Важливо :: Життя громади :: 18 серпня 2023 17:05 , Максим Ходушко
VulytsiKramatorskacover

Героїв «Азовсталі», Героїв Крут, Героїв Чорнобиля: Ч.5 Нові героїчні назви вулиць Краматорська

Розповідаємо, як ці вулиці називалися раніше і чому називаються так тепер

У квітні цього року Краматорськ увірвався у трійку лідерів деколонізації та декомунізації в Україні - 307 вулиць та провулків, а також парк отримали нові назви.

Позбувшись назв, пов'язаних з пропагандою комуністичного режиму та радянських героїв, вулиці в нашому українському місті названі тепер новими іменами, зокрема й на честь наших українських героїв, які рятували життя, рятували Україну та світ.

Раніше вул. Астраханська, а тепер – Героїв Крут

test Фото - Леонід Перфецький Бій під Крутами акварель, Вікіпедія

Одна з основних вулиць селища Біленьке довгі роки носила ім'я на честь російського міста в дельті Волги у 100 км від Каспійського моря. І це одне з місць у рф, з аеродрому якого злітають у небо літаки, щоб пускати по Україні ракети. Питання перейменування вулиці було лише справою часу.

Тепер колишня Астраханська маю справжню українську назву. 29 січня 1918 року на залізничній платформі в Крутах за 130 км на північний схід від Києва загін із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків, з 16 кулеметами та лише однією гарматою дали бій військам червоної армії під командуванням капітана Муравйова, які мали майже десятиразову (їх було близько 4000) перевагу в живій силі, бронепотягах та артилерії.

Бій під Крутами тривав понад п'ять годин. У цьому бою загинули від 70 до 100 бійців з української сторони. Втрати більшовицьких військ тоді сягнули 300 людей. Українці затримали росіян на чотири дні, що дало змогу укласти Берестейський мирний договір (Брест-Литовський мирний договір), який на той час врятував молоду українську державність.

Була Бобруйська - стала Героїв Чорнобиля

test Фото - Автор: IAEA Imagebank - 02790019, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63251601

Як не казав колись білоруський диктатор Олександр Лукашенко щось на зразок "з Білорусі на Україну заїдуть лише трактори", але саме з території цієї країни російські війська також розпочали свій наступ у лютому 2022 року. А тому місця білоруському "Бабруйску" на мапі Краматорська більше бути не могло.

Їх як і раніше називають ліквідаторами наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це люди, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Їх в Україні понад пів мільйона, тож, мабуть, у багатьох є знайомі чи друзі, яким довелося взяти участь у тих подіях.

Правовий статус "чорнобильців" визначається Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийнятими на його виконання нормативно-правовими актами.

Тепер колишня Бобруйська на Іванівці зветься Героїв Чорнобиля, - на честь тих, чиї подекуди надлюдські зусилля зменшили страшний вплив аварії на Чорнобильський АЕС для України, для тієї ж Білорусі, для всього світу.

Брянська – Героїв «Азовсталі»

test Фото - Ворог здійснює штурмові дії в районі морського порту та заводу «Азовсталь», Вікіпедія

Брянськ - обласний центр у рф, з яким українські міста Чернігів та Чернівці, а також польський Конін розірвали побратимські зв'язки із Брянськом через агресію рф проти України.

Недивно, що ця вулиця у центрі Біленького теж мала отримати нову назву.

Оборона «Азовсталі» тривала з 18 березня до 20 травня 2022 року на території маріупольського металургійного комбінату «Азовсталь», а також на прилеглій території та відбувалися в рамках боїв за Маріуполь.

Станом на 16 травня 2022 року на металургійному комбінаті «Азовсталь» перебувало 600 поранених захисників, 40 бійців були у дуже важкому стані.

16-17 травня російські окупанти почали часткову «евакуацію» українських захисників із заводу. 53 (за іншими даними — 52 особи вивезли на окуповану росіянами територію до Новоазовська, а ще 211 осіб доставили до смт Оленівка.

Там 28 липня на території виправної колонії, росія організувала масове вбивство українських військовополонених полку «Азов».

Існує думка, що героїчна оборона Маріуполя загалом та "Азовсталі" зокрема відтягували сили противника з інших напрямків та дала змогу звільнити регіони, які ворог тоді окупував на півночі України.

 

Інші статті на цю тему

Kramatorsk

Як адміністративна реформа стосується Краматорська та Краматорського району

Sviatohirsk
Lyman

Кілька днів тому там розпочали процес деколонізації