Важливо :: Життя громади :: 23 травня 2022 13:40 , Краматорск Пост
hirurgiya

Краматорський хірургічний центр рятує життя мешканців регіону

Поки кривава війна точиться у Донецькій області, хірургічний центр першої міської лікарні у Краматорську бере на себе тягар піклування цивільним населенням великого регіону.

Купка лікарів та медичних сестер, які залишилися, оперують хворих та поранених перед тим, як їх можна буде транспортувати далі на захід у інші лікарні, найближча з яких у Дніпрі, місті за 250 кілометрів від Краматорська, - розповідає видання The Kyiv Independent.

«Нам привозять пацієнтів, які потребують допомоги, не лише з Краматорська, але й з найближчих міст», – каже Віктор Криклій, завідувач хірургії. «У багатьох містах не залишилося хірургічної допомоги. Усі працівники виїхали, тож людям немає де ту допомогу отримати і вони приїжджають до нас».

Серед таких людей Олександр, який як раз стояв у коридорі лікарні, чекаючи на одужання дружини. Жінку привезли з міста Бахмут на лінії фронту, де її шлунково-кишковий тракт дійшов до такого стану, що врешті знадобилося хірургічне втручання. 

Дуже погано вона почала почуватися ще увечері, але швидка змогла приїхати за нею лише вранці, а отже подружжя пережило страшну ніч. 

«Вона сказала мені: «Може, мені краще померти, щоб не бути нікому тягарем», – каже Олександр, який відмовився назвати своє прізвище, як часто роблять люди у прифронтових регіонах, побоюючись за свою безпеку. «Я сказав їй: «Не кажи дурниць»». 

Як каже Віктор Криклій, обсяг травм через війну, з якими стикається лікарня, безсумнівно виріс за останні кілька тижнів.

«Як правило, ми відправляємо їх далі на захід, після хірургічного втручання», – каже Володимир Кочергін, один з трьох лікарів на зміні у (хірургічному) центрі. «А тоді вже визначається, чи відправляють їх у Дніпро, чи ще кудись у регіоні». 

За словами Ігоря Єськова, прес-секретаря краматорського міського голови Олександра Гончаренка, близько 60 % лікарів міста залишаються активними. Проте нестача медичного персоналу – це серйозний  виклик для Краматорська, населення якого до війни складало 157 тисяч мешканців. 

Катерина Онищенко, керівник асоціації благодійних організацій, які займаються забезпеченням гуманітарною допомогою, каже, що значну частину медичних ресурсів міста переведено на захід (від міста) або до складу військових госпіталів. Краматорський військовий госпіталь не надавав ЗМІ (the Kyiv Independent) доступу.

Вона також каже, що люди, які залишилися у Краматорську, переважно літні, тож змушені стикатися із нестачею медикаментів, а надто від тиску або для регуляції інсуліну. 

Потужності міської цивільної хірургії сконцентровано у першій міській лікарні, – за словами Андрія Петриченка, керівника Краматорського міського відділу охорони здоров’я. 

У звичайний день у хірургічному центрі перебуває одночасно 25 пацієнтів. Проте подекуди їхня кількість стрімко зростає, коли атака зачіпає багато людей одразу, як-от ракетний удар по Краматорському залізничному вокзалу 8-го квітня, що вбив 59 людей. Чорний шрам позначає тепер тротуар, куди удар прийшовся, як нагадування про десятки тіл, що лежали розкидані по ньому. 

«Коли ракета вибухнула на вокзалі, до нас надійшло 56 людей протягом трьох годин», - каже Віктор Криклій. «Було неймовірно складно, ми б не впоралися, якби нам не допомогли колеги». 

До цього числа не включені численні легко поранені, які не потребували госпіталізації. 

Хірурги зі Слов’янська та Дружківки приїхали допомогти нам з цією кількістю поранених, а разом з ними також хірурги з міського військового госпіталю. 

«Важко. Важко бачити дитину з відірваною рукою», –  каже Володимир Кочергін, згадуючи той день. 

«Були вбиті діти та діти, які залишаться каліками на все їхнє життя», – додає він. «Діти від шести до восьми років. Важко».

Хірургічний центр забезпечений усім потрібним на 90 %, за словами Віктора Криклія, завдяки міському відділу охорони здоров’я, а також величезній допомозі від волонтерського руху. Центр щоденно контактує з волонтерами, які опікуються його потребами та доставляють потрібне.

«Але є речі, які лікарня все ж потребує, наприклад, сандостатин та глутаргін» – каже Віктор Криклій.  Їх застосовують для лікування складного панкреатиту або ушкоджень підшлункової залози, а їхня відсутність, за словами лікаря, «різко погіршує прогноз».

Лікарні також потребні кропоспинні препарати, наприклад, гемостатичні губки. Вони суттєво підвищують рівень виживання людей з пораненнями нирок та печінки, каже доктор Криклій. 

А поки жорстокий та затяжний наступ росії на Донецьку область спричиняє рани та біль усе більшій кількості людей, важка ноша лікарні може лише ставати ще важчою. На сьогодні у Донецькій області вбито 397 та поранено 1109 цивільних, і це без урахування таких гарячих точок як Маріуполь або Волноваха, де за оцінками вбито десятки тисяч людей. 

Але персонал Краматорської лікарні каже, що у них немає часу міркувати над цим:

«У нас усе добре», каже Віктор Криклій. «Немає часу приділяти увагу тому, як ми почуваємося, у нас купа інших проблем». 

Стаття Ігоря Коссова в The Kyiv Independent. Переклад з англійської – Максим Ходушко. Оригінал статті  - https://kyivindependent.com/national/kramatorsk-surgery-center-saves-regions-lives/

Інші статті на цю тему

Yakovenkocover

Озноб, біль в животі, нудота, блювота, головний біль, розбитість, слабкість - це перші симптоми кишкових інфекцій

centr-rivni1

Психологічну, гінекологічну та соціальну допомогу можуть отримати вагітні жінки, постраждалі від домашнього насильства, а також працівниці секс-індустрії

krov-donory

Наразі там чекають на всіх охочих з будь-якою групою крові

коментарі