Цікаво :: Люди К. :: 13 вересня 2023 19:53 , Олексій Ладика
quart-cover

“Ми пережили дві гарячі фази війни, і тільки зростаємо”

партнерський матеріал
Як ІТ-компанія QuartSoft з Краматорська пережила велику війну, релокацію і блекаути, при цьому збільшила виробництво і штат працівників

На чорному столі з комп'ютером, за яким сьогодні ніхто не працює, стоїть в'язана іграшка - відомий мемний персонаж Почекун, одягнений в іграшковий "солом'яний" капелюх. В руках він тримає такі ж іграшкові квіти - виглядає мило! 

"Це зв'язала донька нашої співробітниці, яка зараз живе у Дніпрі. Співробітниця приїжджала до нас на тиждень, працювала з нами в офісі тут, у Черкасах, і подарувала нам цю іграшку, - розповідає системний адміністратор IT-компанії QuartSoft Станіслав Стожко. - Це, можна сказати, наш талісман. Ми його наряджаємо на кожне свято".

test

Схожий талісман працівники веб-департаменту QuartSoft мали у своєму рідному, краматорському офісі.

"У нашого відділу була дуже комфортна кімната, в якої був свій вайб, ми багато душі туди вклали. Колись ми відзначали Геловін, робили декорації і купили зомбі, ми назвали його Шон. Після свята ми зняли декорації, а Шона залишили - він був як член нашої родини, і до кожного свята ми одягали йому то якийсь капелюх, то ще щось, на Новий рік він був Сантою і так далі. В нас була м'яка іграшка Слоупок, яку ми передавали одне одному, якщо хтось з нас робив щось не так. Багато було наших фотографій, які нагадували про теплі моменти. У нас жили плямисті еублефари, хлопчик і дівчинка, теж члени нашої команди", - згадує проєкт-менеджерка компанії QuartSoft Алла Безкровна.

test Алла Безкровна

Повномасштабне російське вторгнення в Україну змусило ІТ-компанію QuartSoft релокуватися з Краматорська. Замість власного триповерхового офісного будинку з великою парковкою, лаунж-зоною і ландшафтним дизайном майже в центрі міста у компанії тепер менші офіси у трьох різних містах України, а сотні краматорських працівників з сім'ями роз'їхалися по всій країні і за кордон. Разом з тим, QuartSoft не лише зберегла свій виробничий потенціал, а за деякими напрямками навіть його примножила, а кількість працівників компанії після початку великої війни зросла на десятки людей.

До російського вторгнення не готувалися, але зреагували швидко

"Я добре пам'ятаю 23 лютого, коли ми були на [проукраїнському] мітингу на площі [у центрі Краматорська], було якесь піднесення, ми роздавали інтерв'ю іноземним ЗМІ, це якось заспокоїло. А наступний ранок у мене почався навіть не з вибухів, а зі дзвінку від рідних з Києва, в яких все почалося раніше. Вони сказали, що почалася війна, і після цього я вже почула вибухи у нас і побігла у коридор", - розповідає про свій початок великої війни Алла Безкровна.

Працівники компанії розповідають, що, звичайно ж, обговорювали можливе російське вторгнення, але керівництво QuartSoft до останнього моменту не вірило, що це станеться. 

"Ми перебуваємо у харківському ІТ-кластері і там за місяць до вторгнення нас збирали на зустріч, де підіймалося це питання. Там був присутній високопоставлений воєначальник, представники влади, і весь посил цієї зустрічі був у тому, що ніякого вторгнення не буде. І наш СЕО [генеральний директор компанії Сергій Кондратюк] був впевнений, що якщо ТАМ сказали, що нічого не буде, значить, не буде", - каже Марина Борисенко, HR-менеджерка QuartSoft.

test Марина Борисенко

Але коли 24 лютого 2022 року російські війська все ж вторглися в Україну, в QuartSoft зреагували оперативно - допоміг досвід 2014 року, коли компанія у повному складі евакуювалася до Черкас під час російської окупації Краматорська.

"Я прокинувся від вибухів. Я живу на Біленькій і "тряхонуло" так, що я почув. Одразу в робочий чат, а там вже ніхто не спить. Я поїхав на роботу, адміни зібрались, CEO, головний інженер, ми спробували оцінити ситуацію. На той момент ще нічого не було ясно, але одразу було прийнято рішення: все, що у нас було у серверній, критичні сервіси і служби треба виносити за межі країни", - розповідає Станіслав Стожко.

