Корисно :: Пояснюємо :: 30 листопада 2023 10:35 , Олена Круглова
gepatit-a-u-kramatorsku

Гепатит A: краматорські медики розповіли про ситуацію у місті щодо захворюваності та наявності вакцин від нього

А також відповіли на найбільш поширені питання щодо цієї хвороби та її профілактики

На початку листопада в кількох областях України був зафіксований спалах гепатиту А. Журналісти Kramatorsk Post звернулися до завідувача інфекційного відділення КНП “Дитяче територіальне медичне об’єднання” Дмитра Яковенка з питанням щодо загрози виникнення спалаху цього захворювання у населених пунктах нашої області, зокрема у Краматорську, та з іншими поширеними питаннями щодо симптоматики, перебігу й профілактики цієї хвороби.

Також журналісти поспілкувалися з медичним директором з надання допомоги дорослому населенню Центру медичної допомоги № 1 Андрієм Прудивусом щодо ситуації з наявністю вакцин проти гепатиту А у місті.

“Інфекція, яка відома з давніх часів”: що таке гепатит А та в чому його “підступність”?

Дмитро Яковенко розповів, що вірусний гепатит А доволі давня інфекція.

“Вона відома з давніх часів. Відкрив це захворювання Боткін і назвав його “епідемічним гепатитом”. У 70-х роках минулого сторіччя ця інфекція перестала називатися хворобою Боткіна та ВОЗ назвала її вірусним гепатитом А,” - зазначив лікар.

Він зауважив, що це типова інфекція, яку можна назвати кишковою, тому що механізми зараження нею такі самі, як і при кишкових інфекціях. Вона належить до ентеровірусів.

test Дмитро Яковенко, лікар-інфкціоніст, завідувач інфекційного відділення КНП “ДТМО”

На вірусний гепатит А хворіє тільки людина. Тож і джерелом інфекції є саме людина.

“Хворий є заразним наприкінці інкубаційного періоду - з моменту проникнення вірусу в організм до перших ознак хвороби. Інкубаційний період триває приблизно від 7 до 45 днів. Виходить, що хворий може передавати вірус в останні два тижні інкубаційного періоду, тобто коли він почуває себе абсолютно здоровим. В цьому полягає підступність цього захворювання”, - зауважив Дмитро Яковенко.

Немиті руки, неякісна вода та необроблені харчові продукти: шляхи передачі гепатиту А та міри його профілактики

Передача та зараження цим вірусом, як зазначив лікар, відбувається декількома шляхами: фекально-оральним, водним та харчовим.

Фекально-оральний шлях (його ще називають контактно-побутовим шляхом передачі інфекції) - це шлях, причиною зараження при якому є порушення правил особистої гігієни, коли людина забуває помити руки після туалету та перед прийомом їжі.

Водний шлях - це шлях, при якому інфекція потрапляє до організму через заражену воду.

“Це найбільш небезпечний та неприємний шлях передачі, - наголосив Дмитро Яковенко. - Цей вірус доволі стійкий до факторів довкілля. Так, наприклад, при кип’ятінні води, тобто при температурі 100 градусів, вірус гине протягом 5 хвилин. Він стійкіший до такої температури за інші інфекції та навіть за холерний вібріон, який гине практично миттєво при 100 градусах. Але найчастіше в побуті ми так довго воду не кип’ятимо. Тому важливо пам’ятати, що вірус гепатиту А може продовжити жити за умов нетривалого кип'ятіння.”

Так само вірус стійкий і до низьких температур. В замороженому стані він може зберігатися роками. За словами лікаря, відомі випадки, коли спалахи вірусного гепатиту А були пов’язані з вживанням заморожених фруктів та ягід. Тому важливо дотримуватись правил обробки фруктів та овочів перед їх заморожуванням, особливо під час осінньої заготівлі.

“Цей вірус доволі стійкий до факторів довкілля… Тому все, що ми їмо, має бути звареним, прожареним, пропеченим чи пропареним. Це головна запорука безпеки”

Гепатит А також може зберігатися у стоячій воді протягом 10 місяців. Тому вживати просто відстояну воду теж небезпечно.

“Якість води, яку ми вживаємо, дуже важлива. Не може бути й мови про те, щоб пити воду просто з-під крана. Або, наприклад, з відкритих джерел - колодязів чи джерел артезіанської води. Тому що гепатит А - це природний вірус, він знаходиться в землі та ґрунтових водах. Всю цю воду треба термічно обробляти перед вживанням. Або вживати бутильовану воду фабричного виробництва. Зауважу, не ту воду, що продається на розлив, а в герметичному пакуванні. Або ж кип’ятити колодязну воду чи воду з-під крана”, - підкреслив лікар.

Харчовий шлях передачі цього вірусу - це вживання немитих та необроблених фруктів, ягід, овочів та інших харчових продуктів, які знаходяться у відкритому доступі на полицях магазинів, прилавках ринків тощо, де їх торкаються руки людей.

