Важливо :: Життя громади :: 22 червня 2021 12:17 , Олена Круглова
deputatki-miskradi-gender

"Уті, яка хороша! Гарно розповідаєш!" Як сприймають жінок у політиці

Гендерне питання у Краматорській міській раді: гендерні квоти не спрацювали, спрацювали стереотипи

“Ще близько 10 років тому ми, активістки, часто зверталися до місцевої влади. Чиновники нам казали: “Ой, дівчатка, що ви собі вигадали проблему!? Це все дрібниці, які зовсім не варті уваги, йдіть додому, на вас там ваші іграшки чекають.” Ставлення було таке, наче ми діти, такі милі, маленькі й не зовсім розумні. І в кращому випадку нам казали: “Ну, добре, добре, заспокойтеся, дівчатка, не плачте, може, колись щось зробимо,” - каже Наталія Тітомир, громадська активістка, голова товариства захисту тварин Благодійний Фонд “Друг”.

Минулого року вона вперше стала депутаткою.

Ми поспілкувалися з нею та її колегами з депутатського корпусу Краматорської міськради, як воно, жінці, бути в політиці, та про гендерні упередження, із якими стикаються жінки, які вирішили йти в політику.

Гендерні стереотипи і упередження: жіночий погляд

Ангеліна Шостак, депутатка Краматорської міської ради

Під час спілкування із краматорськими депутатками ми помітили цікаву тенденцію. Ті, хто є новачками у цій сфері, здебільшого переконані, що з гендерними упередженнями щодо жінок у політиці не зіштовхуються взагалі. А ті, котрі мають значний досвід, вважають, що такі упередження - часте явище.

Так, депутатка Ангеліна Шостак, яка вперше балотувалася минулого року, каже: “На щастя, з боку членів своєї фракції я відчуваю підтримку і повагу. Від представників інших фракцій також не відчуваю жодних гендерних упереджень. Взагалі, я ставлю нашу міськраду в приклад іншим громадам, якщо зустрічаємось десь на зборах або на з‘їздах.

Повага до іншої людини та її думки - це запорука консенсусу та співпраці.

А всі ми, депутати, прийшли до міськради задля спільного вирішення проблем та реалізації ідей всієї нашої громади. Незалежно від того, кого підтримав виборець.”

Аліна Коваленко, депутатка Краматорської міської ради

Адвокатка та депутатка Аліна Коваленко вважає, що проблема гендерної нерівності для неї особисто не є гострою.

“Щодо гендерної рівності, то сучасний світ майже зрівняв можливості чоловіка та жінки, головне в будь-якій сфері - це розум, відповідна освіта, досвід, бажання та рішучість,” - каже пані Аліна.

Депутатка ґрунтує таку впевнену позицію на власному адвокатському досвіді.

“Я навчилася не відволікатися від вирішення проблем на думки оточуючих. Тому я можу просто не взяти до уваги певні прояви гендерних стереотипів навіть за наявності таких. Це по-перше, - каже пані Аліна та з іронією додає, - по-друге, не зважаючи на притаманні професії “хронічні війни з несправедливістю”, я віддам перевагу тому, щоб запевнити  чоловіка-опонента, що він кращий і в політиці, і в бізнесі, і в професії, лише б йому було спокійніше та він не заважав робити мені свої справи.”

Наталія Тітомир, депутатка Краматорської міської радиЩодо співпраці з чоловіками розповідає й Наталія Тітомир: “Щодо гендерних упереджень чи їх проявів є така тенденція, що жінок в політиці сприймають дещо по-іншому, ніж чоловіків. Деколи буває таке, що до тебе ставляться, як до людини, яка не “доросла” до того, щоби озвучувати серйозні проблеми. Це не жорстоке поводження, а, навпаки, ніби тебе гладять по голові: “Уті, яка гарна, яка хороша! Гарно розповідаєш!” Але при цьому серйозність питань, які ти відстоюєш, не сприймають.»

Із таким ставленням до жінок, як до дітей, пані Наталія зіштовхувалася з самого початку своєї громадської діяльності.

Вона зазначає, що зараз таке ставлення вона частіше відчуває з боку більш старших чоловіків, а з боку чоловіків молодшого віку - це рідкість.

“В цілому ж, зараз чоловіки стали толерантнішими - жінок сприймають з більшою повагою, до думок прислуховуються. Мені здається, просто в чоловіків більш молодого віку змінилося мислення. І тебе слухають вже як людину, а не як жінку.

