Важливо :: Життя громади :: 06 жовтня 2022 19:18 , Олексій Ладика
kramatorsk-stare-misto

Краматорськ перед опалювальним сезоном: містяни чекають на тепло в батареях, хоч влада цього і не обіцяє

Розповідаємо, що зараз відбувається у місті і чому люди повертаються у Краматорськ попри обстріли і туманні перспективи щодо опалення

- Ви вже повернулися чи наїздами тут? - питає мене сусідка з верхнього поверху.

- Та якби знати, що буде опалення, я би вже й повернувся. А ви?

- Я більше не збираюся віддавати всі гроші світу за оренду квартири.

- А як ви будете зимувати, якщо опалення не буде?

- Та якось будемо…

"Та якось будемо" і "Ще не вирішили" - це головні думки, з якими я стикаюсь, коли питаю про майбутнє зимування у краматорців, які залишаються у місті або повертаються додому з евакуації. 

Інша сусідка з квартири вже на моєму поверсі каже, що живе в основному на винограднику: вони з чоловіком придбали буржуйку і дрова, тож до зими, вважають, готові.

Мешканка Краматорська Євгенія з чоловіком ще у квітні перебралися з багатоповерхівки у центрі міста до приватного будинку на Біленькому. Вона каже, що на зиму в них є радіатор і заготовлені дрова. Також подружжя планує купити буржуйку - Євгенія розраховує, що на це потрібно буде витратити 4 тис. грн.

test Краматорці, в яких є можливість, намагаються перебратися з міста в приватний сектор

Костянтин живе на Іванівці у своєму будинку, у нього є звичайна піч, він придбав для неї три кубометри дров по 2 тис. грн за "куб". Він каже, що цього має вистачити, якщо зима буде теплою. Але більше розраховує на газ.

"Коли температура на вулиці падає нижче 16 градусів, розмови про газ вже не гріють, - жартує він. - Доводиться розпалювати піч". 

Вчитель і волонтер Миколай живе у багатоповерхівці на "Даманському". На питання про перспективи зимувати у своїй квартирі відповідає так: "Сподіваюсь, буде опалення". 

Що робити, якщо тепла у батареях все ж не буде, він ще не вирішив: "Можливо, до батьків поїду. Вони ще у Кременчуці залишаються". 

Буржуйка

Через відсутність газопостачання у місті очікується найскладніша зима за останні десятиліття

Керівник ОСББ по Парковій Олександр Іванов теж ще не вирішив, що робити у разі відсутності опалення. "Але я мобільний. Для мене не є проблемою кудись перебратись", - каже він.

Що стосується його ОСББ, то будинок до зими готують: "Засувки перевірені. Система майже заповнена. Стандартна підготовка. Ще б десь дістати граншлак для посипки від ожеледиці…". 

А ось щодо опалення, то перспективи туманні.

"Чекаю на роз'яснення від влади. Або буде, або ні. Я на це вплинути не можу. На жаль, ситуація складна", - каже Іванов.

Влада не обіцяє опалення

Коли ми у червні розмовляли з міським головою Краматорська Олександром Гончаренком, який наразі є керівником міської військової адміністрації, то він казав, що через відсутність газопостачання годі говорити й про опалення.

Пізніше він написав у своєму Фейсбуці, що без опалення у багатоквартирних будинках взимку не буде води та не працюватиме каналізація - їх відключать, інакше замерзне система та будуть тисячі поривів. Із "благ цивілізації" у багатоповерхівках взимку залишиться тільки електрика, але критичний максимум, при якому витримають міські мережі - п'ять тисяч заселених квартир та 10 тисяч заселених будинків на селищах. 

А кількість мешканців Краматорська наразі зростає - люди поступово повертаються попри постійні обстріли міста і невизначеність з опалювальним сезоном. Коли ми спілкувалися з паном Гончаренком у травні, він казав, що у місті залишаються 45-50 тисяч людей з довоєнних 180 тисяч. У червні він називав число у 60 тисяч, у липні - 68 тисяч. 

Після того міська влада не називала кількість мешканців, що проживають зараз у Краматорську, але, за даними волонтерів "Все буде добре Україна", у серпні вони видали 75 тисяч продуктових наборів з розрахунку один пакунок на людину. Тобто, на початок вересня у місті мешкало не менше 75 тисяч людей. 

На початку вересня українські війська звільнили Ізюм, тож з'явилася перспектива відновлення газопостачання - "Донецькоблгаз" вже приймає заявки на підключення газу як від населення, так і від підприємств, бюджетних установ і організацій. 

Втім, коли буде газ - невідомо. У "Донецькоблгазі" кажуть, що після тривалої відсутності газу в трубах подати "блакитне паливо" одразу всім користувачам буде складно, тож цей процес триватиме поступово. Окрім того, газовики мають провести поквартирне обстеження у багатоповерхівках, але головне зараз питання - як це зробити в умовах, коли більшість мешканців таких будинків в евакуації.

