
Лікар Дмитро Яковенко розповів про інфекційні захворювання та як себе від них убезпечити
Достаток свіжих фруктів і овочів, оздоровлення на морі або біля озера, - багатьом здається, що захворіти в цей період досить складно. Але це зовсім не так, адже літній сезон пов'язаний з щорічним спалахом інфекційних захворювань. І хоч літо добігає кінця, нас чекає ще мінімум один місяць пляжного сезону. А в самий розпал продажу кавунів можна підхопити будь-які інфекції та віруси. Це, наприклад, ротавірус, ентеровірус, сальмонельоз, дизентерію, харчові токсикоінфекції, ботулізм, холера, гепатити А та Е.
Про зараження інфекціями та вірусами, їхні симптоми та як максимально убезпечити себе від цих захворювань Краматорськ Пост розповів Дмитро Яковенко, завідувач інфекційного відділення КНП ДТМО.
Три способи зараження
Є три способи зараження: водний, контактно-побутовий, харчовий він же аліментарний. І це усе один механізм: фекально-оральний. Він характерний для кишкових інфекцій і збудників, які виділяються з блювотою і з випорожненнями. А потрапляють такі збудники лише через рот. Це означає, що при недостатній гігієні рук ви легко можете занести ту або іншу інфекцію разом з продуктами. А подальше поширення від хворого відбуватиметься вже ланцюжком через воду, брудні руки або предмети з якими він взаємодіяв.
Тому, найнебезпечнішим джерелом інфекцій є людина. Особливо та, у якої слабкі симптоми хвороби. Також зустрічаються випадки коли люди винять домашніх тварин в поширенні захворювання, але тварини не є джерелами інфекції. Тому зайвий раз не нарікайте на свого собаку або кота.
Шляхи передачі інфекцій і вірусів
Детальніше розберемося в кожному зі шляхів передачі інфекцій і вірусів. А оскільки зараз сезон купання, то розпочнемо з найстрашнішого і масовішого - водного шляху зараження. Це особливо актуально після трагедії на Каховському водосховищі, де у воду потрапило дуже багато різних предметів, речовин і звичайно останків тих, хто не зміг врятуватися.
У Донецькій області хоч і не було масового зараження води, але люди також заходять у воду нехтуючи своєю безпекою. Це відбувається на Солоному озері, на Блакитних озерах, в Сіверському Дінці та на інших місцевих водоймах, де діти й дорослі своєю присутністю допомагають розмноженню на поверхні води різних мікроорганізмів.
"Мало того, що вода саме по собі забруднена, так ще джерела [люди] виділяють зі своєї нижньої білизни прямо на поверхню віруси та бактерії. А тут відразу ж хтось пірнає. Звичайно інфекція проникає оральним шляхом", - каже Дмитро Яковенко, завідувач інфекційного відділення
Ентеровірусна інфекція, яка також пов'язана з водою і купанням, може викликати ще й висипання на тілі.Так званий синдром "рука-нога-рот", бо саме на цих областях тіла можна замінити симптоми інфекції. Разом з цим проявляється інтоксикація та висока температура.
Інфекцію можна підхопити не лише у відкритій воді, але навіть у басейні й не важливо, звідки була ця вода та чи була вона фільтрованою. Наприклад, ви запросили до себе у гості людину, у якої нещодавно була кишкова інфекція або сальмонельоз. Ви наражаєте на небезпеку усіх, хто з цією людиною проводив час у басейні, оскільки інфекція, потрапляючи у воду, одразу починає розмноження. А якщо ж воду з басейну не спускати й не дезінфікувати поверхню, то там ця інфекція й залишиться певний час. Тому будьте уважні з ким і де ви купаєтеся.
Першими симптомами, які характерні для більшості кишкових інфекцій і які ви швидше за все помітите, будуть: озноб, біль в животі, нудота, блювота, головний біль, розбитість і слабкість. Через якийсь час приєднається рідке випорожнення, яке може бути зеленуватим і з прожилками крові.
Не менш небезпечним є харчовий шлях зараження, він же аліментарний. Звичайно такий шлях зараження локальніший і зустрічається у тих людей, які напередодні прояву хвороби відвідували різні заходи або отруїлися простроченими продуктами вдома.
"Масове зараження відбувається на святах, особливо в літній період. Оскільки в різний час виставляються продукти на стіл, ще і при такій жарі, одні відносно інших починають швидше псуватися. З'їли усе це, а на ранок дивуємося, чому рідке випорожнення", - продовжує Дмитро Яковенко, завідувач інфекційного відділення.
Про харчові продукти
Завжди важливо знати, як довго повинні зберігатися продукти в холодильнику, яка була температура і яке товарне сусідство. Адже та ж ковбаса, термін придатності якої минув, викликає стафілококові токсикоінфекції. А окрім неї є ще маса продуктів, які швидко псуються. Це звичайно ж усіма улюблені кондитерські вироби, молочні продукти, фрукти і так далі
Неблагонадійні підприємці можуть виставити той же торт на сонці, де він швидко пропаде, або ж поставити у холодильник, але там не буде потрібної температури. Тому необхідно звертати увагу на термін придатності та де зберігався продукт. Особливо в літній період, коли літає досить багато комах, які сідають на їжу і тим самим переносять інфекцію.
