Важливо :: Життя громади :: 14 червня 2021 15:40 , Олексій Ладика
aleksandr-malysh

Командир патрульної поліції Олександр Малиш про корупцію, стрітрейсерів, "вандалів" і алкомаркети

Поліцейський начальник підсумував п'ять років роботи патрульних Краматорська та Слов'янська

Патрульна поліція у Краматорську та Слов'янську працює вже п'ять років. З цього приводу командир батальйону Олександр Малиш (на фото) провів прес-конференцію для журналістів, під час якої відповів на питання про найбільш злободенні проблеми міста, ситуацію на дорогах та корупцію.

Корупція

У вересні минулого року слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) затримали начальника відділу безпеки дорожнього руху патрульної поліції Краматорська та Слов'янська Ігоря Буняка. Його підозрюють у тому, що він вимагав від підприємця 8400 грн за надання дозволу на розміщення рекламних білбордів у Добропільському районі. 

Згідно з реєстру судових рішень, на початку цього року слідчі ДБР просили суд продовжити термін досудового розслідування цієї справи і отримали згоду від судді

Поліцейського відсторонили від роботи, але, за інформацією Kramatorsk Post, він намагається відновитися на посаді через суд. На наше питання, як діятиме Олександр Малиш, якщо суд вирішить відновити Буняка на посаді, командир батальйону відповів так:

"Якщо суд приймає рішення про відновлення на посаді, він виходить на роботу. Ви ж зрозумійте, я не можу не виконати рішення суду і не допустити його на робоче місце. Я знаю про цю ситуацію, тому що представники департаменту, наші юристи, присутні на кожному засіданні. Дуже багато засідань просто переносяться з різних причин. Я не маю права влазити у цю ситуацію, якось впливати на щось з якоїсь сторони. Я не можу відповісти, як далі буде, бо ще немає рішення суду".

За словами Малиша, за п'ять років існування патрульної поліції у Краматорську та Слов'янську п'ятьох патрульних затримали за підозрою у хабарництві. Один з них через суд відновився на посаді, але вже звільнився.

Командир патрульних запевняє, що робота щодо протидії корупції ведеться активно: лише з початку року поліцейські задокументували 11 фактів пропонування хабара під час патрулювання. Порушників кілька разів попереджали про кримінальну відповідальність, а коли вони не реагували - викликали слідчо-оперативну групу поліції.

Стрітрейсери

Олександр Малиш зазначив, що коли патрульних поліцейських п'ять років тому представляли, як перший реформований підрозділ в Національній поліції, люди мали велике сподівання на те, що патрулька зможе вирішити всі їхні проблеми. Наприклад, проблеми з так званими "стрітрейсерами" (вуличними гонщиками) чи паркуванням на газонах. Але, за словами командира патрульної поліції, деякі ситуації не можна вирішити через недосконалі закони.

"Якщо казати про стрітрейсерів, то такого поняття немає у нашому законодавстві. Тому штрафувати стрітрейсерів ми можемо лише тоді, коли це питання буде закріплено у законодавстві як порушення громадського спокою стрітрейсерами і за це будуть певні санкції. Наразі вони підпадають під загальне поняття "водій". Якщо стрітрейсер порушив правила дорожнього руху, ми його притягаємо до адміністративної відповідальності", - каже Малиш.

"Якщо бувають випадки, коли водії збираються і починають влаштовувати гонки, патрульна поліція завжди реагує. Завжди! Навіть є випадки, коли була перекрита траса Н20 [між Краматорськом і Слов'янськом] і ми блокували припинення правопорушення і ускладнення дорожньої ситуації", - додав командир батальйону.

Паркування на газонах

Паркування на газонах Краматорськ

Як бачать вирішення проблеми паркування та грязюки у дворах багатоповерхівок влада, поліція та громадськість

Так само і з газонами. Законодавство каже, що газон - це штучне утворення, засіяне травою чи певними рослинами. 