Марина Борисенко згадує, що вранці 24 лютого генеральний директор зібрав термінову нараду директорів по відеозв'язку, на нараді вирішили, що працівникам не обов'язково йти до офісу і що кожен має сам приймати рішення, евакуюватися чи ні.

Перші працівники QuartSoft почали виїжджати з Краматорська вже у перший день російського вторгнення. У компанії подбали про те, щоб у працівників були можливості евакуюватися і поселитися на новому місці, але примусової евакуації не було - ніхто нікого ні до чого не змушував.

"Ми не обговорювали можливе вторгнення, тому що керівництво компанії в це не вірило, але [коли все сталося] зреагували швидко, бо до цього нас привчив ковід, коли ми по-іншому налаштували робочі процеси, зробили доступ для співробітників, щоб вони могли працювати віддалено. Більшість співробітників просто взяли і виїхали, а вже потім той, хто залишався у місті, відсилав колегам поштою ноутбуки і все, що потрібно для роботи", - каже офіс-менеджерка київського офісу QuartSoft Юлія Володченко. 

З Краматорська до Франківська їхали п'ять днів

Марина Борисенко згадує, як щодня моніторила, хто з працівників куди переїжджає, кому де потрібно переночувати, до процесу евакуації співробітників був залучений весь HR-відділ компанії. 

Після подій 2014 року деякі співробітники QuartSoft залишились в Івано-Франківську, у тому числі ART-директор і співвласник компанії Олексій Пашин. У цьому місті вони мали невеликий офіс, тож запропонували своїм колегам переїжджати до Франківська. І не тільки запропонували переїхати, а й почали допомагати з переселенням - вже 24 лютого Пашин почав шукати варіанти оренди житла і зустрічати колег з Краматорська. У підсумку багато краматорських працівників QuartSoft переїхали саме до Івано-Франківська.

У перші дні російського вторгнення Катерина Слабко, HR-менеджерка QS Games - одного з департаментів, що входить до складу холдингу QuartSoft, допомагала організовувати евакуацію працівників краматорського офісу QuartSoft, де до великої війни працювали 70 відсотків співробітників компанії, у тому числі топ-менеджмент.

test Катерина Слабко

Вона допомагала Олексію Пашину моніторити ріелторів, знаходити житло колегам, поки вони їхали до Івано-Франківська. Так само допомагали виїжджати і в інші міста. Компанія давала працівникам гроші на евакуацію - тисячу доларів, це був буферний фінансовий бюджет, який допомагав першочергово вирішити питання з орендою житла та супутні проблеми. 

Головна HR-менеджерка QuartSoft Марина Борисенко разом з чоловіком, який відповідає за сервери у компанії, залишалися у Краматорську до початку березня, бо потрібно було закрити деякі питання як з документами, так і з серверами. А потім вони також поїхали до Франківська - щоб повністю взяти на себе питання з евакуації колег.

"П'ять діб ми їхали з Краматорська до Івано-Франківська, тому що стояли у всеукраїнському заторі. Це коли ти виїжджаєш з Дніпра і їдеш до Кропивницького 16 годин - це неможливо, це дуже виснажливо! Ти просто стоїш і проїжджаєш 150 кілометрів за день. З дітьми, з кішкою, з собакою. Було навіть таке, що автівки просто стоять, люди виходять, вигулюють собак, і за 15-20 хвилин автівка могла проїхати лише на метр. У Кропивницькому ночували у дитсадочку на матрацах на підлозі, усі ми: і СЕО компанії, і технічний директор, бо ми виїжджали разом", - згадує Марина Борисенко.

test Всеукраїнський затор у березні 2022 року

Частина працівників веб-департаменту QuartSoft, який працює на аутсорс, тобто виконує замовлення сторонніх компаній, переїхала до Черкас. Обрали це місто, тому що вже мали досвід евакуації туди у 2014 році.

"Це місто було вже нам знайоме і воно доволі комфортне для життя. Тобто, це не було місце, де ми взагалі нічого не знаємо, тому багато з нас прийняли рішення переїхати сюди", - каже Алла Безкровна.

