Важливо :: Життя громади :: 30 квітня 2021 15:51 , Краматорск Пост
prokuror-glushko-2

Інтерв'ю з новим прокурором: що змінила реформа, як іде боротьба з корупцією та скільки сепаратистів сіло за грати

Новий керівник окружної прокуратури розповів про "перезавантаження" відомства, результати поточної роботи, та чого нам чекати в майбутньому

Трохи більше місяця тому місцеву прокуратуру було "перезавантажено": в рамках реформування вона з міської перетворилась на окружну, і до її юрисдикції увійшли кілька сусідніх територіальних громад. А саму прокуратуру очолив новий керівник - Олександр Глушко. Щоби поближче познайомити містян зі змінами в роботі відомстіва, ми попросили його відповісти на кілька наших запитань.

- Розкажіть про себе, зокрема – щодо попереднього досвіду роботи. Чим відрізняється Краматорськ від інших міст, де Ви раніше працювали?

- Родом я з міста Горлівки, кілька років пропрацював на різних посадах у  Донецьку і Маріуполі, тож про специфіку індустріальних регіонів знаю не з чуток. Краматорськ – місто з величезним промисловим змістом, розвинутою інфраструктурою і активною громадськістю. Важливо, що останнім часом його розвиток стає все динамічнішим, що привертає та зосереджує на собі увагу не тільки з боку державних інституцій, спонсорів і меценатів, а й осіб, які заради власного збагачення йдуть на злочини. Тож питання дотримання законодавчих вимог у всіх без винятку сферах діяльності є предметом пильної уваги з боку прокуратури.

testДовідка Post

Глушко Олександр Олександрович

Народився 4 березня 1983 року у м. Горлівці Донецької області. У 2005 році закінчив Донецький національний університет за спеціальністю «правознавство».

З жовтня 2005 року по грудень 2015 року послідовно обіймав посади помічника прокурора Ворошиловського району м. Донецька; прокурора та старшого прокурора управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Донецької області; першого заступника прокурора Ворошиловського району м. Донецька, заступника прокурора Жовтневого району м. Маріуполя.

З грудня 2015 року по березень 2021 року обіймав посади прокурора управління представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури Донецької області; прокурора відділу нагляду за додержанням законів при розслідуванні злочинів проти життя управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Донецької області; заступника начальника відділу ювенальної юстиції прокуратури Донецької області; начальника відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності прокуратури Донецької області; начальника другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Донецької обласної прокуратури. 

З 15 березня 2021 року – керівник Краматорської окружної прокуратури.

Як звернутись до прокуратури?

Краматорська окружна прокуратура:

84333, м. Краматорськ, вул. Рум’янцева, 4-а.

(0626)419540, (06264)65056, kramatorsk_list@don.gp.gov.ua.

Дружківський відділ:

84201,  м. Дружківка, вул. Машинобудівників, 54, (06267)32594.

Олександрівський відділ:

84001, смт. Олександрівка, вул. Самарська, 13, (0626)921395.

- Що реально змінилося за останні 5 років реформування відомства, і чим Краматорська прокуратура зразка 2021 року відрізняється від себе самої 2016 року?

- Головною метою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», ухваленого парламентом восени 2019 року, є побудова прокуратури нового зразка, яка б користувалася повагою суспільства. І справа тут не у простому перейменуванні чи зміні вивісок, коли новою стає лише «картинка», і залишається неторканим внутрішній зміст.

Запевняю вас, що нинішнє реформування відбувається виважено та поступово, і крок за кроком ми бачимо, як дійсно змінюється система. Ці зміни відбуваються як у внутрішніх процесах, пов’язаних з оптимізацією роботи, ретельним кадровим перезавантаженням, так і у зовнішніх, наприклад - у більш прозорій діяльності органів прокуратури, співпраці з громадськістю, міжнародними партнерами.

Усе це відчуває на собі і Краматорська окружна прокуратура, юрисдикція якої з 15 березня 2021 року розповсюджується на Краматорський район у межах Дружківської і Краматорської міських територіальних громад, Андріївську сільську територіальну громаду та Новодонецьку, Олександрівську і Черкаську селищні територіальні громади. Наша задача зараз – охопити увагою всю піднаглядну територію і, не озираючись на минуле, якомога скоріше показати результат роботи у нових умовах. При цьому постійно пам’ятаючи, що кредит довіри суспільства до нас - дуже великий. 

Ми не можемо проводити перевірки за скаргами та заявами громадян, витребувати певні матеріали, призначати перевірки контролюючими органами... Але не слід вважати, що прокуратура зовсім випустила з поля зору законність рішень, які приймаються місцевою владою.

- Ще на початку реформ з переліку функцій прокуратури було виключено так званий загальний нагляд, який дозволяв, крім іншого, слідкувати за законністю дій та рішень, що приймаються органами місцевого самоврядування. Хто тепер реагує на можливі порушення у цій сфері?   

- Дійсно, у жовтні 2014 року із набранням чинності законів України «Про прокуратуру» та «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» повноваження прокуратури було суттєво обмежено. Зокрема, ми не можемо проводити перевірки за скаргами та заявами громадян, витребувати певні матеріали, призначати перевірки контролюючими органами, вносити документи прокурорського реагування.

