
Краматорськ збирає найбільше податків з туристів у Донецькій області. Ми що, курорт?
Краматорськ є лідером у Донецькій області за надходженнями від туристичного збору.
За інформацією податкової, за перше півріччя цього року туристи на Донеччині сплатили до місцевих бюджетів 1,2 млн грн, що на 313,9 тис. грн більше ніж торік. Половина цих грошей припадає на Краматорськ.
"Найбільші суми туристичного збору надійшли від гостей, які вподобали чарівні краєвиди околиць Краматорська – 617,5 тис. грн, та чисте повітря лісів Святогір’я – 322,9 тис. гривень", - так поетично податкова розповідає про розподіл надходжень за туристичним напрямком.
Виходить, що на інші міста, селища та села Донеччини припадає трохи менше 260 тис. грн. Сюди входять Маріуполь, а також курортні Ялта, Юр'ївка, Мелекине, Білосарайська Коса та Урзуф.
Що таке туристичний збір і хто його платить

Ветряки, самый чистый пруд, забытый поселок: что интересного посмотреть в Краматорске
Kramatorsk Post запускает серию публикаций о локальном туризме
Туристичний збір - це місцевий податок. Його ставку встановлює місцева влада і кошти від нього йдуть до місцевого бюджету. Туристи сплачують збір готелям та хостелам (так званим податковим агентам) авансом перед їхнім заселенням, а вже готелі і хостели перераховують їх податковій. Ось перелік податкових агентів у Краматорську.
Туристичний податок не платять ті, хто прибув у відрядження, ті, хто приїхав за путівками на лікування чи оздоровлення до санаторіїв, діти, люди з інвалідністю, ветерани війни, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
До 2019 року ставка туристичного збору становила орієнтовно 0,5-1% вартості всього періоду проживання туриста. Але з 1 січня 2019 року змінилися правила розрахунку збору: місцеві ради отримали право встановлювати ставку туристичного податку у розмірі до 0,5% для українських туристів і до 5% - для іноземних (для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення). При цьому ставка залежить від розміру мінімальної заробітної плати в Україні.
У Краматорську діє ставка у 0,3% для українських туристів і 3% - для іноземних.
Якщо врахувати, що мінімальна заробітна плата в Україні зараз становить 6 тис. грн, то вітчизняний мандрівник у Краматорську платить 18 грн, а іноземний - 180 грн на добу.
Як наслідок - після 2019 року надходження від туристичного збору до бюджету Краматорська значно зросли. Якщо 2018 року бюджет отримав 96 тис. грн надходжень від цього податку, то вже наступного - майже 394 тис. грн, а 2020-го - понад 818 тис. грн.
Але все одного туристичний збір "не робить погоди" для бюджету Краматорська - він складає менше відсотка у загальній структурі надходжень від місцевих податків.
Чому Краматорськ збирає туристичного податку більше за всіх
У фінансовому управлінні Краматорської міської ради журналісту Kramatorsk Post розповіли, що не знають, які ставки туристичного збору діють в інших містах Донеччини, тому не можуть сказати, чому там збирають менші суми, ніж Краматорськ.
У фінуправлінні великі надходження туристичного збору пояснюють тим, що Краматорськ наразі є адміністративним центром Донецької області, тому більше людей сюди приїжджають. Також у місті розташовуються штаб-квартири кількох міжнародних організацій - наприклад, лише у лютому від працівників однієї з них надійшло 200 тис. грн туристичного збору. Окрім того, до Краматорська з виступами приїжджають артисти з найближчого зарубіжжя.
Якщо казати про Донеччину, то максимальні ставки туристичного збору діють у Дружківці та Костянтинівці. У Маріуполі і для українських, і для іноземних туристів діє ставка в 0,1%. У приморських курортних селищах ставки також менші, ніж у Краматорську. У Святогірську для іноземних туристів ставка збору становить 4%, для вітчизняних - максимальні 0,5%.
Віце-президент Української асоціації туристичних агенцій Максим Дереза не пов'язує збільшення надходжень від туристичного збору у Краматорську із власне туризмом. На його думку, в Україні взагалі відсутній ринок внутрішнього туризму як такий.
"Однозначно Краматорськ - не туристичне місце і люди сюди не для цього приїжджають", - каже він.
На думку Максима Дерези, збільшення туристичного збору у Краматорську пов'язане зі збільшенням кількості людей, які приїжджають до міста, яке тепер має статус адміністративного центру області. Він звернув увагу на те, що це наочно видно і по ринку нерухомості - вартість оренди житла у Краматорську зараз наближається до київського рівня.
"Це [збільшення надходжень від туристичного збору], мабуть, в цілому пов'язано зі статусом Краматорська - частково як регіонального центру, частково як міста, розташованого поруч із зоною АТО і де дислокуються військові", - сказав віце-президент Української асоціації туристичних агенцій.
Дереза прогнозує, що зі зміною статусу Краматорська надходження від туристичного збору зменшаться.
Інші статті на цю тему

Крім риболовлі, обіцяють смачну юшку, командні лазерні бої, живу музику та море розваг

На перший погляд, Краматорськ — не очевидна локація для мандрівок, адже місто асоціюється в українців передусім з заводами.