
“Мене немає у Краматорську, але нараховують плату за воду”: що відбувається
“Як у Краматорську з’явилась абонплата у водоканалі? І чому людина, яка виїхала в евакуацію, не використала жодного кубу води, повинна заплатити 500 грн?”, - таке питання кілька днів тому поставила користувачка Фейсьуку Людмила Роменська в “Житті Краматорська”, найбільшій місцевій групі у цій соціальній мережі.
Ця тема викликала жваве обговорення на понад сто коментарів і це зрозуміло, адже йдеться про гроші за послугу, якою половина мешканців Краматорська зараз не користується, оскільки евакуювалася в більш безпечні регіони України чи за кордон.
Тож Kramatorsk Post звернувся до керівника “Краматорського водоканалу” Валентина Яковенка, щоб з’ясувати, що це за абонплата, чи мають її сплачувати люди, які виїхали з Краматорська, в якому випадку її можна не платити, яким є зараз тариф на воду у Краматорську, з чого він складається і як взагалі діє водоканал в умовах великої війни.

Що таке абонплата за воду і як вона з’явилась у Краматорську
Отже, плата за послугу з водопостачання та водовідведення складається з плати за воду і стоки (це те, що більшість мешканців платить за лічильником) і плати за абонентське обслуговування. Абонплата — це щомісячний фіксований платіж, який споживач повинен сплачувати незалежно від обсягу спожитих послуг (йдеться про індивідуальний договір з водоканалом).
По Краматорську абонплата становить:
- для мешканців багатоповерхівок, в яких є будинковий лічильник - 33,65 грн на місяць (18,97 грн — водопостачання, 14,68 грн — стоки);
- для мешканців багатоповерхівок, в яких немає будинкового лічильника - 29,77 грн (17,03 грн - водопостачання, і 12,74 грн — стоки);
- для мешканців приватного сектору — 17,88 грн (якщо у будинку є і вода, і каналізація ) або 10,91 грн (якщо у будинку є лише водопостачання).
Абонплата була введена з 1 січня 2022 року для багатоповерхівок і з 1 серпня 2022 року для приватного сектору, вона діє не лише у Краматорську, а і в інших містах України, зазначив Валентин Яковенко.
Її запровадили згідно з Закону України про комерційний облік, який Верховна Рада прийняла у 2019 році. Після цього були прийняті відповідні положення і постанова, і вже після того у містах була запроваджена абонплата — тобто від ухвалення депутатами закону і до того моменту, коли він запрацював на практиці, минуло три роки.
З 1 грудня 2021 року максимальний розмір абонплати для водоканалів становить 76,14 грн (38,07 грн за кожну послугу), тобто у Краматорську вона майже вдвічі менша за граничну. Керівник “Краматорського водоканалу” нагадав, що підприємство чи місцева влада не встановлюють тарифи на воду чи розмір абонплати — у містах, де населення більше, ніж 100 тисяч людей, це робить НКРЕКП (Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг).
За що платять краматорці, коли сплачують абонплату
Валентин Яковенко каже, що абонплата — це не додаткова плата за воду, вона була і раніше, просто до 1 січня 2022 року вона була частиною загального тарифу.
В абонплату включені витрати водоканалу, пов’язані з обслуговуванням споживачів: це ведення бази обліку споживачів, прийом та адміністрування платежів, контроль за технічним станом та експлуатацією лічильників, робота з боржниками, ведення документації щодо об’єктів водоспоживання та водовідведення абонентів, обстеження внутрішньо-будинкових систем водопостачання та водовідведення, інформування споживачів через офіційний сайт підприємства, особистий кабінет, підтримка VIBER-боту, Telegram чат-боту та сторінки водоканалу у Fasebook, розгляд скарг, звернень та претензій від споживачів тощо.
“Якщо сказати просто: з тарифу всі затрати на абонентське обслуговування були виключені, і тепер це окрема абонентна плата”, - каже директор “Краматорського водоканалу”.
Чи має людина сплачувати абонплату, якщо вона виїхала з Краматорська в евакуацію
“Абонентна плата не нараховується тільки в тому випадку, коли споживач відмовився від надання нами послуги, і він відключений від наших мереж після відповідного звернення. Інших випадків законом не передбачено”, - каже Валентин Яковенко.
Також водоканал не нараховує абонплату, якщо споживач уклав з підприємством не індивідуальний, а колективний договір - це в першу чергу стосується ОСББ. Але в цьому випадку керівництво ОСББ повинно буде взяти на себе зняття показників лічильників води, роздачу квитанцій, збір коштів за послугу наприкінці місяця, вести роботу з боржниками тощо.
“Перед тим, як впровадити абонентну плату, ми збирали керівників ОСББ і казали, що є два варіанти договірних відносин: або колективний, або індивідуальний. При колективному договорі передбачається, що вода, яка заходить на житловий будинок, заходить через будинковий лічильник, і тоді “Краматорський водоканал” не проводить нарахування по кожній квартирі, не виставляє рахунки, і не виставляє абонплату. Кожне ОСББ могло би зекономити на абонплаті, але всі відмовились. У нас лише один будинок уклав колективний договір”, - каже Яковенко.
