
“Єдиний у світі”: колишній пам’ятник Артему не зноситимуть, а навіть спробують включити до Світової спадщини ЮНЕСКО
Новина про прийняття на обласному рівні рішення про перейменування тепер вже колишнього пам’ятника Артему у Святогірську викликала в суспільстві певне нерозуміння, навіщо це роблять і чому би його просто не знести, як й інші пам’ятники радянських часів.
Саме про причини, чому пам'ятник не зноситимуть, та про переосмислення значення цієї скульптури говорила сьогодні під час брифінгу начальниця управління культури та туризму облдержадміністрації Вікторія Точена.
"На відміну від інших пам’ятників, які є типовими, не мають якогось історичного чи культурного значення, та зносяться під час декомунізації та деколонізації, цей є унікальним. На території Донецької області це єдиний пам’ятник, який має наукову та історичну цінність. Він зберіг свою автентичність.
Пам’ятників Кавалерідзе, виконаних в бетоні, більше ніде немає. Він єдиний, який залишився в Україні та у світі", - пояснила очільниця обласного управління культури та туризму.
Вона акцентувала на тому, що заради збереження української історії та історії українських митців, необхідно переосмислити їх витвори.
“Їм не пощастило народитися за тих недобрих для нашої країни часів. Вони вимушені були працювати в тих умовах, у тій реальності, коли не могли вільно творити. Тому збереженням цього пам’ятника та його перейменуванням, ми й робимо це переосмислення”, - сказала Вікторія Точена.
І процитувала в якості аргумента щодо того, чому не варто сприймати цю скульптуру, як радянський символ, висновки визнаного українського художника та мистецтвознавця Ростислава Лужецького про культурну цінність монумента: "Для Кавалерідзе це була лише нагода створити щось геніальне та скульптуру небаченого масштабу".
Пані Вікторія також навела слова фізіогномістів, які досліджували цей пам’ятник, і дійшли висновків, що він більше схожий на Кавалерідзе в молодості, ніж на самого Артема.
"В Україні є митці зі світовим ім’ям, досвід яких вивчають наразі архітектори світового масштабу. В тому числі й пам'ятник Кавалерідзе.
Ми будемо проводити роботу щодо внесення його до Світової спадщини ЮНЕСКО", - зазначила Вікторія Точена.
За її словами, крім культурного та мистецького значення, цей пам'ятник має й наукову цінність.
Пані Вікторія підкреслила унікальність бетону, з якого виконаний пам'ятник. Адже він був виготовлений братами Орленками за секретною технологією, аналогів якої немає у світі. А також відзначила точність розрахунків та якість технології встановлення монумента в нетиповій місцевості.
Крім того, вона розповіла, що в обласному управлінні культури та туризму вже зараз розглядають ідею створення після війни музею або парку скульптур тоталітарного режиму, до якого перемістять декомунізовані та деколонізовані пам’ятники й пам'ятні знаки Донецької області.
Пані Вікторія зазначила, що музей може стати туристичним магнітом через свою екзотичність для іноземних туристів, країни яких не переживали такого історичного етапу. А також осередком, де будуть розповідати про тоталітаризм та його наслідки задля того, щоби світ не припускався подібних помилок у майбутньому.
Вона зауважила, що в управлінні ще не визначилися з місцем розташування такого музею, тож, можливо, його облаштують неподалік монументу Кавалерідзе.
“Пам’ятник має національне значення та буде збережений, буде переосмислений і, сподіваюся, що й надалі він продовжить виконувати роль родзинки в туристичному, історичному, культурному та економічному розвитку Донеччини”, - підсумувала Вікторія Точена.
Інші статті на цю тему

Громадські обговорення зовнішнього вигляду пам'ятника мають пройти за тиждень, а поки за ескізи можна проголосувати всім охочим... анонімно