забув (чи забив), не забрав, не заплатив – ну подумаєш! Мені ж за це нічого не буде!

А продавцю, між іншим, платити ще раз - тепер за пересилку товара обратно.

І питомого рішення на це нема – наприклад, деякі магазини вимагають оплату вперед хоча б за доставку. Але це автоматично зменшує продажі, так що це не вихід.

Бізнес – систематична(!) діяльність по отриманню прибутку

"Я продаю в інстаграмі" (меседжері, ОЛХ, ...), "..скінув ціну в лічку".

Ні, звісно, це теж продажі, але вважати це бізнесом – це перебільшення. Так можна продавати вироби рубної роботи, наприклад, тобто, те, що існує в одному екземплярі. Або навпаки, _один_ товар, але в великій (відносно) кількості.

Звісно, ви можете через ОЛХ продати картину Моне, і заробити більше, ніж уся Розетка разом узята, але це все рівно не буде бізнесом.

Мова про те, що спробуйте через меседжер продати тисяч п‘ять так найменуваннь товарного асортименту хоча б при 10-15 замовленнях на день. Дим з вух (і пальців) піде.

Єдиний реальний інструмент продажів в Інтернеті – це інтернет-магазин. Все інше можна використовувати хіба шо в якості додаткового каналу, і то, якщо він не забере у вас занадто багато часу.

"Донецьке прокляття"

Я прекрасно розумію, що з політичних мотивів фіксувати в тій же Конституції (а саме так в нас записано обласний устрій) фактичне розділення Донецької області на "нашу" і "не нашу" – не будуть. Ніхто з політиків не візьме на себе таку відповідальність, його заклюють. Але де-факто це дуже шкодить "наше-донецькому" бізнесу. В посполитих з географією не дуже, і замість розбиратись, наш Краматорськ чи не наш – рядовий покупець скоріш залишить інтернет-магазин і піде в той, в якому написано, що він з Черкас, наприклад.

Благо, що в Інтернеті це робиться легко – як легко отримати відвідувача, так легко і втратити.

Це не 100%, звісно, але суттєві втрати на рівному місці. Назвіть "Західно-Донецька область", або Південно-Слобожанська.

Роби, як Розетка!

Наш місцевий "Амазон" – це, звісно, Розетка. Абсолютний лідер по відвідуванням, технологіям, передовим методам. Коли не знаєш, де шукати – шукай на Розетці. Коли не знаєш, як робити – подивись, як це зробила Розетка.

Власникам невеликих е-магазинів варто хоча б іноді "звірятись" з поточним станом представлення товарів, інтерфейсом і прочими "плюшками" на Розетці. Якщо з‘явиться щось нове – то воно, скоріш за все, з‘явиться там.

Але не варто боятись конкуренції з Розеткою. Який би він не був класний і передовий – це лише _один_ магазин. А ви цілком можете бути другим, і отримати свою долю ринку.

Тим більше, що таких ринків і напрямків – безліч, і кожен може знайти своє. До того ж, місцевому бізнесу легше обійти грандів на локальному ринку.

Наприклад, краматорський магазин інструментів "Резерв" достойно сперечається за місця в результатах пошуку Google з тією ж Розеткою, а по запиту "доставка квітів"/"доставка цветов" – впевнені перші місця за краматорським же салоном "Галантус".

Реклама

Двигун, як відомо, торгівлі. І Інтернет не став виключенням, навіть більше – відкрив, як казалось вище, нові можливості. Епоха просто розміщення в місцевій пресі баннерочка з телефоном давно минула, хоча цей метод активно використовується.

Сенс реклами в інтернеті – достукатись саме до тієї людини, якій ваша пропозиція буде цікава, і яка обов‘язково купить у вас ваш товар (послугу). З сучасними інструментами націлювання реклами (таргетингу) – це цілком реально, і часто за не дуже великі гроші.

А це означає для покупця те, що йому показується [майже] виключно реклама тієї пропозиції, яка його справді цікавить. Тому не блокуйте рекламу всякими адблоками;)

І третя сторона – саме реклама дає можливість існувати інформаційним, розважальним, сервісним сайтам. Ви не дивитесь рекламу – магазинам нема сенсу її давати – нема за що випускати сайт Краматорскпост. Приїхали.

Невидима зворотня сторона

Я зараз не про "темну сторону", так званий Даркнет. То окрема розмова, і до теми цієї статті скоріше не відноситься.

Мова йде про величезну індустрію обслуговування бізнесу в Інтернеті. Це від хостингу (фізичного місця розміщення сайтів) і провайдерів до розробки сайтів, від гігантів рекламного ринку до одинака-копірайтера чи "індуса"-клікера. А це, між іншим – десятки мільйонів обсягу і мільйони робочих місць. При чому долучення до роботи – знов-таки завдяки Інтернету – максимально спрощене.

Криза – це шанс!

На сьогодні (18 березня) ще важко судити, та й якоїсь "зведеної" інформації попросту не існує (Держстат ігнорує е-комерц), але на відміну від "класичної" торгівлі – торгівля в Інтернеті в цілому не зменшилась із-за пандемії і карантину.

Ті, хто вже мав на додаток до класичного магазину ще й інтернет-магазин – зараз мають шанс утриматись в бізнесі за рахунок цього, а ті, хто не мав – почали активно цікавитись.

Зараз активно обговорюється думка, що Світ сильно зміниться "після вірусу".

Можливо, електронна комерція і буде одним з "драйверів" цих змін.

Антон Дворжак

Інші статті на цю тему

onlainkassa
zaborona-prodazhu-alkogolyu-u-nichnij-chas-u-kramatorsku

З моменту прийняття міськрадою відповідного рішення минуло два роки. "Kramatorsk Post" з'ясували, чи щось змінилося

lokdaun-kramatorsk

Промислове виробництво в основному впало, а ось роздрібна торгівля зросла

коментарі