Важливо :: Життя громади :: 15 серпня 2023 15:20 , Краматорск Пост
telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

“Фашик Донецький” і “Маріупольський спротив”: якими є популярні телеграм-канали в Донеччині

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині

“Фашик Донецький”

Телеграм-канал Донецького Фашика має 125 тисяч підписників. Така чимала кількість читачів набралася за всі роки існування цього тг-каналу. Канал засновано ще в 2014 році. Його основна тематика - новини з окупованого Донецька, проукраїнська контрпропаганда.

Автор цього популярного регіонального телеграм-каналу Донецької області працює з окупованого Донецьку ще з початку війни, і пише під саркастичним псевдонім “Фашик Донецький”. Назва каналу - відсилка і калька з російського пропагандистського дискурсу, згідно якого усі, хто бореться за свою державу і націю - “нацики” та “фашики”, а Росія "спадкоємиця древньої Русі, яка бореться з небезпечною нацистською квазідержавою" Україною.

Автор, як він сам стверджує, пише з обласного центру Донецької області всі 9 років під окупацією. Про це свідчать і деякі дописи “Фашика Донецького”. Іноді саме цей тг-канал першим викладає кадри або фотографії з наслідками прильотів в окупованому Донецьку.  Імені автор і власник каналу зі зрозумілих безпекових причин не розкриває, працюючи анонімно. 

“Фашик Донецький”  - це тг-канал для аудиторії 18+, без цензури, без купюр. Автор цькує і жорстоко тролить представників РФ, осійських військових, не гребуючи найбруднішими мовними засобами. Все це без реклами, з привітаннями від українських військових з передової, оголошеннями про збір грошей на потреби ЗСУ. Не дивлячись на деяку епатажність, ТГ-канал Фашика Донецького часто цитують інші регіональні ЗМІ, користуючись цим каналом у якості джерела інформації з окупованого Донецька.

Новини - не основна частина повідомлень каналу, здебільшого - це контрпропаганда, заснована на правдивих повідомленнях. В телеграм-каналі - це відео, стислі тексти або лонгріди, фото, відеорепортажі, що покликані протидіяти російській пропаганді, зокрема, тезам про те, що українська армія обстрілює житлові квартали, бомбить Донецьк всі дев'ять років. Також автор тг-канала “Ф. Донецький” часто звертається до аудиторії із закликами до читачів не слухати самопроголошених аналітиків і довіряти виключно військовим.

“Маріуполь Сейчас” - огляд в огляді

Якщо момент окупації - це відправна точка, то Маріуполь, на відміну від Донецька, в статусі тимчасово окупованого не так давно, більше ніж рік. За цей час новинні тг-канали переформатувалися. Підписників у них не менше, а навіть більше, ніж у популярного “Фашика Донецького”. Зокрема, мова йде про популярний телеграм-канал новин з окупації, російськомовний “Мариуполь Сейчас”. Він має більш ніж 172 тисячі підписників.

Цей телеграм-канал і до повномасштабного вторгнення мав неабияку популярність в Маріуполі, але з моменту окупації до кількості підписників додалася і маса тих маріупольців, які були змушені поїхати з міста, і у пошуках хоч якихось джерел інформації про рідне місто натрапили на “Мариуполь-Сейчас”

В середньому, на каналі публікується два десятки нових дописів за добу. За 5 днів моніторингу - 107 нових. Подібні телеграм-канали - це не лише інформаційний, а ще й емоційний зв’язок з містом. Адже окрім новин тут часто можна натрапити на фото та відео із зруйнованого Маріуполя. Тематика таких новин -  контрнаступ ЗСУ на території Маріуполя та прилеглих селищ, це стан руйнувань міста, соціальні та економічні проблеми окупованого міста, засилля мігрантів з країн Азії таке інше.

Психологічно важко витримувати подібну ретравматизацію, тому психологи радять бути обережними із вживанням подібної інформації для переселенців і біженців з міст, приділяти таким от віртуальним мандрівкам в розбиті міста Донеччини - незначну частину часу і не читати подібні новини перед сном. Цей канал ведуть російською мовою, іноді можна зустріти рекламу перевезень з окупованих територій на територію ЄС та обратно.

test

Один за трьох і три за одного

Маріупольська міська рада працює “на виїзді”, а телеграм-канали, які раніше писали про життя мирного міста у моря, тепер звітують про новини з міста окупованого з іншою реальністю.

Розгул криміналу, заміщення місцевого населення будівельниками з країн Середньої Азії, черги за гуманітарною і фінансовою допомогою, проблеми з відсутністю медицини, зруйнованим житлом і знищеною інфраструктурою. Про це все із яскравими ілюстраціями можна почитати в телеграм-каналах про тимчасово окупований Маріуполь.

Після окупації Маріуполя з’явився частковий інформаційний вакуум, адже не всі ЗМІ швидко змогли прийти до тями після нищівних обстрілів, блокади і важкої евакуації. Тоді на інформаційне поле вийшов ряд телеграм-каналів, не пов’язаних із ЗМІ, але пов’язаних між собою.  