Вважаю, що суспільство все ж таки  змінюється. Змінюється і ставлення до жінок, їхніх соціальних ролей. Нехай повільно та поступово, але змінюється,” - каже пані Наталія.

Вікторія Калініна, депутатка Краматорської міської ради

А от депутатка Вікторія Калініна, для якої депутатській досвід не є першим, хоч і не пригадує жодного випадку утиску, але вважає, що українським жінкам через гендерні стереотипи доводиться боротися за владу й за право бути лідерками.

Світлана Фоміна, депутатка Краматорської міської ради

І думка депутатки Світлани Фоміної, яка в місцевій політиці досить давно, суттєво відрізняється від думок новообраних колег.

“Щодо гендерних упереджень, як на мене, нічого не змінилося. Так, ми на всіх рівнях говоримо, що жінки повинні бути в політиці. Але подивіться на депутатський склад кожної фракції! Скільки там жінок?! Я вважаю, що цього недостатньо. Теж саме і в міській владі. В нас всього лише дві заступниці мера. Левова частка - все одно чоловіки.

І якщо ми зараз кажемо, що чоловіки стали толерантнішими до жінок, то, можливо, місцями так воно і є. Більше того, раніше, коли я не була в такій досить серйозній політиці, мабуть я не відчувала якоїсь потужної гендерної упередженості з боку чоловіків. І могла б погодитися з думкою про толерантність.

Але коли вже певного рівню досягла, можу впливати на питання і за мною йдуть люди, то розумію, що нічого не змінилося. На цьому рівні починаються такі чоловічі, я б сказала, ревнощі. Тобто гендерна нерівність, на мій погляд, є,” - каже пані Світлана.

Наведені вище думки депутаток щодо ставлення до них потрапляють під класифікацію методів тиску професорки та політикині із Норвегії Веріт Ас. Вона описує, що одна із найпоширеніших  технік до жінок у політиці може бути «зробити  невидимою», тобто із вами, вашими досягненнями або групою, до якої ви належите, поводяться так, ніби ви/вони невидимі або неважливі. Можливе також "висміювання", коли над вами, вашими досягненнями або групою, до якої ви належите, насміхаються.

Може бути і "відмова в інформації" вам або групі, до якої ви належите, відмовляють у важливій інформації, а також "звинувачення і осоромлення", коли вас змушують почуватися винною через те, хто ви є або до якої групи належите, або через ваші досягнення або твердження.

Як бачимо, подібне ставлення відчувають жінки у світі, це не лише для України унікальне ставлення, але принцип рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у політиці має бути нормою –  так, як це записано у Законі України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Жінки у депутатських комісіях

Світлана Фоміна зазначає певні позитивні зміни і наводить приклади вдало організованої співпраці депутатів та депутаток комісії, яку очолює. І акцентує увагу саме на зміні їх ставлення до виконання своїх обов’язків. А щодо упередженого ставлення до жінок у місцевій владі каже, що стикається з цим й досі.

“Чоловіки повинні розуміти – жінка вже інша. І я можу сказати, що більшість місцевих депутаток з різних фракцій, дійсно, на своєму місці - дуже активні, вникають в глибину питання, де чоловіки, на мій погляд, дивляться поверхнево.

І серед місцевих жінок я не спостерігаю змагального інтересу, його немає, ми всі на рівних. Я вважаю, що таких жінок нам не вистачає – які б йшли до місцевої політики, щоб змінювати цей світ на краще. Не повірите, але з жінками мені простіше, комфортніше та легше. Мабуть втомилася від конкурування з чоловіками,” - каже пані Світлана.

Схожу думку щодо різниці між жінками та чоловіками у політиці висловлює й Наталія Тітомир: “Ми (жінки та чоловіки) мислимо дещо по-різному, володіємо різними навичками і здібностями.

У чоловіків завжди на першому місці економіка. Це, звісно, моя суб'єктивна думка, але я бачу саме такий підхід. При чому, економіка з мінімальною соціальною складовою.

Для жінки ж економіка завжди йде поряд із соціальною складовою. Більше скажу, для жінки економіка - це лише частина моделі сталого суспільства. Жінці не потрібно доводити важливість речей, які орієнтовані на майбутнє і є довгостроковими, наприклад, питання екології, новітньої освіти, правильного виховання дітей, проблеми вразливих верств нашого суспільства і таке інше. Жінкам не потрібно доводити, що в ці сфери життя теж необхідно вкладати немалі ресурси та гроші.