"Якщо міська рада визначить зони, яке засіє травою чи посадить там певні рослини, це буде вважатися газоном. Якщо водій там припаркується, відповідно до чинного законодавства, він буде притягнутий до відповідальності. Коли ж росте дикоросла трава - законодавчо це не є газоном", - сказав Олександр Малиш.

Командир патрульки додав, що поліція може діяти лише так, як передбачено законом.

"Через складнощі у законодавстві, не на всі проблеми людей ми можемо реагувати з точки зору закону, щоб не перевищувати свої повноваження. Тож ми намагаємося перенаправити у служби, які компетентні у вирішення питань", - додав він.

Не кажіть: "Вандали", кажіть: "Хулігани"

Олександр Малиш прокоментував ситуацію з "вандалізмом", коли невідомі нищать майно у скверах чи парках. Особливо страждає сквер "Лабіринт", де постійно ламають ліхтарі

"Ми не можемо на кожному сквері, на кожній вулиці виставити по одному-два поліцейських, тому що тоді б у нас був не батальйон патрульної поліції, а полк, дивізія чи навіть бригада поліцейських", - сказав командир патрульки.

Що стосується людей, які розмальовують фасади палаців культури чи будинків, Малиш просив би не називати їх "вандалами". Патрульний каже, що цей термін застосовується до людей, які зруйнували пам'ятники, могили і схожі об'єкти.  Розмалювання фасадів підпадає під хуліганство, тому таких людей потрібно називати хуліганами. Останній кричущий випадок стався із ПК НКМЗ.

"Побороти розмалювання фасадів може притягнення до адміністративної відповідальності, але для цього порушника потрібно виявити або ідентифікувати. І в цьому напрямку і ми, і місцева влада працюємо - ви всі знаєте про створення Ситуаційного центру, в який буде підключено всі камери міста. Якщо ми за допомогою цих камер будемо ідентифікувати або відслідковувати рух особи, затримувати, притягати до адміністративної відповідальності - буде результат", - каже Олександр Малиш.

Алкомаркети

Алкоголь

З моменту прийняття міськрадою відповідного рішення минуло два роки. "Kramatorsk Post" з'ясували, чи щось змінилося

Нове керівництво міста на апаратних нарадах постійно піднімає питання про боротьбу із продажем алкоголю вночі - у Краматорську діє відповідна заборона. Малиш каже: "Це не проблема, це вже війна". За його словами, є системні порушники, які продають спиртне попри попередження і штрафи.

"В основному це відбувається у центральній частині нашого міста", - сказав командир патрульної поліції на прохання Kramatorsk Post назвати найбільших порушників.

Керівник патрульної поліції зазначив, що коли правоохоронці складають протоколи за продаж алкоголю вночі, то штрафи потім сплачують продавці. На його думку, це не ефективно і відповідальність мають нести власники магазинів.

"Ми відправили [місцевій владі] інформацію про системних порушників. Є ліцензії на продаж алкогольних напоїв. Якщо за певним адресами системно порушують ці вимоги, я вважаю, що у компетенції місцевої влади вирішити питання про позбавлення ліцензії. Ми можемо складати адмінпротоколи щодня, але який з того результат? Штрафи будуть накладати на продавців. Я вважаю, що відповідальність повинні нести власники", - каже Олександр Малиш.

Дороги

З листопада 2019 року патрульні поліцейські почали використовувати прилади для вимірювання швидкості TruCam. Наразі вони є на бульварі Краматорському, вулицях Олекси Тихого, Танкістів та Двірцевій. За словами Малиша, вони дали результат.

"На ділянках доріг, де поліцейські працюють з приладом TruCam, за рік значно зменшилась кількість ДТП, тому що водії починають підсвідомо дотримуватись швидкісного режиму", - каже командир патрульних.  

У патрульній поліції надали Kramatorsk Post статистику по кількості ДТП за пів року до запровадження TruCam (з 1 травня до 1 листопада 2019 року) і через пів року після запровадження (з 1 листопада 2019 до 1 травня 2020 року). 

