
Колаборанти і зрадники з Краматорського району: що про них відомо
На початку червня 2022 року російські війська захопили північ Краматорського району — під окупацію потрапили Святогірська громада, Лиман та навколишні селища. У жовтні Збройні сили України звільнили цю територію, а правоохоронці зайнялися колаборантами і зрадниками, які під час окупації перейшли на бік росіян.
У листопаді вийшла перша частина нашого матеріалу про колаборантів — з тих пір минуло два місяці. Розповідаємо, як рухаються справи щодо цих людей, а також про тих, про кого стало відомо після публікації матеріалу.
Гауляйтер Ямполя
Донецька обласна прокуратура заочно повідомила про підозру у колабораційній діяльності мешканцю селища Ямпіль.
За даними слідства, упродовж червня-вересня 2022 року, коли російська армія захопила населений пункт, чоловік погодився співпрацювати з окупаційною адміністрацією. Він добровільно обійняв посаду так званого голови селищної ради смт Ямпіль “адміністрації м. Красний Лиман”.
На виконання доручень окупантів підозрюваний організовував перепис місцевого населення та розподіляв земельні ділянки.
Після звільнення Ямполя українськими захисниками чоловік втік разом із окупаційною адміністрацією.
Підозрюваному загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Перший гауляйтер Рубців