“Бувають люди з заниженою гігієнічною культурою або ж просто не мають можливості дотримуватися правил гігієни. Тому тут теж важливо піддавати термічній обробці всі харчові продукти. Тобто все, що ми їмо, має бути звареним, прожареним, пропеченим чи пропареним. Це головна запорука безпеки. Свіжі фрукти та овочі важливо мити з милом та обдавати крутим окропом”, - зазначив Дмитро Яковенко.

Тож, підсумовуючи його слова, міри профілактики зараження вірусним гепатитом А доволі прості та зводяться лише до кількох пунктів, а саме:

  • Миття рук після туалету, після відвідування громадських місць та перед прийомом їжі.
  • Використовування спиртовмісних антисептиків в умовах, коли немає можливості помити руки.
  • Вживання тільки якісної води - або заводського виробництва, або кип’яченої.
  • Термічна обробка їжі.
  • Миття милом та обдавання окропом свіжих фруктів та овочів.

Жовтуха може бути безжовтяничною: клінічна картина та основні симптоми захворювання

Дмитро Яковенко пояснив, що вірусний гепатит А може перебігати у двох формах - жовтяничній та безжовтяничній.

Щодо жовтяничної форми, в ній існують два періоди - переджовтяничний і жовтяничний періоди.

Переджовтяничний період може перебігати теж за двома варіантами. Перший варіант - грипоподібний. А другий - шлунково-кишковий (абдомінальний).

При першому, грипоподібному варіанті у хворої людини протягом тижня спостерігається симптоматика, притаманна грипу: температура, біль у горлі, покашлювання, слабкість, головний біль тощо.

Через 5-7 днів з’являється жовтизна шкірних покривів, темніє сеча та знебарвлюється кал.

При другому, абдомінальному варіанті перебігу хвороби симптоми схожі на отруєння: нудота, блювота тощо. І супутні симптоми: слабкість, млявість, температура. Але на відміну від отруєння, у людини не спостерігається пронос.

Триває цей період теж 5-7 днів, після чого вже з’являються характерні для жовтухи симптоми: жовтизна шкірних покривів, темна сеча, знебарвлений кал.

“Коли шкірні покриви людини жовті, це помітно. І, звісно, сама людина, яка раптом пожовтіла, злякається та звернеться до лікаря вчасно. Він зробить певні обстеження, аналізи та виявить хворобу. Цю людину ізолюють та пролікують”, - розповів лікар.

Гірше справа виглядає у випадку безжовтяничної форми.

“Людина з такою формою не жовтого кольору. Однак вона відчуває слабкість, млявість, головний біль. В неї підвищується температура, трохи болить горло та трохи болить живіт, трохи нудить та відсутній апетит, може бути безсоння. З такими симптомами людина часто каже, що їй погано. Симптоми дуже схожі, наприклад, на грип чи інше респіраторне захворювання, чи астенічний синдром…

Насправді там - гепатит А, йде ураження селезінки”, - пояснив Дмитро Яковенко.

Він підкреслив, що дуже важливо при даних симптомах все ж таки звернутися до лікаря, щоб провести низку досліджень, які можуть підтвердити інфекцію або її відсутність.

“Це прості аналізи, які робляться в поліклініках і стаціонарах абсолютно безоплатно. Всі реактиви в нас є. Будь-який лікар знається на цьому та зможе виявити гепатит А, тобто його безжовтяничну форму”, - пояснив Дмитро Яковенко.

“Хронічного гепатиту А не існує, але можуть бути ускладнення”: перебіг хвороби та імунітет до неї

Як зазначив лікар Дмитро Яковенко, перебіг гепатиту А зазвичай гострий, тобто хвороба має початок і закінчується одужанням.

“Не буває хронізації процесу, тобто хронічного гепатиту А не існує. Тяжкий перебіг гепатиту А буває вкрай рідко”, - пояснив він.

Але ця хвороба нерідко дає ускладнення на жовчовивідну систему - може викликати різноманітні функціональне порушення жовчовивідних шляхів, які супроводжуються відчуттям важкості у передребер'ї та іншими симптомами.

"Таких ускладнень, як цироз печінки, асцит або якісь онкологічні захворювання печінки гепатит А не дає. Вони можливі лише при гепатиті В та С"

Такі ускладнення потребують постійного спостереження та лікування у гастроентеролога.

“Таких ускладнень, як цироз печінки, асцит або якісь онкологічні захворювання печінки гепатит А не дає. Вони можливі лише при гепатиті В та С, - зауважив лікар. - Але під час гострого перебігу гепатиту А печінка страждає, в ній порушуються всі її процеси обміну речовин. Тому печінка в такому стані “ненавидить” фізичне навантаження. У випадках, коли людина гостру інфекцію переносить на ногах, перебіг може бути тяжким і призвести навіть до летального кінця.”

За словами Дмитра Яковенка, противірусних препаратів, які впливали б на гепатит А, не розроблено. Тому дуже важливо гепатит А “вилежати”.

Для цього хворих рекомендують госпіталізувати, адже умови стаціонару сприяють дотриманню постільного режиму та мінімізують фізичні навантаження.