Станіслав Стожко вирішив виїхати з Краматорська 8 березня - тоді росіяни захопили Куп'янськ, Балаклею і вже тривали бої за Ізюм, тож з'явилася небезпека оточення чи окупації Краматорська російськими військами. Для більшості працівників QuartSoft це стало головним аргументом, що потрібно евакуюватися.

test Станіслав Стожко

"У 14-му році QuartSoft практично у повному складі переїжджав у Черкаси, у нас був тут офіс. Кістяк веб-департаменту і тоді був тут, у тому числі я. На західну Україну на той момент вже було їхати складно і по часу, і по ресурсах. У Черкаси можна було приїхати за один день і в принципі можна було знайти житло", - каже Станіслав. 

Основна маса працівників QuartSoft виїхала з Краматорська у березні, останні залишили місто у липні минулого року. Виїжджали в різні міста України, і не лише в ті, де зараз є офіси компанії, а й у Дніпро, Львів, Чернівці, Полтаву, маленькі міста України, а також за кордон. Більшість співробітників продовжують працювати віддалено.

Івано-Франківський офіс - перший після Краматорська

test Офіс QuartSoft в Івано-Франківську

Перший офіс QuartSoft відкрила в Івано-Франківську вже у березні 22-го року - сюди переїхала найбільша кількість працівників з Краматорська, зараз тут перебувають півсотні співробітників компанії. 

"Ми розуміли, що багато людей їде до Івано-Франківська, ми розуміли, що потреба в офісі буде. Для тих, хто їхав сюди, ми запустили опитування про те, хто буде ходити в офіс. "За" проголосували 16 людей, - каже Марина Борисенко. - Це був початок березня, ніхто не знав, що буде з нашим бізнесом, ніхто не думав, що нам потрібно щось розкішне, помпезне, тому це було досить скромне приміщення". 

Івано-Франківський офіс QuartSoft розташовується в будівлі неподалік центру міста. У кімнаті може розміститись до двадцяти працівників - сьогодні тут досить людно, майже всі робочі місця зайняті. На стінах висять картини - намальовані мапи міст, де у компанії є свої офіси: Франківськ, Черкаси, Київ і Краматорськ. Сусіднє приміщення використовується і як склад, і як переговорна кімната. 

Восени минулого року, коли після масованих російських ракетних обстрілів почалися блекаути, з'явилася потреба розширити офіс, бо працювати приходили до 30 працівників, працювали навіть у дві зміни - тут був генератор, акумулятори, світло і інтернет без перебоїв. Але на той момент всі приміщення в офісній будівлі вже були зайняті, тож розширитися не вдалося. Лише навесні цього року, вже після блекаутів, над офісом QuartSoft звільнилася квартира на другому поверсі і компанія орендувала її під свої потреби. 

Тепер у франківських співробітників QuartSoft з'явилося більше робочого простору, більша переговорна кімната, а також велика кухня і зона для відпочинку.

Олександр Тоічкін, UI/UX-дизайнер QuartSoft, зараз працює саме на другому поверсі офісу: він малює іконку для одного з сервісів. Для нього франківський офіс навіть затишніший за краматорський, хоч він і менший. 

test Олександр Тоічкін

"Якраз у Франківську більш затишно, ніж у нас вдома, бо нас тут менше, ніж було у Краматорську, і ми пересікаємось одне з одним і з іншими відділами частіше, частіше спілкуємось. Ми всі релоковані, ще погано знаємо місто, тож ми одне одному допомагаємо: питання по житлу, щодо якогось дозвілля. У більшості тут немає родичів чи друзів, тож часто буває, що ми домовляємось у п'ятницю, наприклад, пограти в настільні ігри чи ще щось", - розповідає Олександр.

Софія Баган, проєкт-менеджерка QS Games, евакуювалася з Краматорська до Івано-Франківська у березні минулого року. Каже, що важко переживала переїзд, але робота допомогла відволіктись від цих думок. 

test Софія Баган

"Це [переїзд] було страшно, незрозуміло до кінця, куди і на скільки ти їдеш. Було важко. Я довго з цим намагалась впоратись, до кінця змогла це прийняти лише, можливо, навесні цього року, і почала ходити в офіс не так давно. Робота допомагала відволікатись від проблем, які нас оточують, це було те, за що ти можеш триматися, що дає тобі якусь мету і розуміння, для чого ти живеш. Ти розумієш, що ти хоча б щось можеш робити, бо до того було відчуття безпорадності", - ділиться вона своїми думками.