До швидкопсувних і небезпечних продуктів відноситься також і молочні продукти. Адже навіть у парному молоці може бути збудником хвороби Лайма. Хоча така хвороба передається через укуси кліща, але й аліментарний шлях зараження ніхто не скасовував. А оскільки кози та корови кусаються кліщами, то небезпека цілком реальна.
Також буває абсцес вимені у корів і кіз, а це означає, що після того, як ви випили молока хворої тварини, у вас швидше за все почнеться блювота. Тому одна з рекомендацій – пити пастеризоване молоко. Але якщо ви любите купувати молоко на ринку, то уточнюйте довідки з лабораторій, які перевіряють м'ясо і молоко тварин. Адже це вас може вберегти не лише від кишкової інфекції, а й від бичачого туберкульозу.
Сальмонельоз - страшне захворювання
Ще одне з найстрашніших кишкових захворювань – сальмонельоз. Збудником його є кишкова паличка сімейства ентеробактерій – Сальмонела, яка у курей виділяється природним шляхом і завжди присутня в організмі.
«Усі яйця йдуть осіменінні сальмонелою і для того, щоб на неї не захворіти, яйця потрібно варити. Якщо це омлет, то готувати тривалий час під кришкою. Це буде як профілактика, - додає Дмитро Яковенко, завідувач інфекційного відділення.
Сальмонельозом можна заразитися, перекладаючи сирі яйця з лотка в холодильник. На руках залишаються бактерії, які розносяться по поверхні предметів, з якими людина контактує. А найгірше, якщо це сирі та брудні яйця, які може випити людина.
«Нещодавно був такий випадок, підліток який займається спортом, випив два сирі яйця. Він мав найважчу форму сальмонельозу. Чесно кажучи, я давно не бачив такого тяжкого випадку у шістнадцятирічного підлітка. Він дуже сильно кричав, були сильні спазми, кривавий пронос і температура 39. Протягом двох тижнів ми виводили його з цього стану. - розповідає Дмитро Яковенко.
Тому яйця завжди необхідно піддавати термообробці. На жаль, не завжди це вдається зробити.
«Коли готуємо білковий крем, то часто брудні шкаралупи потрапляють у миску. Знову ж таки, не помили руки або яйця, взялися за що-небудь і занесли туди інфекцію. У період Великодня найчастіше люди звертаються за допомогою, - каже доктор Яковенко.
Увага до кавунів
Зараз розпочався сезон кавунів і в цей період виникає дуже багато звернень з отруєнням. Самі по собі кавуни стерильні та дуже корисні для нирок. Їх можна їсти навіть дітям, бо це корисна ягода. Але люди забувають, як їх потрібно вибирати й на що необхідно звернути увагу. Небезпечно купувати кавуни, які розрізані та прикриті плівкою, оскільки кавун могли нарізати брудним ножем. Знову ж таки комахи які можуть сісти на поверхню і залишити там бактерії, а під плівкою середовище, як у кишківнику - сприятливе для розмноження бактерій.
“Брудний кавун, незрозуміло де лежав ніж, беруть роблять надріз, щоб показати який він всередині. Потім засунули назад цей шматочок. А ввечері ви поїли та на ранок у вас блювота та пронос. Тому взяли кавун, глянули на його форму, постукали, принесли додому помили з милом, обдали окропом і тільки тоді ріжемо, - наголошує Дмитро Яковенко.
Про важливість гігієни та запобіжні заходи
Що стосується контактно-побутового шляху, то їм найчастіше заражаються діти та люди похилого віку. Тому, якщо у вашої дитини з'явилися симптоми кишкової інфекції, один з яких є діареєю, то не потрібно її пускати грати з іншими дітьми навіть наступного дня. Потрібен час, щоб зрозуміти стан вашого чада, інакше ви ризикуєте заразити оточуючих.
“До мене часто з таким звертаються. Ми були в гостях, а виявляється у дитини наших друзів був пронос і нам забули сказати. Тепер хворіємо й ми. Або схожий випадок - позавчора від вас виписали, а вчора вже діти грали разом у машинки, а вони усі в рот їх тягнуть. Тепер захворіли й інші”, - наводить приклади Дмитро Яковенко.
Все це обумовлено недостатньою гігієною рук, наприклад після рукостискань або гри в піску. Також часто батьки гуляючи у парку з дитиною, купують їй солодку вату. Сама по собі цукрова вата не небезпечна, але коли дитина береться за неї після атракціонів і облизує пальці, то ймовірність захворіти зростає.
Як же вберегти себе від інфекцій. І що робити для полегшення стану, якщо ви вже заразилися
В першу чергу не займайтеся самолікуванням, а віддайте своє лікування фахівцям. А поки ви прямуєте до найближчої лікарні або ж чекаєте на приїзд швидкої допомоги, намагайтеся відпоювати [регідратація] потерпілого.
