Важливо :: Життя громади :: 11 липня 2023 16:32 , Максим Ходушко
planecover

Літак у Краматорську перефарбували: як відреагували містяни та що говорять спеціалісти з декомунізації

І чому не можна так само зробити з "Танком"

Літак у Краматорську перефарбували: як відреагували містяни та що говорять спеціалісти з декомунізації
І чому не можна так само зробити з "Танком"

Минулої зими на сайт Місцевих петицій з’явилося нове звернення, автор якої скористався допомогою штучного інтелекту та вимагав «Демонтувати пам'ятник "Літак МіГ-17ПФ"».

Петиція про демонтаж Літака не набрала потрібної кількості голосів, але міська влада відповіла на неї у квітні по суті так: у переліку об’єктів культурної спадщини Краматорська цей монумент не значиться. А на демонтаж і благоустрій ділянки після нього потрібні кошти.

«Вважаємо за доцільне повернутися до порушеного Вами питання після закінчення дії воєнного стану в Україні», – такими словами закінчується відповідь на петицію від міської військової адміністрації.

На цьому історія не закінчилася. У червні міська влада вирішила пофарбувати літак у кольори українського прапора, прибравши з нього радянські зірки

Що кажуть люди

Це було зроблено та викликало певну реакцію у соцмережах:

testtest

testtesttest

Що кажуть спеціалісти та представники влади

Днями Суспільне запитало в Інституті національної пам'яті та ГО "Деколонізація України", чи достатньо на їхню думку, такого оновлення радянського спадку.

Начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова каже, що за законом про декомунізацію пам'ятники в вигляді літаків, танків й іншої радянської військової техніки не заборонені та не підпадають під обов'язковий демонтаж. А от символіку комуністичного тоталітарного режиму, імперську російську символіку на пам'ятника треба демонтовувати або замальовувати.

Як бачимо, саме так і зробили у Краматорську. За її словами, місцева влада самотужки вирішує, що робити з такими пам'ятниками. Прикладом, якщо пам'ятник занесений в реєстр, то демонтувати аби перефарбувати його нелегко — потрібні запити про виключення з реєстрів.

Голова ГО "Деколонізація України" Вадим Поздняков більш радикальний у цьому відношенні. Він вважає, що весь радянський спадок має зникнути з українських вулиць.

"Колись перефарбовували пам'ятники Леніну, вдягали їх у вишиванки, але від того воно Леніним бути не переставало", — переконаний Поздняков. На його думку, місце всій цій техніці у музеї.

Цікаво, що за словами начальника управління з питань інформаційної політики Краматорської МВА Ігоря Єськова так само оновити та декомунізувати пам'ятник "Танк" заважає те, що він входить в перелік об'єктів культурної спадщини та без спеціального дозволу влада не має права будь-що з ним робити.

Фото - Ілля Андреєв/Kramatorsk Post.

 

Інші статті на цю тему

Decolonizationcover

У Костянтинівці розпочали процес деколонізації міських топонімів

doshka

Найближчим часом у місті демонтують ще одну дошку

Druzhkivkacover-

Деякі з них є досить несподіваними