Популярний тг-канал з цієї трійці - канал “Маріупольської міської ради” (44 тисяч підписників), на якому часто можна зустріти новини з тг-каналу радника мера Маріуполя Андрющенко.

Андрющенко-time - телеграм-канал з 25 тисячами підписників і гучною назвою за аналогією із відомими міжнародними ЗМІ.

Третій, новий, активний тг-канал -  Маріупольський спротив. Його створили в 2022 році, він має 30 тисяч підписників, його автори невідомі. Цей тг-канал висвітлює і фіксує діяльність руху спротиву окупантам в Маріуполі, співпрацює з СБУ, Маріупольською міською радою і Петром Андрющенко.

Але не все так добре навіть з офіційними телеграм-каналами. В них зустрічаються і маніпуляції, і мова ненависті. Як приклад, маніпуляції тг-канал Андрющенко-time, підміна сенсів, нагнітання.

Наприклад, Петро Андрющенко в своєму телеграм-каналі назвав “ринком рабів” те, що раніше місцеві маріупольці називали “біржа праці”, неофіційна точка добровільного зібрання для різноробочих в пошуках некваліфікованої дешевої, брудної праці. Таких “бірж” в Маріуполі було декілька, і називати людей, що шукають, нехай, навіть дешеву роботу, рабами - це неприпустимо. 

Ми зафіксували ще один випадок використання мови ненависті за національною приналежністю в офіційному тг-каналі Маріупольської міської ради. Ким би не були будівельники з Середньої Азії та Кавказу, які приїхали заробляти на відбудові зруйнованого рашистами міста, але підписувати відео за їх участю “чурками” - це занадто для офіційної сторінки.

test

Тг-канал Андрющенко-time популярний не стільки за кількістю підписників (20 070 підписників), скільки за кількістю перепублікацій і використання його дописів у якості першоджерела, бо джерел новин окупованого Маріуполя, яким можна довіряти, не так багато. Новини з тг-каналу Андрющенко, зазвичай, потрапляють не лише в тг-канал Маріупольської міськради, а й в більшість регіональних, та столичних ЗМІ. Нащастя, такі випадки не часті.

До Петра Андрющенко за коментарями звертаються й іноземні журналісти, адже він чи не єдиний офіційний спікер від Маріуполя. Він напряму пов'язаний із тг-каналом Маріупольської міської ради, адже є радником Вадима Бойченко, ще діючого мера окупованого Маріуполя. Тому інформація плавно перетікає з одного каналу на інший, та дублюється. 

Намагається не уступати в інформаційному полі Маріуполя і тільки набирає обертів телеграм-канал CEO Маріупольського ТБ (МТБ) - Миколи Осиченко (3,5 тисячі підписників). Канал створено Миколаєм Осиченко в 2022 році. Микола - колишній мешканець Донецька, а тепер ще й переселенець з Маріуполя, медійник, телевізійник зі багаторічним досвідом роботи, CEO МТБ (Маріупольське ТБ).

test

Пише тг-канал Осиченко про життя в Маріуполі і рідному Донецьку - з гумором, з інтерактивними опитуваннями з відео-замальовками. Мета каналу - об‘єктивні новини з окупованих територій (в Осиченка багато джерел в Маріуполі, Донецьку та інших окупованих містах). Також до тг-каналу прив‘язаний чат (Мариуполь, Донбас Чат), де переселенці з окупованих територій без цензури обговорюють ці новини.

В темпі Фейсбуку  

У фейсбуці своя атмосфера - тут інший, більш розмірений темп подачі новин. За кількістю, це може бути 10-15 постів на день, окрім того, можна ще й додати свої коментарі або посперечатися з іншим підписником. 

Один з найбільших за кількістю підписників в фейсбуці регіональний паблік “Новини Донбасу. Відео”. У нього 237 тисячі підписників. Сторінку створено у березні 2014 року медійниками з Донецька. Також вони називають себе Громадське ТБ Донбасу, як ініціативу журналістів Донбасу зі створення громадського мульти-медіа. На сторінці можна побачити і звичайний формат новин, і відеоновини у форматі відеоогляду, і стислі анонси.

Ще один великий “гравець” з медіа Донеччини - фейсбук-сторінка сайту “Східний Варіант”. Її створили у листопаді 2010 року, вона має 50 тисяч підписників. На цій сторінці журналісти збирають найцікавіше і найкорисніше з усієї стрічки новин свого сайту. Тут є інформація і поради для переселенців, цікаві фоторепортажі, власні ізапозичені матеріали, що не вміщуються в формат стрічки новин онлайн-медіа.  

Свої.city - сторінку цього сайту в фейсбуці, яку створили 7 серпня 2018 р. За цей час на неї підписалося 23 тисячі читачів. Сайт спеціалізується на лонгрідах та фото репортажах. Якщо вам цікаво читати історії переселенців і історії успіху малого або середнього бізнесу, а заодно гортати стрічку новин - тоді вам сюди.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця ІМІ Донецька область

Інші статті на цю тему

oglyad-socmerezh-kramatorska (1)
ukryttia

Як краматорці реагували на такі повідомлення у соцмережах

twoyears

Краматорці розповіли, чому навчилися за два роки великої війни

коментарі