Важливо :: Власна думка :: 04 грудня 2022 13:25 , Краматорск Пост
oglyad-zmi

Майже всі новини на сайтах Донеччини стосуються війни - моніторинг ІМІ

95% новин в онлайн-ЗМІ Донецької області, що потрапили під моніторинг, присвячені війні, яку розв’язала Росія проти України.

Найчастіше медіа писали про бойові дії, зокрема, фронтові зведення, а також про жертви серед військових. Багато новин було з окупованих територій, міжнародну підтримку зброєю та гуманітарну допомогу від дружніх країн. Чимало новин в стрічках стосувалися колаборантів та військових злочинів. Менше за все було новин, що стосуються волонтерства та активізму. 

Такі результати моніторингу онлайн-медіа, який проводився  з 7 по 11 листопада 2022 року.  Мета дослідження - визначити кількість новин про війну і їх тематику, а також наявність в них мови ворожнечі. Досліджувалися 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua.  Всього було проаналізовано 595 новин, 563 з них стосувалися теми війни. 

Так, найчастіше, у 21% новин зі стрічки медіа писали про бойові дії,події на фронті, поранених та загиблих з обох боків лінії фронту, з тієї різницею, що з боку ЗСУ це була фіксація кожного загиблого та його історія в новинах, а новини про жертви з боку ворога - статистика і загальна кількість в зведених даних.

Друга за актуальністю тема, яка напряму залежить від активності бойових дій на фронті - це тема жертв серед цивільних. Таких новин було зафіксовано 14%. Майже кожен день на Донеччині від обстрілів російсько-терористичних військ гинуть мирні мешканці регіону. Також писали медіа і про жертви, яких знаходять після деокупації. Зокрема, про півтори тисячі свіжих могил на Старокримському кладовищі - масштабне поховання загиблих в тимчасово окупованому Маріуполі. 

Значна частина новин в медіа стосується окупованих територій. Власне, таких територій на Донеччині побільшало. Тож, новин про це в медіа було 12% від загальної кількості новин. Зокрема, частіше за все, мова йшла про тимчасово окупований Маріуполь. Наприклад, новина від сайта 0629 під заголовком На що дивиться Олександр Невський в Маріуполі, дає відповідь, що дивиться пам’ятник на розвалини центра міста. Або публікувалися новини про те, що окупанти приховують  скільки ключів від квартир роздали, або що на окупованій території дітям заборонили гуляти без батьків. Писала про стан справ в Маріуполі і регіональна інформагенція vchasnoua.com. Так, стаття про житло в місті вийшла під заголовком У мене квартира-кабріолет”: маріупольці виживають без стін у квартирах і зі снарядами в фундаменті, але з новими батареями. Є і новини з окупованого Донецька, і вони також невтішні, адже, судячи з заголовку сайту v-variant.com.ua, в окупованому Донецьку нема кому працювати в котельнях.

Ще 9% новин про війну стосувалися руйнування жилого фонду та інфраструктури, в тому числі і про її відновлення. 

Новин, в яких розповідають про міжнародну підтримку, військову, фінансову, дипломатичну, гуманітарну допомогу, - 7% від загальної кількості новин про війну в стрічках за період моніторингу. Найбільше про таке писав сайт v-variant.com.ua. Як, приміром, в новині про гуманітарне розмінування та договір між Україною, Камбоджею та Японією. Зовсім не було за період моніторингу таких новин у сайта 0629.com.ua.

Трохи менше за попередній показник, а саме 6,5% новин у стрічці висвітлюють кримінальний складову - військові злочини, колабораціонізм, злочинне недбальство, зловживання на посаді. В новинах писали про таке: колишнього співробітника Донецького університету МВС, що базувався в Маріуполі до працівників СІЗО, а також про тих, хто брав участь у війні у складі незаконних військових формувань “ЛДНР”, або став на бік колаборантів у якості очільника районної адміністрації.

Найбільше таких новин було на маріупольському сайті 0629.com.ua  - 22%, або майже чверть своїх новин міський сайт Маріуполя приділяє саме цій темі. Приблизно порівну, по 6% таких новин у регіональних сайтів, опублікували novosti.dn.ua та v-variant.com.ua. Інші два сайти мали незначну кількість таких новин, по одній на всю стрічку.

Тема біженців та переселенців займає 5% з загальної кількості новин. Найбільша кількість новин на цю тему була знов у сайтів v-variant.com.ua - 7,5%. і novosti.dn.ua - 4,6%. Трохи менше було зафіксовано новин про соціальні наслідки війни (зокрема, відключення світла, водопостачання, опалення) - 4%. Частіше за усіх такі новини трапляли у novosti.dn.ua - 20% від кількості новин про війну.

В новинах регіональних онлайн ЗМІ Донецької області новини про волонтерів та активістів зустрічаються зовсім зрідка - таких всього трохи більше 1%. 

В той же час чимало новин в стрічках ЗМІ Донецької області, 15%, стосувалися заяв політиків вищої ланки. Всі вони потрапили в категорію “інше”. Зокрема, йшлося про цитати президента Зеленського, та президентів країн світу, також представників НАТО та інших міжнародних та європейських установ, фондів та організацій. Також у “інше” потрапили новини про можливу мобілізацію в Україні та подовження воєнного стану. 

Зовсім в медіа не було інформації про повітряні тривоги. Також із загальної кількості новин про війну (563) було зафіксовано всього лише один випадок мови ворожнечі. Зустрівся цей випадок на сайті v-variant.com.ua. В новині під заголовком “ЗСУ показали, як знищили танк росіян на Донеччині”, напряму використали цитату зі Страт.ком, назвав всю групу бійців ворога, що загинули під вогнем ЗСУ, узагальнюючим поняттям, образливим прізвиськом на етнічному підґрунті - “кацапи”, саму цитату можете побачити за лінком. В цьому випадку слово “кацапи” не є евфемізмом, воно є узагальнюючим, адже серед тих загиблих, яких “покришили” могли бути не лише росіяни, а й представники інших народів. 

Стосовно рекомендацій від КЖЕ, наприклад, вживати слово рашисти щодо етнічної групи є ознакою мови ворожнечі. Але терміни «рашисти», «рашизм» тощо не є дискримінаційними, якщо вживаються для позначення російських військових та носіїв російсько-фашистської ідеології. Водночас журналістам варто уникати дискримінації певних соціальних, релігійних або етнічних груп: наприклад, такою дискримінацією буде застосування терміну «рашисти» до звичайних вірян певної конфесії. Щоб уникнути різночитань, в тексті варто використовувати конкретні назви і поняття, які дали би змогу зрозуміти, що йдеться не про всіх росіян як етнічну групу.

Щодо використання слова «орки» як синоніма до словосполучень «російські окупанти», «російські військові», «російські воєнні злочинці», комісія не рекомендує використовувати це слово в журналістських матеріалах інформаційних жанрів, а прямо називати російських воєнних злочинців – російськими воєнними злочинцями, без евфемізмів.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації у Донецькій області

Інші статті на цю тему

telegram-kanali-ta-feysbuk-storinki-donechchini (4)

Ми обрали кілька телеграм-каналів і фейсбук-сторінок з найбільшою аудиторією, щоб показати різноманітність джерел інформації в соцмережах. що користуються популярністю на Донеччині

zhurnalistika

Новинна стрічка онлайн-ЗМІ Донецької області не містить замовних матеріалів і контрагітації. За період з 4 по 8 вересня не виявлено жодного такого випадку

smartfon tiktok

З початком повномасштабного вторгнення та окупацією значної частини Донецької області і Маріуполя зокрема, частина ЗМІ припинила свою роботу.

коментарі