А чоловіки, мені здається, прямо по мінімуму намагаються цим питанням приділяти увагу та виділяти ресурси, медицина та освіта - “так”, а, наприклад, екологія та люди з інвалідністю - “так, але якось потім.”

А для того, щоб ми розбудовували життєдайний  простір, в якому нам і нашим дітям буде добре жити, вважаю, жінкам треба йти в політику. Треба брати участь в управлінні державою. Для суспільства це неймовірно важливо.”

Гендерні стереотипи і упередження: чоловічий погляд

Ми поцікавилися думкою чоловіків щодо гендерної проблематики у місцевій владі. Їхні коментарі видалися більш стриманими порівняно з коментарями жінок.

Депутат Олександр Єрмольченко різниці між жінками та чоловіками в місцевій політиці не бачить.

Олександр Єрмольченко, депутат Краматорської міської ради

“В Краматорській міській раді є жінки - лідерки фракцій та голови депутатських комісій. Також є жінки серед заступників мера. Не чув, щоб вони відчували якісь утиски за гендерною ознакою. Із чоловіками ситуація аналогічна,” - вважає пан Олександр.

Валерій Власенко, депутат Краматорської міської ради

Схожої думки й депутат Валерій Власенко.

“Я не можу навести чи пригадати якихось випадків гендерної упередженості в нашій раді. І жінка, коли йде в політику, має розуміти, що стає суб’єктом політичної діяльності, де не розділяють на чоловіків і жінок.

У нашій фракції є пані Ангеліна Шостак. І я можу сказати, що вона “веде бій” на рівних з чоловіками за ті питання, якими ми опікуємось,” - каже пан Валерій.

“У цій раді поменшало жінок, незважаючи на квоти. Але ж виборці зробили свій вибір. І чоловіків в нас, дійсно, більше. Є комісії, наприклад, земельна та ЖКГ, в яких взагалі немає жінок. Жінки в нас зосередилися в комісіях з освітніх питань та охорони здоров’я. А мені здається, що жіночий погляд на проблеми інших сфер теж, крім цих, має бути почутий. Адже жінки мислять по-іншому, замислюються, як не нашкодити тощо. Чоловіки, на мій погляд, радикальніші за жінок,” - додає він.

Гендерне представництво у депутатському корпусі Краматорської міської ради

Минулого року задля забезпечення гендерного балансу в політиці на місцевих виборах вперше на законодавчому рівні були уведені обов’язкові гендерні квоти у партійних виборчих списках.

І хоча гендерні квоти не є гарантією наявності 40% жінок або чоловіків в органах влади, а є лише нормою представництва у виборчих списках, ми вирішили розглянути, чи призвело це до якихось змін у складі міськради Краматорська.

test

Отже, у Краматорську загалом на місцеві вибори минулого року зареєструвалися 397 кандидатів та кандидаток різних політсил. Серед них 170 жінок та 227 чоловіків. І частка жінок становила 43%, тобто відповідала вимогам законодавства щодо гендерної квоти не менше, аніж 40%.

На минулих місцевих виборах 2015 року зареєстрованих кандидатів та кандидаток від різних партій було 255. Від них балотувалося 87 жінок та 168 чоловіків. Гендерне співвідношення, відповідно, становило 34% та 76%, тобто жінок-кандидаток було в два рази менше, ніж чоловіків.

Після виборів 2020 року маємо депутатський склад міської ради з 42 народних обранців та обраниць. Серед них 32 чоловіка та 10 жінок. Жіноча частка склала лише 23%. За результати виборів до місцевої ради 25 жовтня 2020 року, жінок стало менше порівняно з результатами виборів 2015 року.

Чисельний склад депутатського корпусу був 42 особи, але у минулому скликанні частка жінок становила 29%. Порівняно з виборами 2010 року представництво жінок збільшилось, оскільки за результатами виборів  2010 року лише 7 депутаток із 49 депутатів, що становило 14%.

За десять років кількісне представництво жінок у раді зростає, хоча гендерні стереотипи і упередження все ще стають на заваді повноцінній участі жінок у місцевій владі.

Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.

Інші статті на цю тему

ioffe-ena

Один из них уже имеет депутатский опыт

deputati-kramatorskoi-miskradi-opir

Містян попросили зберігати спокій і вірити в Збройні сили України

deputati-zvernennya-vtorgnennya

Більшість обранців підтримали звернення

коментарі