Важливо :: Життя громади :: 26 липня 2022 20:07 , Олексій Ладика
obstril-19-lipnya-14

Краматорськ після 150 днів війни: кількість і нищівність обстрілів збільшується, але люди евакуюються неохоче

Міська влада попереджає, що до воєнних загроз додається і можливий зрив опалювального сезону

Я заздалегідь забронював місце в автобусі, який їхав з Польщі до Краматорська через Дніпро - вартість проїзду 300 гривень. Але мій поїзд прибув вранці, а автобус мав приїхати о 14-й чи 15-й. Вирішив сходити на автовокзал про всяк випадок - виявилося, що автобуси на Краматорськ ходять регулярно і вже о 9-й ранку буде рейс "Дніпро - Слов'янськ". Але за 600 гривень. Я п'ять хвилин думав, що зекономити - час чи гроші, і вирішив обрати перше.

Автобус заповнений трохи більше, ніж наполовину. Частина пасажирів виходить вже у Павлограді. Контролерка у салатовому сигнальному жилеті питає у водія, чому так мало людей.

- Автобуси [на Донеччину] ходять щогодини: Покровськ, Добропілля, Краматорськ, - виправдовується він.

По дорозі пасажири виходять то у Покровську, то у Добропіллі, то у селах. До Краматорська доїжджають лише чотири пасажири, один з них - військовий.

Люди евакуюються неохоче

Двоє таксистів гучно лаються і сперечаються з приводу свого корпоративного мобільного додатку. Поруч біля трьох десятків людей чекають на евакуаційний автобус, організований міською радою - це перший такий автобус після перерви у кілька місяців, адже попиту на евакуацію у краматорців не було, каже один з чиновників міськради.

Серед охочих евакуюватися - два підлітка, молода жінка, але в основному люди пенсійного і передпенсійного віку. 

Я втратив око, коли евакуйовував людей з Лисичанська

До цієї групи людей під'їжджає таксі, з нього виходить жінка з донькою і великими чемоданами. Вони також евакуюються, але не з тими, хто їхатиме в автобусі - кілька секунд жінка когось виглядає, телефонує, а потім помічає мікроавтобус у двадцяти метрах від галасливих таксистів і йде туди. Там жінку зустрічає високий чоловік з пов'язкою на оці, як у пірата - він допомагає скласти чемодани у мікроавтобус, саджає пасажирів, а потім прямує до основної групи охочих евакуюватися.

- Еуакуация! Єсть одно мєстоу! В Днєпр. Кто хочєт? - звертається до них чоловік російською мовою із сильним акцентом, але охочих їхати з ним не знаходиться.

- Я втратив око, коли евакуйовував людей з Лисичанська, - каже чоловік журналісту Kramatorsk Post і додає, що сам він з Великої Британії. Ми обмінюємось номерами, щоб потім зробити інтерв'ю, і волонтер поспіхом йде до свого мікроавтобусу, щоб їхати з евакуйованими людьми до Дніпра.

За десять хвилин до місця збору приїжджає комунальний автобус, люди беруть свої речі, займають місця, водій звіряє імена і прізвища пасажирів з тими, хто записувалися на евакуацію. Виявилося, що майже половина людей з натовпу лише проводжали своїх родичів чи друзів. З 24 людей, які записувалися на евакуацію, з'явилися лише 14.

test

test У Краматорську відновилася централізована евакуація. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Начальник Управління інформаційної політики Ігор Єськов каже, що люди евакуюються неохоче: сплеск бажаючих відбувається наступного дня після чергового обстрілу - одразу збирається понад 20 людей на автобус.

"Коли день чи ніч пройшли тихо, без обстрілів - активність менша. На сьогодні записались 4 людини, тому рейс було вирішено перенести на декілька днів, щоб набрати автобус (люди не заперечували)", - каже Єськов.

Він наголошує, що це не евакуація "в нікуди", вона відбувається в три етапи: міська рада формує рейси та безкоштовно везе людей до Покровська, далі "Укрзалізниця" везе безкоштовно до Львова, на шляху прямування є зупинки в обласних центрах. В цих містах Донецька обласна військова адміністрація підготувала безкоштовні місця проживання - на сьогодні це 395 тисяч місць, каже чиновник.

Більше про можливості евакуації з Краматорська ви можете дізнатися на нашому Інформаційному хабі "Допомога"

"Ніхто не примушує виїжджати, наша мета - допомогти з цим, щоб не залишити на самоті людей з цим важким питанням. Бо всі розуміють, що попереду найважча зима за останні десятиріччя. вона буде важчою, ніж життя в евакуації", - зазначає Ігор Єськов.

"Пекельний" липень: росіяни майже щодня обстрілюють Краматорськ 

Якщо травень і червень у Краматорську були відносно спокійними (окрім обстрілів житлового масиву по Остапа Вишні і Двірцевої, Малотаранівки, району "Чечні", одного з цехів НКМЗ, де загинуло сім осіб), то з початку липня росіяни наче сказилися і почали обстрілювати місто майже щодня. До крилатих і авіаційних ракет, якими окупанти гатили по Краматорську раніше, додалися обстріли з реактивних систем залпового вогню "Смерч" і "Торнадо-С".

"Пекельний" липень розпочався вже у перші вихідні місяця, коли росіяни знищили готельний комплекс, розбили дорогу, поцілили у школу та територію дитсадка й поліклініки, пошкодили приватні та багатоквартирні будинки. Але тоді минуло без жертв - лише одна жінка отримала поранення.

