
"Інквізитор": краматорські волонтери допомагають військовим створювати дрон, який зупинятиме наступ росіян
Краматорські волонтери допомагають створювати ударний дрон для українських військових, який буде скидати до восьми боєприпасів за один політ і зупинятиме ворожі атаки. Більшість деталей зібрані, а на кінець лютого планується вже перший випробувальний запуск безпілотника. Літальний апарат отримав грізну назву - "Інквізитор".
"Це армійська необхідність. В країні існує величезний дефіцит безпілотників. Вони зараз активно застосовуються обома сторонами конфлікту і проблема в тому, що глобальна частина безпілотників, які купуються, китайського виробництва. За моїми оцінками, відсотків 85 дронів, які застосовуються на фронтіі, виробляються китайським концерном, який підпорядковується китайському уряду, і вже є неодноразові підтвердження, що вони передавали коди доступу до безпілотників. Наприклад, сумнозвісна система "Aeroscope", через яку вираховуються точки злету і точки посадку безпілотників, а потім по них наносяться удари. Довгий час йшли розмови, що це - чутки, але це не чутки", - розповідає Сергій Наконєчний, один з членів волонтерського об'єднання !UA Military robotics", яке допомагає створювати "Інквізитор".
Військові, які не один рік воюють на фронті, вирішили самі створити собі безпілотник, який враховував би усі їхні потреби, виходячи з їхнього бойового досвіду.
Проєкт дрона розробив військовослужбовець "Єнот" з Костянтинівки, який вісім років служить в артилерійській розвідці (інтерв'ю з ним ми публікували нещодавно). Він же займається і збіркою безпілотника. Краматорські волонтери займаються менеджментом цього проєкту.
"Єнот" зараз перебуває на фронті, воює на Запорізькому напрямку, і щоб не втрачати час, ми взяли на себе пошук і закупівлю запчастин, а також пошук грошей", - каже Сергій.
Чому безпілотник називається "Інквізитор"? Це позивний напарника "Єнота", з яким він служить шостий рік - в честь нього і названо дрон.
Основне завдання - донести і скинути міну
Отже, "Інквізитор" буде квадрокоптером – тобто літальним апаратом з чотирма роторами. Сергій Наконєчний стверджує, що в Україні немає проєктів дронів на платформі квадрокоптерів, бо всі намагаються будувати великі розвідувальні чи ударні безпілотники у формі літака. Волонтер пояснює це тим, що у нас в країні було розвинуте авіамоделювання, Україна має потужну школу авіабудування, тому зібрати безпілотник "Лелека" або "Фурія" (українські дрони, які мають вигляд літака) у нас простіше, ніж квадрокоптер.
"Але такі безпілотники не завжди можна застосувати саме у бою. Вони хороші як розвідники, вони хороші як дрони-камікадзе, але фронтовий безпілотник, який виконував би задачі з "дрібного бомбардування" певних ділянок, це в основному саморобні проєкти, яких реально одиниці", - каже Сергій.
Нам потрібно нанести один удар, але дуже точно в ціль
Основна задача безпілотника "Інквізитор" - донести вантаж до поля бою і скинути міни в задану точку. Волонтери планують поставити на дрон 200-кратну камеру власного виробництва, але безпілотник не буде виконувати функції артилерійського коригування, він по факту сам буде ударною машиною, він буде зброєю.
"У чому перевага скидання міни безпілотником над стандартним мінометом? Це максимальна висока точність, тому що будь-який міномет - а ми враховуємо, що використовуємо міномети 1960-80-х років виробництва, навіть якщо це НАТОвські - це зношення ствола, який нічим замінити, це зношення прицільного обладнання, яке також нічим замінити, і відповідно при помилці задачі даних на мінометі в одне ділення при запуску розліт йде на 30 метрів. Сенсу у такому пострілі фактично немає", - каже волонтер.
За його словами, застосування дрона допоможе економити боєприпаси.
"Ми не можемо собі дозволити, як Росія, засипати артилерією площу кілометр на кілометр три дні артилерією без зупину. Нам потрібно нанести один удар, але дуже точно в ціль", - каже він.