У Черкасах робоча атмосфера, а в київському офісі ти хочеш випрямити спину і взути підбори

Тепер перенесемось у Черкаси. Сюди переїхала частина команди веб-департаменту QuartSoft - цей відділ виконує замовлення сторонніх компаній, і зараз працює над продуктом для американської компанії, про який, за контрактом, не можна розповідати. 

Перші півроку працівники QuartSoft  у Черкасах працювали з дому. А у серпні 2022 року постало питання, що потрібен офіс. 

"Ми звикли всім відділом працювати з офісу, з однієї кімнати, у нас комунікація була швидше, ніж онлайн, і деякі робочі процеси важкувато вирішувались [після переїзду у Черкаси]. І багато співробітників казали, що вони не проти працювати з офісу. У нас було "зелене світло" від керівництва і ми почали його шукати", - розповідає проєкт-менеджерка одного з відділів веб-департаменту Алла Безкровна.

Приміщення у Черкасах знайти було не важко і вже у вересні 2022 року там запрацював офіс QuartSoft. Зараз компанія винаймає дві кімнати у багатоповерховому офісному центрі у середмісті, одна з них - де на столі стоїть в'язаний Почекун - використовується для роботи, а друга - як переговорна кімната і кухня. 

test Офіс QuartSoft у Черкасах

"Офіс у Черкасах - невеликий офіс на ту кількість людей, яка там перебуває, де панує робоча атмосфера. Офіс у Франківську, на мою думку, більш родинний, бо тут найбільше наших працівників. А київський офіс - це бізнес-офіс, в який, коли ти заходиш, хочеш випрямити спину і взутися в підбори", - розмірковує головна HR-менеджерка компанії Марина Борисенко.

У серпні 2022 року керівництво компанії, включно з генеральним директором, переїхало до Києва. У столиці і передмістях і до великої війни працювали співробітники QuartSoft, місцеві мешканці, яких компанія почала винаймати в часи ковіду, відступивши від свого давнього правила, що працівник має ходити на роботу лише в офіс у Краматорську. Тож постало питання, що потрібен офіс у Києві, і цей офіс має бути таким, щоб у ньому можна було зустрічати замовників, вести там переговори. Це мало стати "вітриною" компанії.  

Керівництво QuartSoft спочатку орендувало одне приміщення в офісній будівлі житлового комплексу у Солом'янському районі столиці. Через півроку, коли звільнилося приміщення поверхом нижче, орендували і його. За словами Юлії Володченко, яка брала участь в організації і налаштуванні роботи офісу, виходили зі зручності транспортної розв'язки, наближеності до метро, а також з розуміння, що приміщення має бути великим і світлим, як у Краматорську. Приміщення вимили, вичистили, завезли меблі - і з вересня 22-го року офіс QuartSoft працює і в Києві. Вже в процесі роботи зробили косметичний ремонт, розуміючи, що навіть якщо ми повернемось у Краматорськ після перемоги, то офіс в Києві буде продовжувати свою роботу.

Зараз в основному використовується верхній поверх - там простора світла кімната з великими вікнами, де працюють співробітники QuartSoft, велика переговорна кімната, окремий кабінет генерального директора, окрема кімната для відділу аудиту, досить простора кухня, є навіть душ!  

test

test Офіс QuartSoft у Києві

 З офісу є пожежний вихід, яким можна протягом 5 хвилин спуститися до двоповерхового підземного паркінгу - він також використовується як бомбосховище. Цей пожежний вихід також почистили, сходи пофарбували, прикрасили лампами, живими деревами, поставили безкаркасні крісла і тепер затишно навіть там. 

"Ми піклуємось про наш офіс, це виховано специфікою роботи в ІТ, бо для нас основна цінність - це люди, для них ми створюємо цей простір, саме для них ми робимо максимально сприятливі умови. Дуже важлива атмосфера в офісі, ставлення до працівників", - каже Юлія Володченко. 

test Юлія Володченко

З 51 працівника QuartSoft, які перебувають у Києві, до офісу приходять працювати близько 15.

"Ходять або ті, хто має ходити - HR, працівники відділу аудиту, і люди, яким потрібен офісний антураж, яких розслабляють домашні умови. Мені, наприклад, не дуже зручно працювати з дому. Є кілька людей, яким для їхньої роботи не обов'язково перебувати в офісі, але вони ходять, бо це їх краще організовує", - розповідає офіс-менеджерка київського офісу QuartSoft.