Який зараз тариф за воду у Краматорську і за що ми платимо в цьому тарифі
Окрім абонплати, краматорці сплачують “традиційний” тариф на воду — те, що ми платимо за лічильником. Він у Краматорську зараз становить 33,46 грн за кубічний метр (вода і стоки).
За словами Яковенка, гроші, які “Краматорський водоканал” отримує з плати за воду за лічильником, йдуть на купівлю готової питної води у компанії “Вода Донбасу” (це 70-75 відсотків від усієї води, яку отримує Краматорськ), а також на очищення води, яка надходить у місто через канал з Сіверського Дінця, і також на збір, очищення, перекачку і скид стоків. Тобто, водоканал витрачає ці гроші на матеріали для очищення води, на електроенергію, на роботу аварійних бригад тощо.
“Мене немає у Краматорську, я не користуюсь водою, лічильник “не крутить”, але водоканал нараховує гроші. Чому так відбувається?”
“Зараз у місті склалася така ситуація, що споживачі передають показання лічильників не стабільно. Коли ми від споживача не отримали інформації про спожиту воду в останній чи передостанній день місяця, абонвідділ нараховує і виставляє у платіжках суму, середню за попередні 12 місяців. Але вам не потрібно сплачувати саме цю суму. Коли ви наступного разу передасте фактичні показники лічильника в останній чи передостанній день місяця, абонвідділ зробить перерахунок”, - каже Валентин Яковенко.
Передати показники лічильника можна наступним чином:
мобільні телефони (063)519-18-07, (097)692-06-94, (098)814-82-60, (050)815-31-90, (073)498-56-78;
Вайбер чат-бот - viber://pa?chatURI=kramvoda;
Telegram чат-бот - kr_voda_bot;
особистий кабінет на сайті водоканалу;
повідомлення у Вайбер на номер (066)614-92-33, (095)497-80-93 (тільки текстові повідомлення).
“За воду сплачує половина населення, виживаємо за рахунок донорів і допомоги міста”
За словами директора “Краматорського водоканалу”, зараз населення у Краматорську сплачує за воду на рівні приблизно 45%, при цьому споживання води у місті зменшилося лише на 20%. Для порівняння: до великої війни мешканці багатоповерхівок платили за воду на рівні понад 90%, а мешканці приватних будинків — на всі сто.
“Зараз ми не ведемо роботу з відключення боржників — це і заборонено [під час війни], і ми розуміємо. Але ми на підприємстві теж всі мешканці Краматорська, в цьому році водопостачання і водовідведення у місті відбувалося цілодобово, без зупинок. Кошти, які отримує підприємство, не вистачить ні на заробітну плату, ні на електроенергію, ні на технологію. Надходження [від населення], які ми можемо витрачати, становлять 30 відсотків, все інше — це допомога. Нам допомагають і міжнародні донори, і місто”, - каже Валентин Яковенко.
Після того, як зі складу тарифу на воду виключили абонентське обслуговування і винесли його в окрему абонплату, сам тариф не сильно змінився. Якщо у 2021 році тариф на воду був 16,54 грн (без ПДВ), то у 2022 і зараз — 16,29 грн, тариф на стоки у 2021 році становив 8,99 грн (без ПДВ), то у 2022 році і зараз — 11,59 грн.
“Це пояснюється просто, - каже Валентин Яковенко. - Так система працює, що коли встановлюється тариф, беруться фактичні витрати підприємства за попередні роки. Тобто, коли встановлювали тариф на 2022 рік, бралися фактичні витрати за 2000-2021 роки. А на 2022 рік насправді були зовсім інші витрати. І не було такого, щоб нам встановили тариф, котрий покривав би всі наші затрати на сто відсотків. Тобто, коли тариф встановлюється, він вже є економічно не обґрунтованим. Наприклад, сьогодні тариф покриває лише 50 відсотків витрат підприємства. Ми постійно економимо або на ремонтах, або на заробітній платні — в нас немає премій, додаткових виплат, бо тариф цього не дозволяє”.
Керівник водоканалу каже, що підприємство з 2022 року тричі подавало до НРКЕКП на перегляд тарифу і всі три рази йому відмовляли у цьому у зв’язку з війною.
“У кожного водоканалу свої проблеми: хтось не може заплатити за електроенергію, хтось оплатити податки, ми не можемо заплатити за покупну воду на сто відсотків, в когось не вистачає грошей на реагенти (сульфат, хлор, кисень). Всі водоканали перебувають у фінансово скрутному становищі. Зараз комунальні підприємства виживають завдяки допомозі міжнародних донорів, завдяки розумінню міської влади і ми дуже вдячні людям, які сплачують за воду, як би важко їм не було - ми працюємо завдяки цьому”, - каже керівник підприємства.
Яковенко зазначає, що перед великою війною на водоканалі працювали 485 людей, в перші місяці після повномасштабного російського вторгнення багато працівників виїхали і на підприємстві залишились 245 співробітників. Коли у місті з’явився газ після деокупації Ізюму і Лиману, люди почали повертатися і зараз на “Краматорському водоканалі” працює 350 людей. Підприємство втратило 35-40 відсотків працівників, але та чисельність, яка є зараз, дозволяє йому працювати цілодобово, каже керівник водоканалу.
Інші статті на цю тему

Водоканал також нагадує про заборонені методи та нераціональне використання води

Автівка має бути обладнана системою кріплень дитячих крісел та аудіосистемою на чотири колонки