Голова Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк, наприклад, каже, що на газ можна розраховувати не раніше середини листопада. 

Навіть у разі відновлення газопостачання, до нього у кращому випадку буде підключено лише приватний сектор і об'єкти критичної інфраструктури

Але навіть якщо відновиться газопостачання, це не означає, що буде централізоване опалення. Про це чесно попереджає голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

"Те, що визволення східної частини Харківщини дає надію на відновлення газопостачання, на жаль, суттєво на ситуацію не вплине. Адже ремонт магістрального газопроводу займе певний час. Крім того, гарантувати, що його робота буде сталою, вкрай важко, оскільки росіяни й зараз навмисне цілять в об'єкти життєзабезпечення області, і припускати, що вони не зроблять цього взимку, щоб використати холоди як додатковий важель для загарбання нашої території, було б вкрай легковажно.

Крім того, навіть у разі відновлення газопостачання, до нього у кращому випадку буде підключено лише приватний сектор і об'єкти критичної інфраструктури.

Тому продовжуємо працювати над альтернативними джерелами енергії для роботи котелень, адже чудово розуміємо, що активні бойові дії триватимуть, а отже ризики пошкодження газопроводів та електромереж нікуди не зникнуть", - написав він у Фейсбук після засідання Штабу з підготовки об’єктів ЖКГ та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду.

Тим часом, з 1 вересня працівники двох теплопостачальних організацій Краматорська перебувають у простої (третій, обласний теплопостачальник, у простої ще з весни) - про це Kramatorsk Post розповіли три працівники ТЕЦ. 

"Нам кажуть, що до весни не будемо пробувати [запускати опалення]. Людей немає, вугілля немає, до сезону не готувалися. Працівники ТЕЦ бозна-де. Та й дорого давати опалення - у багатоповерхівках до 10% населення залишилось", - каже один з наших співрозмовників.

"Не на камеру" керівник одного з управлінь краматорського виконкому каже, що "опалення не буде 99,99%".

"Є невеличка надія на газ для приватного сектору, але невідомо коли, та чи вдасться взагалі", - каже чиновник. 

Він пояснює це великими пошкодженнями магістрального газогону, підступи до якого ще й заміновані: "Ремонтні роботи тривають щодня, але постійно знаходять нові пориви, вже сьомий. Обійти магістраль не вдається, бо міни всюди, працюють через дрони".

"Всі надіються, що буде хоч трошки опалення"

Та попри все краматорці сподіваються на відновлення газу з опаленням і продовжують повертатися додому або планують це зробити. 

"На 90% опалення буде! Відновлюють газопостачання, у нашому мікрорайоні є маленька котельня, ми надіємось, що вона працюватиме і ми будемо зимувати у своїй квартирі", - впевнена Елла. 

У неї є квартира біля Критого ринку, де вона може жити, але зараз разом з мамою мешкає у літньому будинку у Сергіївці і час від часу навідується додому. Якщо ж опалення у місті все ж не буде, то вона поїде зимувати до Лозової на Харківщину.

"Я вчора була у Краматорську, там дуже багато людей. Я поспілкувалась із знайомими, всі надіються, що хоч трошки буде опалення - хоча б градусів 12-15. Народ сповзається, всі вертаються додому, магазини відчиняються, все відчиняється. Єдине, що роботи немає", - каже Елла.

test Магазини і кафе у Краматорську працюють, навіть відкриваються нові

Людей у місті зараз дійсно багато - якщо порівнювати з квітнем-травнем, та навіть і з липнем. На вулицю Олекси Тихого, на якій ще кілька місяців тому можна було проїхати від Нового Світу до "Амстора" і зустріти лише одну-дві машини і по якій вільно розгулювали фазани, поступово повертається трафік - він ще далекий від довоєнного, але тепер автівки там їздять постійно. Тому влітку відновили роботу світлофори.

Квітневе відео вулиці Тихого: жодних машин, одні фазани:

Поступово роботу відновлюють магазини, кафе, салони краси, навіть з'являються нові заклади - так, навпроти Критого ринку з'явилася піцерія, якої до війни не було. Якщо ще два місяці тому у Краматорську працювали дві заправки, то зараз шість, якщо були два робочих відділення "Нової пошти", то зараз чотири. 

Хоч Краматорськ і зазнає постійних ракетних атак з боку росіян, місто поступово повертається до повноцінного життя.

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

opalennya-otoplenie-batarei

Очільник міста підписав відповідне розпорядження

snigopad-kramatorsk (13)

Один з теплопостачальників вже вимкнув опалення, люди мерзнуть

IMG_2302

Точну дату запуску влада не називає з безпекових причин

коментарі