У чому буде "фішка" "Інквізитора"
Більшість запчастин для "Інквізитора" продаються у вільному доступі. Але є те, що військові та їхні помічники будуть виробляти самостійно. Перш за все, це камера з 200-кратним зумом - зібрати її самостійно значно дешевше за заводські аналоги: схожа "заводська" камера коштує 15 тисяч євро, а волонтери розраховують, що на власну камеру витратять до 2 тисяч євро.
Також на "Інквізиторі" буде власна система захисту від РЕБ (системи радіоелектронної боротьби).
"У чому основна причина втрати усіх квадрокоптерів? Починається бій: росіяни піднімають свої квадрокоптери, а ми піднімаємо свої. Бій затягується - всі розуміють, що через дрони виникають проблеми: або вони скидають забагато мін, або починають точніше наводити артилерію. У цей момент вмикається російська РЕБ, але і наша РЕБ також. І підсумку "глушаться" і ті дрони, і ті. По факту падає все, що літає у цьому секторі. У підсумку всі залишаються без "очей", - розповідає Сергій Наконєчний
"Захист від РЕБ залежить від каналів зв'язку і від того, наскільки захищені мотори. Для захисту моторів у нашого дрона будуть виконані певні технічні рішення, а щоб не глушився радіосигнал, буде в кілька разів продубльована частота, на якій він керується. Я не скажу, які саме ці частоти, але при втраті сигналу від базової станції дрон автоматично переключатиметься на резервну хвилю, а РЕБи так влаштовані, що вони не можуть заглушити всі частоти одночасно. У підсумку наш дрон на якійсь частоті все одно буде керований. І зараз ведеться розробка ще одного механізму, при якому, якщо дрон втрачає будь-яке керування, він повинен буде сам повернутися максимально близько до точки злету автономно", - додає він.
Вартість "Інквізитора" у процесі збирання вже досягла ста тисяч гривень. Сергій показує деталі, які вже вдалося придбати: одна з них коштує 4 тисячі гривень, інша - вісім тисяч.

Але ще не всі деталі куплені, тому вартість дрона буде зростати: волонтери розраховують, що у підсумку він коштуватиме не більше пів мільйона гривень. В цю суму будуть входити наземна станція управління і дві "пташки". Дрони матимуть готові підвіси для різних типів боєприпасів, камери з 200-кратним зумом, системи управління, системи захисту від РЕБ, системи польоту-повернення.
Дальність польоту "Інквізитора" буде 25 кілометрів, дрони зможуть підніматися на висоту до 4 кілометрів, вони зможуть розвивати швидкість до 100 км/год.
Це в першу чергу для того, щоб зупиняти наступ ворога
"Під низ буде вішатись механічний барабан з роторним механізмом, в який буде заряджено вісім снарядів ВОГ-25. Барабан буде провертатися і скидати кожен ВОГ окремо. По факту це буде бомбардувальник, який несе цей контейнер. Зараз розробляється уніфікована система підвісів, щоб коли ці снаряди дрон скинув, він міг повернутися на точку, і щоб оператор його не перезаряджав, а просто знімав пустий, підвішував заряджений, злітав і продовжував виконувати задачі. У цій системи підвісів він має нести дві міни 82-го калібру або три кумулятивні гранати РКГ-3 для знищення бронетехніки", - каже волонтер.
"Це в першу чергу для того, щоб зупиняти наступ ворога. Були випадки, коли з дрона скидали два ВОГа, і наступ 60 людей просто зупинявся - вони розверталися і йшли назад. А якщо висипається вісім ВОГів - то це дійсно страшно", - додає він.
Волонтери шукають останні деталі, деякі друкують на 3D-принтері, і за їхніми розрахунками, перший випробувальний політ "Інквізитора" відбудеться вже у 20-х числах лютого.
Якщо хочете допомоги у якнайшвидшому створенні дрона, можете задонатити на Монобанку волонтерів або на картку 5375411201740151.