Важливо :: Життя громади :: 15 жовтня 2020 11:39 , Олена Круглова
переливание крови (2)

"Кривава справа": медреформа і донорство у Краматорську

Як вплине реформа на станції переливання крові, і як вони тепер працюватимуть

На початку 2019 року Уряд України схвалив Стратегію розвитку національної системи крові. Завдяки її втіленню будуть впроваджені європейські стандарти і практики діяльності системи крові.

Нова стратегія передбачає вивільнення відділень трансфузіології від функцій заготівлі крові та вироблення її компонентів. За відділеннями залишаться тільки функції зберігання та переливання крові. А взяття, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові будуть здійснюватимуть регіональні центри крові.

Структура національної системи крові в результаті реформування

Процес реформування системи крові в Україні повинен завершитися до 2022 року.

Kramatorsk Post з'ясував, які зміни відбулися та як працює система крові на регіональному рівні через рік після прийняття Стратегії на прикладі Краматорська.

Складні нововведення чи звична структура - що зручніше для Краматорська?

Переливання крові потрібно не тільки в невідкладних ситуаціях. Отримані в результаті переробки донорської крові компоненти використовують для конкретних потреб під час надання медичної допомоги, в тому числі для лікування хронічних захворювань.

Тому в Україні, як і в кожній країні світу, формуються запаси донорської крові. Але через певні вади існуючої системи працює вона недосконало. Пов'язано це з застарілістю законодавчої і технічної бази.

КНП «Станція переливання крові м.Краматорськ» прирівняна до центру переливання крові обласного значення та обслуговує північну частину Донецької області. Центр має договірні відносини з лікарнями, де функціонують відділення переливання крові: у Бахмуті, Добропіллі, Дружківці, Костянтинівці, Лимані, Мирнограді, Слов’янську, Торецьку, Покровську, Селидовому. Заготівля крові відбувається стаціонарно у Краматорську і на виїзді у перерахованих містах. У міських відділення трансфузіології продовжують заготовляти кров на власні потреби.

Донорська зала КНП «Станція переливання крові м.Краматорськ»

 

За Стратегією розвитку національної системи крові, відділення переливання крові при міських лікарнях мають реорганізувати у банки крові, тобто вилучити з їх функціоналу процедури забору, переробки та тестування, залишити тільки функцію зберігання та переливання.

Це призведе, по-перше, до скорочення  штату до однієї одиниці. По-друге, на центри переливання крові, одним з яких має стати краматорська станція, зросте навантаження через перенаправлені  з інших міст об’єми планів заготівлі. В існуючих технічних умовах поки це зробити важко, оскільки переробляють кров тут досі на старому обладнанні.

Існують також й виключно місцеві нюанси, які можуть викликати незручності при виключенні процедури заготівлі крові в результаті реорганізації установ.

Директор краматорської станції переливання крові Володимир Бєлянін наводить приклад:

"Торецьк заготовляє для свого міста 700 літрів крові на рік. Плюс ще беруть у нас. Місто знаходиться в зоні розмежування, там буває багато поранених і потреба в крові та її компонентах значно вища за інші міста. Важливо, що це відділення зараз ще має можливість самостійної заготівлі крові для власних потреб, бо це зручніше ніж транспортування її з інших міст області у разі необхідності. Тому я бажав би все ж таки утримати та відстояти функцію заготівлі крові за відділеннями хоча б у Торецьку, Бахмуті і Покровську".

Контроль та облік – головні принципи побудови «кривавої» статистики Краматорська

Наразі на станції переливання Краматорська впроваджена і ведеться система електронного обліку наявності крові та її компонентів, до якої щоденно вносяться актуальні дані кількості крові та плазми по всіх відділеннях переливання крові області.

На основі цих даних формуються плани заготівлі на рік, а також здійснюється контроль запасів.

Протягом року відділення трансфузіології з інших міст при нестачі власних запасів звертаються за необхідними компонентами до краматорської станції переливання.

Донорська зала КНП «Станція переливання крові м.Краматорськ»

У Краматорську, в свою чергу, у разі різкого зменшення запасів компонентів крові долучають кадрових донорів. В екстрених випадках, коли запас вибирають, залучають чергові бригади, які організовують забір крові навіть у вихідні дні.

"Я керую станцією вже 25 років. І в нас, слава Богу, ніколи не було випадків, щоб хтось загинув від того, що немає крові. Якби хтось загинув, я б вже тут не працював. Тому на сьогоднішній день ми вправно вирішуємо питання поповнення запасів крові та стовідсотково виконуємо план заготівлі, - коментує ситуацію Володимир Бєлянін.