Так, за пів року до запровадження TruCam на вул. Танкістів сталися вісім ДТП, а за наступні пів року - всього три.

На бульварі Краматорському за шість місяців до TruCam сталися 17 аварій, за наступні шість місяців - 14. На Олекси Тихого за пів року до запровадження TruCam сталося 42 ДТП, за пів року після запровадження - 37. 

Лише на Двірцевій статистика йде врозріз із попередніми вулицями: 15 ДТП до запровадження TruCam і 18 після запровадження.

Що стосується стану доріг, то патрульні поліцейські щовесни та щоосені перевіряють їх у складі спеціальних комісій і за результатами перевірок виносять пропозиції місцевій владі, що можна покращити.

Час від часу з'являються петиції щодо встановлення "лежачих поліцейських" на тих чи інших дорогах у Краматорську. Олександр Малиш каже: їх не всюди можна встановлювати, тому що є певні державні норми. 

Наприклад, були розмови про "лежачих поліцейських" на бульварі Краматорському. За словами командира патрульки, там їх встановлювати не можна, бо це магістральна дорога, яка з'єднує два мікрорайони - "Лазурний" та "Даманський". 

"Була висунута ще минулого року пропозиція місцевій владі - встановлення припіднятих пішохідних переходів. Це досить результативні інструменти, вони є у Слов'янську, Бахмуті, Києві, Харкові. Коли водій на швидкості проїде такий припіднятий пішохідний перехід - він це запам'ятає надовго", - каже поліцейський.

Малиш: "Поліції почали більше довіряти"

Командир патрульної поліції Краматорська та Слов'янська стверджує: поліції почали більше довіряти. За його словами, про це свідчить збільшення кількості викликів до поліції, зокрема і щодо домашнього насильства.

"Якщо поліції довіряють - до поліції телефонують. Ми з кожним роком бачимо, що кількість викликів на "102" збільшується. Довіра населення збільшується. Так, є певні скарги на якість відпрацювання цих викликів - ми вирішуємо це і кожна скарга розглядається і дається дисциплінарна оцінка", - зазначає очільник патрульних.

За його словами, позитивним є те, що до поліції почали звертатися діти.

"Коли дитина бачить домашнє насильство або п'яних батьків, або коли їх ображають батьки, вона може зателефонувати до поліції. Діти вже не бояться телефонувати до поліції, спілкуватись з поліцейськими. Ми намагаємось робити так, щоб дитина сприймала нас як друзів, як людей у формі, які можуть допомогти", - каже він.

Птарульні рідко звільняються

Більшість патрульних поліцейських, які починали працювати у батальйоні патрульної поліції у Краматорську і Слов'янську з початку його створення у 2016 році, продовжують нести службу.

Олександр Малиш зазначив, що із 194 людей, які починали працювати у патрульці у 2016 році, на службі у батальйоні залишаються 138. Ще приблизно 20 патрульних не звільнилися, а перевелися в інші поліцейські підрозділи, у тому числі патрульної поліції в інших містах через зміну місця проживання, підвищення на посаді і так далі.

"Є плинність кадрів. Вона не виражається в тому, що люди звільняються, тому що не хочуть працювати у поліції, бо така тяжка служба або маленька зарплата. Люди знаходять себе десь в інших підрозділах, в основному з патрульної поліції переходять в інші підрозділи: карний розшук, слідчий відділ чи Головне управління Національної поліції", - сказав командир батальйону.

Станом на зараз чисельність особового складу патрульної поліції Краматорська та Слов'янська складає 312 осіб, включно з атестованими поліцейськими та цивільними працівниками.

Інші статті на цю тему

kradizhka-dverey-z-mobilnogo-ukrittya (4)

Але патрульні вчасно помітили пропажу і виявили можливих крадіїв

vbivstva-i-nelegalniy-alkogol

Всіх підозрюваних по цих справах правоохоронці виявили і затримали

nezakonni-tovari (1)
коментарі