“При блюванні та проносі, найстрашніше ексікоз чи зневоднення, знесолення організму. Тому купуйте регідрон в аптеці, або мінеральну воду без газу, щоб не посилювати біль у животі”, - наголошує Дмитро Яковенко.
Якщо ж не пити воду після блювоти чи проносу, стане набагато гірше. А з втратою води в організмі знижується тиск у судинному руслі, через що настає млявість та непритомний стан.
Відпоювати не можна тільки в тому випадку, якщо ставлять діагноз гострий живіт, апендицит. У таких випадках люди одразу йдуть на операційний стіл. При кишковій інфекції достатньо приймати сорбенти, найпростіший з них – активоване вугілля. Більш сучасні - смекта та атоксил. Це перша допомога як дітям, так само й дорослим.
Як тільки лікар призначить комплексне лікування, до нього ще додасться і дієтотерапія. Вона важлива, оскільки пацієнти можуть мати справу з діареєю, яка не проходить. Але, як показує практика, не всі люди дотримуються призначеної дієти, що тільки віддаляє одужання.
“Дієта триває зазвичай 3-4 дні, а саме лікування кишкових інфекцій, за гладкої течії, проходить до 5 днів. У цей період не можна давати: м'ясо, яйця, бульйони, салати, буряк, капусту тушковану та квашену. Це все лише посилить біль у животі та діарею. Рекомендуються до вживання: рис, картопля відварена без олії та засмажки, кисіль, вівсянка, галетне печиво, сухарики, печені яблука, овочевий суп, - радить доктор Дмитро Яковенко.
Що стосується профілактики, то зараз є тільки одна вакцина - Ротарікс від ротавірусної інфекції. А для більшості кишкових інфекцій вакцин немає.
Тому вживайте кип'ячену або воду з пляшки, яка загерметизована на заводі виробника. Не купайтеся у водоймах, особливо якщо нещодавно там було виявлено вірусу чи інфекції. На Донеччині офіційно всі пляжі закриті, зауважте й це.
“Відпочиваючи на озері чи річці, ми вилізли з води та вирішили перекусити. Але не всі миють руки після купання, або після піску. А на поверхні води та пляжу повно бактерій та віруси, які активно розмножуються. Тому перед вживанням їжі мийте руки або дезінфікуйте їх антисептиком, - радить Дмитро Яковенко.
Навіть у душі зараз необхідно митися із щільно закритим ротом, - насамперед це стосується дітей. Скільки б не стерилізували воду на фільтрувальній станції, але завжди є ризик зараження.
Якщо ви хочете поїсти, намагайтеся термічно обробляти продукти. Якщо це фрукти, то ви повинні мити їх з милом та обдавати окропом – це основне правило. Під проточною водою з крана не вдасться позбутися бактерій та вірусів. Тому подвійно будьте обережні з яйцями. Їх потрібно варити 10 хвилин.
Що стосується дітей, то все теж саме і трохи більше. Якщо хочете дати дитині солодощі, то краще приготуйте їй шарлотку. Дітям також можна давати сир у вигляді лінивих вареників, запіканок, пудингу. Дитина отримає свій кальцій, але продукт буде термічно оброблений. Кальцій є скрізь, - у капусті, у картоплі тощо. Там він у меншій кількості, але він там є. Не ризикуйте здоров'ям дитини та не пхайте їй сирий сир або молоко. Також зверніть увагу на фрукти та овочі, а також на те, скільки вашій дитині років.
“Важлива вікова дієтетика. Часом намагаються нагодувати персиком дитину у віці 6-ти місяців, дати полуницю, малину восьмимісячній дитині. По-перше, алергія від цієї полуниці буде, по-друге, там можуть бути глисти на поверхні. Ті ж аскариди, або кишкова паличка, яка викличе гострий перебіг хвороби. Тому рекомендую фрукти давати дітям у вигляді компоту або киселю. Хоча б хвилина кип'ятіння вбиває навіть холерний вібріон. - каже Дмитро Яковенко, завідувач інфекційного відділення.
На цей момент найчастіше до відділення надходять люди після вживання персиків, малини, полуниці. Все це пов'язано з тим, що фрукти або ягоди недостатньо помили.
Також у період відпусток та вимушеної міграції люди не завжди дивляться на те, що беруть у дорогу. Беріть тільки продукти, які не швидко псуються, а також не ризикуйте своїм здоров'ям, не набирайте воду з незрозумілих джерел.
А якщо у вас був учора рідкий стул або ви підозрюєте, що отруїлися, то не ходіть у гості, не вітайтеся за руки, побудьте трохи вдома та оцініть свій стан. Але найголовніше, не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до фахівців, тільки вони можуть поставити правильний діагноз!
Інші статті на цю тему

Поки кривава війна точиться у Донецькій області, хірургічний центр першої міської лікарні у Краматорську бере на себе тягар піклування цивільним населенням великого регіону.