Цікаво :: Review :: 16 січня 2021 19:17 , Краматорск Пост
credit-360-ua

Фахівці Credit365.ua розповіли, як визначити активи і пасиви сімейного бюджету

містить рекламні лінки
Ефективне ведення сімейного бюджету дозволяє здійснювати серйозні покупки, подорожувати і взагалі, мати фінансовий "буфер".

Але для цього необхідно вміти оцінювати актив і пасив власних фінансів. Як це робити, читайте нижче.

У цій статті ми розповімо простою мовою про активи й пасиви, і їх роль в оцінці особистого бюджету. А також пояснимо, коли онлайн кредит може бути корисним для створення капіталу, а коли - ні.

Визначимо, що таке активи й пасиви

Труднощі визначення понять “активи” та “пасиви” для звичайних людей полягають в тому, що в інтернеті можна знайти велику кількість формулювань цих термінів. Тому ми вирішили розглянути їх, і обрати відповідний. Щоб ви могли просто й ефективно керувати своїм сімейним бюджетом.

Думка інвесторів та бізнесменів

 • активи - це витрати на речі, що приносять прибуток;
 • пасиви - це все, що потребує витрат і не приносить прибуток.

Наприклад: Роберт Кійосакі у своїх книгах про основи фінансової грамотності, відносить “гроші в кишені” до пасивів, тому що вони не приносять прибутку, і навіть знецінюються через інфляцію. Активом вони стають тільки під час інвестиції (шляхом відкриття депозиту чи придбання цінних паперів).

Думка економістів

 • активи - це матеріальні та нематеріальні речі, що приносять прибуток, заощаджують кошти, і їх можна продати;
 • пасиви - це сукупність грошових обов’язків і витрат.

Приклад: придбання автомобіля чи квартири - для прихильників думки Роберта Кійосакі це пасив, якщо власник не здає їх в оренду. До того ж це майно потребує супутніх витрат: ремонт, паливо, тощо. Тому, на їхню думку, це безглузда трата грошей.

Але, на думку економістів, придбання власного авто - може бути активом та пасивом одночасно, йдеться в статті на postup.brama.com. Тому що власник, хоч і повинен витрачати гроші на його утримання, але майже ті ж самі гроші він мав би тратити на проїзд на громадському транспорті. Також він може в будь-яку мить продати це майно, а якщо ринок буде на підйомі чи валюта здорожчає - він навіть отримає суму, більшу за початкову.

Думка бухгалтерів

 • активи - це матеріальні та нематеріальні блага, які можуть приносити прибуток і їх вартість можна оцінити в грошах;
 • пасиви - це джерела, з яких формуються активи.

strong>Наприклад: якщо людина отримала зарплатню, чи оформила кредит онлайн - це пасив. А коли вона витратила ці гроші - придбала продукти чи техніку в кредит, вони стають активом.

Їх основне правило:

активи = пасиви

Це значить, що збільшення активів завжди потребує збільшення пасивів, і навпаки.

Думка редакції

На думку редакції, саме версія економістів обґрунтовує роль активів і пасивів у сімейному бюджеті. Наприклад, звичайний дриль та інший інструмент, що придбаний господарем задля хатніх справ не приносить прибутку. Але він заощаджує особистий бюджет, тому що дозволяє зробити роботу власноруч, не викликаючи майстра. І якщо виникне потреба - його завжди можна продати.

Це не значить, що формулювання інвесторів чи бухгалтерів хибне. Просто вони мають застосовуватись у своїй галузі - для бізнесу та в бухобліку.

Що відносять до активів?
До активів у особистому бюджеті, відносять матеріальні та нематеріальні блага.

1. Матеріальні блага.

 1. Гроші (готівка чи кошти на картковому рахунку; національна чи інші валюти тощо).
 2. Нерухомість (для особистого та комерційного користування).
 3. Рухоме майно (власні чи комерційні авто).
 4. Цінні папери (ОВДП тощо) та депозит.
 5. Інвестиції в бізнес.
 6. Дорогоцінні метали
 7. Накопичення в недержавних пенсійних фондах.

Також іноді до матеріальних активів відносять гроші, що надані комусь в борг. Але не завжди це вірно, тому що їх можуть взагалі не віддати.

2. Нематеріальні блага - це об'єкти інтелектуальної власності та авторське право. Наприклад, патент на винахід чи авторське право на твір, фотографію тощо.

Що відносять до пасивів?

До пасивів у особистому бюджеті відносять:

 • Грошові зобов’язання - банківські та кредити в МФО, позика в рідних та друзів, тощо.
 • Інше, що потребує постійних витрат і не приносить прибутку - утримання нерухомого чи рухомого майна, тощо.

Як за допомогою аналізу активів і пасивів можна збільшити сімейний бюджет?
Щоб збільшити сімейний бюджет, потрібно аналізувати всі активи та пасиви. Пояснимо, як це робити ефективніше.

 1. Візьміть аркуш паперу й розділіть його на 2 частини - одна для активів, а друга для пасивів.
 2. Запишіть у відповідні колонки те, що збільшує ваш бюджет, і “висмоктує” гроші щомісяця.
 3. Порівняйте, яка сума більше. Якщо у вас сума активів більша за пасиви - це значить, що ви грамотно ведете свій сімейний бюджет. Якщо сума обов’язків більша за активи - вам терміново потрібно позбавлятися від пасивів. Наприклад, продати нерухомість, якщо сума її утримування дуже висока, і необхідності в цьому немає. Цей крок допоможе знайти шлях збільшення активів, і відповідно, зменшення пасивів.

Щоб контролювати свій бюджет, цю потрібно робити не менш ніж 1 раз у 3 місяці.

Окремо хочемо сказати про банківські та кредити на картку. Це безперечно пасив, але, на думку багатьох економістів вони можуть допомагати формувати активи.

Наприклад, маже всі бізнесмени, трейдери та інші фахівці оформлюють займи, щоб розширити сферу діяльності й заробити більше. В такому випадку прибуток стає більшим за комісію та проценти за кредитом. Що приводить до збільшення рівня активів завдяки пасивам.