То ж існуюча система обліку себе поки що виправдовує і гострого дефіциту крові або ж якогось з її компонентів в області не виникає.

Більше того, впровадження цієї системи обліку призвело до зниження кількості утилізованих через закінченням терміну зберігання компонентів крові компонентів.

"На сьогоднішній день у нас відсоток утилізації практично дорівнює нулю. Хоча в Європі, зокрема, в Польщі, яку ми нещодавно відвідали, співвідношення старої крові, яку вони виливають, до загальної кількості становить 2%, - розповідає керівник Станції. - Досягти цього нам вдалося за рахунок того, що ми плануємо і регулюємо наше донорство".

Плазма, тромбоцити, ВІЛ і гепатити: що виготовляють та виявляють на станції

Вся зібрана стаціонарно і на виїздах в поточний день кров проходить переробку в Краматорську, в процесі якої від основної маси еритроцитів відокремлюється плазма. В умовах краматорського стаціонару також є можливість виготовляти тромбоцити.

Еритроцити обстежуються на ряд інфекцій, що передаються через кров, а саме: гепатити В і С, сифіліс та ВІЛ. Якщо результати дослідження негативні, еритроцити передають на видачу протягом 42 годин.

Через певні властивості еритроцитів додаткових досліджень на наявність інфекцій провести неможливо. Тому у Краматорську на даний момент, як і в більшості регіонів Україні, ніхто не зможе гарантувати відсутність первинної інфекції у донорських еритроцитах, якщо донор захворів нещодавно.

Плазму закладають на карантинізацію на 6 місяців. Через півроку після кроводачі донор повинен знову прийти у відділення і здати кров на повторний аналіз на ВІЛ і збудники вірусних гепатитів. Якщо всі повторні аналізи донора знову покажуть відсутність інфекцій, його плазму будуть переливати пацієнтам.

Також на станції є можливість інактивації плазми крові – її очищення практично до стерильного стану. Таку інактивовану плазму надають здебільшого немовлятам та дітям.

Фактично випадків зараження через переливання крові на краматорській станції не було. Але така ситуація умовно можлива.

Володимир Бєлянін бачить дві основні причини такої вірогідності. Перша причина – це старе обладнання, а друга – це сам метод дослідження крові.

Наразі для переробки крові на краматорській станції використовують обладнання виробництва 80-90 років минулого століття, зокрема, центрифуги. Таких центрифуг на станції 8 одиниць. І хоча комісія з якості виготовлення компонентів, яку проходить регулярно станція, нарікань не виказує, центрифуги не так якісно відокремлюють плазму від еритроцитарної маси, як це роблять сучасні апарати.

То ж в умовах реформування національної системи крові актуальним для станції є придбання сучасної центрифуги. Це дозволить поліпшити якість переробки крові та скоротити енергетичні та часові витрати на її переробку. 

Також потрібно станції обладнання шокової заморозки компонентів, яке дозволяє швидко заморозити плазму, що сприяє збереженню більшої кількості корисних властивостей плазми.

Апарат для плазмоферезу і приготування тромбоцитів вже є, його станції дав в оренду постачальник, тому що викупити таке обладнання поки немає можливості.

Минулого року у відділення переробки поставили автоматичний апарат для ІФА-обстеження. Тим самим зменшили вплив людського фактору під час проведення дослідження матеріалів крові.

Цей апарат здатний виявити в крові антитіла, тобто досить давню інфекцію. У разі недавнього зараження, коли організм заражений, але антитіла ще не виробилися, інфекцію на такому обладнанні виявити неможливо.

Тому для станції важливо придбання обладнання для ПЛР-дослідження, яке дозволить виявити антиген захворювання в крові, який утворюється практично відразу після зараження.

Але і за наявності такого обладнання станція зіштовхнеться з черговою проблемою фінансування дорогих компонентів для проведення ПЛР-досліджень. І як показує досвід станцій і центрів крові в інших областях України, де вже роблять ПЛР-тести, через високу вартість компонентів дослідження проводяться тільки 30% донорів.

Отже в рамках впровадження Стратегії розвитку національної системи крові дуже гострим було та залишається питання забезпечення не тільки краматорського, а й всіх обласних центрів крові належним обладнанням та витратними матеріалами у повному обсязі.

