Цікаво :: Люди К. :: 21 червня 2022 19:25 , Олексій Ладика
mural-v-italiyi-anna-stativa-9

Малюють мурали, знімають фільми: мисткині з Краматорська розповіли про свій культурний фронт в Європі

Як сприймають творчість українок в Німеччині та в Італії

В Італії з'явився мурал, намальований мисткинею з Краматорська Анною Статівою. Вона та ще одна краматорка Ася Романова понад два місяці перебувають в цій країні, де завдяки місцевій ініціативі для українців мають змогу продовжувати займатися творчістю.

"Ми відчуваємо, що кожен українець за кордоном - маленький посол нашої країни. І ми теж хочемо показувати, що ми і талановиті, і сміливі. І не дивлячись на те, що у нас така скрутна ситуація в країні, ми можемо не тільки брати, але й давати щось. Як, наприклад, цей мурал", - каже Анна.

test

Анна Статіва і Ася Романова - відомі серед творчої молоді у Краматорську особистості, вони не обмежуються якимось одним жанром у своїй творчості. Так, Анна малює і мурали, і графіку, і аквареллю, Ася знімає відео, фото, грає в театрі. 

Коли почалася велика війна, дівчата евакуювалися до Німеччини. У столиці цієї країни Берліні Анна та ще три мисткині зі сходу України і Білорусі намалювали великий мурал “NEVER AGAIN, Ніколи знов?", присвячений розв'язаній росією війні в Україні. Ася зробила короткометражний документальний фільм про створення цього муралу, в якому розповіла і історії цих художниць.

Перебуваючи у Берліні, краматорки дізналися про можливість для українських митців продовжити свою діяльність в Італії - тамтешнє об'єднання митців оголосило про набір до арт-проєкту "MIR - Residenze per la pace", який підтримується Міністерством культури Італії.

"Вони мають на меті дати підтримку українським митцям, які виїхали з України, дати можливість продовжувати творити. Ми заповнили цю анкету і підійшли організаторам", - каже Ася. 

Загалом в арт-резиденції беруть участь чотири групи українських митців. Організатори допомогли з переїздом до Італії, оформленні документів, допомагають з житлом і їжею. Кожна група відвідає 5-6 міст в Італії, де їх знайомлять з місцевими митцями, занурюють у мистецьке середовище цього міста, щоб українські митці надихалися і створювали свої власні творчі доробки. 

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от 🌾як ась🌾 (@yak.asya)

У маленькому містечку Сан-Деметріо-не-Вестіні, що у центральному італійському регіоні Абруццо, Анні запропонували намалювати мурал і вона радо погодилася. Художниця запропонувала два ескізи: один більш містичний, другий більш патріотичний. У другому були дві бабки (комахи такі) - одна в кольорах українського прапору, а друга - в кольорах італійського. І було українське слово "Воля" і італійське "Volere" ("Хотіти"). Але оскільки мурал малювали на стіні школи, то організатори захотіли щось нейтральне і кольорове, тому обрали "містичний" ескіз.

"Я зобразила цикли Місяцю, змію: чи це одна змія, яка хоче себе вкусити за хвіст, чи дві - ми не знаємо. Цикли Місяцю символізують природні цикли, а змія - шлях і життя, і на ній є ще сліди вівців. На муралі є шафран і вівці - це важливі символи для регіону Абруццо. Ще там зображено дві гори - Гран-Сассо і Маєлла. Про них є місцева легенда, що Гран-Сассо був велетнем, а Маєлла - його мати. І там сумна історія, що Гран-Сассо помер і став горою, а Маєлла сиділа плакала і також стала горою. А на колонах зобразила символізм цього малюнку і завуальовано написала ці символи італійською і українською мовами", - розповідає Анна.

На створення цього муралу у мисткині пішло 5-6 днів. 

testtesttesttesttesttesttest

"Культура і мистецтво - це теж фронт"

Коли з'явився мурал у Берліні, мисткині отримали широкий відгук у соціальних мережах - фото їхньої роботи репостили прості люди та тематичні канали. Дівчатам досі продовжують писати, дзвонити і навіть плакати. 

"Нещодавно одна дівчинка мені написала, що відчуває підтримку, просто подивившись на малюнок на дві стіни з важливої для неї теми. Я думаю, це неймовірно, коли ти в не своїй країні, і навколо все чуже, але ти можеш відчути себе трошечки краще, трошечки вдома", - каже Ася Романова.

test Мурал у Берліні

Коли Анна малювала мурал в Італії, найчастіше, що вона чула від місцевих, що проходили повз, це слово "Bella" - "Гарно".

"Був лише один старенький, який хотів з нами поговорити, а ми італійською ще не дуже розмовляємо, і він такий: "Вам треба вчити італійську!". Але 99 процентів людей казали: complimenti, bella".

Ще один нюанс, на який звертає увагу Анна - італійці досить цікаво і неоднозначно налаштовані щодо ситуації в Україні через засилля російської пропаганди в місцевому інформаційному просторі.

"Вони кажуть: "А в України теж рильце в пушку", "А мені Зеленський не подобається". А я відповідаю: "Це що, привід нас вбивати?". Отак ми спілкуємося з людьми, розповідаємо про наш досвід. Людей не змінити так швидко, але вони зустріли адекватних українських біженців, які щось ще тут роблять, якусь красу в їхній країні. Вже є одна крапелька", - каже вона.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от 🌾як ась🌾 (@yak.asya)

Дівчата вважають, що культура - це також фронт, на якому йде своя війна.

"Мені подобається, як каже Ася, що у нас країна СММників. А ще я пишаюсь нашими дизайн-студіями, вони такі класні роблять відео, плакати, мерч класний роблять. Ми дуже класно візуально простими словами, але змістовними і творчими, показуємо ситуацію у нас в країні. Розповідати про те, що коїться, через мистецтво - це працює, це дає впізнаваність", - ділиться своєю думкою Анна Статіва. 

"Культура і мистецтво - це теж фронт. Що мені подобається, це те, що зараз велика кількість українців починають досліджувати власну культуру. Ми починаємо досліджувати своє коріння, розуміти, хто ти є, що тебе сформувало і що сформувало твоїх предків. Круто, що люди переходять на українську мову - мозок змінюється, коли ти починаєш розмовляти українською у побуті, ти випромінюєш інші вібрації, це змінює тебе, як персону", - додає Ася Романова.

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

dity-zakordonom1

Три історії краматорських підлітків

boevaya-mashina-kozak-2

Половина коштів пішла на запити військових, половина - на облаштування укриттів

dtek-elektroenergiya

В ніч проти 22 березня російські війська масовано обстріляли енергетичну інфраструктуру України. Це призвело до руйнувань обʼєктів енергетики і відключень світла.

коментарі