Важливо :: Життя громади :: 09 вересня 2023 10:00 , Максим Ходушко
Streets62cover

Ізюмська, Світлодарська, Тростянецька: Ч. 6.2 Нові назви вулиць Краматорська на честь інших міст

Продовжуємо розповідь про деколонізовані назви вулиць у Краматорську

Ще кілька місяців тому численні вулиці Краматорська мали назви на честь російських або радянських діячів, міст або регіонів. У квітні цього року всі вони були перейменовані. Сьогодні продовжуємо розповідь про вулиці, які отримали нові назви на честь міст України.

Омська - Ізюмська

test Фото - Ізюмський автовокзал у мирні часи, В.С.Білецький

Омськ - російське місто у західному Сибіру. Корінним населенням міста колись були казахи, але зараз більшість населення становлять нащадки російських переселенців. У Омську багато об'єктів військово-промислового комплексу, тобто там робляться ті чи інші знаряддя для війни з Україною. Недоречність вулиці з такою назвою у Краматорську не викликає сумнівів.

Водночас Ізюм - старе слобожанське місто (перша згадка - 1571 рік) на березі Сіверського Донця. Рік тому - 10 вересня 2022-го - звільнене від російської окупації.

Ізюм - ключове місто на шляху з Донеччини на Харків, Полтаву та Київ.

Ізюм відомий зокрема приладобудівним заводом, але у квітні 2022-го завод було знищено та розграбовано російськими загарбниками.

Тепер у Краматорську є вулиця Ізюмська і навіть дивно, чому її не було раніше.

П’ятигорська – Олександрійська

test Фото - Залізничний вокзал станції Олександрія, Анна Лобода

Попри те, що на деяких картах Великої України наші етнічні землі сягають території Ставропольського краю, сьогодні П'ятиго́рськ — місто крайового підпорядкування на Терщині, розташоване біля підніжжя Кавказьких гір (Північний Кавказ), на берегах річки Підкумок.

І зараз не той час, коли у вулиць в Україні мають залишатися назви на честь міст у країні, яка щодня обстрілює нашу країну та вбиває українців.

Тож тепер на Красногірці є вулиця Олександрійська. Олександрі́я — місто в Україні, у Кіровоградській області, адміністративний центр Олександрійської міської громади та Олександрійського району.

Під час великої війни деякі краматорці знайшли у цьому тихому місті у центрі Україні свій тимчасовий прихисток. Друге за розміром місто області, Олександрія є також залізничною станцією на шляху до Кропивницького, а далі до Одеси. У місці працюють підприємства харчової промисловості, сільськогосподарського машинобудування, а неподалік міста все ще добувають буре вугілля.

Саратовська - Сватівська

test Фото - Сватове, Олександр Олександрович Павленко

Саратов - російське місто на Волзі, центр однойменної області. Саме у Саратівський області розташоване місто Енгельс, звідки злітають російські літаки, щоб бомбити Україну. Питання перейменування вулиці на щастя вже вирішено.

Тепер це Сватівська. Сватове - старе козацьке містечко на південному сході Слобожанщина або на півночі Луганщини.

Мешканцям Краматорська це містечко знайоме насамперед, мабуть, завдяки продукції ТОВ «Сватівська олія».

Зараз Сватове тимчасове окуповане. Але наші Сили оборони над цим працюють.

Сахалінська – Стрийська

test Фото - Арт-об'єкт "Я кохаю Стрий", СЕРП75ДНІПРО

Сахалін - центр Сахалінської області рф, що складається з острова Сахалін та Курильських островів. З поразкою Японії у Другій світовій війні 1945 року увесь острів перейшов до СРСР. Звісно є там і українці, але назви ще одного обласного центру країни-агресора на мапі Краматорська нарешті немає.

Стрий - місто у Львівській області, яка прийняла у ці буремні часи чимало вимушених переселенців з Краматорська та всієї області. Стрий - це один із головних та найбільших транспортних вузлів заходу України, важливий економічний та культурний центр Львівщини.

Свого часу Стрий перебував у складі різних держав - Австро-Угорщини, Польщі. Саме у Стрию, першому з українських міст, 14 березня 1990 року підняли національний символ — прапор України.

Семипалатинська – Світлодарська

test Фото - Вуглегірська ТЕС, Artemka

же й місто в Казахстані стало Семеєм ще у 2007 році, а вулиця Семипалатинська все ще залишалася у Краматорську. Казахстан як держава до України начебто нейтральний, а втім, її президенти їздили та їздять до рф у рамках ОДКБ, тобто потенційно збройні сили Казахстану взагалі могли б брати участь у війні на боці росії.

На щастя, цього не відбувається, але й вулицю на Малотаранівці нарешті перейменували.

Ба більше! Перейменували на честь міста з Донецької області, яке не так уже й далеко від Краматорська. На жаль з 24 травня 2022 року місто захоплене російськими загарбниками.

А відомий Світлодарськ перш за все Вуглегірською ТЕС. Побажаємо цьому місту звільнення та повернення в Україну.

Тамбовський – Рівненський

test Фото - Знак при в'їзді у місто

Провулка Тамбовського на Ясногірці на честь обласного центру у рф більше нема.

Є провулок Рівненський. Нема куди правди діти, вулиця Рівненська є у селищі Біленькому. Але Рівне, в якому теж знайшли зараз прихисток чимало краматорців, гідне бути на мапі Краматорська.

Чому ж таки два рази - питання, на яке відповідь ми ще, можливо, дізнаємося.

Отже, Рівне - обласний центр. Зараз місто відоме хімічною (ПАТ "Рівне-Азот"), легкою («GOLDI ЛЬОНОКОМБІНАТ») та харчовою промисловістю.

Тверська – Тростянецька

test Фото - Круглий двір, пам'ятка архітектури, у Тростянці, Nataliya Shestakova

Твер, а с 1931 до 1990, Калінін - обласне місто у рф на Волзі. Колись центр Тверського князівства, яке захопило Московське. Вулиця Тверська - ще один недоречний топонім у Краматорську.

Але її більше немає. Є Тростянецька.

Тростянець - місто в Охтирському районі Сумської області. Батьківщина письменника Миколи Хвильового.

Найвідомішим підприємством є Тростянецька шоколадна фабрика «Україна», яка належить компанії «Крафт Фудз Україна» і відома своїми торговими марками «Корона», «Україна» тощо.

4 березня 2022 року місто було повністю окуповано російськими загарбниками, але 26 березня 2022 року місто звільнене.

 

Інші статті на цю тему

Notariuscover

Розповідаємо, куди звертатися, щоб отримати послуги державних нотаріусів

BTIcover

Управління реєстраційних повноважень перебирає на себе деякі функції БТІ

Bombsandrugscover

Досудове розслідування відбувається одразу за двоvа статтями Кримінального кодексу