Важливо :: Життя громади :: 04 серпня 2020 15:14 , Олексій Ладика
skola-25

Гімназії та ліцеї замість шкіл, модулі замість уроків: як діти у Краматорську будуть "вчитися по-новому"

Які зміни відбудуться вже 1 вересня та чи підуть діти до шкіл взагалі?

З 2018-го року в Україні триває реформа шкільної освіти – учні усіх перших класів, які пішли до школи того року, почали навчатися за системою "Нова українська школа" (НУШ).

Детальніше про це ми писали у статті "Нові меблі, смарт-дошки і нова філософія навчання: як у Краматорську запроваджується НУШ".

Середня ланка шкільної освіти поки що не відчула жодних змін, зазначає керівниця краматорського Управління освіти Марина Мозольова. Запуск базової середньої освіти відбудеться 2022 року, коли перші НУШівці перейдуть до 5-го класу. Учні будуть навчатися за новими програмами і кожна школа повинна буде розробити власну – модульну – програму.

"Нові програми, особливо майбутньої середньої школи, 5-9 класів, – це модулі. Окремо вивчати математику не буде можливим. Бо математика тісно пов'язана з технологіями, фізикою. [Кожна] школа зобов'язана буде розробити свої модульні програми", – каже Марина Мозольова.

Але для того, щоб запровадити свою авторську програму, школам потрібно буде докласти багато зусиль, отримати у Міністерстві відповідну позначку.

"Коли вступить в дію ця модульна система для 5-9 класів, це буде дійсно цікаво. Ми готуємось до цього. Щонайменше, світогляд вчителя повинен змінитися. "Я сказала!", – такого вже не може бути", – зазначає очільниця Управління освіти.

Директорка 25-ї школи Інна Страшко каже, що чекає на новий Державний стандарт для базової середньої освіти. Наразі документ вже вийшов і пройшов публічне обговорення, але ще не затверджений.

"Стандарти початкової школи були введені із початком НУШ і ми вже третій рік за ними працюємо. Зараз буде перехідний рік, коли таке саме відбудеться для 5-9 класів. Але вони торкнуться дітей, які цього року завершать четвертий клас і перейдуть у п'ятий. Можливо, зменшиться кількість навчальних предметів, можливо, якісь предмети будуть більше інтегруватися. Ми поки що не знаємо, в якому вигляді це буде", – каже вона.

Вчителька української мови та літератури 11-ї школи Оксана Проселкова також очікує на зміни, які настануть не цього, а вже протягом наступних навчальних років.

"З 2023 року, якщо не помиляюсь, буде зменшена кількість дітей в одному класі, це вже не 30 осіб, парти буде де ставити (до 1 вересня 2024 року у класі не повинно бути більше 30 осіб, з 1 вересня 2024 року - не більше 24 учнів - Post). Також НУШ дійде до основної ланки, і ми вже будемо вчити дітей за оновленим Держстандартом, програмами та підручниками. Сподіваюсь, до 2023 року ми теж будемо забезпечені нарешті новим дидактичним матеріалом, технікою. Збільшиться не тільки педагогічна свобода, про яку всі люблять говорити, а й педагогічна можливість. Також з 22-23 року, мабуть, третина шкіл нашого міста отримає нових, молодих директорів", – каже вчителька.

Директори шкіл дійсно можуть змінитися і "омолодитися". Закон про "Загальну середню освіту" передбачає, що директорів шкіл будуть обирати терміном на шість років. Керівник школи може очолювати її не більше двох термінів поспіль. Для директорів пенсійного віку контракт складає один рік – після цього оголошується конкурс на посаду.

"Рядові" вчителі пенсійного віку також переходять на однорічний контракт – після цього адміністрація школи вирішує, подовжувати його чи ні.

Замість шкіл – гімназії та ліцеї

Ще одне значне нововведення, яке зачепить усіх дітей та всі навчальні заклади – створення мережі закладів середньої освіти.

Що це означає? Школи переформатують і поділять на три рівні. Перший рівень – початкова школа (1-4 класи). Другий – базова середня, ці заклади називатимуться гімназіями (5-9 класи). Третій – профільна середня школа, яка матиме статус ліцею (10-12 класи). І це мають бути окремі заклади. Втім, законодавці залишили змогу поєднати в одному закладі якісь дві ланки.

Стратегію освіти, як саме розподілити школи на рівні, має визначити власник – Краматорська міська рада. Закон передбачає, що гімназії мають запрацювати вже 2022 року, а мережа ліцеїв має бути створена не пізніше 2025 року.

У Краматорську на сьогодні три навчальні заклади мають статус ліцеїв, але при цьому усі три зберегли усі ступені навчання. Йдеться про 4-й, 8-й та 35-й ліцеї. 25-а школа теж хотіла отримати такий статус та зберегти усі рівні навчання, але їй, як каже директорка закладу, "не пощастило".

"Ми подавали документи [на отримання статусу ліцею], вони зараз на розгляді у виконкомі. Ми теж просили зберегти три ступені. Притримали наші документи, працюють з ними юристи у зв'язку з виходом нового закону. Нам пропонували різні варіанти: розглядали пропозиції – початкова школа плюс гімназія, гімназія плюс ліцей, чистий ліцей. Я не знаю, як бути. Мені боляче, що якусь ланку ми можемо втрати. Бо школа – як єдиний організм, працює з першою по третю ступінь навчання, є послідовність навчання, традиції. Це втрачати дуже важко", – каже Інна Страшко.

