Важливо :: Життя громади :: 02 лютого 2024 17:21 , Дмитро Глушко
yakovenko4

Грип "запізнився": у Краматорську спостерігається сплеск захворюваності. Лікар Яковенко розповів, як вберегтися

Сезонний вірус прийшов на місяць пізніше

"Зазвичай грип спостерігається під Новий Рік, але цього разу трохи запізнився. Він прийшов наприкінці січня, і це фіксується не лише у нас на сході країни, а й у всій Україні", - каже Дмитро Яковенко, краматорський лікар-інфекціоніст.

Наприклад, згідно з даними Київської ОДА, у Києві, через різке зростання захворюваності серед дітей на 44%, перевели на дистанційне навчання 32 школи. На Донеччині ситуація набагато простіше, оскільки діти не переносять вірус від сім'ї до сім'ї - адже школи та садочки закриті. Тому в Краматорську лікарі фіксують сімейні осередки: це відбувається, коли хворіють лише члени однієї родини.

"Коли я брав тести, у вересні-жовтні було багато ковіда, у грудні все це пішло на спад. А грип А ми не фіксували навіть на початку січня. Може, він і був, але до нас такі пацієнти не надходили", - наголошує Дмитро Яковенко.

Зміщення прогнозованого періоду захворюваності може бути пов'язане з погодними умовами або не переміщенням громадян країною. Однак у світлі поточної активної фази війни важко передбачити, звідки, куди і наскільки можуть приїжджати люди. Але однозначно лікарі можуть стверджувати, що масова захворюваність на грип у Краматорську завершиться до кінця лютого.

Лікар-інфекціоніст повідомляє, що надходять випадки дітей з бронхітом та ларингітом. Був також випадок дитини з реактивним артритом, яка на третій день не змогла стати на ноги через болі в суглобах, спричинені ускладненнями. Крім того, надійшла дитина з двостороннім бронхіолітом, при якому спостерігалася задишка; нині вона перебуває під кисневою підтримкою у відділенні реанімації.

"У Києві нещодавно помер чоловік 35 років. Людина довго сиділа вдома, приймала тільки жарознижувальні препарати і не зверталася за медичною допомогою. Коли швидка допомога нарешті приїхала, лікарі були безсилі повернути його до життя. Це столиця, де є професори та доценти, працюють аптеки та лікарні. Ось такий тяжкий перебіг", - каже Дмитро Яковенко, лікар-інфекціоніст.

Як протистояти грипу

Грип передається повітряно-краплинним шляхом, переважно при кашлі та чханні інфікованих людей. Однак також можливий контактно-побутовий шлях передачі, наприклад, при торканні заражених поверхонь, таких як поручні, дверні ручки або кнопки в ліфті, після контакту з людиною, що вже захворіла.

Оскільки грип А має високий ступінь заразності, він може швидко поширюватися і викликати серйозні епідемії та пандемії завдяки своїй здатності до швидкої мутації. Проте, на думку Дмитра Яковенка, немає необхідності турбуватися, оскільки грип у поточному році, так само як і в попередніх, ймовірно, не встигне зазнати значних мутацій.

Бажано, щоб ніс був оброблений оксоліновою маззю або кремами, що містять жир

Щоб підтримувати свій імунітет і запобігти зараженню, лікар рекомендує збільшувати фізичну активність і використовувати маски в людних місцях. Оскільки вірус грипу нестійкий до довкілля, він швидко гине під впливом сонячного світла, при провітрюванні приміщення, під час вологого прибирання, і, звичайно ж, не витримує дії лугів. Тому важливо обробляти руки антисептиком та мити їх після перебування на вулиці.

"Коли ми виходимо на ринок або сідаємо в громадський транспорт, бажано, щоб ніс був оброблений оксоліновою маззю або кремами, що містять жир. Це ускладнить проникнення вірусу через носоглотку в кров", - говорить Яковенко.

Захворіли - сидіть вдома

Якщо ви не змогли уникнути захворювання та відчули перші ознаки, рекомендується прийняти противірусний засіб. Важливо пам'ятати, що його ефективність є найвищою в перші 48 годин після появи симптомів.

"Грип проявляє себе дуже гостро. На відміну від ГРВІ, де температура незначна, а кашель із нежиттю можуть тривати тиждень, грип різко піднімає температуру вище 38 градусів. Перші симптоми, такі як озноб, головний біль, м'язові болі, слабкість, кашель та біль у горлі, виявляються у період від двох до 48 годин”, - каже лікар-інфекціоніст.

На відміну від звичайних застуд, грип може спричинити серйозні ускладнення, такі як пневмонія. Це становить особливу небезпеку для людей з ослабленою імунною системою, вагітних, дітей та літніх людей, у кого є ризик розвитку важких форм хвороби значно вищий.

"По-перше, якщо ви захворіли, візьміть лікарняний і залишайтеся вдома, уникайте місць, де багато людей. По-друге, приділіть час нормальному відпочинку, вам необхідно відлежатися. Якщо ви все робитимете правильно, то при легкій течії хвороби на четвертий день вам стане краще. У гіршому сценарії - на 5-7 день. Але пам'ятайте, не варто переносити хвороби на ногах, це небезпечно і може спричинити ускладнення", - каже Дмитро Яковенко.

37.3 або навіть 38 градусів - це захисно-пристосувальна реакція організму

Лікар рекомендує включити в першу допомогу за перших ознак хвороби вживання гарячих напоїв, застосування компресів. При підвищенні температури понад 38,5 градусів рекомендується прийняти таблетку Ібупрофену або Парацетамолу.

"37.3 або навіть 38 градусів - це захисно-пристосувальна реакція організму. Якщо за такої температури пити таблетки, то це лише нашкодить вам. Знижуючи температуру до норми, ви створите умови для більш швидкого та агресивного розмноження вірусу, що ускладнить і продовжить термін вашої хвороби. Також слід пам'ятати, що грип не лікується антибіотиками", - каже лікар.

Профілактика грипу включає вакцинацію, яка допомагає зменшити ризик зараження та згладити перебіг хвороби у разі інфікування. У зв'язку із здатністю вірусу грипу А швидко змінювати свою структуру, вакцини переглядаються щорічно, щоб ефективніше протистояти новим варіантам вірусу. Це особливо важливо в умовах можливої ​​появи нових штамів та потенційних епідемій.

Інші статті на цю тему

bolezn-koronavirus

З початку року у місті жодна людина не померла від коронавірусу

yakovenko1

Пік захворюваності очікується під Новий рік

gepatit-a-u-kramatorsku

А також відповіли на найбільш поширені питання щодо цієї хвороби та її профілактики

коментарі