Справжнє значення офісу працівники змогли оцінити у жовтні минулого року, коли стався перший масований російський обстріл об'єктів енергетики. У людей почалися проблеми з електрикою, інтернетом і водою, а в київському офісі QuartSoft було майже все і для роботи, і для особистої гігієни.

"З часів ковіду ми звикли всі працювати віддалено, хоча до цього була вимога керівництва, що ми наймаємо співробітників і вони ходять в офіс, з часів ковіду ми технічно налагодили віддалену роботу. Тож офіс зараз не надто потрібний, але в часи блекауту він зіграв свою роль як кризовий майданчик: у нас була електрика, інтернет, можливість зарядити гаджети, випити гарячу каву або чай. Все це ми забезпечили завдяки встановленню акумуляторів. В офісі у нас є навіть душ", - каже Юлія Володченко. 

Олена Мухіна працює у QuartSoft вже майже п'ять років. Спочатку працювала на ресепшені у краматорському офісі, потім стала офіс-менеджеркою. У березні минулого року, будучи вагітною, вона разом з більшістю своїх колег переїхала до Івано-Франківська, а за пів року після народження сина Маркуса їй запропонували посаду бухгалтера з переїздом до столиці.

test Олена Мухіна

«Я ходжу до офісу, тому що офлайн краще навчатися і опановувати нову професію. Тут комфортно, по-своєму затишно», - ділиться враженнями Олена, сидячи за просторим столом, а за спиною в неї на всю стіну намальований Лондон. 

Чи це не натяк, де має з'явитися наступний офіс QuartSoft?

"Наш корабель продовжує плавання"

 "За період війни і блекаутів ми не те, що не зупинилися, ми набрали більше обертів. Ми збільшили на 60 відсотків штат за цей період, у нас запускається два нових мобільних проєкти, в нас не втратили продуктивність і ефективність наші інші ігри, які були раніше розроблені. Тому сказати, що ми витримали, це нічого не сказати, ми навіть зробили краще", - каже Катерина Слабко, HR-менеджерка студії QS Games.

Ця студія входить до складу холдингу QuartSoft, вона займається розробкою мобільних і браузерних ігор, і має найбільший штат серед усіх відділів компанії - з 240 працівників QuartSoft 150 зайняті саме іграми. Катерина каже, що витримати всі негаразди, пов'язані з війною, евакуацією та блекаутами, та наростити виробництво вдалося в першу чергу завдяки відповідальності працівників.

"В компанії працюють люди ментально дорослі, які можуть брати на себе відповідальність, дотримуватись графіків і виконувати роботу. Усі розуміли, що якщо ми перестаємо працювати, компанія припиняє заробляти кошти, відповідно не буде зарплати. І коли у нас був період евакуації, коли було відключення світла, колеги брали задачі своїх колег і робили трохи більше", - розповідає Катерина Слабко.

Вона вважає, що конкуренцію на ринку праці вдається вигравати, тому що QuartSoft - це компанія з 20-річною історією, а це означає стабільність, що зараз дуже цінується потенційними працівниками:

"Якщо взяти наш напрямок GameDev, то дуже багато компаній розпалися, тому що вони мали плідну співпрацю з країною-агресором, або це були досить великі бюрократичні компанії або команди, які не змогли перелаштуватись під нові реалії".

Тетяна Собакар - одна з тих, хто прийшов у QuartSoft вже після початку великої війни. Вона - яскравий приклад того, що айтівцем може бути кожен, було б тільки бажання цьому навчитися. Тетяна все життя професійно займалася музикою - закінчила музичну академію ім. Глієра, грала на скрипці в різних оркестрах, в рок-гурті "Веремій", але зрозуміла, що музикою в Україні гроші не заробиш. Тож вона спробувала себе у тестуванні ігор.

"Не скажу, що цю професію легко опанувати, але швидше, ніж навчитися грати на скрипці", - жартує Тетяна. 

test Тетяна Собакар

Вона почала працювати у своїй першій компанії, а потім вирішила її змінити, тому що не бачила там для себе перспектив розвитку. На початку 2022-го року знайомий скинув Тетяні вакансію в QuartSoft.