Що зміниться з 1 вересня

Деякі нововведення, які передбачає "Закон про загальну середню освіту", стартують вже цього року,. Так, з 1 вересня в усіх школах в Україні мають навчати виключно українською мовою.

Але у деяких краматорських школах із цим є проблема: за словами Марини Мозольової, на сьогодні у Краматорську близько 30% класів – російськомовні. Кілька шкіл Краматорська не мають жодного україномовного класу з 5 по 9 класи і вони навіть не замовили підручники українською мовою.

"У нас викликає занепокоєння по деяких школах, де 5-9 класи навчаються виключно російською мовою. І зараз їх перевести на навчання українською – це для дітей, звісно, стресова ситуація. Хоча ми про це заздалегідь говорили, надавали рекомендації, як це зробити. Але, на жаль, не всі дослухалися наших рекомендацій, а ми можемо лише рекомендувати, втручатись у діяльність закладів освіти, за новим законом, ми не маємо права", – каже очільниця Управління освіти.

Мозольова не стала називати ці школи, "щоб їх не цькували". На питання, як же вони будуть навчатися з 1 вересня, вона відповіла, що ці школи вимушені будуть використовувати електронні версії підручників. І додала: "Але ж не у кожної людини є планшет чи комп'ютер, а з телефона читати підручник дуже важко".

Чи підуть діти до школи 1 вересня?

Втім, головне питання зараз – а чи підуть діти до шкіл 1 вересня? Чи навчання відбуватиметься дистанційно, як в останні місяці попереднього навчального року? Начальниця Управління освіти каже: питання не до неї.

"Ми передбачаємо усі варіанти", – каже Марина Мозольова.

Чи підуть діти до школи 1 вересня чи ні – визначає уряд та Міністерство освіти та науки. Наразі у відомстві розглядають три сценарії розвитку подій: якщо буде низький рівень захворюваності на коронавірус, то відвідувати школи дозволять у звичайному режимі; якщо рівень захворюваності буде високий, то навчання відбуватиметься дистанційно; третій варіант (найбільш імовірний) – середній рівень захворюваності, коли діти будуть навчатися як дистанційно, так і у школах з дотриманням правил дистанціювання та гігієни.

“Переважна більшість здобувачів освіти 1 вересня традиційно підуть до закладів освіти. Міністерство виступає за те, щоб навчальний процес проходив, як і раніше, в класах, аудиторіях, лабораторіях, спортзалах. Але з урахуванням карантинних обмежень. Органи управління освітою, керівники закладів освіти отримають докладні алгоритми та роз’яснення щодо можливих дій та рішень в умовах адаптивного карантину. Ми знаходимося у постійному контакті з колегами з Міністерства охорони здоров’я, з головним державним санітарним лікарем, відпрацьовуємо різні сценарії”, – зазначив т. в.о. міністра освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Наразі уряд подовжив карантин до 31 серпня. Усі регіони України поділені на чотири рівні епідемічної небезпеки – “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний”. Якщо область віднесуть до "помаранчевого" рівня, то в них буде заборонено відвідувати заклади освіти у групах понад 20 осіб, крім закладів дошкільної та загальної середньої освіти. На території регіонів із “червоним” рівнем небезпеки учням взагалі заборонено відвідувати школи.

Донеччина наразі має "зелений" – найнижчий – рівень небезпеки. Але все одно: ходити до школи потрібно буде із дотриманням усіх карантинних правил. Зокрема, учні та вчителі мають приходити до закладів лише у захисній масці чи респіраторі (під час уроків можна буде без них), усім мають проводити температурний скринінг і так далі. Детальніше про обмеження дивіться на картинці від Міносвіти:

На думку Мозольової, дистанційна освіта не може замінити "звичайну". Але її можна використовувати як доповнення до основної. Карантин у школах запроваджують не лише через загрозу коронавірусу, але і під час щорічних спалахів захворювання на грип та ГРВІ – хоч і не так тривало. От тоді "дистанційка" і стане у нагоді.

"Як компонент [звичайної освіти дистанційна] може бути. Але відсотків на десять, не більше", – вважає начальниця Управління освіти.

Чиновниця додала, що дистанційну освіту потрібно розвивати і, погоджуючись з пропозицією деяких членів Громадської ради, вона зазначає: треба, щоб усі школи Краматорська перейшли на єдину онлайн-платформу. В Управлінні освіти підрахували, що для цього потрібно близько 1,2 млн грн – потрібні потужні сервери, потрібно забезпечити роботу платформи.

Але може статися, що гроші з бюджету витрачати не доведеться.

"Ми не встигли підготували бюджетний запит, як до нас надійшла пропозиція від київської компанії: вона пропонує платформу безкоштовно. Це пілотний проект. Компанія пропонує свою платформу, технічне забезпечення і супровід. Відмовлятися від безкоштовного було б нерозумним. Напевно ми підемо таким шляхом", – підсумувала Марина Мозольова.

-----------

реклама

Хотите установить камин не только для стилизации интерьера, но и для обогрева помещения? Каминная топка - лучшее решение. Приобретайте, воспользовавшись сервером https://leyka.com.ua/pechi-i-kaminy/kaminnye-topki/. Широкий выбор самых разноплановых моделей от лучших мировых производителей. Бесплатная доставка по всей Украине.

Інші статті на цю тему

licey-8-kramatorsk

В обласному департаменті освіти і науки розповіли про особливості нового навчального року

serikova

Вона майже 20 років очолювала цю школу

school-france

Вони спілкувалися через відеозвʼязок

коментарі