"Печінка в такому стані “ненавидить” фізичне навантаження...  Тому дуже важливо гепатит А “вилежати”... При дотриманні всіх рекомендацій лікарів у 99% випадків пацієнти одужують"

Крім постільного режиму, важливим фактором для одужання є дотримання спеціальної дієти з виключенням з раціону жирної, гострої, смаженої їжі та з обов’язковим рясним питтям.

При середньо-важкій та важкій формах перебігу хвороби у стаціонарі проводять інфузійну терапію глюкозо-сольовими розчинами. Можуть також призначатися сорбенти для зняття інтоксикації та полегшення загальної симптоматики.

За таких умов протягом 2-4 тижнів поступово наступає одужання.

“У 99% випадків пацієнти одужують, - зазначив Дмитро Яковенко. - Після одужання залишається довічний імунітет. Можна не боятися - повторні випадки захворювання майже ніде не фіксувалися.”

“Це не якась нова епідемія”: щодо спалаху гепатиту А в Україні та ситуації у Краматорську

Дмитро Яковенко розповів, що ця інфекція розповсюджена по всій земній кулі. Частіше захворювання реєструють в південних країнах з теплим кліматом, з поганим водопостачанням та зниженою санітарною культурою населення.

“Зростає захворюваність завжди восени: з жовтня по грудень. Тому те, що ми зараз спостерігаємо в нашій країні, - це не якась нова епідемія. Це класична картина для спалахів цього захворювання, тобто доволі звичне явище”, - пояснив лікар.

В нашій області, за отриманими лікарем даними, були зареєстровані поодинокі рідкісні випадки наприкінці літа, але не в Краматорську.

Лікар пояснив це тим, що в нашій області через наближеність до фронту менше дітей. Оскільки саме діти найчастіше схильні підхоплювати інфекцію, адже мають недостатньо закріплені навички гігієни. Діти не відвідують школи та садочки, практично не контактують одна з одною так, як в інших регіонах України. Тому шляхи передачі цієї інфекції саме в нашій області обмежені та захворюваність на цей вірус тут майже на нулі.

“Якщо в нас все ж трапляться випадки захворювання, скоріш за все, вони будуть завезені з інших областей. Тобто загроза завезення хвороби з центральних та західних областей, де зараз це захворювання фіксують, звісно, існує реальна. Тому ми тримаємося напоготові, щоб не пропустити першого клінічного випадку, так званого, нульового пацієнта для того, щоб не дати можливості захворюванню розповсюдитися”, - зазначив лікар.

Чи потрібно щеплюватися та чи є вакцини у Краматорську?

Дмитро Яковенко пояснив, що вакцини для профілактики гепатиту А існують, але не входять до переліку обов’язкових щеплень. за його словами, зазвичай вакцини можуть рекомендувати ввести тим людям, хто контактував з хворим, протягом перших 10 днів від контакту.

“Вакцинація не є запорукою того, що людина не захворіє. Може захворіти й після щеплення. Але важливо розуміти, що сама вакцина впливає на перебіг хвороби - полегшує його та захищає від важкої форми.

Але, як вже зазначав, гепатит А частіше має легку або середньо-важку форму перебігу при дотриманні умов одужання. Воно, одужання, зазвичай протікає гладко. Тому важливим профілактичним заходом є не скільки вакцинація, скільки дотримання правил гігієни та інших простих профілактичних мір”, - зазначив лікар.

"Зараз у Краматорську, на жаль, в аптеках немає вакцини від гепатиту А... Така проблема зараз є, але вона не залежить від лікарів"

Ситуацію щодо наявності вакцин від гепатиту А у Краматорську журналістам Kramatorsk Post пояснив медичний директор Центру медичної допомоги № 1 Андрій Прудивус.

test Андрій Прудивус, медичний директор з надання допомоги дорослому населенню ЦМД № 1

Він розповів, що через те що вакцини від гепатиту А є рекомендованими, а не обов’язковими, їх наявність треба уточнювати в приватних аптеках.

“Зараз у Краматорську, на жаль, в аптеках немає цієї вакцини. Якщо раніше деякі аптеки співпрацювали з постачальниками таких вакцин і могли їх замовити, то зараз ні. Тобто така проблема зараз є, але вона не залежить від нас, лікарів.

Якщо ж вакцину вдасться знайти, треба звернутися до сімейного лікаря. Лікар проведе огляд і дасть дозвіл на вакцинацію, якщо не знайде протипоказань. Потім ми видаємо сумку-холодильник для збереження температурного режиму під час транспортування вакцини. Людина протягом години має забрати з аптеки та привезти до нас вакцину разом з усіма необхідними документами на неї. І ми робимо щеплення.

Тобто в цій ситуації ми допомагаємо з оглядом і медичними маніпуляціями, але на наявність вакцин не впливаємо”, - розповів Андрій Прудивус.

Інші статті на цю тему

bolezn-koronavirus

З початку року у місті жодна людина не померла від коронавірусу

yakovenko1

Пік захворюваності очікується під Новий рік

yakovenko4
коментарі