“Це справа не тільки правоохоронців”: з чого починається зрада і що робити з колаборантами в Україні
Цю проблему доведеться вирішувати ще довгі роки і всім разом
Ще одному псевдоголові селища Рубці Лиманського району Донецька обласна прокуратура 16 січня висунула заочну підозру.
Він під час російської окупації населеного пункту розподіляв так звану "гуманітарку", яку привозили сюди росіяни та представники так званої "днр". За даними слідства, протягом квітня-травня 2022 року чоловік добровільно виконував функції гауляйтера Рубців. В його обов'язки входило розпорядження грошима селищної ради, прийняття і звільнення працівників із займаних посад, передача загарбникам списків з іменами та прізвищами своїх односельців і роздача так званих "гуманітарних вантажів", які привозили росіяни та колаборанти з нині непідконтрольних Україні територій Донеччини.
Після звільнення Збройними Силами України селища Рубці чоловік втік звідти до тимчасово окупованого росіянами Донецька.
Колаборанту загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Нагадаємо, що Донецька обласна прокуратура 1 листопада 2022 року оголосила підозру його наступниці Анжелі Заболотській. Справу щодо неї було скеровано до суду 22 грудня 2022 року.
Очолювала мікрорайон у Лимані при окупантах
12 січня Донецька обласна прокуратура оголосила підозру псевдокерівниці мікрорайону "Комунальний" у Лимані. За даними слідства, колаборантка добровільно обійняла цю посаду у червні 2022 року. Серед іншого, вона надавала розпорядження щодо перепису населення. Зібрану інформацію вона передавала до окупаційної адміністрації міста.
Наразі зловмисниці обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Їй загрожує покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Колаборантка з Новоселівки
9 січня Донецька обласна прокуратура оголосила заочну підозру так званій "заступниці голови селищної ради селища Новоселівка Лиманського району". До обов'язків колаборантки входило виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо загального керування радою і контролю за діяльністю її співробітників. Крім того, жінка приймала заяви від селян та здійснювала перепис місцевого населення.
Після звільнення населеного пункту від російських загарбників вона втекла звідти разом з окупаційною адміністрацією.
Жінці загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Рятувальник, який перейшов на бік росіян
4 січня до суду було скеровано обвинувальний акт стосовно колишнього головного інспектора відділу організації профілактичної роботи Краматорського районного управління Головного управління ДСНС України у Лимані, який перейшов на бік росіян під час захоплення ними міста. Рятувальник підозрюється у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану.
За даними слідства, обвинувачений зрадив присязі працівника правоохоронного органу у червні 2022 року і добровільно обійняв посаду керівника групи наглядової та профілактичної роботи так званого "пожежно-рятувального загону". Працюючи у захопленому російськими загарбниками Лимані, чоловік виконував їхні незаконні "накази".
Після звільнення Збройними Силами України Лиману колаборант втік до тимчасово окупованого росіянами Донецька. Наразі його звільнено з лав працівників ДСНС України та оголошено в розшук.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або довічне ув'язнення з конфіскацією майна.
Бухгалтерка, яка очолила УПСЗН при окупантах
2 січня прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо колишньої бухгалтерки Управління соціального захисту населення Лиманської громади, яка під час російської окупації добровільно очолювала так зване "управління праці та соціального захисту населення".
Перебуваючи на цій псевдопосаді, вона зареєструвала управління у так званих "федеральній податковій службі", "республіканському банку та казначействі", а також "фонді соціального страхування' невизнаної "днр". Також колаборантка здійснювала прийом місцевих мешканців для оформлення соціальної допомоги від "росії" та "днр", обирала працівників на вакантні посади та брала участь у нарадах за участі гауйлятера Лиману Олександра Петрикіна.
Правопорушниці загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Колаборантка з Яцьківки
23 грудня 2022 року Донецька обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт щодо так званої "заступниці голови" селища Яцьківка під час окупації. Її затримали 1 грудня того ж року.
Жінка була на цій псевдопосаді у період свого випробувального терміну, під час якого видавала робітникам фіктивні "трудові договори" із загарбниками, збирала інформацію щодо пошкодженого в результаті бойових дій майна місцевого населення та вела облік осіб, які отримували так звану "гуманітарну допомогу" від окупаційної адміністрації.
Після звільнення селища від російських окупантів інформація про колаборантку стала відомою правоохоронцям.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Очолювала мікрорайон у Лимані при окупантах
22 грудня 2022 року Донецька обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно мешканки Лиману за фактом колабораційної діяльності.
Досудовим розслідуванням було встановлено, що у липні 2022 року, під час окупації росіянами Лиману, жінка почала добровільно працювати на них, обійнявши посаду гауляйтерки одного з мікрорайонів міста. Вона призначала на псевдопосади своїх "заступників", надавала розпорядження щодо перепису населення, а також поширювала бланки заяв про вступ до фейкового громадського руху "Донецька республіка". Окрім того, зловмисниця повідомляла окупантам щодо мешканців, родичі яких наразі служать в Збройних Силах України.
На вирок суду колаборантка чекає під вартою. Їй загрожує покарання у вигляді ув'язнення на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на той же самий термін з конфіскацією майна або без такової.
Єгер зі Старого Каравану
14 грудня 2022 року прокуратура скеровала до суду обвинувальний акт щодо єгеря із селища Старий Караван, який надавав загарбникам допомогу у веденні бойових дій проти українських захисників. Він повідомляв про вимушено покинуті односельцями житлові будинки, в яких згодом заселялися російські окупанти. Також він вказував окупантам на місцезнаходження проукраїнськи налаштованих мешканців, які залишалися в селі. Проти них росіяни запроваджували так звані "фільтраційні заходи" для протидії міфічним "українським диверсійно-розвідувальним групам".
Чоловіка викрили під час стабілізаційних заходів у Лимані, які поліція проводила після деокупації міста. Йому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Дільничний інспектор, який перейшов на бік окупантів
15 грудня 2022 року колишньому дільничному інспектору патрульної поліції в Краматорську та Слов'янську було заочно повідомлено про підозру у державній зраді.
За даними слідства, підозрюваний протягом квітня-липня 2022 року, перебуваючи у Лимані, зрадив присязі працівника патрульної поліції України, присягнувши на вірність російським окупантам та обійняв посаду у фейковій "народній міліції днр".
За вказаннями загарбників колаборант доставляв затриманих та заарештованих цивільних осіб, в тому числі із приміщення захопленого відділу поліції у Лимані, до місць примусових робіт. Вказані громадяни займалися збором тіл загиблих військових та мирних мешканців на території міста.
Правопорушнику загрожує покарання у вигляді строку 15 років або довічного ув'язнення з конфіскацією майна.
Очолював електричні мережі при окупантах
9 грудня 2022 року Донецька обласна прокуратура повідомила про підозру "начальнику" "Краснолиманського району електричних мереж" так званої "днр". Це "утворення" підпорядковувалося псевдоміністерству вугілля та енергетики квазіреспубліки. Чоловік добровільно обіймав цю посаду з червня 2022 року.
Працюючи на загарбників, колаборант відповідав за підбір кадрів, керував особовим складом "районних електричних мереж", а також контролював забезпечення електроенергією будівель окупаційної адміністрації, відділу так званої "народної міліції" квазіреспубліки "днр" та місцевої комендатури в Лимані.
Після деокупації Лиману правоохоронці викрили та затримали зловмисника. Наразі вирішується питання про обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави. Підозрюваному загрожує покарання у вигляді терміну позбавлення волі до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.
Священник з Ярової, який став гауляйтером
22 листопада 2022 року Донецькою обласною прокуратурою було скеровано до суду обвинувальний акт щодо настоятеля церкви Московського патріархату у селищі Ярова та виконуючого обов'язки гауляйтера даного населеного пункту Миколая Зірки, про якого ми теж писали у попередній публікації.
* * *
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber
Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram
Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок
Інші статті на цю тему

Уродженець Дружківки понад 4 місяців “охороняв” будівлю т. зв. ВЦА під час окупації Олександрівської громади на Миколаївщині

Двох мешканців Краматорського району судитимуть за колабораційну діяльність. Одного з них заочно