Єдиний реєстр донорів: «великий брат» поки не слідкує за тобою

У Краматорську на даний момент ведеться звичайний облік всіх донорів під час реєстрації відвідувачів станції, а також облік кадрових донорів.

У Донецькій області були спроби створити загальнообласний реєстр донорів. Передбачалося, єдиний обласний реєстр поліпшить умови збору інформації про іногородніх донорів під час звернення до певної станції. Але зараз його не використовують через відсутність актуальних даних в ньому.

Директор краматорської станції переливання говорить про користь створення єдиного реєстру національного рівня. В першу чергу, він необхідний для найшвидшого відстеження та допуску до здачі крові донорів з інших міст і регіонів за інфекційними показаннями.

Популяризація донорства у Краматорську

В приміщеннях краматорського стаціонару створені комфортні умови для відвідувачів: зроблений ремонт, зали забору крові та буфету оздоблені сучасними меблями та обладнанням, облаштована фотозона з великим надписом «Я донор», де кожен охочий донор може сфотографуватися на згадку. Також у день здачі донор отримує чай та печиво для перекусу перед кроводачею, та 75 грн на обід.

Фотозона КНП «Станція переливання крові м.Краматорськ»

- Зараз намагаємося більше залучати молодь. У нас тепер є Медичний інститут, Архітектурна академія, ДДМА. Завдяки залученню молоді навіть з'явилася традиція. До нас приходять студенти Медінституту два рази на рік: 1 квітня і на Хеловін. І прикрашають приміщення, приносять гарбузи, вбираються у костюми. Виходить дуже красиво.

Ми підтримуємо цей рух. Минулого Хеловіну чоловік тридцять було. А в день донора, 14 червня, в нас буває до 100 донорів. Також ми намагаємося заохочувати наших почесних донорів, звертаємося до спонсорів і готуємо невеличкі подарунки. Поєднуємо візити донорів з дитячою творчістю: запрошуємо дитячі колективи і вони готують для наших донорів святкові виступи. В цьому році, правда, через карантин дітей не запрошували. Проводимо акції серед працівників пожежних частин і поліції, - розповідає Володимир Бєлянін.

Буфет КНП «Станція переливання крові м.Краматорськ»

Тобто на сьогодні залученими до донорства залишаються почесні (кадрові) донори, які перебувають на обліку станції переливання крові. Залучення ж нових донорів відбувається за старою схемою, через місце роботи чи навчання. Безкоштовні донори з’являються зазвичай ситуаційно, коли людина приходить здати кров родичу.

Стосовно мотиваційного компонента донорства зараз поки що діє існуюча система заохочення донорів, згідно якої донор отримує певний перелік пільг.

Стратегія розвитку спрямована на впровадження тенденції безоплатного донорства з акцентом користі не тільки для життя інших людей, але й для здоров’я самих донорів.

Як вплине відмова від матеріального стимулювання донорства, поки невідомо, оскільки програми розвитку та популяризації безкоштовного донорства в країні повинні прописуватися на міністерському рівні. І жодної такої програми поки не існує.

Тому можна зробити висновок, що концепція надання трансфузіологічної допомоги населенню з початком медичної реформи не змінилася.

30 вересня поточного року Верховної Радою було прийнято законопроект "Про безпеку та якість крові та компонентів крові" №3648.

Цей законопроект здатен змінити існуючу систему, оскільки:

  • З’явиться система перевірки крові за європейськими стандартами. За виконанням цих стандартів буде стежити новостворений орган.
  • Всі установи, які працюватимуть в системі, будуть ліцензуватися за визначеними вимогами та критеріями.
  • Буде створено національний електронний реєстр донорів. Це допоможе швидко знайти необхідну кров, переглянути, чи донор не має протипоказань.
  • Окремий напрямок — розвиток та популяризація донорства в Україні.

Прийняття законопроекту - лише початок тривалих та системних змін, які потребуватимуть багато роботи та часу.

Проект “Висвітлення медичної реформи у Бахмуті, Краматорську та Костянтинівці" впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

test

Інші статті на цю тему

paliativna-dopomoga-u-kramatorsku

У виконкомі затвердили склад робочої групи з розробки Програми розвитку паліативної допомоги в Краматорську

Andrej-Petrichenko

Начальник Отдела здравоохранения Краматорского горсовета Андрей Петриченко рассказал о том, каких новшеств можно ждать в сфере здравоохранения Краматорска в текущем году

likarnya-III-ravnya-zverhu

Всего в больнице будет 600 койко-мест, 1000 человек персонала, из которых 500 - врачи