
Краматорськ придбає 27 нових автобусів: які критерії висувають до транспорту
Депутати Краматорської міської ради дозволили комунальному підприємству "Міст" укласти договір лізингу на купівлю 27 нових автобусів "Еталон" чи їх аналогів.
Згідно з їхнього рішення, термін лізингу має складати не менше 60 місяців, а загальна вартість закупівлі має бути не більше 83 млн грн. Авансовий платіж має складати не більше 10%, відсоткова ставка - не більше 10% річних.
Міський голова Олександр Гончаренко на вчорашній сесії розповів, що один із приватних перевізників - "ЮМВОСА" - начебто відмовляється поновлювати парк транспорту і брати участь у безкоштовному перевезенні школярів ("ЮМВОСА" запевняє, що не відмовляється - про це трохи нижче).
"Нам потрібен комунальний транспорт, який ми будемо залучати [замість приватного]... Без нових автівок ми не зможемо задовольнити [транспортні] потреби наших мешканців", - сказав мер.
Гончаренко під час сесії сказав, що приблизна вартість одного автобусу становить 2,2 млн грн, тож 27 автобусів коштуватимуть близько 59 млн грн. Він також сказав, що планується, що відсоткова ставка "автобусного кредиту" становитиме 9,2% річних.
До 1 жовтня буде оголошено конкурс на міські транспортні маршрути на 2022 рік і там будуть враховані побажання щодо покращення транспортної логістики у місті, зазначив мер.
На питання Kramatorsk Post, чи буде брати участь "ЮМВОСА" у конкурсі, Гончаренко відповів, що міська влада не має права не допустити цю компанію до участі. "Але я дуже сумніваюся, що вони щось виграють без нового транспорту", - сказав він.
Чому КП "Міст", а не КТТУ
У багатьох наших читачів виникало питання, чому право на укладання договору лізингу отримало КП "Міст", а не Краматорське трамвайно-тролейбусне управління (КТТУ), яке займається перевезенням пасажирів.
Заступник міського голови Краматорська Андрій Безсонний розповідав Kramatorsk Post, що таким чином керівництво міста хоче захистити себе від можливих претензій антимонопольного комітету (АМКУ). Простіше кажучи, щоб купівля автобусів безпосередньо через ТТУ не була визнана АМКУ як підігравання потенційному учаснику майбутнього конкурсу на перевезення пасажирів, як це трапилося нещодавно у Маріуполі.
Чому "Еталон"?
У документі, який ухвалили депутати, йдеться, що предмет лізингу – 27 міських автобусів моделі Еталон А08128 "ТРОЯНДА" (або еквівалент не гірше ніж зазначена модель). Читачі Post питали - хіба не має бути проведений тендер, який і має визначити, автобуси якої моделі має придбати місто? Це питання ми переадресували міському голові.
"Щодо "Еталону": ми оголосили конкурс на лізингові послуги, от і подивимось, яка фінансова установа/банк та з яким транспортом виграє. Мені особисто "Еталон" до вподоби", - відповів Гончаренко.
У рішенні депутатів йдеться про критерії, яким має відповідати новий транспорт. Так, пасажиромісткість автобусу має бути не менше 24 місць для сидіння (68 - загальна), габаритні розміри - 9440 мм (довжина), 2345 мм (ширина), 2900 мм (висота). База автобуса - 4900 мм.
Встановлюються критерії до двигуна - він має бути моделі дизельний Ashok Leyland H6E5SD123 EURO V з робочим об'ємом 5760 см3 і номінальною потужністю 123/2400 кВт/хв-1.
Автобус повинен мати двоє службових подвійних дверей з пневматичним приводом. Задні двері повинні мати низький вхід та обладнані апарелю. В автобуса має бути три зовнішніх та одне внутрішнє електронне інформаційне табло, зовнішнє та внутрішнє звукове оповіщення.
Якщо ми порівняємо ці характеристики із автобусом моделі Еталон А08128 "ТРОЯНДА", то побачимо, що вони повністю співпадають.
Автобуси "Еталон" виготовляє однойменна корпорація, до складу якої входять два автозаводи у Борисполі та Чернігові, а також ще близько 20 підприємств. Власниками заводів та компаній, які відповідають за виробництво автобусів, значаться швейцарець Петер Швотцер та/або його компанія "Бодмін-Україна".
"ЮМВОСА": нові "Богдани" вийдуть на маршрути у серпні
Компанія "ЮМВОСА" запевняє, що не відмовляється від оновлення автопарку. Головна бухгалтерка підприємства Світлана Зінов'єва розповіла Kramatorsk Post, що один з трьох придбаних минулого року нових "Богданів" вже вийшов на маршрут, два інші запрацюють у серпні. За її словами, ці автобуси застрахували, їх оснастили GPS-трекерами, зараз вони проходять техобстеження та інші приготування. Нові "Богдани" будуть працювати на маршрутах 2, 10 і 14.
"Цього року ми дійсно поповнювати парк не плануємо, тому що минулого року ми купили три нових автобуси і зараз за них сплачуємо кредит. Ми плануємо сплатити його до кінця цього року-початку наступного. Ми вже ведемо перемовини з банками щодо купівлі п'яти нових машин наступного року. Хотіли купити такі самі "Богдани", але розглядаємо й інші пропозиції", - розповіла представниця "ЮМВОСА".

Щодо питання безкоштовного проїзду школярів у транспорті, то, за словами Світлани Зінов'євої, "ЮМВОСА" не відмовляла міській владі у цьому. У листі, яке підприємство надіслало керівництву міста у липні, йдеться, що "при сприятливих умовах для бізнесу питання проїзду школярів буде розглянуте".
"Зараз ми ведемо перемовини з відділом транспорту, ми практично досягли консенсусу", - сказала головна бухгалтерка "ЮМВОСА", додавши, що підприємство у питанні перевезення школярів буде діяти так само, як і інші перевізники.
Міська влада хоче змінити транспортні пропорції
На початку червня у Краматорську подожчав тариф на проїзд у громадському транспорті. Проїзд у тролейбусі підвищився з 5 до 8 грн, в автобусі та маршрутці - з 7 до 10 грн. Під час громадського обговорення цього питання приватні перевізники обіцяли, в разі підвищення тарифу до 10 грн, поступово оновити рухомий склад, а також дооснастити існуючі машини GPS-трекерами.
В інтерв'ю Kramatorsk Post в кінці березня міський голова Олександр Гончаренко назвав питання реорганізації транспортних перевезень в місті одним з найскладніших і не до кінця зрозумілих на той момент.
"Хотілося б прибрати приватних перевізників з центру міста. Але цього не можна швидко зробити, поки ми не зрозуміємо економічний ефект від всіх змін і як краще оптимізувати схему перевезень", - казав мер.
Також за його словами, в місті зараз працюють близько 150 одиниць пасажирського транспорту: 50 - це комунальна техніка: 19 автобусів і близько 30 тролейбусів; і по 50 одиниць техніки у приватних перевізників - у "ЮМВОСА" і АТП - 11410. Після купівлі нових комунальних автобусів ці пропорції можуть суттєво змінитися.