Важливо :: Життя громади :: 25 липня 2023 12:30 , Краматорск Пост
Kramdecoloncover

Краматорськ серед лідерів з деколонізації в Україні: у трійці найкращих також Київ та Вінниця

Очищення міста від імперського впливу триває

Київ, Краматорськ і Вінниця стали лідерами з перейменування топонімів, що пов’язані з пропагандою російської імперської політики. Кожне з цих міст протягом двох років перейменувало понад 200 об’єктів. Про це пише hromadske з посиланням на дослідження у межах програми «Прозорі міста» від організації Transparency International Ukraine.

За інформацією організації за перші шість місяців 2023 року 22 міські ради перейменували 959 топонімів.

Краматорськ відзначився тим, що там "відбулося найбільше одномоментне перейменування топонімів — змінили назви 277 вулиць та 1 парк", - так пише hromadske. Насправді ж у місті перейменували 307 вулиць та провулків. І це було продовження процесу, що почався ще у 2016 році, коли були перейменовані кілька вулиць, а площа Леніна стала площею Миру.

Деякі вулиці у Краматорську назвали на честь іноземців, зокрема тих, що підтримували Україну, наприклад, Вахтанга Кікабідзе. 

Кілька вулиць у центральній частині міста теж отримали нові назви, як-от вул. Уральська, яка тепер названа на честь Степана Чубенка

Інші вулиці у різних частинах міста тепер мають назви, які присвячені краматорцям або тим, хто з містом пов'язаний. А це означає, що принаймні деякі імена містянам будуть добре знайомі. 

Але у Краматорську пішли далі та в рамках деколонізації відмовилися від імен у назвах бібліотек. Тепер жодних згадувань Пушкіна або Горького в назвах будь-чого в нашому місті не залишилося. 

Демонтаж погруддя Пушкіну (фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post)

Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики. Серед них і погруддя Пушкіну, яке у Краматорську демонтували напередодні нового 2023 року. 

Водночас Літак, навколо збереження якого у Краматорську, відбувалося певна дискусія у соцмережах, міська влада перефарбувала. При цьому думки містян та спеціалістів з декомунізації та деколонізації розділилися. Хтось вважає, що цього достатньо, а хтось виступає за демонтаж.

Додамо також, що у березні Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє давати географічним об’єктам назви, що пов’язані з росією.

На думку депутатів, цей закон дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також встановить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.

Фото обкладинки - Максим Ходушко/Kramatorsk Post

Інші статті на цю тему

Kramatorskstreetspart6cover

Продовжуємо розповідь, які вулиці з'явилися у Краматорську

Streets62cover

Продовжуємо розповідь про деколонізовані назви вулиць у Краматорську

Decolonizationcover

У Костянтинівці розпочали процес деколонізації міських топонімів