Корисно :: Пояснюємо :: 29 грудня 2020 18:50 , Олена Круглова
vakcinaciya-inshi-zahvoryuvannya-ne-jdut-na-karantin

Інші захворювання не йдуть на карантин

Поки вчені намагаються побороти коронавірус, актуальним залишається питання вакцинації від інших захворювань

Під час пандемії та карантинних обмеженнь в Україні та у світі через коронавірус знижується рівень щеплення від інших захворювань. Це пов'язано з виникненням та розповсюдженням упередження, що планова вакцинація може почекати.

Андрій Прудивус, завідувач амбулаторії № 5 ЦПМСД №1 Краматорська

Завідувач амбулаторії № 5 ЦПМСД №1 Краматорська Андрій Прудивус не радить відкладати вакцінацію 

Він каже: "Епідемія не повинна ніяк впливати на проведення вакцинації. Хвороби від яких ми вакцинуємось дуже небезпечні. Тому не потрібно забувати про них, вони нікуди не ділись і якщо не вакцинуватись, при контакті зі збудником ви захворієте, а результат хвороби може бути невтішним. Потрібно дотримуватися правил при вакцинації в період карантину – це розділення потоків людей (здорові, хворі), дистанція, провітрювання приміщення, обробка рук, маска. Це все допоможе безпечно вакцинуватися не наражаючи на небезпеку себе та оточуючих".

Так, насправді захворювання не будуть чекати кінця карантину. Навпаки, за ствердженням очільника Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебрейесус, відсутність планової вакцинації від хвороб може обернутися набагато важчими наслідками, ніж Covid-19.

Оскільки масовий пропуск щеплень загрожує спалахами захворювань, набагато небезпечнішими за коронавірус. А наслідками перенесення цих захворювань для невакцинованої людини може стати інвалідність, ускладнення перебігу хвороби можуть призвести навіть до смерті.

Схему дії вакцини доступно представлено на інфографіці.

Схема дії вакцинації

Дотримуючись рекомендацій та своєчасно вакцинуючись, кожен громадянин робить свій важливий внесок у формуванні так званого колективного імунітету. Тим самим ми захищаємо не тільки себе, а і дітей та дорослих, в яких є протипоказання до щеплень.

Щодо безпечності відвідування медичних закладів під час пандемії

Для безпеки пацієнтів в кожній медичній установі організовуються регламентовані протиепідемічні заходи.

На прикладі амбулаторії №5 краматорського ЦПМСД №1 Андрій Прудивус пояснив, які саме заходи вживають для безпечного відвідування пацієнтами лікарів:

  1. Проводиться скринінговий фільтр при вході: вимірювання температури тіла та анкетування кожного відвідувача.
  2. Ведеться розділений прийом пацієнтів.
  3. Організовані відокремлені місця оглядів здорових та планових пацієнтів.
  4. У приміщеннях нанесені мітки для дотримання безпечної дистанції.
  5. Є наявності санітайзери для обробки рук.
  6. Відвідувачі та пацієнти Центру знаходяться в приміщенні в медичних масках.

"В нас працює кол-центр, в який дзвонять пацієнти та записуються на прийом до лікарів або викликають лікаря додому. Таким чином ми мінімізуємо черги до лікарів", - зазначає завідувач амбулаторії.

Всі ці заходи мінімізують ризик підхоплення коронавірусної чи будь-якої іншої респіраторної інфекції.

І зараз прийти на планове щеплення стало навіть безпечніше, ніж то було до пандемії, оскільки тоді до таких суворих протиепідемічних заходів не вдавалися.

Терміни вакцинації та дотримання їх, як зазначає Андрій Прудивус, - це зона відповідальності обох сторін: лікаря та пацієнта, у якого укладена декларація з цим лікарем.

То ж механізм взаємодії лікарів та пацієнтів не змінився: лікар пропонує з’явитися на вакцинацію в певний період, згідно Календаря профілактичних щеплень, який затверджено в Україні, а дорослий або дорослий з дитиною приходять і вакцинуються.

Звертатися потрібно до свого сімейного лікаря, педіатра та терапевта.

Щодо протипоказань до вакцинування

Так, вакцини, як і всі інші препарати, не є цілком безпечними і можуть давати певні побічні реакції, наприклад, підвищення температури, біль у місці введення вакцини тощо. Це вважається нормальною та допустимою реакцією організму.

Сімейний лікар або педіатр завжди попередить про можливість їх появи та дасть рекомендації щодо полегшення стану.

Щодо ризиків небезпечних для здоров’я побічних реакцій, то вони значно нижчі за ризик захворювання.

Але існує низка протипоказань для проведення щеплень.

Дитячий лікар-інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій: «На сьогодні в Україні протипоказанням до вакцинації є будь-яка гостра хвороба до одужання. Але зараз в Міністерстві юстиції перебуває наказ, який вносить зміни відповідно до того, як вакцинація проводиться в Німеччині, Фінляндії, Японії, США , Канади і як рекомендує ВООЗ. Там буде зазначено, що гостра хвороба і температура до 38 градусів не є протипоказанням до планової вакцинації».

Абсолютні та інші протипоказання до вакцинації

Отже, щеплення не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується.

Встановлені певні протипоказання вакцинації вагітних та під час лактації.

Протипоказання до вакцинації під час вагітності та лактації

Спростування мифів

Наразі щодо вакцинації існує досить багато інформації, як правдивою, так і недостовірної. Щоб уникнути інформаційних манипулювань, користуйтеся достовірними джерелами - ЮНІСЕФ надає низку таких ресурсів.

Інформаційні ресурси, якими радить користуватися ЮНІСЕФ 

Недостовірні факти, справді, часто бувають дуже переконливими. Якщо виникають певні сумніви - зверніть увагу на це відео: в ньому спростовують 6 дуже популярних мифів щодо вакцинації.

Що ви знаєте про вакцинацію? Протестуйте свої знання

Ми пропонуємо перевірити свої знання за допомогою тесту. Якщо ж на деяких питаннях виникатимуть труднощі, не поспішайте шукати відповіді в просторах інтернету. Адже в цьому тесті ми надаємо вірні відповіді та пояснюємо, чому вони вірні.

 

І на останок додаємо актуальні календарі профілактичних та рекомендованих щеплень. Користуйтесь та вакцінуйтесь, адже вакцинація - це єдиний ефективний засіб захисту від небезпечних хвороб.

 

Календар профілактичних щеплень

 

Календар рекомендованих щеплень

 

 

Інші статті на цю тему

koronavirus

Наразі у Краматорську немає вакцини Pfizer, її постачання очікують на цьому тижні

vakcinaciya-donmet

І де її можна отримати у Краматорську

poliomiyelit-vakcina (1)

Про важливість, причини та терміни її проведення розповіли керівники обласного департаменту охорони здоров'я

коментарі