
Фахівці знайшли "проблемну точку", яка може давати неприємний запах води у краматорців
9 грудня начальник Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів (БУВР) Сергій Трофанчук в ефірі телеканалу "Суспільне.Донбас" розповів, що у річці Сіверський Донець знайшли відхилення: найбільше - вище Ізюму Харківської області.
3-4 грудня фахівці цього управління відібрали проби води у Дінці у 13 точках у Харківській та Донецькій областях.
"Вище Ізюму та в районах поверхневих водозаборів на Донецьку область зафіксовані специфічні лікарський та затхлий запахи інтенсивністю 2 бали по 5-бальній шкалі. В районі Яремівки [село на межі між Харківською та Донецькою областями - на головному фото Сіверський Донець біля цього села] зафіксовано підвищений вміст амонію та нітритів, також ми зафіксували максимальні значення амонію в річці Уда у селищі Бабаї - там, де зливова каналізація "Харківводоканалу", - розповів Трофанчук.
Начальник Сіверсько-Донецького БУВР зазначив, що інформацію щодо водоростей як причини запаху, яка наводилася раніше, "ніхто не відкидає", але у воді також присутні "речовини, які раніше міськводоканали навіть не визначали".
"Завдяки обладнанню, яке ми встановили у лабораторії, ми змогли знайти проблемну точку - вище міста Ізюм", - сказав Сергій Трофанчук.
Він додав, що проби води відправили до інституту гігієни і токсикології ім. Медведя і "знайшли там цілий ряд показників, які потребують більш детального вивчення, тому що вони не властиві для річкового басейну".
На питання, чи можна вживати воду з-під крану, Трофанчук сказав: "Я би рекомендував використовувати її в побуті, але не для приготування їжі".
Коли ж вода не буде смердіти? Керівник Сіверсько-Донецького БУВР сказав, що за даними "Води Донбасу", запах у Дінці "вже немає такого активного стану", але він може посилюватися після хлорування на фільтрувальних станціях.
"Я думаю, у найближчі дні ситуація буде покращена", - додав він.
8 грудня фахівці Сіверсько-Донецького БУВР спільно з КП "Компанія "Вода Донбасу" та Державною екологічною інспекцією в Донецькій області знову відібрали води по річці Сіверський Донець в районах питних водозаборів Донецької та Луганської областей, на межі Харківської та Донецької областей (с. Яремівка), а також вище та нижче м. Ізюм в Харківській області. За результатами досліджень проб води визначено:
- покращення за органолептичними показниками – запах у всіх точках невизначений або річковий "лікарський" запах, на відміну від раніше проведених спостережень, не зафіксовано);
- вміст фенолів не зафіксовано у жодній з точок відбору проб води,
- вміст амоній-іону:
- найбільша концентрація спостерігається на території Харківської області від 0,66 мг/дм3 до 0,99 мг/дм3 (нижче м. Ізюму);
- в районі питного водозабору в канал Сіверський Донець – Донбас спостерігається тільки незначне перевищення 0,57 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3);
- в с. Богородичне та районі питного водозабору на Луганську область – не перевищує норми.
Станом на 10 грудня, за інформацією КП "Компанія "Вода Донбасу", вміст амоній-іону у поверхневому питному водозаборі з р. Сіверський Донець складає 0,28 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3).
"Краматорський водоканал" повідомляє, що станом на 10 грудня вміст амонію у питній воді становить менше 0,05 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3). Рівень запаху становить 2 бали (має бути менше двох). Рівень фенолів легких - менше 0,001 мг/дм3, що відповідає нормі.
Нагадаємо, з початку грудня мешканці Краматорська та деяких інших міст Краматорського району скаржаться не неприємний запах води з-під крану. Більш детально про ситуацію навколо цього читайте на сайті Kramatorsk Post.
Рік тому вода з-під крану теж мала поганий запах, а ще в акваріумах гинули рибки. Тоді з'ясувалося, що вміст амонію у Сіверському Дінці був перевищений у 2-4 рази, а джерело забруднення виявили у Харківській області, і точніше - у річці Уда, яка є притоком Дінця.
Найбільш вірогідним джерелом забруднення назвали міські очисні споруди №2, так звані "Безлюдівські міські очисні споруди" комплексу "Харківводоканал".
***
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.
Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.