"Після своєї першої роботи я почала активніше дивитися інші ігри, грати в них, аналізувати, що і хто там робить, які зараз тренди. І якось мені знайомий скинув, сказав: "Дивись, це прикольна вакансія, награєшся і вдома, і на роботі". Ми посміялися, але я потім глянула: реально прикольно! І подала своє резюме. Це сталося одразу після повномасштабного вторгнення: у березні була співбесіда, а в квітні я вже працювала. Дуже рада, що сюди потрапила, дуже цікаві проєкти і в компанії відношення дуже кльове, хотіла би і далі тут залишатися", - розповідає Тетяна Собакар. 

Марина Борисенко зізнається, що на початку російського вторгнення насправді було не ясно, що буде з бізнесом. Потрібно було не втратити клієнтів, заспокоїти закордонних замовників, зберегти працівників і їхню продуктивність. З усіма цими викликами QuartSoft впоралась.

"У березні, квітні, травні минулого року було зовсім не зрозуміло, що буде з бізнесом - чи буде в нас робота, чи ні, чи буде існувати компанія, чи ні. Але вже у серпні було ясно, що наш корабель продовжує своє плавання", - каже Марина Борисенко.

Юлія Володченко захоплюється маркетинговим відділом компанії: їм вдалося запевнити всіх замовників, що QuartSoft виконає всі свої зобов'язання перед ними. 

"Ми не втратили жодного нашого замовника, єдине, де ми втратили - це користувачі продукту Soft.Farm, нашої технології для аграріїв [це цифрове рішення для фермерів, яке допомагає аналізувати результативність власного бізнесу]. Оскільки багато земель було окуповано, заміновано, деякі аграрії втратили свій бізнес, і ми через це втратили клієнтів, які використовували наш продукт. Але все одно ми продовжуємо його розвивати", - каже Юлія Володченко.

За словами Марини Борисенко, попри втрату клієнтів Soft.Farm з об'єктивних причин, менеджери з продажів посилили роботу в цьому напрямку і кинули всі сили на пошук нових клієнтів: у підсумку на липень 2023-го року доходи по продажах перевершили річний бюджет на 22-й рік.

Окрім того, продуктовий департамент QuartSoft, куди входить Soft.Farm, у квітні 2022 року почав розробку нового продукту, який зараз називається Beyond і покликаний автоматизувати облік та ведення бізнесу у сфері послуг. У розробці ще один продукт, який зараз не називається. 

"Будемо зростати і масштабуватися"

HR-менеджерка QuartSoft ділиться, що на початку 2022 року, ще до великої війни, у керівництва компанії були плани відкрити ще один офіс, окрім краматорського. І він мав бути у Львові.

"Я планувала виїжджати до Львова у квітні 22-го року, а вже у липні займатися відкриттям львівського офісу. Цим планам не судилося здійснитися, але ситуація так склалася, що в нас вже три офіси в різних містах, окрім краматорського, - каже Марина Борисенко. - Ніхто не знає, як складеться далі, але при найкращих обставинах, я думаю, київський офіс у нас залишиться, залишиться івано-франківський, у перспективі потреба у львівському офісі також буде". 

Юлія Володченко також вважає, що нові офіси QuartSoft продовжать працювати і після війни.

"Коли війна закінчиться нашою перемогою, і ми повернемось до Краматорська, офіси, які ми відкрили після повномасштабного вторгнення в інших містах, працюватимуть там й надалі", - каже вона.

Катерина Слабко впевнена, що компанія буде масштабуватися.

"Ми ще покажемо всьому світу, що таке український продукт! Маючи досвід спілкування з іноземними колегами, стикаючись з організацією їхньої роботи, темпами роботи, це моє суб'єктивне бачення: українці - найпрацьовитіша нація. Так як працюємо ми, ніхто не працює. Ні в кого більше немає такого темпу, такої завзятості. Ми будемо розвивати бізнес тут, в Україні, наймати людей тут, наповнювати бюджет України, робити наш продукт краще і масштабуватися", - каже вона.

"Компанія буде розвиватися далі, у нас для цього є всі дані: ми пережили дві гарячі фази війни, і ми тільки зростаємо", - зі свого боку розмірковує Станіслав Стожко. 

Інші статті на цю тему

QuartSoftcover
QuartSoftcover

До участі запрошують усіх зацікавлених

yuliya-savinska-soyka (1)

Як попри війну переселенка з Краматорська Юлія Савинська розвиває свою нову “солодку справу” на Закарпатті та готується вдруге стати мамою