7 липня росіяни обстріляли з "Іскандеру-М" територію житлового масиву за готелем "Індустрія" у центрі Краматорська - загинув чоловік, який у той час сидів у дворі, ще шість людей отримали поранення. У готелі та багатоповерхівках навколо повилітали вікна і двері - загалом пошкоджено 15 будинків.

Зараз двір за "Індустрією" вилядає моторошно і жодне фото чи відео не передасть цієї атмосфери: будинки з порожніми зіницями вікон (лише деякі забиті OSB-плитами), згорілі автівки і обвуглені дерева без листя, вигоріла трава, і головне - ні душі. 

@kramatorsk_post Більше інформації в Інстаграмі #краматорск #донетчина #донеччина #донецькаобласть #краматорськ #війна2022 #війнавукраїні #война2022 ♬ Ambient in a magnificent scene(830206) - Marmot

Після того росіяни почали щоночі обстрілювати промислову зону Краматорська, а ввечері 15 липня запустили з "Торнадо-С" ракету просто по площі Миру. На щастя, без жертв - можливо, тому що на вулицях Краматорська, у тому числі на центральному майдані, зараз рідко зустрінеш людей.

Тепер посеред площі вирва, а навколишні будинки і палац культури НКМЗ залишились без вікон. 

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

Саме після цього обстрілу евакуювалася Юлія Поплавська - героїня квітневого матеріалу Kramatorsk Post про краматорців, що вирішили залишитися у місті попри воєнні загрози. За словами жінки, яка з трьома дітьми жила поруч з площею, евакуюватися змусила реакція її півторарічної доньки на обстріл.

"Коли жахнуло по площі, у Анічки почалися нервові тики. Також дуже хвилює опалювальний сезон, як будемо зимувати. Дуже важко було знайти перевізника і житло з такою кількістю тварин і інвалідом-візочником - але мені пощастило! Поїхати і кинути все своє майно вкрай важко! Це як вирвати шматок тіла. Але це необхідно", - визнає Юлія.

Обстріли Краматорська продовжуються. 19 липня був вибух російської авіаційної ракети посеред багатоповерхівок на Двірцевій (1 людина загинула, 10 поранені), в ніч проти 21 липня росіяни знищили 23-у школу і навколишні будинки (троє людей загинули), вночі 25 липня хвіст від ракети впав просто у приватний будинок в одному з краматорських селищ, пробивши дах і підлогу (без жертв). Також продовжуються щоденні обстріли заводів.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

 

Зима буде важкою

Майбутній опалювальний сезон у Краматорську, та і на всій вільній території Донеччини, дійсно під загрозою зриву - про це чесно попереджає і міська, і обласна влада. В першу чергу через відсутність газу, якого немає вже два місяці і невідомо, коли з'явиться, тому що бойові дії у регіоні тривають.

"Якщо газу немає, то немає опалення в місті. Навіть на вугіллі без газу не вийде працювати. Не запустяться котельні, неможливо підсвітити смолоскип", - зазначає керівник Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко.

Він додає, що без опалення у багатоквартирних будинках взимку не буде води та не працюватиме каналізація - до настання холодів вода та каналізаційна система будуть відключені на вході до будинку, інакше замерзне система та будуть тисячі поривів. Залишається тільки електрика, але критичний максимум, при якому витримають міські мережі - п'ять тисяч заселених квартир та 10 тисяч заселених будинків на селищах.

68 тисяч людей - це дуже багато для таких умов, які будуть взимку

За підрахунками міської влади, всередині липня у Краматорську було заселено приблизно 20 тисяч квартир і стільки ж приватних будинків на селищах. Населення міста зараз оцінюється у 68 тисяч людей.

"Це дуже багато для таких умов, які будуть взимку", - каже Гончаренко. 

Тих краматорців, які все ж вирішать не виїжджати з міста попри майбутні побутові складнощі, керівник військової адміністрації закликає підготуватися заздалегідь. Тим, хто мешкає у багатоповерхівках, пропонується жити в одній кімнаті і опалювати її електрообігрівачем. Також Олександр Гончаренко радить кооперуватися з друзями, колегами чи сусідами і жити разом.

Води не буде, але міська влада працює над облаштуванням 200 гусаків у дворах. Ліфти не працюють, тож треба подбати про те, у що набирати воду і хто буде допомагати її принести. Також не працюватиме каналізація - для цього міська влада планує вирити ями у дворах. 

Якщо перспектива життя у квартирах взимку без опалення не тішить, то вже зараз варто пошукати, хто готовий вас прийняти у приватному будинку у селищі, зазначає голова військової адміністрації. 

Мешканців селищ міська влада закликає утеплювати труби водопостачання на вході у будинок, робити запаси дров, запастися твердопаливними котлами, вугіллям, пелетами, а також кооперуватися із сусідами і жити разом в одному будинку у тій кімнаті, де є тепло і вода.

"Кожен вирішує сам – виїжджати до інших регіонів чи ні. Якщо залишаєтеся з різних причин у місті – тверезо усвідомлюйте, в яких умовах ми з вами перебуватимемо цієї зими", - попереджає Олександр Гончаренко.

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

boevaya-mashina-kozak-2

Половина коштів пішла на запити військових, половина - на облаштування укриттів

Donobl

В регіоні залишається близько пів мільйона населення

dtek-elektroenergiya

В ніч проти 22 березня російські війська масовано обстріляли енергетичну інфраструктуру України. Це призвело до руйнувань обʼєктів енергетики і відключень світла.

коментарі