Але не слід вважати, що прокуратура зовсім випустила з поля зору законність рішень, які приймаються місцевою владою. Так чи інакше вони з’являються в інших базах, які ми постійно моніторимо, аналізуємо та у разі виявлення можливих порушень чинного законодавства запускаємо механізми реагування. Наприклад, це стосується закупівель за державні кошти, рішень органів місцевого самоврядування, повідомлень у  ЗМІ про можливі порушення і зловживання…    

- Чи є у прокуратури можливість боротися з корупцією не тільки виступаючи стороною обвинувачення у суді, але й на більш ранніх етапах?

- Що стосується боротьби з корупцією, звичайно, люди хочуть більших результатів… Зі свого боку прокуратура координує дії правоохоронних органів щодо виявлення, документування та досудового розслідування правопорушень у цій сфері. Також ми можемо самостійно виявляти факти корупції, вносити відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проводити слідчі та процесуальні дії та здійснювати процесуальне керівництво. 

Покарання сепаратистам: 7 осіб засуджено до реальної міри покарання - від 3 до 8 років позбавлення волі, 146 – до покарання з іспитовим строком.

- А скільки кримінальних проваджень щодо правопорушень у бюджетній сфері наразі розслідуються і чи багато вже є вироків?

- На сьогоднішній день у провадженні Краматорської окружної прокуратури  перебуває 91 кримінальне провадження у бюджетній сфері, з яких 51 – за ст. 191, 31 – за ст. 364; 3 – за ст. 368 та 6 - за ст. 369 КК України. Стосовно 3 осіб ухвалено обвинувальні вироки.

- Не втрачає актуальності тема боротьби із сепаратизмом у Донецькому регіоні. Яке покарання отримують ті, хто фактично власними руками приніс війну на Донбас, аплодував «руській весні», проводив незаконні референдуми, служив у НЗФ? Скільки їх? І чи багато тих, кому досі вдається уникати за це відповідальності?

- Ця тема завжди на слуху і є предметом постійного діалогу на рівні керівництва держави, Офісу Генерального прокурора та міжнародних організацій. Для Донеччини, де восьмий рік не стихають постріли та гинуть українські захисники, вказаний напрям роботи прокуратури – чи не найважливіший. Кожен з нас розуміє, що за свою країну потрібно боротися щодня і, як кажуть, на усіх «фронтах». Тому на органи прокуратури покладена координаційна роль та об’єднання зусиль усіх правоохоронних органів задля своєчасного виявлення, документування та розслідування злочинів проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, міжнародного правопорядку, та інших злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території області і в умовах збройного конфлікту.

За процесуальним керівництвом Краматорської місцевої та Краматорської окружної прокуратур упродовж 2014-2021 років у сфері протидії таким злочинам до суду спрямовано 338 кримінальних проваджень, з яких вже 269 розглянуто, 7 осіб засуджено до реальної міри покарання - від 3 до 8 років позбавлення волі, 146 – до покарання з іспитовим строком. Стосовно 116 осіб, які добровільно вийшли з лав НЗФ та повідомили про їх існування органам державної влади, на підставі ч. 6 ст. 260 КК України прийняті рішення про звільнення від кримінальної відповідальності.

Що стосується організаторів так званого референдуму, який проводився у 2014 році (ст. 110 КК України), ці кримінальні провадження розслідуються Службою безпеки України за процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури.

Складність розслідування вищезгаданих злочинів у тому, що фігуранти часто переховуються на тимчасово окупованій території, тим не менш, відомості щодо їх злочинної діяльності до нас надходять. І на даний час у розшуку перебувають 104 такі особи. Зазначу, що відповідальність для них – неминуча, ми робимо все можливе для доведення їх провини у законному порядку.

У подальшому стартуватиме зовнішній добір на вакантні посади, під час якого люди «не з системи» дійсно зможуть спробувати себе на посаді прокурора після проходження відповідних етапів тестування

- П’ять років тому під час інтерв’ю з тодішнім в. о. керівника місцевої прокуратури йшлося про кадрову політику, зокрема про те, що реформа дозволить прийти до прокуратури людям «не з системи». Чи виправдав себе такий підхід? Як сьогодні формується кадровий склад прокуратури?

- Так, з 15 березня 2021 року в оновленій окружній прокуратурі працюють прокурори, які успішно пройшли тести на знання законодавства, IQ-тестування, співбесіди на доброчесність та довели експертній комісії свою професійну компетентність. У подальшому стартуватиме зовнішній добір на вакантні посади, під час якого люди «не з системи» дійсно зможуть спробувати себе на посаді прокурора після проходження відповідних етапів тестування. Упевнений, що таке кадрове перезавантаження дасть змогу у перспективі «виростити» нові прокурорські кадри та стане запорукою успішної роботи.

Інші статті на цю тему

gang
traitor

Його засуджено до 8 років позбавлення волі

shetraitor

Суд має довести її вину в законному порядку

коментарі